Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opredelitev AIRSOFT orožja in nošenje
#1
Cav,

tem o nošenje vs prenašanje pravega orožja je že veliko, ampak kako je pa z AIRSOFT repliko M9?

Pred leti, ko sem jo kupil, sem tako od daleč slišal, da se ta "predmet nakupa" smatra kot igrača.

Nikjer ne zasledim hitrosti BBja, ne v navodilih, ki sem jih prejel, ne na proizvajalcevi strani..

Kako vem, ali je to "igrača" ali to spada v katero od kategorij orožja?

Lahko bi spadala v D2, ker uporablja plin za izstrelitev projektila (BBja)?
Kako naj vem, če spada v D6, glede na to, da ni v zakonu obvezno navajanje hitrosti izstrelka ali energije izstrelka na ustju pri prodaji airsofta?

V vsakem primeru, kaj se zgodi, če jo prenašam okoli? Kaj pa če jo nosim? Kaj pa če jo odkrito nosim?

Nikakor ne iščem zdaj opravičila, da bi za 31.12.2018 se ob 18:00 šetal po prešercu z open carry, samo iz same radovednosti sprašujem, kako policaj pristopi, preveri in reši morebitno prijavo zaskrbljenega proaktivnega prestrašenega državljana..
Odgovori
#2
Tako da te prijavi k sodniku za prekrške zaradi vznemirjanja občana. Kršenje javnega reda in miru oz. v primeru kake kreative še za kaj več - če si recimo šel na banko z njo dvignit denar ali pa če je "zaskrbljen državljan" ti dal prostovoljni prispevek, da si nehal mahat z igračo...
Odgovori
#3
nosiš tako, da ne vznemirjaš okolice. Čeprav je "igrača". 
Ker če nekdo slučajno vidi v prtljažniku, ti policaj ne bo pisal kazni. Če boš pa z njo kje mahal ali  pa se sprehajal po prešercu lahko hitro dobiš prekršek kršenje JRM in 250€ kazni. 
Če oropaš z njo banko boš obsojen za oborožen rop. 

čist hipotetično:)  

zdrava pamet je tukaj kar dobro vodilo.
Odgovori
#4
Vsekakor je zdrava pamet prva.

Kaj pa odgovori na prva vprašanja, je to igrača, je to "igrača" ali je to orožje ene izmed podkategorij Dja?
Odgovori
#5
pobje, s tem se ni za hecat. Za ilustracijo (malo pretirano ampak ni daleč od resnice):
Če te prijavi zaskrbljeni občan, da ti je dal "prostovoljni prispevek" ker je upravičeno mislil da imaš orožje se to kvalificira kot oborožen rop, neglede ali je to prava pištola, airsoft replika ali pa prst, ki si ga babnico pred sabo na bankomatu porinil med rebra in zasikal (to je rop) itd.
Nosi da ne vznemirjaš okolice. Ne mahat za junaštvo, ker lahko nekdo misli da je prava in te prijavi ali pa še huje, potegne svojo, ki pa bo prava.
Odgovori
#6
(26-10-2018, 12:51)subjectx Napisal: Cav,

tem o nošenje vs prenašanje pravega orožja je že veliko, ampak kako je pa z AIRSOFT repliko M9?

Pred leti, ko sem jo kupil, sem tako od daleč slišal, da se ta "predmet nakupa" smatra kot igrača.

Nikjer ne zasledim hitrosti BBja, ne v navodilih, ki sem jih prejel, ne na proizvajalcevi strani..

Kako vem, ali je to "igrača" ali to spada v katero od kategorij orožja?

Lahko bi spadala v D2, ker uporablja plin za izstrelitev projektila (BBja)?
Kako naj vem, če spada v D6, glede na to, da ni v zakonu obvezno navajanje hitrosti izstrelka ali energije izstrelka na ustju pri prodaji airsofta?

V vsakem primeru, kaj se zgodi, če jo prenašam okoli? Kaj pa če jo nosim? Kaj pa če jo odkrito nosim?

Nikakor ne iščem zdaj opravičila, da bi za 31.12.2018 se ob 18:00 šetal po prešercu z open carry, samo iz same radovednosti sprašujem, kako policaj pristopi, preveri in reši morebitno prijavo zaskrbljenega proaktivnega prestrašenega državljana..

Pa dobro kaj sprašuješ neumnosti...a ni to vsakmu jasno ti je Kristian lepo napisal pa še kdo Wall
Odgovori
#7
Pa dobro, kaj si napadalen. Kot da je predzadnji odstavek edina zadeva, ki me zanima?!  Papers
Odgovori
#8
(26-10-2018, 13:00)subjectx Napisal: Vsekakor je zdrava pamet prva.

Kaj pa odgovori na prva vprašanja, je to igrača, je to "igrača" ali je to orožje ene izmed podkategorij Dja?

Ne spada pod nobeno kategorijo. Ni orožje.
Odgovori
#9
OK, hvala.
Odgovori
#10
(26-10-2018, 13:17)subjectx Napisal: Pa dobro, kaj si napadalen. Kot da je predzadnji odstavek edina zadeva, ki me zanima?!  Papers

:)) Hand
Odgovori
#11
Boš dobil multo lepo in še vprašanje, ko boš želel kupovat pravo orožje in pridobiti OL bo policija imela te lepo noter, da si vznemirjal že občane itd... Ravnaj z njo, kot, da je pravo orožje in nabita(pika)

Mularija misli, da se gre rambote in, da so kul... Ja na poligonu.
Odgovori
#12
Wau.. Slovenija..

Za čisto normalna vprašanja sem bil označen za neumnega, mularijo, junaka, rambota in še kaj..
Odgovori
#13
(26-10-2018, 15:28)subjectx Napisal: Wau.. Slovenija..

Za čisto normalna vprašanja sem bil označen za neumnega, mularijo, junaka, rambota in še kaj..

Ne, to ni označevanje tebe kot neumenga, mularijo, junaka, ramobota...
Gregor in ostali so te prav lepo opozorili, da če boš kdaj ZARES zaprosil za posestni/orožni list, tvoja zgodovina na policiji pa bo strašenje ljudi z orožjem, se lahko posloviš od dotičnih dokumentov.
Nobeden od njih ni misli nič slabega, samo opozoriti so te hoteli.
Lp, Roman
Odgovori
#14
Airsoft ne spada v nobeno kategorijo orožja. Vse ostalo kot so napisali... , v javnosti nebi mahal niti s plastično, ki je vsaj malo podobna pravi.
Omejitev za zračno orožje, ki se ga da kupiti brez dovoljenja/priglasitve je 22J, za več izvedeš priglasitev, rabiš pa tudi opravljen izpit za varno rokovanje z orožjem. Ni ti pa potrebno izpolnjevati ostalih pogojev kot za posest orožja.

Pa še eno vprašanje, zakaj bi kdorkoli normalen po prešercu sploh hodil z kakršnim koli orožjem ali repliko?

V ZDA pa bi te v javnosti znal kakšen prestrašen policaj najprej ustreliti, potem pa preveriti, ali spada v kakšno kategorijo.
Moj predlog, da z njo streljaš doma na vrtu ali pa na AS dogodkih.
Odgovori
#15
Se v casih pred odprtjem zahodne meje nisem ob prehodu meje z replikami imel nobenih tezav (le iz radovednosti so kaj pogledali). Je pa res, da s replikami nisem mahal skozi okno oziroma pocenjal kaksnih neumnosti. Zdrava pamet je dobrodosla tudi ko presenetis gobarja :)) .
Odgovori
#16
(26-10-2018, 19:29)95krogov Napisal: Airsoft ne spada v nobeno kategorijo orožja. Vse ostalo kot so napisali... , v javnosti nebi mahal niti s plastično, ki je vsaj malo podobna pravi.
Omejitev za zračno orožje, ki se ga da kupiti brez dovoljenja/priglasitve je 22J, za več izvedeš  priglasitev, rabiš pa tudi opravljen izpit za varno rokovanje z orožjem. Ni ti pa potrebno izpolnjevati ostalih pogojev kot za posest orožja.

Pa še eno vprašanje, zakaj bi kdorkoli normalen po prešercu sploh hodil z kakršnim koli orožjem ali repliko?

V ZDA pa bi te v javnosti znal kakšen prestrašen policaj najprej ustreliti, potem pa  preveriti, ali spada v kakšno kategorijo.
Moj predlog, da z njo streljaš doma na vrtu ali pa na AS dogodkih.

S strani trgovine z orožjem Proarmis sem bil prijazno opozorjen: "omejitev pri prodaji orožja kategorije D6 je 20 J ali 200 m/s, kar je pač prej"
Zato navajam kaj piše v 3. členu, kjer je kategorizacija orožja:

Kategorija D:
1. enostrelno dolgocevno orožje z eno ali več gladkimi cevmi,
2. plinsko orožje,
3. reprodukcije strelnega orožja, pri katerem se ne uporablja enovitega naboja,
4. možnarji,
5. staro orožje,
6. zračno orožje,
7. orožje s tetivo,
8. električni paralizatorji,
9. razpršilci.

Orožje iz prejšnjega odstavka se glede pravic in obveznosti posameznikov, pravnih oseb in podjetnikov razvršča: - iz kategorije A v prepovedano orožje;
- iz kategorije B, kategorije C in iz kategorije D 1. točka v dovoljeno orožje, za katerega je potrebno predhodno dovoljenje;
- iz kategorije D 2. točka do vključno 5. točke in 6. točka, pri katerem je kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več v dovoljeno orožje, ki ga je potrebno prijaviti;
- iz kategorije D 6. točka, pri katerem je kinetična energija izstrelka na ustju cevi nižja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi manjša kot 200 m/s do vključno 9. točke v drugo dovoljeno orožje, za katero ni potrebno posebno dovoljenje.
Odgovori
#17
kolk ene nepotrebne debate....V glavnem, če si malce prebereš (vsaj povzetek) zakona o orožju, ti je itak jasno kam spada airsoft...
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#18
V ZDA ima kar nekaj drzav open carry in folk med drugim hod okol z AR15 in AK47 na rami. Na vprasanje zakaj to, ponavadi odgovorijo z 2nd Amandmant.
Tako da primerjava z ZDA tu ni na mestu.
Odgovori
#19
Eno precej laično vprašanje :
Kakšna je razlika med air-soft in paint-ball "orožjem?
Kaj je zračno, mi je približno jasno, CO2 tudi spada sem.
Kaj pa je plinsko - je izstrelek plin namesto krogle ali kako?
Hvala, če se komu zljubi pojasniti.
Odgovori
#20
Tole kar sprašuješ je res neka osnova, ki bi jo moral kot strelec po moje poznati. No, kar se mojega znanja tiče pa takole:

- Airsoft izstreljuje plastične kroglice/pelete, orožje je na zunaj replika pravega. Pogon je Co2 ali električna energija. Namenjeno je temu, da se odrasli otroci igrajo vojake.

- Paintbal orožje izstreljuje plastične (oziroma derivat kuruznega škroba) kroglice večjega premera in so napoljnjene z barvo, ki pokaže mesto zadetka. Orožje je na pogled bolj vesoljsko. Namenjeno je taktičnim igram in simulaciji spopadov.

- Za plinsko orožje pa si deloma že sam ugotovil. Tam je pogon brezdimni smodnik, ki ponavadi izstreljuje dražilno sredstvo (podobno kot je v obrambnih razpršilcih). Orožje je na pogled in po principu delovanja najbolj podobno pravemu. Namenjeno je samoobrambi.
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)