Strelec.si - Slovenski strelski forum

Full Version: CZ SP01 Shadow - Katero kroglo z N320
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Nabavil sem prešo, vsak začetek je težek. Podatkov je pa ogromno. Dejansko pa še osebno ne poznam nikogar, ki se s tem ukvarja.
Mogoče je topic malo čuden, vendar..
Nebi rad odkrival tople vode, vendar me predvem zanima optimalno polnjenje, ki nebi bilo premočno, ter da ni tolikšnega odsuna kod pri tovarniškem polnjenju - zgolj za trening.
Vem da je razkorak med preciznimi in polnitvami za dinamiko, tako kot tudi je tudi razlika v premeru krogle.
Zato me zanima, ali naj izberem lažjo ali težjo kroglo, ter glede na to prilagajam PF, oz. posledično odsun.

Med drugim me zanima tudi PF. Na netu je nekaj različnih definicij variant izračunov...
Namreč, nekaj dejstev okoli tega mi je jasnih, vendar ko sem premisljeval o PF in energijo na ustju cevi, mi nekaj ni šlo v račun.
Glede na balistiko, podatke iz neta in diagrame iz izračunov je zadeva taka:

357 Magnum: 125 gr >1,450 ft/sec = 583 ft-lbs energy

45 ACP: 230 gr > 835 ft/sec = 356 ft-lbs energy
OK > .357 večja energija

sedaj pa:
375: 125 x 1,450/1,000 = 181 power factor

45 Auto: 230 x 835/1,000 = 192 power factor
OK > .45 večji PF, je pa počasnejši

Verjetno bi bilo potrebno upoštevati še obliko krogle..
Vendar če grem v skrajnost:

.50 BMG: 700 grains x 2978 ft/sec/1000 = 2048 power factor

cca. 10 lb. Bowling kugla: 70,000 grains x 1 ft/sec/1000 = 7000 power factor??
dejansko pa je ta Bowling kugla na začetku še hitrejša..
Tu pa je in ni nekaj logično...

Vem, da obstajajo formule za ozračun odsuna, samo nisem imel časa za primerjavo le tega in PF.
Logično se mi zdi, da manjši PF, manjši odsun.

No, kljub temu se priporočam za podatek za load, oz katero težo krogle naj nabavim. Polnil bi z VV n320.
Vzmeti za enkrat ne bi menjal.
LOS 123gr, N320 3,3gr
Za dinamiko moraš s strelivom dosegati faktor. Faktor je 125 za minor kar te verjetno zanima. Za dosego tega faktorja moraš imeti hitrost 142 gr krogle minimalno 881 ft/s.
Če boš uporabil 125 gr kroglo pa 1000 ft/s. Tovarniško strelivo je ponavadi preko faktorja 130 in tudi v praksi menda polnijo strelivo tako, da dosegajo cca 128 faktor pri temperaturi do 20 stopinj. Preciznjak ? glede na to da imas shadow predvidevam da ne boš streljal ampak vseeno mora biti enako. koliko smodnika je pa to ? Osnova (izhodišče) je http://www.lapua.com/en/products/reloadi...odata/6/34
vedno ostajaš pod maksimalno polnitvijo in poskušaš dokler ne dobiš prave formule. Za pravilno meritev vsaj povprečje petih strelov.
Lp
> Rado said:
> LOS 123gr, N320 3,3gr


kaj pa ti tukaj izumljaš...
Rado ne vem od kod teb podatki ampak z loadom, ki si ga navedel si daleč od PF. Možnosti sta dve:

LOS 123gr, N320 4,1gr ali
LOS 145gr, N320 3,6gr

Težja krogla ima manjši odsun, ker ima manj energije zaradi preproste enačbe. PF se računa teža x hitrost / 1000 energija pa teža x hitrost na kvadrat / 2.
Torej ker je pri energiji hitrost kvadrat, ti da počasnejša krogla večje mase manjšo energijo pri enakem PF.
za precizno uporabi našo kroglo 123 HP ki je odlična isto kot HN
za dinamiko obvezno 145 grein oblika ni važno lahko RN ,HP ,FP polnitev je pa ta
N320 -123gre 53 luknja ali 4,5 greina
N320 -145gre 43 luknja ali 3,3 greina to da ipsc faktor preko 130 z dolžino 28,5mm ali manj z RN kroglo za shadow, ki je zelo problematična z kratkim ležiščem seveda moraš vse skupaj poslat skozi krono potem še lahko kaj prilagodiš,,,
Uff, ja sem se zaj... (3,3)gr to bi naj bilo za .38 special z 148gr kroglo.
Za devetko polnim 4,3gr.

Se opravičujem, sem napisal preveč na brzino in še to preko telefona.
3,3 za .38spl bo pa malo veliko. 2,8-3,0 bo čisto dovolj.

Drugače pa bo za 9mm najbolj ziher kar je napisal jabčk. Pri teh polnitvah dobiš malce višji faktor ampak, če streljaš pri nižjih temperaturah se ne rabiš bati kronografa!
> Bobo said:
> 3,3 za .38spl bo pa malo veliko.

za svinčenko ja, za pobakrenko se pa sliši OK, kajne?
Oprosti ampak 3,3gr za 145gr LOS je bolj malo na, Shadow in novejših Stock III to ziher ni dovolj. Jabolko ima še semi poligonal in to se precej pozna....
V osnovi sem hotel povedati da za precizno (9x19) polnim LOS HP 123gr pobakrenke z N320 in to z 4,3gr.
Za revolver (38spl.) pa LOS WCHB 148gr pobakrenke tudi z N320 in sicer z 3,3gr.
Tako bi se moral glasiti moj prvi post, a sem ga v hitrci zašuštral.
Pred nekaj dnevi je prispel naročeni kronograf **Chrony F-1**, "ki sem ga pričakoval cela dva meseca, ti amerosi so pač daleč na oni strani mlake", tako da se zna zgoditi da se bo load malce prilagodil hitrosti izstrelka seveda če bo potrebno.

LP
Svetujem ti da kupiš najcenejše
> Frenk1953 said:
> Svetujem ti da kupiš najcenejše

najcenejše je sploh nič kupit in sploh nič streljat
Dražje ima minimalen ućinek na končni rezultat v IPSC
> Kristian said:
> > Bobo said:
> > 3,3 za .38spl bo pa malo veliko.
>
> za svinčenko ja, za pobakrenko se pa sliši OK, kajne?

Ja za pobakreno bo tam-tam. Mogoče malenkost manj odvisno od orožja.