Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
strelivo STV-preizkus
Ja Marks. Nisem računal, da bo jedrski fizik tole bral pa sem napisal za širšo populacijo. Meni je jasno. Komplicirat z JE ali trotilom v naboju pa ni treba.
Razložil si pa nekako takole: avto v prvi ima veliko moč. V šesti pa majhno. Motor pa isti.
Tega, da lahko enostavno iz potisnega smodnika narediš brizantni eksploziv pa tudi A. Nobel ni vedel pa je šel (butl) nitroglicerin izumljat in dinamit delat.
Odgovori
(11 ur nazaj)alojz1 Napisal: Ja Marks. Nisem računal, da bo jedrski fizik tole bral pa sem napisal za širšo populacijo

Res krasno, da širši populaciji razlagaš da v bistvu ni važno koliko smodnika je v naboju.
“Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly.”
Odgovori
(Včeraj, 11:51)Marks Napisal:
(23-03-2017, 10:56)alojz1 Napisal: Spet jaz. O teh neumnostih smo obširno pisali. In vsi na drugi strani so vedeli, da je to možno. Od kje pa dobi manj smodnika več energije? Aja. Detonacija je hitrejša. Smodnik ni več potisni ampak brizantni. Še večja neumnost.  Z manjšo količino do več energije. Sanje vsakega izumitelja.

ne bom se spuščal v tehnične podrobnosti, ampak samo v teoretične, ker vidim da so v tem pisanju napačne.
energija - moč, sta 2 različni stvari. energija je količina 'topote', moč pa energija sproščena v določenem času. tipična je razlika med smodnikom (ki ima veliko energije) in explozivom (ki ima manj energije v sebi) ampak jo sprosti v veliko krajšem času, kar pomeni veliko večjo moč in ne energijo. zato tu ne igra nobeno vlogo energija ampak moč. kdor ne verjame naj si nalouda exploziv v patron; ima manj energije kot smodnik... enako je v jederski elektrarni ali atomski bombi; v prvi se ista količina energije sprosti v enem letu (majhna moč), medtem ko se v bombi v eni miljoninki sekunde (velika moč). razlika je očitna...

Preveč časa imata, oba.
Čas ni toliko pomemben glede energije.
Energija je odvisna od energetske vrednosti streliva. Smodnik je tudi hitro goreč in počasi goreč.
Razlika med smodnikom in razstrelivom je predvsem ta, da je hitrost detonacije pri razstrelivu tako velika, da material preprosto ne zdrži pritiska plinov in se razpoči.

Zato lahko havbica izstreli granato, pa ji nič ni. Če pa je vžigalnik v granati okvarjen in bo ob izstrelitvi granata eksplodirala, bo pa havbico razneslo. Čeprav morda energetska vrednost razstreliva v sami granati ni velika.
Odgovori
(9 ur nazaj)poltergist Napisal: Res krasno, da širši populaciji razlagaš da v bistvu ni važno koliko smodnika je v naboju.
Saj res. Pozabil sem , da tudi ti bereš. PREVEČ ga ne sme biti. Če boš dal premalo zna krogla v cevi zaglaviti (o hitrosti gorenja pa drugič, saj se boš še oglasil, kajne?)

bbbbb2011, se bojim, da bo tudi tvoj jasen komentar komu nerazumljiv.
citat: Energija je odvisna od energetske vrednosti streliva
Tako je. Moč pomnoženo z časom je pa delo (A= P . t)
Odgovori
Tole o detonaciji, deflagraciji, brizantnosti, fuziji,...je pa prava doktorska disertacija. Toliko "znanja" o reloadingu, značilnostih eksplozivov, smodnikov, progresivnosti in degresivnosti gorenja,... Svaka vam čast! V vsaki protibombni zaščiti bi vas bili veseli! Še Christian Andersen in brata Grimm vam manjkajo...

Imate pa res veliko časa...
Odgovori
(8 ur nazaj)bbbbbb2011 Napisal: Preveč časa imata, oba.
Čas ni toliko pomemben glede energije.
Energija je odvisna od energetske vrednosti streliva. Smodnik je tudi hitro goreč in počasi goreč.
Razlika med smodnikom in razstrelivom je predvsem ta, da je hitrost detonacije pri razstrelivu tako velika, da material preprosto ne zdrži pritiska plinov in se razpoči.

Zato lahko havbica izstreli granato, pa ji nič ni. Če pa je vžigalnik v granati okvarjen in bo ob izstrelitvi granata eksplodirala, bo pa havbico razneslo. Čeprav morda energetska vrednost razstreliva v sami granati ni velika.

tudi ti si še enkrat prebeti moj prispevek ker ti tudi ni čisto jasno. pritisk plinov pa določa kaj?

(11 ur nazaj)alojz1 Napisal: Ja Marks. Nisem računal, da bo jedrski fizik tole bral pa sem napisal za širšo populacijo. Meni je jasno. Komplicirat z JE ali trotilom v naboju pa ni treba.
Razložil si pa nekako takole: avto v prvi ima veliko moč. V šesti pa majhno. Motor pa isti.
Tega, da lahko enostavno iz potisnega smodnika narediš brizantni eksploziv pa tudi A. Nobel ni vedel pa je šel (butl) nitroglicerin izumljat in dinamit delat.

nisi računal, zato pa napačno pisal in razlagal. tako kot že nekdo ki sem ga prav tako popravil ker je narobe pisal, kao za 'širšo populacijo'. razložil sem čisto korektno, če pa ne razumeš pa ni to moj problem.

in bodi brez skrbi, da je bilo noblu vse jasno. ker tisti ki postavljajo mejnike in se zapisujejo v zgodovino niso kar eni iz množice ki nekaj brez veze poiskušajo...
Odgovori
Zelo ga lomite, zato bom samo dodal (kot gradbeni miner), da je gorenje smodnika zelo počasno, kar vidimo, če prižgemo vžigalno vrvico. Ko pa je smodnik v naboju hitrost gorenja ni nič večja, pa vendar krogla zapusti cev z nadzvočno hitrostjo. Zadeve so na videz zelo komplicirane, pa niso, le poenostavljanje ni na mestu.

Neprimerno večjo hitrost pa ima detonacijska vrvica (cca 12km/s), kar pa seveda ni za v naboj.

Pri napol praznem tulcu, pa ne gre za energijo (smodnik), ampak za presežek oksidatorja (kisika), kar daje drugačne pogoje gorenja.
Odgovori
(5 ur nazaj)Desc Napisal: Zelo ga lomite, zato bom samo dodal (kot gradbeni miner), da je gorenje smodnika zelo počasno, kar vidimo, če prižgemo vžigalno vrvico. Ko pa je smodnik v naboju hitrost gorenja ni nič večja, pa vendar krogla zapusti cev z nadzvočno hitrostjo. Zadeve so na videz zelo komplicirane, pa niso, le poenostavljanje ni na mestu.

Pri napol praznem tulcu, pa ne gre za energijo (smodnik), ampak za presežek oksidatorja (kisika), kar daje drugačne pogoje gorenja.
Saj ne vem ali samo trolaš ali pa res ne veš. Ali pa je bil miner tvoj oče?
Poizkusi kdaj na prostem prižgati črni smodnik.
Vrvica gori 1cm/s (0,01m/s). Smodnik pod pritiskom pa okrog 4000m/s (odvisno od namena).
In zunanjega kisika ne rabi ker se sprošča vezan, ki je v smodniku samem. Tista malenkost kisika v tulcu pa bistvene razlike (usodne) nima.
Strinjam pa se, da je čas vžiga skoraj praznega tulca daljši od kompresijskega polnjenja. Pritisk je potreben za hitro zgorevanje (sama netilka v premalo polnjenem tulcu ga ustvari premalo za pravilno zgorevanje večine smodnikov).
Odgovori
(4 ur nazaj)alojz1 Napisal:
(5 ur nazaj)Desc Napisal: Zelo ga lomite, zato bom samo dodal (kot gradbeni miner), da je gorenje smodnika zelo počasno, kar vidimo, če prižgemo vžigalno vrvico. Ko pa je smodnik v naboju hitrost gorenja ni nič večja, pa vendar krogla zapusti cev z nadzvočno hitrostjo. Zadeve so na videz zelo komplicirane, pa niso, le poenostavljanje ni na mestu.

Saj ne vem ali samo trolaš ali pa res ne veš. Ali pa je bil miner tvoj oče?
Vrvica gori 1cm/s (0,01m/s). Smodnik pod pritiskom pa okrog 4000m/s (odvisno od namena).
In zunanjega kisika ne rabi ker se sprošča vezan, ki je v smodniku samem. Tista malenkost kisika v tulcu pa bistvene razlike (usodne) nima.
Strinjam pa se, da je čas vžiga skoraj praznega tulca daljši od kompresijskega polnjenja. Pritisk je potreben za hitro zgorevanje (sama netilka v premalo polnjenem tulcu ga ustvari premalo za pravilno zgorevanje večine smodnikov).

Pa seveda razlika je, če smodnik prižge plamen,  kjer hitro (z)gori ali pa iskra, kjer eksplodira.

Podobno lahko marsikatero snov prižgeš, recimo premog. Če pa prah razredčiš, ter povzročiš iskro, pa bo premogov prah hudo eksplodiral.
Odgovori
Citat:Če pa prah razredčiš, ter povzročiš iskro, pa bo premogov prah hudo eksplodiral.

Dej no nehaj no! A je zato Freddy šel nitroglukozamin izumljat al kaj...bod no resen no.
Odgovori
Alojz ne vem, če nisem strarejši kot ti. Ti si pomešal hitrost gorenja smodnika in hitrost smodniških plinov. Tisto kar si ti napisal, bi bil že ekspoloziv.
Odgovori
(4 ur nazaj)Desc Napisal: Alojz ne vem, če nisem strarejši kot ti. Ti si pomešal hitrost gorenja smodnika in hitrost smodniških plinov. Tisto kar si ti napisal, bi bil že ekspoloziv.
Starejši nisi. Minerji z tako pomanjkljivim znanjem niso nikoli stari. Whistle  (malo heca, pa ne zameri).
Torej praviš, da plini prehitevajo kroglo v cevi?  Potisni so do 4500m/s, dalje pa so brizantni. Vsi pa so eksplozivi (še en izraz pravilne terminologije).
Odgovori
Potem amonal po tvoje ni eksploziv. Poskusi napolniti.

https://es.wikipedia.org/wiki/Amonal
Odgovori
(4 ur nazaj)alojz1 Napisal: In zunanjega kisika ne rabi ker se sprošča vezan, ki je v smodniku samem. Tista malenkost kisika v tulcu pa bistvene razlike (usodne) nima.

(4 ur nazaj)bbbbbb2011 Napisal: Pa seveda razlika je, če smodnik prižge plamen,  kjer hitro (z)gori ali pa iskra, kjer eksplodira.

Podobno lahko marsikatero snov prižgeš, recimo premog. Če pa prah razredčiš, ter povzročiš iskro, pa bo premogov prah hudo eksplodiral.

to je vse res. edino iskra ni nič drugega kot zelo lokalno povišana temperatura, isto kot plamen.

pa tudi hitrost gorenja in hitrost proizvedenih plinov je treba ločiti, ker imho to ni čisto isto. teoretična hitrost izstrelka s smodniško polnitvijo je 2000m/s, ker plini ne šibajo z višjo hitrostjo. za 8000m/s je potrebno stiskat sam vodik ki se potem hitreje širi in s tem hitreje potiska izstrelek. koliko se spomnim...
Odgovori
Daj še enkrat moj gornji post preberi ( vsi so eksplozivi, potisni in brizantni). 
Drugače lahko enako uspešno rušiš z črnim smodnikom. Amonal je le bolj varen ker ga lahko aktiviraš le z detonatorjem, črni smodnik pa na več načinov. Pa amonal lahko uporabljaš v rudniku (metan) smodnikov pa ne.
Če kdo meni, da smo zašli se strinjam. Jaz na vprašanja (namenjena meni) le odgovarjam.
Odgovori
(11 ur nazaj)alojz1 Napisal: Nisem računal, da bo jedrski fizik to bral zato sem napisal razumljivo za širšo javnost.
Da se tako naredi iz potisnega smodnika brizantni eksploziv pa jaz nisem vedel. Pa A. Nobel tudi ne.

Razločil si pa nekako takole. Če imaš v prvi prestavi je velika moč. Če pa v šesti pa majhna. Motor pa isti.

Lojz ne pusti se jim... Hand

Me pa zanima koliko vas je videlo strel pištole krogla na kroglo Question
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)