Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7. Varnost
Citat:Na strelišču vsi skrbimo za varnost nas in ostalih udeležencev. Poleg osnovnih univerzalnih pravil o rokovanju z orožjem so tu še dodatne omejitve:
- v kolikor se dolgocevno orožje prenaša v roki mora biti odstranjen zaklep ali pa v zadnjem položaju in cev obrnjena navzgor,
- na strelni liniji je edina varna smer orožja proti tarčam, med menjavo tarč ni dovoljeno zavzemanje položaja ali kakršno koli rokovanje z orožjem, čas za odstranitev orožja je takoj po streljanju oz. ko konča zadnji strelec v kolikor čas še ni potekel na povelje linijskega sodnika,
- kratkocevno orožje se lahko prenaša za pasom oz. v toku, dolgocevno orožje se lahko prenaša s pasom na rami ali kako drugače samo cev mora biti obrnjena navzgor,
- uporaba zaščitnih sredstev za sluh je obvezna, močno se priporoča tudi uporaba zaščitnih sredstev za oči (v primeru streljanja na jeklene plošče je obvezna).

pmarjan: Uporaba zaščitnih sredstev je obvezna.

PS:Zaščitna sredstva za vid so formalno obvezna po ZoRO (tako je bilo tudi ob kontroli tekmovanja lani organizatorju tekme v Crnemgrobu inšpekcija navedla - menda celo kot opozorilo v zapisnik)! Kot organizator ne mislim plačevat kazni inšpekciji zaradi drugih, ki kršijo jasna določila krovne zakonodaje! Vem pa, da so očala moteča pri streljanju z dolgocevnim orožjem - sploh pri disciplinah z optiko...
Odgovori
Citat:- v kolikor se dolgocevno orožje prenaša v roki mora biti odstranjen zaklep ali pa v zadnjem položaju in cev obrnjena navzgor,

Kot sem napisal že v drugem postu je zelo pomemben tudi trenutek ko strelec vzame orožje iz kovčka oz torbe. To se velikokrat dela ob avtu, nekje na strelišču, kjer se je strelec vkampiral ... V tem trenutku je običajno cev obrnjena paralelno s tlemi, kar pomeni da ni obrnjena v varno smer!

Citat:- kratkocevno orožje se lahko prenaša za pasom oz. v toku, dolgocevno orožje se lahko prenaša s pasom na rami ali kako drugače samo cev mora biti obrnjena navzgor,

Enako velja za kratke cevi. Kako je pištola iz avta/torbe/kovčka prispela na pas? Kje se lahko pištola varno da iz kovčka na pas???
Odgovori
Citat:Omejitev proženja je na varno delovanje oz. ob zavrnitvi preizkusa s strani strelca 1000g merjeno z napravo za merjenje sile proženja.

V pravilih se pojavlja zgornji izraz: "omejitev proženja je na varno delovanje..."

Ta stavek se pojavlja tudi v razpisih tekmovanj različnih organizatorjev. Jaz bi to črtal. Kaj sploh pomeni omejitev proženja je na varno delovanje? Kako se to preveri na strelski liniji? Vržeš pištolo na tla in vidiš če bo prožila? [img]{SMILIES_PATH}/eusa_naughty.gif[/img]

Če si malce sposodim našega 357: ISSF ima to lepo doterano, teža proženja za posamezni tip orožja in disciplino je omejena in to se lepo preveri z utežjo.

357 je v eni od rubrik predlagal strelski list, kamor se vpisujejo podatki o strelcu, orožju, doseženi zadetki, opomini, varnostne kršitve ...

Če se pri tehtanju ugotovi, da je teža proženja pod dovoljeno, se strelcu prepove tekmovanje, opomba vpiše v strelski list, od tam prepiše v centralni register in se istega strelca preveri na naslednji tekmi, če je popravil proženje. V primeru, da ima orožje nastavljivo proženje, se mu da možnost nastaviti in ponovno zmeriti. To se mu seveda spet vpiše v list kot poskus goljufanja (opomin). Ker strelci seveda nimajo doma uteži, da bi si merili težo proženja, lahko pred tekmo zahtevajo od sodnika merjenje, z namenom, da bi nastavili pravilno težo. To se mu ne vpisuje kot opomin.
Odgovori
"B Napisal:V pravilih se pojavlja zgornji izraz: "omejitev proženja je na varno delovanje..."

....Jaz bi to črtal....

Se pravi da je po tvoje vsako proženje, ki je nastavljeno po pravilniku tudi varno??
#M.T.R.O.#

Odgovori
"blackjer Napisal:Se pravi da je po tvoje vsako proženje, ki je nastavljeno po pravilniku tudi varno??

No to bi težko rekel, da je ampak kako boš ti meni na tekmi dokazal, da moje proženje ni varno?

Ispravno orožje je itak pogoj za nastop na tekmovanju. Z omejitvijo glede na težo pa bi se vsaj deloma izognili domačim puškarjem, ki pilijo in brusijo brez nekega puškarskega znanja. Za mene je to pojem (ne)varnega delovanja.
Odgovori
Je v pravilih navedeno kako se preveri varno delovanje in da če strelec odkloni preverjanje se tehta in tudi vrednost, ki tehtana šteje za varno navedena.

Drugače pa pri dolgocevnem ne moreš govoriti o težah proženja ker načeloma imaš puške s "lasnimi" prožilci a so še vedno varne. Po tej logiki (glede na vrste prožilcev) bi morali dati spodnjo mejo na 250g kar je pa itak tako nizko, da potem praktično vsak prožilec gre skozi...

Jaz bi rekel da je po pameti čisto lepo napisano se pravi se orožje "butne" "dropne" "na trdo zapre zaklep" oz. zmeri teža (mislim da je v pravilih 1kg) in to je to.
Odgovori
Po mojem mnenju smo se pri proženju, odloćili za napačno pojmovanje, ki nam sedaj dela preglavice. Prepričan sem, da je vsako proženje nevarno. Morali bi ugotavljati ali je proženje brezhibno ali ni. Kot so različna orožja, so različni tudi njihovi originalni prožilni mehanizmi. Z njihovo nestrokovno predelavo oziroma zamenjavo, lahko naredimo precej škode - to je bilo že omenjeno. Pri določeni vrsti orožja lahko 50 - 100 gramov omogoča povsem brezhibno delovanje. Pogoj je, da z njim delamo, kot se spodobi. Takšno orožje ne moremo prepustiti testiranju z metanjem po tleh in podobno. [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img]
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
V debati o varnosti bi bilo treba tudi kakšno reči na temo neželjenih strelov (Accidental discharge). Če se orožje sproži v času ko je dovoljeno streljati in proti tarči seveda ni panike. Ima strelec pač 0 za tisti strel. Če pa ustreli meter-dva od sebe je pa to že kar velik problem kar se varnosti tiče. Naj utemeljim. Marsikateri strelec gre na tarčo od spodaj navzgor. Medtem ko dviguje orožje že "pumpa" petelina. Tu lahko pride do strela tudi nehote. Seveda so še drugi primeri kako lahko pride do tega. Po moje bi bilo pametno to upoštevati v pravilniku in določiti neko minimalno razdaljo od strelske linije, znotraj katere ne sme pasti zadetek. Levo-desno in gor je itak omejen z varnostnim kotom.

Tekmovanja se odvijajo na različnih streliščih in rdkokateri strelci uporabljajo očala. Če "spustiš" kako oplaščeno devetko na meter-dva od sebe in pri tem imaš smolo, da je krogla zadela v kamen (ki jih je btw na streliščih v izobilju), lahko hitro dobiš (ali ostali strelci) kak košček nazaj.
Odgovori
" Napisal:Po mojem mnenju smo se pri proženju, odloćili za napačno pojmovanje, ki nam sedaj dela preglavice. Prepričan sem, da je vsako proženje nevarno. Morali bi ugotavljati ali je proženje brezhibno ali ni. Kot so različna orožja, so različni tudi njihovi originalni prožilni mehanizmi. Z njihovo nestrokovno predelavo oziroma zamenjavo, lahko naredimo precej škode - to je bilo že omenjeno. Pri določeni vrsti orožja lahko 50 - 100 gramov omogoča povsem brezhibno delovanje. Pogoj je, da z njim delamo, kot se spodobi. Takšno orožje ne moremo prepustiti testiranju z metanjem po tleh in podobno. [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img]

357 hvala ti da si me dopolnil. Mene je predvsem motil izraz oz. pojmovanje. Proženje mora biti brezhibno kot si navedel. To bi bil skoraj boljši izraz kot pa, da je omejeno na varno.
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)