Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prva puška - streljanje na 200m
#61
Ja, in kaj boš izvedel od tega, če iz puške ustreliš  2, 3 ali 5 testnih strelov? Da pokne?

V prav tej temi je nekajkrat zapisano kaj je predlog nakupa za začetnika, pa se očitno nikomur ne da uporabit "search" funkcijo. Spodaj par komentarjev:

- kaliber 308: kot že tolikokrat povedano, za luknjat papir na 100, 200, pa tudi občasnih 500m ni nobenega smisla. Vse to naredi 223 ob polovici stroška. Tudi če filaš sam. Če ne filaš, iamš par fabriških patronov ki so preverjeno natančni a še vedno za zelo znosno ceno. Večkrat je bilo napisano kateri, pa se malo potrudi in poišči.

- Tikka T3x:
za to kar praviš je Varmint best buy. Kopito je tako kot je, ni pa spet tako slabo, kot se govori. Puška strelja dobro, sprožilec je OK, jasen s kolenom. Je sicer fabriško trd, ampak se ga da zmehčati. Ker pridigam o 223 Tikki že nekaj časa, sem jo tudi sam kupil za trening na 100/300m, vzel krogle ki sem jih imel na lagru in ustrelil par grup. V prvem streljanju, z ruzaka, s sprožilcem ki je 1300g in z optiko za 200€ so tri grupe od šestih imele okoli 0,5moa ali 15mm med centri. Slike je pripeta. To je več kot zadovoljivo za puško ki z optiko vred košta 1600€.    

Če te tiščijo soldi, pojdi in nabavi novo Tikko TAC A1. Vzemi dolgo cev in 260 rem ali Creedmoor, pa imaš puško za večino taktikul tekem. Si pa tle v cenovnem rangu 2.5k + optika za vsaj jurja.

- Howa:
GRS kopito je malo tko-tko. Če je leseno si upam trditi, daje slabše kot fabriška Tikka ker se vpenja direkt v les, brez beddinga in pilarjev.
Howa v 223 ima fabriško hiter navoj 1:12, zato težke krogle odpadejo.
Howa v 308 ... poleg tega da nima smisla, kaj drugega dobrega težko rečem o njej.

-Savage:
O njemu iz prve roke ne vem dosti.  Zagotovo ni slab kos ampak za 2.5k€ lahko dobiš pa že marsikaj, tudi novo Tikko v kalibru 6.5...
Odgovori
#62
Glede na videno na IWI ni več debate sploh.

Tikka T3 tac A1 praktično vse kar rabiš v enem kompletu brez dodatnega sranja.
Odgovori
#63
(07-03-2017, 11:43)Kristian Napisal: Ja, in kaj boš izvedel od tega, če iz puške ustreliš  2, 3 ali 5 testnih strelov? Da pokne?

Aja, nisem imel v mislih, da testiraš natančnost; ampak samo, če ti je všeč al ne. Kakšni so pač občutki, ko jo primeš v roko, ko jo repetiraš, ko se nasloniš in ko sprožiš. Če je "ljubezen na prvi pogled" pač.
Veliko kosov mi je bilo po slikah všeč, pa komentarji po forumih so bili dobri, ampak, ko sem ga imel v rokah, pa to ni bilo to.
Tudi avta ne greš kupit na podlagi slik in ocen.
Vedno poudarjam ta korak, ker menim, da veliko začetnikov že izbere točno določen kos, pa še enkrat niso ustrelili v življenju, če mal  pretiravam. Spodbujam, da si vzamejo več časa za izbor in potem v izbrani kos veliko časa, da ga obvladajo. Ne pa da na hitro nekaj izberejo, in potem ves čas sanjajo, kako bi bilo z drugim modelom vse drugače.
Odgovori
#64
kopito vzami leseno, not vgraviraj jelenčka in je to-to!

howa v 223 bi se morala dobiti z 9'' twistom, le skoraj nikjer na netu ni te informacije.
katalog trgovca http://www.legacysports.com/catalog/howa iz 2016:
Odgovori
#65
Citat:Kakšni so pač občutki, ko jo primeš v roko, ko jo repetiraš, ko se nasloniš in ko sprožiš. 

To je strelski forum in ne med.over.net, kjer iščeš nasvet za nakup salonarjev lahk pa tud kupiš po tvojem receptu samo potem boš lastnik orožja in ne strelec/tekmovalec.


Če si začetnik potem velja sledeče:

-pojma nimaš kaj delaš
-pojma nimaš kaj je OK in kaj NI
-tvoje telo pojma nima kaj je pravilen, dober občutek
-če delaš stvari na podlagi lastnih zaključkov iz prejšnjih alinej je samo stvar sreče da se ne naserješ oz. stvar sreče da kupiš tisto kar je res ok tudi na dolgi rok.


Nehajte bluzit in raje poslušajte tistih par, ki se jim še da napisat kako stvar (isto velja za IPSC, če ne še bolj) pa si izbijte iz glave, da za neko resno tekmovanje vzameš tisto kar se ti dopade ali ti občutki povedo (ko prvič primeš zadevo v roko).
Odgovori
#66
Tle me je Mato malo prehitel... in povedal kar tapravo stvar.

Pri pištoli še velja, da če ti ne paše v roko, če te moti in ti ni všeč občutek, potem pač to ne boš imel. Pri puški je to malo manj pomembno , ker se le redko strelja iz roke. Sploh pa če si začetnik in boš imel odkrivanje novega sveta na občasnem obisku strelišča in kakšne golaž tekme.
Ko začetnik izbira orožje po tem kako mu je všeč, namesto da posluša mnenje tistih, ki o tem že nekaj vedo, se v 99.9% zajebe in kupi nek bolj kot ne pofl. Ker dandanes pač za večino ljudi velja le kup marketinškega bulšita in nakladanja. Tko pač je, da za 70% efekta zaleže kako se sliši, 20% kako izgleda in samo 10% kako v resnici deluje.
Ker je bilo kar nekaj vprašanj še tole:
trenutno so pač na trgu moderni modeli s šasijami. To je pač moda, folk gleda raznorazne operejterje po internetu, pa bi tudi oni imeli  kaj podobnega. Proizvajalcem gre to na roko, ker je šasijo relativno enostavno narediti na velikoserijskem nivoju. Ruger je bil prvi, ki je prišel na trg s poceni puško v šasiji in zaslužil debele novce (v ZDA je bila  cena Ruger Precision Rifle le 900 USD!! pri nas pa je pod 1.8k€ ni za dobit). Vmes so ostali proizvajalci poslali svoje modele, od katerih je nova Tikka Tac edina ki izstopa.
Na IWA sem prešlatal obe, osebno mi je geometrija Rugerjeve šasije in kopita bolj všeč, ampak bi vedno raje vzel Tikko. Zakaj?
Ker je RPR še vedno samo povprečen serijski Rugerjev sistem s povprečno cevjo, in tudi če v Lado daš leder zice, to ne bo nikoli Rolls Royce ampak samo Lada z leder zici.
Tikka naredi enako, v šasijo vgradi svoj standarden sistem in cev, ampak je to že v štartu bistveno bolj kvaliteten sistem, ter kar je najpomembnejše, Tikkine hladno kovane cevi so med boljšimi fabriškimi cevmi.

Tko da, za ta gnar in v tem kalibru (260Rem ali 6.5Creedmoor) je Tikka TAC verjetno zelo dober nakup. Še enkrat pa, če si začetnik, pa resno razmisli o Tikka Varmint, ker je to v osnovi popolnoma identična puška, le da daš jurja za drugačno kopito.
Za konec pa samo še to: če misliš streljat precizno puško kaj več kot samo parkrat na leto, je lastno polnenje streliva tako obvezen del, kot kupit daljnogled.
Odgovori
#67
Citat:Glede na videno na IWI ni več debate sploh.

Tikka T3 tac A1 praktično vse kar rabiš v enem kompletu brez dodatnega sranja.

Bemti da res!
Kaj je z vami, a ste na bombo stopu?  ...p o v r a t...
Kocka na belo, kocka na črno...

Za koga? ZA SLOVENIJO!
Odgovori
#68
(07-03-2017, 16:16)Mato Napisal:
Citat:To je strelski forum in ne med.over.net, kjer iščeš nasvet za nakup salonarjev lahk pa tud kupiš po tvojem receptu samo potem boš lastnik orožja in ne strelec/tekmovalec.
Če si začetnik potem velja sledeče:

-pojma nimaš kaj delaš
-pojma nimaš kaj je OK in kaj NI
-tvoje telo pojma nima kaj je pravilen, dober občutek
-če delaš stvari na podlagi lastnih zaključkov iz prejšnjih alinej je samo stvar sreče da se ne naserješ oz. stvar sreče da kupiš tisto kar je res ok tudi na dolgi rok.

Nehajte bluzit in raje poslušajte tistih par, ki se jim še da napisat kako stvar (isto velja za IPSC, če ne še bolj) pa si izbijte iz glave, da za neko resno tekmovanje vzameš tisto kar se ti dopade ali ti občutki povedo (ko prvič primeš zadevo v roko).
Glej, tvoje mnenje (in Kristianovo) je zagotovo spoštovanja vredno, ampak po moji oceni izgleda kot da svetujete sebi in se niti malo ne vživite v glavo tistega, ki sprašuje. 
Povedal je, da bi rad imel čimbolj natančno puško za streljanje na tarčo za 200+ metrov. Nobenega tekmovanja ni omenil; da ne omenjam, da bo če bo sreča streljal verjetno največkrat na 100m, ker 200+ strelišč ni veliko. 

Jaz še nisem pozabil, kako je biti začetnik in kot lastnik 10 kosov kratko- in dolgocevnega orožja (imam se pa tudi za strelca) bi rekel, da je tudi moja izkušnja lahko koristna za marsikoga.

Naredil je izbor treh modelov, izbral si je celo kaliber, in če si kolikor toliko pošten svetovalec, ne moreš reč da je katera koli od izbranih napačen ali slab izbor. Za namen, ki ga je opisal. Sicer bi pač prodajali vsi samo eden in edini model. In če so vse kolikor toliko dober izbor, potem ti ostane samo še osebna preferenca. Meni so recimo puške od Rajmonda Debevca bile vedno grde in je kot netekmovalec nikoli ne bi imel, pa četudi bi same 600 nabijal. 

Uporabna nasveta sta bila s strani najbolj izkušenih strelcev samo dva: da naj razmisli o kalibru .223 (se strinjam: cena, uporabnost do 200+ metrov) ter da naj razmisli o Tikka z Varmint cevjo. Zato ker bo po nekaj letih intenzivne uporabe Tikka Varmint lahko kupoval drugi in pravi kos kot izkušen strelec in ne več začetnik. Vi pa začetniku navržete .260 rem pa taktikul tekme in reloading :)
Odgovori
#69
(07-03-2017, 21:38)uroba Napisal:
(07-03-2017, 16:16)Mato Napisal:
Citat:To je strelski forum in ne med.over.net, kjer iščeš nasvet za nakup salonarjev lahk pa tud kupiš po tvojem receptu samo potem boš lastnik orožja in ne strelec/tekmovalec.
Če si začetnik potem velja sledeče:

-pojma nimaš kaj delaš
-pojma nimaš kaj je OK in kaj NI
-tvoje telo pojma nima kaj je pravilen, dober občutek
-če delaš stvari na podlagi lastnih zaključkov iz prejšnjih alinej je samo stvar sreče da se ne naserješ oz. stvar sreče da kupiš tisto kar je res ok tudi na dolgi rok.

Nehajte bluzit in raje poslušajte tistih par, ki se jim še da napisat kako stvar (isto velja za IPSC, če ne še bolj) pa si izbijte iz glave, da za neko resno tekmovanje vzameš tisto kar se ti dopade ali ti občutki povedo (ko prvič primeš zadevo v roko).
Glej, tvoje mnenje (in Kristianovo) je zagotovo spoštovanja vredno, ampak po moji oceni izgleda kot da svetujete sebi in se niti malo ne vživite v glavo tistega, ki sprašuje. 
Povedal je, da bi rad imel čimbolj natančno puško za streljanje na tarčo za 200+ metrov. Nobenega tekmovanja ni omenil; da ne omenjam, da bo če bo sreča streljal verjetno največkrat na 100m, ker 200+ strelišč ni veliko. 

Jaz še nisem pozabil, kako je biti začetnik in kot lastnik 10 kosov kratko- in dolgocevnega orožja (imam se pa tudi za strelca) bi rekel, da je tudi moja izkušnja lahko koristna za marsikoga.

Naredil je izbor treh modelov, izbral si je celo kaliber, in če si kolikor toliko pošten svetovalec, ne moreš reč da je katera koli od izbranih napačen ali slab izbor. Za namen, ki ga je opisal. Sicer bi pač prodajali vsi samo eden in edini model. In če so vse kolikor toliko dober izbor, potem ti ostane samo še osebna preferenca. Meni so recimo puške od Rajmonda Debevca bile vedno grde in je kot netekmovalec nikoli ne bi imel, pa četudi bi same 600 nabijal. 

Uporabna nasveta sta bila s strani najbolj izkušenih strelcev samo dva: da naj razmisli o kalibru .223 (se strinjam: cena, uporabnost do 200+ metrov) ter da naj razmisli o Tikka z Varmint cevjo. Zato ker bo po nekaj letih intenzivne uporabe Tikka Varmint lahko kupoval drugi in pravi kos kot izkušen strelec in ne več začetnik. Vi pa začetniku navržete .260 rem pa taktikul tekme in reloading :)

Tu se pa motiš...uporabna nasveta s strani najbolj iskušenih strelcev nista dva...sploh ni nobenega, najbolj iskušena strelca v tej temi namreč nista sodelovala :))
Odgovori
#70
Spoštovani strelski kolegi, najlepša hvala za odziv in pomoč, z vašo pomočjo je vsekakor lažje :)



Mogoče je v tem trenutku smiselno, da odgovorim splošno in še malo bolj podrobno razložim kako sem sam prišel do izbora, ki sem ga omenil nekaj postov višje (smatram, da boste zato lažje razumeli moje razmišljanje / želje).

Izbira znamke:
- najprej sem izbiral zelo široko, s časom sem nekako izločil tri, po pojem mnenju največkrat omenjane znamke (predvsem na našem pa tudi tujih forumih

Howa:
-že sam sem nekako dobil občutek, da Howi ne zaupate najbolj, poleg tega je do informacij težje priti kot pri ostalih znamkah; na začetku se mi je zdela zaradi cene dober nakup
- manjše možnosti modifikacij

Savage:
- naslednji na spisku je Savage o katerem je veliko napisanega,
- zelo me je pritegnila možnost nadgrajevanja;
- veliko dostopnih informacij, še posebej pa na ameriških forumih --> zato jih jemljem malo z rezervo :)
- tudi zanesljivost je glede na zapise na visokem nivoju

Tikka (v tem trenutku moja prva izbira):
- nekaj patriotizma --> rad podprem domače gospodarstvo, če to ni možno potem vsaj evropskega,
- res veliko pohval (na različnih forumih) na račun kvalitete ter natančnosti za svoj denar,
- model sem izbiral po naslednjem vrstnem redu: najprej želja po težki cevi, torej Tikka Varmint (Kristian, hvala za potrditev) --> ker vem, da je optika in njena dobra montaža ključ do uspeha predvidevam, da vgrajena picatinny šina pripomore k togosti celotnega sistema montaže (seveda je mnenje več kot dobrodošlo) --> iz tega je sledilo, da sem izbral Tikka Super Varmint --> ker ima Tikka tactical praktično vse elemente enake, na koncu cevi pa ima že tovarniško narejen navoj je zato sledila končna izbira Tikka tac (tu naj omenim, da ne mislim tac A1, ki se razlikuje od prejšnje po šasiji - čeprav, zgleda pa dobro)

Dolžina cevi:
- glede na prebrano vidim, da na teh dolžinah in ob tem načinu streljanja praktično nima pomembne vloge - še več, v enem od člankov sem celo zasledil, da je krajša (22'' ali 20'' proti 24, 26'') cev za podobne potrebe kot so moje, celo natančnejša (boljša upogibna togost, manjši raztros) --> izbira je predvsem moja osebna preferenca, ki je v tem primeru nastala zaradi želje po videzu (snajperca)

Kaliber (področje kjer priznam da sem v največji dilemi): 
Vem, veliko oz. ogromno je napisanega o tem zato sem pričakoval tudi odgovor v smeri, da obstaja funkcija search :):) Verjemite, da sem prej prebral veliko postov, strani itd. in moram reči, da sem v čedalje večji zmedi :-) Seveda je kot pri mnogo drugih vprašanjih izbira od primera do primera različna zato mislim, da zaradi tega težko podamo splošen odgovor. Naj omenim, da je tudi tukaj izbira pogojena na podlagi osebnih preference. Po eni strani mi mnogi (večina) svetujete, da vzamem mali kaliber 223rem za kar priznam, da je bila moja prva izbira. Nekaj časa potem dvomov o izbiri kalibra nisem imel saj sem mislil, da tukaj ni več kaj izbirati, nakar je sledil pogovor z lokalnimi lovci in stavkom, da zračno že imam in da zakaj bi kupoval še eno (smeh). Tako sem pri tem vprašanju zopet pristal na začetku.
Kaliber 308win sem nato izbral, zaradi tega, ker se mi zdi, da je najbolj razširjen, ima relativno dobro balistiko. Poleg tega sem nekje zasledil, da puška zgrajena okoli tega kalibra dopušča številne modifikacije (prosim za popravek, če podatek ni točen).

Mogoče pri izbiri (svetovanju) kalibra pomaga naslednje:
- resnega tekmovanja po vsej verjetnosti ne bom nikoli prakticiral (razen v primeru, da bi v sebi odkril velik talent v streljanju:) )
- realnost je, da zaradi manjka primernih strelišč več kot na 100m ne bom mogel streljati (prosim za info kje bi bilo mogoče) --> želja je 500m+
- če sem povsem natančen bi v primeru, da bi se tekmovalno ukvarjal, že v začetku razmišljal o 6,5 Creedmoor. Ta kaliber bi izbral tudi drugače, vendar ne vem kje bi lahko tako strelivo sploh kupil (priznam, ne pretirano podrobno sem preveril ponudbo pri parih trgovcih in tega kalibra nisem našel). 
- polnjenje je vsekakor želja za prihodnost, vendar bom po pridobitvi dovoljenja za posest šel na nekaj tekem in nato zaprosil za orožni list, ki bo začetni korak v reloading
 
Sicer pa mislim, da ni odveč, če omenim da nekaj izkušenj s strelstvom vseeno imam. Namreč že nekaj časa se dokaj intenzivno ukvarjam s streljanjem z zračno puško, tako da nekaj osnovnih zakonitosti sem le spoznal. Streljam pa 50% na tarče (30-50m), 50% na ostale predmete (teniške žogice, pločevinke), ki jih razmečem po travniku na različnih razdaljah (tudi do 120m kolikor PCP še nekako omogoča). Povprečno pa sem vsak mesec pametnejši za cca 600-700 diabol :)

Še 1x hvala vsem za odziv
Odgovori
#71
(07-03-2017, 09:34)uroba Napisal:
(06-03-2017, 22:36)Sparrowhawk Napisal: Pozdrav vsem še z moje strani!

Glede na podobne zahteve kot jih ima avtor teme upam, da ne smetim, če si sposodim temo. Tudi jaz se namreč pripravljam za nakup prve puške, ki bi mi zagotavljala kar najbolj natančno streljanje na cca 200m+ razdalje (streljanje na tarče) zato potrebujem čimveč nasvetov izkušenih strelcev. Do sedaj sem glede na prebrano in glede na lastne želje definiral tri modele, ki pridejo v poštev (zraven dodajam tudi osebne preference pri čemer prosim za popravek v primeru, da se motim):

Tikka T3x tac (lahko tudi Sako - prosim za predlog)
+ natančnost
+ kakovost izdelave
- slabše kopito

Howa 1500 + GRS kopito
+ razmerje kakovost/cena
- manj možnosti za kasnejše modificiranje
- težko je dobiti korektne informacije o natančnosti (nekateri zapisi kažejo na super natančnost, nekateri ravno obratno

Savage 10 fcp hs precision
+ skoraj neskončna možnost kasnejših modifikacij
+ dober izgled
- najvišja cena od teh treh
- nimam informacij o natančnosti

Vse 24'' črna cev ter kaliber 308win (nekako upam, da čimprej pride do prilike streljat na 500m+)

Vrednostno je Savage zgornja meja (cca 2500€) nič pa nimam proti če ostali dve ponujata enako ali več za manj denarja.

Ena od pomembnih postavk je tudi kasnejša možnost dodatnih nadgradenj v smislu zamenjave kopita, sprožilca, itd.


Vsem se lepo zahvaljujem za nasvete

Za naslednji korak bi ti svetoval, da bi vsaj 2, če že ne vseh treh iz tega izbora, preizkusil v praksi. Preko foruma ali na tekmah se dogovori za nekaj testnih strelov. Optiko pa montažo si si tudi dal v "proračun" kajne? ;;)
Menim pa, da če gre za tvojo prvo puško, bo natančnost vsake od teh vsaj nekaj 100 ali 1000 strelov presegala zmožnosti strelca začetnika ali tovarniškega streliva.

Optiko sem že izbral, nisem pa je še kupil. Na zračni imam optiko za 300€ z moldot križem, za novo igračo pa je izbira sledeča: https://www.optics-trade.eu/si/strelni-d...8-moa.html
Zaradi streljanja na tarče sem želel 1/8 MOA, sicer bi raje izbral 24x povečavo, vendar te kombinacije Sightron nima. 50x povečava je za moje potrebe prevelika. Sightron sem izbral, ker menim, da za ta denar res težko dobiš boljšo optiko.
Odgovori
#72
(07-03-2017, 11:43)Kristian Napisal: Ja, in kaj boš izvedel od tega, če iz puške ustreliš  2, 3 ali 5 testnih strelov? Da pokne?

V prav tej temi je nekajkrat zapisano kaj je predlog nakupa za začetnika, pa se očitno nikomur ne da uporabit "search" funkcijo. Spodaj par komentarjev:

- kaliber 308: kot že tolikokrat povedano, za luknjat papir na 100, 200, pa tudi občasnih 500m ni nobenega smisla. Vse to naredi 223 ob polovici stroška. Tudi če filaš sam. Če ne filaš, iamš par fabriških patronov ki so preverjeno natančni a še vedno za zelo znosno ceno. Večkrat je bilo napisano kateri, pa se malo potrudi in poišči.

- Tikka T3x:
za to kar praviš je Varmint best buy. Kopito je tako kot je, ni pa spet tako slabo, kot se govori. Puška strelja dobro, sprožilec je OK, jasen s kolenom. Je sicer fabriško trd, ampak se ga da zmehčati. Ker pridigam o 223 Tikki že nekaj časa, sem jo tudi sam kupil za trening na 100/300m, vzel krogle ki sem jih imel na lagru in ustrelil par grup. V prvem streljanju, z ruzaka, s sprožilcem ki je 1300g in z optiko za 200€ so tri grupe od šestih imele okoli 0,5moa ali 15mm med centri. Slike je pripeta. To je več kot zadovoljivo za puško ki z optiko vred košta 1600€.

Če te tiščijo soldi, pojdi in nabavi novo Tikko TAC A1. Vzemi dolgo cev in 260 rem ali Creedmoor, pa imaš puško za večino taktikul tekem. Si pa tle v cenovnem rangu 2.5k + optika za vsaj jurja.

- Howa:
GRS kopito je malo tko-tko. Če je leseno si upam trditi, daje slabše kot fabriška Tikka ker se vpenja direkt v les, brez beddinga in pilarjev.
Howa v 223 ima fabriško hiter navoj 1:12, zato težke krogle odpadejo.
Howa v 308 ... poleg tega da nima smisla, kaj drugega dobrega težko rečem o njej.

-Savage:
O njemu iz prve roke ne vem dosti.  Zagotovo ni slab kos ampak za 2.5k€ lahko dobiš pa že marsikaj, tudi novo Tikko v kalibru 6.5...

Misliš, da je smotrno vzeti TAC A1 varianto s šasijo? Zadeve tehnično ne poznam, zato me zanima ali taka šasija kaj pripomore k natančnosti? Sam se sicer bolj nagibam k navadni TAC verziji pri kateri bi potem (če bo želja in potreba) čez leto ali dve zamenjal kopito.
Kot sem omenil v splošnem odgovoru Creedmoor vsekakor nisem spregledal - le zdi se mi, da je praktično nemogoče priti do njega. Se motim?

Vprašanje: na strani (pdf dokument s podatki) od tikke vidim, da je podatek za twist (caliber 223) napisan v obliki 8-12''. Mogoče veš ali to pomeni, da je na voljo v verziji 8 in 12, mogoče to pomeni, da so na voljo vsi koraki od 8 do 12 (8, 9, 10, 11, 12) ali je to mogoče spremenljivi twist (nekje sem zasledil, da obstaja).

Za popestritev in kot zanimivost pa v prilogi še nekaj mojih grup z zračno PCP (nastavitev na 20J, 30m, benchrest, na treh tarčah 5 šusov na eni 10, pritisk med 175-190 bar). Pri nastavitvi 40J so raztrosi večji saj težko držim pritisk v mejah, ki paše kombinaciji puške ter diabol.


Priponke Male slike
   
Odgovori
#73
(07-03-2017, 21:38)uroba Napisal:
(07-03-2017, 16:16)Mato Napisal:
Citat:To je strelski forum in ne med.over.net, kjer iščeš nasvet za nakup salonarjev lahk pa tud kupiš po tvojem receptu samo potem boš lastnik orožja in ne strelec/tekmovalec.
Če si začetnik potem velja sledeče:

-pojma nimaš kaj delaš
-pojma nimaš kaj je OK in kaj NI
-tvoje telo pojma nima kaj je pravilen, dober občutek
-če delaš stvari na podlagi lastnih zaključkov iz prejšnjih alinej je samo stvar sreče da se ne naserješ oz. stvar sreče da kupiš tisto kar je res ok tudi na dolgi rok.

Nehajte bluzit in raje poslušajte tistih par, ki se jim še da napisat kako stvar (isto velja za IPSC, če ne še bolj) pa si izbijte iz glave, da za neko resno tekmovanje vzameš tisto kar se ti dopade ali ti občutki povedo (ko prvič primeš zadevo v roko).
Glej, tvoje mnenje (in Kristianovo) je zagotovo spoštovanja vredno, ampak po moji oceni izgleda kot da svetujete sebi in se niti malo ne vživite v glavo tistega, ki sprašuje. 
Povedal je, da bi rad imel čimbolj natančno puško za streljanje na tarčo za 200+ metrov. Nobenega tekmovanja ni omenil; da ne omenjam, da bo če bo sreča streljal verjetno največkrat na 100m, ker 200+ strelišč ni veliko. 

Jaz še nisem pozabil, kako je biti začetnik in kot lastnik 10 kosov kratko- in dolgocevnega orožja (imam se pa tudi za strelca) bi rekel, da je tudi moja izkušnja lahko koristna za marsikoga.

Naredil je izbor treh modelov, izbral si je celo kaliber, in če si kolikor toliko pošten svetovalec, ne moreš reč da je katera koli od izbranih napačen ali slab izbor. Za namen, ki ga je opisal. Sicer bi pač prodajali vsi samo eden in edini model. In če so vse kolikor toliko dober izbor, potem ti ostane samo še osebna preferenca. Meni so recimo puške od Rajmonda Debevca bile vedno grde in je kot netekmovalec nikoli ne bi imel, pa četudi bi same 600 nabijal. 

Uporabna nasveta sta bila s strani najbolj izkušenih strelcev samo dva: da naj razmisli o kalibru .223 (se strinjam: cena, uporabnost do 200+ metrov) ter da naj razmisli o Tikka z Varmint cevjo. Zato ker bo po nekaj letih intenzivne uporabe Tikka Varmint lahko kupoval drugi in pravi kos kot izkušen strelec in ne več začetnik. Vi pa začetniku navržete .260 rem pa taktikul tekme in reloading :)

:) hvala za  podporo. Dejansko imaš prav saj se mi zdi, da več kot preberem, večja zmeda je v glavi. Predvsem v tem trenutku ko res težko pridobim izkušnje s terena. Bom v prihodnjih tednih delal na tem, da katerega od teh kosov tudi sprobam v praksi. Nekaj o mojem razmišljanju glede kalibra sem že dopisal v splošnem odgovoru, sicer pa vidim, da 308 le ni tako dobra izbira kot se mi je sprva zdelo. Konec koncev, če je streljanje z 223 res toliko cenejše lahko v nekem času in po pridobitvi izkušenj dobim občutek kaj zares potrebujem. Vsekakor pa, ker se s tem ne bom profesionalno ukvarjal, mislim da 308 kljub temu ni popolnoma za odpis. 
Reloading mi je pa že v začetku postala zanimiva zadeva zato bom poizkušal v čim krajšem času pridobiti dovoljenje za tovrstno udejstvovanje.
Tikka tac kot sem že omenil je želja po kombinaciji heavy cevi ter navoja na ustju cevi (zaradi kompenzatorja, za katerega pa ne vem ali je pri 223 sploh še potreben - je pa res, da potem puška bolje izgleda).
Odgovori
#74
jabolko:
Tu se pa motiš...uporabna nasveta s strani najbolj iskušenih strelcev nista dva...sploh ni nobenega, najbolj iskušena strelca v tej temi namreč nista sodelovala [Image: lol.gif]

FUBAR!  Doh
Odgovori
#75
Glej da bo kopito lepo izrezljano z jelenčkom ali srnico da bodo jagri veseli :) Čudi me da niso kaj v 9mm priporočili... ne moreš imet 223 pa bit dasa na selu. Verjemi mi zgoraj imaš skupen zelo dobrih nasvetov in ne boš zgrešil, če jih boš upošteval... je pa tak kot pri vsakem kosu v strelstvu... pri enem ne boš ostal... računaj tudi na to, kaj se lahko proda in kaj ne, da se ne poročiš s tem kosom. lp
Odgovori
#76
Puška ni natančna. Ne obstaja "rad bi najboljšo" oh in sploh. Strelec je tisti. Grem stavit, da tudi če kupiš puško za 5k+ eur , te bo nažgal dober strelec z savage axis z original sprožilcem za 600€ in to je dejstvo. Zato je nesmiselno, pa brez zamere.

Saj ne kopuješ čevljev.

Lp


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odgovori
#77
glede nadgradnje savage je tko-tko: najboljši sprožilec (rifle basix sav-2) verjetno ni na ravni bix'n'andy za tikko (howa tudi nima sprožilca na voljo na tej ravni), boljši sistem dobiš samo v dragih puškah (poleg samostojnega in verjetno nedobavljivega) in cenovno v rangu tikke boš dobil odprt varmint savage sistem, glede menjave kalibra z novo glavo zaklepa ti lahko povem ko bo (in če bo) prispela nova iz PTG (ampak jst ne bom menjal kalibra, samo novo glavo sem naročil).

pri kalibru pa lahko namesto 6,5 creedmoora gledaš kak s strelivom založeni 6,5x55; sistem bo daljši, in premer dna tulca je 12,20mm napram 308 družini ki je 12,01mm, kar po mojem pomeni da boš v tak sistem lahko spravil vsak tulec iz 308 (.250-3000 Savage) družine če boš menjal cev (popravite me če se motim).
Odgovori
#78
(08-03-2017, 07:36)dani_79 Napisal: Glej da bo kopito lepo izrezljano z jelenčkom ali srnico da bodo jagri veseli :) 
Joj, joj. Le kaj povzroča tako hude traume? Da lesena kopita in jelenčke tudi sanjajo. Pa čeprav je tema čisto druga.
Odgovori
#79
(08-03-2017, 08:27)Ronzi83 Napisal: Puška ni natančna. Ne obstaja "rad bi najboljšo" oh in sploh. Strelec je tisti. Grem stavit, da tudi če kupiš puško za 5k+ eur , te bo nažgal dober strelec z savage axis z original sprožilcem za 600€ in to je dejstvo. Zato je nesmiselno, pa brez zamere.

pobje, dajte imet malo samokritike, ne pa da delite nasvete po tem ko ste kupili prvo puško, sploh če je to staro vojaško  krepelo.
To kar si napisal seveda ne drži.

6,5x55 je seveda dober kaliber, ni pa nikakor zamenljiv s 308. Gre za long action kaliber, torej rabiš long action sistem ter ima večje dno kot 308 tulec. Tudi če uporabiš isti zaklep, bo sicer počilo, ni pa to za resno (precizno) uporabo.

Avtor teme se mora dločiti ali sprašuje za nasvet kaj storiti ali pa razlaga svoj pogled na svet in pričakuje da mu bodo ostali pritrdili.
Če je prvo, ima v tej in ostalih temah kup konkretnih nasvetov, kaj in kako.
Če je drugo, potem si v napačnem forumu.
Odgovori
#80
http://www.sabatti.it/it/News/ArtMID/663...eID/29/STR

308 win, 6,5 creedmoor, 6,5x47 L, 260 rem
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)