Originalen članek objavil uporabnik Reksi na forumu tule: https://www.strelec.si/forum/thread-33475-post-215468.html#pid215468
Letos poleti sem kupoval svoj prvi kos. Veliko informacij sem našel na nemškem strelskem forumu, kjer sem s pomočjo prevajalnika prišel do zaključka, da sta obe puški OK, nikjer pa nisem zasledil direktne primerjave. Na youtube se najde nekaj testov in posnetkov ene ter druge puške, vendar nisem našel direktne primerjave. WBP v ZDA precej hvalijo, SDM-a pa tam ni na voljo, tako da se najde kvečjemu kak posnetek od Italijanov. Ko pri nas zaviješ v štacuno, ki prodaja WBP, tam nimajo SDM, ko greš tja, kjer prodajajo SDM, nimajo WBP.
Sam sem za prvi kos hotel kupit AK in sem se odločal med WBP ter SDM. Po ogledu Polenarjevega prispevka sem se ohladil glede SDM, predvsem zato, ker sem nameraval puško nadgraditi in mi je bilo škoda vlagati v kos, ki vsaj po spodnjem prispevku, ne blesti po kvaliteti:
Po ogledu posnetka izdelave iz tovarne WBP ni bilo več dvoma, v katero smer sem se pričel nagibati:
Tako sem kupil WBP Mini Jack 7,62×39 in sem z njim zadovoljen. Zaenkrat je dal skozi dobrih 100 strelov, sam sem začetnik, tako da glede natančnosti nimam nič pametnega za povedat . Naredil bom side by side primerjavo, ker sem kupil tudi SDM-ov AK v istem kalibru in ker takšnega prispevka ni, mislim pa, da bo pomagal marsikomu, ki se bo v prihodnosti odločal za nakup prvega AK-ja, sem se odločil spisat tole klobaso.
WBP ima nameščen Midwest Industries Alpha kit, tako da že v štartu izgleda malo drugače, bistvo pa je vseeno dobro vidno iz spodnjih slik.
SDM AK47S 7,62×39 (zgoraj)
WBP Mini Jack 7,62×39 (spodaj)
Pri SDM je odvajanje plinov iz komore takšno, kot pri Type 56 (luknje v komori), medtem ko ima WBP luknje v bloku.
Ohišje pri SDM je kovičeno tako kot pri Type 56, medtem ko je WBP kovičen tako kot novejši modeli (AKM, AK74, AK 100 series). Razlika je tudi v zgornjem delu, kamor je vpet trunion. Slednji je pri obeh kovan, vendar je končna obdelava pri WBP lepša. Selektor ognja (safe/semi) ima SDM takšen kot Type56, WBP pa v slogu novejših modelov. Razlika je tudi v končnem finišu, SDM je bruniran, WBP pa lakiran. Kogar motijo praske (a obstaja takšen lastnik AK?) bo bolj srečen z SDM, ker jih lahko s hladnim bruniranjem enostavno, hitro in neopazno popravijo, na lakirani površini pa bo to težje.
Pri lesenih delih je razlika ogromna v prid WBP. Les je kvalitetnejši, končna obdelava natančnejša in lepša. Pri WBP je paša za oči, pri SDM pa ravno toliko, da je nekaj pritrjeno na puško. Ne vem, ali SDM uporabljajo tako mehke in nekvalitetne vijake, ali pa uporabljajo izvijač, ki je že zdavnaj za odpis.
Dust cover pri WBP je brez zračnosti, med tem ko pri SDM pričakovano ropoče zaradi zračnosti med odprtino za gumb in gumbom. Zadnji merek ima pri SDM oznake obarvane z belo, pri WBP pa je vse črno in težko berljivo pri slabi svetlobi. Na sliki se vidi, da je tudi oblika ročaja zaklepišča malenkost drugačna.
Še slika bližje in z odstranjenim dust coverjem.
Zaklepišče pri WBP ima lepšo končno obdelavo, vendar bi lahko bilo črne barve, tako kot pri SDM, da ne izstopa.
Znotraj ne vidim nobene posebne razlike, opazi sem, da je z WBP že bilo parkirat ustreljeno, sploh, ker sem bil površen pri čiščenju, SDM pa je nova.
Pa še z druge strani, kjer je ponovno vidna lepša končna obdelava WBP. Serijski številki sta zabrisani.
Pri WBP je kvaliteta izdelave precej boljša, poleg tega me pri SDM odvrača, da uporablja rešitve modela Type56. Na SDM se najde kakšen oster rob, ki se ga lahko popili in zaščiti s hladnim bruniranjem. Sprožilec mi je bolj všeč pri SDM, se mi zdi bolj konsistenten in malenkost mehkejši. Pri WBP se zaklepišče lahko zaskoči v odprtem položaju, ker robovi na kladivcu niso tako zaobljeni kot pri SDM. Tam teče kot po maslu in tudi repetira se lepše. Oba bosta z uporabo tekla lepše, vendar SDM out of the box daje boljši občutek, tako da ima vsaj en plus v tej primerjavi. Ni slaba puška, nasprotno, za 600 EUR, kolikor stane na današnji datum, je skoraj pol cenejša od WBP, pa zagotovo ni pol slabša. Dodal bi še, da izmed šestih SDM-ov v trgovini niti eden ni imel lepo poravnanega truniona ter sprednjega merka in tudi moj kos ni v nulo. Pri WBP prav tako ni scenitrirano v nulo, je pa težje opazno, moraš biti prav pozoren.
Z SDM bom streljal surplus strelivo, v primerjavi s ceno S&B streliva se bo puška zamortizirala že pri 2.000 nabojih, tako da je bil ta nakup no brainer. Za konec še en video enakega SDM AK-ja, skozi katerega je lastnik poslal 10.000 surplus nabojev brez čiščenja in odpiranja.
Upam, da nekoč v moje roke pride še Izmash Saiga MKK 104
Sem že razmišljal, da bi ga pobarval, pa bo zaenkrat ostal takšen, kot je. Nič hudega, če dobi malo patine.
Še ena pomembna razlika, da ne paše vsak kopišček na tale SDM. Ne vem, ali je razlika samo pri mojem modelu, ali vseh, ampak odprtina v ohišju je pri SDM manjša od bloka pri WBP kopiščku, ki se zatakne v ohišje. Predvidevam, da je tudi to kopirano po Type56, ker nisem niti vedel, da lahko pride do težav pri kompatibilnosti in je treba upoštevati, če se načrtuje nadgradnja, ker ne paše vsak kopišček na tole ohišje. Težava v kompatibilnosti je tudi pri kopitu, pri SDM je razdalja med obema vijakoma par milimetrov daljša, tako da WBP lesenega kopita ne morem prestavit na SDM. Posledično sem uporabil kar Magpul MOE, ki je narejen tako, da se lahko razdalja prilagaja, pa še pri tem sem moral malenkost pobrusit ležišče vložka za vijak. Pri WBP ni bilo nobenih težav s kompatibilnostjo, tako da tudi tukaj je WBP v prednosti.