Strelec.si - Slovenski strelski forum

Full Version: trening IPSC streljanja, mala šola
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Torej, kako naj bi po vaše zgledal kvaliteten trening?
Absolutno preveč kompleksna zadeva, da bi jo lahko tle opisal, mogoče kasneje, ko bo admin nagradil določene prispevke Mrgreen 

Kvaliteten trening mora biti sestavljen iz vaj, ki pilijo posamezne segmente IPSC-ja. Vaje morajo biti seveda tehnično pravilno izvedene. Največja napaka, ki jo opažam je, da si nekateri na treningih postavljajo samo proge in še to takšne enostavne, ki jim krepijo samozavest in nič drugega... In včasih je za določeno izvedbo vaje pravilnih več tehnik in potem mora vsak sam najti tisto, ki mu najbolj ustreza...

Kako priti do znanja, da lahko izvedeš dober trening? Potrebno je nabavit nekaj literature ali video materiala oz. si plačat en strelski tečaj, nič ne pade iz zraka, tudi znanje ne...
Zato je recimo pisanje nekaterih, da najboljši nočejo deliti znanja brezplačno dvorezen meč, namreč tudi najboljši so se nekje naučili in to sigurno ni bilo zastonj...
Jaz delam učne treninge brezplačno praktično vsak teden in je kup strelcev, ki si želijo pridit, če bi računal pa po 50 eur, kar je res simbolično, bi pa kar naenkrat bilo kandidatov precej manj.... Zato sedaj učim samo še prijatelje in to z veseljem zastonj...

Samo za primer; trening 1:1 v tujini je od 200-1000 EUR. In fantje skoraj nimajo praznih terminov, ker je odnos do znanja precej drugačen....
ob torkih zvečer je trening IPSC v Tobačni pri Markotu. 20€ za člane kluba in 30€ za zunanje obiskovalce. O tem kako naj izgleda pa naj pišejo tisti ki to dejansko obvladajo...
Mogoče pa lahko kdo (Maks, Robi &Co) podajo naslove za literaturo, kakšen video material in ostalo kar bo pomagalo ostalim?
Šol praktičnega strelstva je na tisoče. Od praktično taktičnega do čisto športnega, kot je IPSC. Štejeta pa samo; čas in zadetki! Ob upoštevanju varnosti. Brez tega ne gre.

Trening mora biti načrtovan. Vedeti moraš, kaj boš treniral (vsebina) in kaj je tvoj cilj. Najbolje je, da treniraš tisto, česar ne maraš ali pa tisto, pri čemer veš, da si slab. Začni z eno tarčo. Zapisuj si, kaj treniraš, število ponovitev, število strelov, s kom si treniral, rezultati,... Pozabi na streljanje prog. To je najslabša oblika treninga, saj ne treniraš elementov, ki jih kasneje sestavljaš, temveč "veselo preživiš čas treninga". Stran vržen čas in denar (strelivo).

Trening naj bi se začel in končal z elementi suheha treninga in preciznega strelstva. Osnova dinamičnega strelstva je precizno streljanje. Gre za precizno streljanje, ki se dogaja kot pri hitrih posnetkih - "Fast Forward".

Nadaljuješ s treningom, pri čemer si moraš zastaviti cilj, kaj boš treniral - poteg, menjave, prehod s tarče na tarčo, prehod s pozicije na pozicijo, streljanje tarč na blizu (2-7m), streljanje tarč na srednjih razdaljah (10-17m) ali na daleč (20-30m), kombinacijo vseh, gibljive tarče, streljanje z mesta, v gibanju naprej, nazaj, v stran,...tega je ogromno.

Pri zaključku greš zopet na precizne osnove in zaključiš s treningom. S tem trening še ni zaključen. Sledi analiza treninga, pregled prejšnjih treningov, dosežkov, izboljšav. Dobro je, da imaš vajo, pri kateri lahko ugotoviš, ali si kaj napredoval (El Presidente). Odstreliš jo vsake 2-3 mesece, da vidiš napredek/nazadovanje.

Streljal po 100-200 kosov na trening. Ne več. Trening mora biti efektiven. Pri treningu moraš biti miselno poleg. Če so misli drugje, nehaj, nadaljuj drugič. Ne pretiravaj z izstreljenimi naboji. Število izstreljenih nabojev še nikoli ni bilo zagotovilo za uspeh. Prej nazadovanje ali "obstanek na mestu", brez napredka. Treniraj pravilno, kvalitetno in ne kvantitativno. Dobro je, če se snemaš, da vidiš, kaj delaš narobe, kaj bi lahko izboljšal,... Najslabša možnost je "Head Camera", s katero vidiš samo pištolo in nerealno sliko proge. Nekdo mora posneti tebe, kako streljaš, kako se giblješ, prehajaš z enega na drugi del proge, kako tečeš, kam usmerješ orožje... da boš lahko kasneje analiziral svoje streljanje... Treniraj z dobrimi, najbolje z najboljšimi, če imaš možnost, saj boš s tem tudi napredoval... Če ti nekdo pove, da je treba nekaj delati tako, naj ti tudi pove, zakaj tako...

Eni na začetku napredujejo zelo hitro, drugi počasi, vsi pa se ustavijo na določeni stopnji. Potem se začne garanje, da greš počasi navzgor. Seveda, do svojih limitov (fizičnih, finančnih, časovnih,...).

Bistveno je tudi, da nimaš velikih kvalitetnih odstopanj. Tekmovanja moraš "oddelati" konstantno, brez velikih napak, zgrešenih tarč, časovnih zaostankov,....

Skratka...načinov, nasvetov je ogromno. Predvsem pa je odvisno od posameznika, s kakšnim znanjem pride na trening, kaj želi od treninga in podobno. Eni imajo strašne načrte, kako bodo v nekaj letih svetovni prvaki, nekateri pa trenirajo samo zato, da so zadovoljni sami s sabo ali pa jim je to prežilivljanje prostega časa. Bistveno je, da vsak izpolne svoj cilj. Enim je to zmaga na tekmi, enim medalja v kategoriji (3 v C-ju), enim pa varno odstrelitev tekme....
Nikakor se ne strinjam, da pozabi na streljanje prog Not zame in za tiste ki trenirajo z mano je to osnova, [logično da začetniku najprej pokažeš vse ostalo] postavimo vajo z varnostnimi koti in jo odstrelimo po vseh pravilih, kot na tekmi z uro in z oceno zadetkov tudi z diskvalifikacijo, kako naj novega strelca drugače pripravim za na tekmo, kaj mu pomaga briljantna menjava z prstom na petelinu ali kršenje varnostnega kota, ko dobro veš kaj to pomeni... do sedaj se je obneslo in zakaj pol nebi tega prakticirali...
In ja z ostalim se strinjam Nod kdor ima voljo se niti ni potrebno ne vem kako z njim ubadat, seveda je to vse skupi na nekem našem nivoju, za kaj več je pa Maks povedal samo kakor opažam takih strelcev je pri nas sila sila malo Hand
Kot sem že napisal. Šol streljanja in načinov, kako se dobro naučiti streljati je na tisoče. Pristopi so različni. Šteje pa rezultat.

Streljanje prog nikakor ne more biti osnova. Kako naj nekdo odstreli progo, če pa ne zna npr. menjati nabojnika med gibanjem ali pa hitro in varno steči od točke A do točke B (pozicije)? Tekmovalca, ki ga omenjaš (briljantna menjava s prstom na sprožilcu), očitno ni nihče pri osnovah podučil, kje mora biti prst med menjavo...eden od osnovnih elementov...ki ga je preskočil...

Tekmovalec se mora najprej naučiti in predvsem obvladati posamezne elemente, ki jih nato sestavlja v kratko, srednjo in na koncu, v dolgo progo. Tudi trening je del potrpežljivosti, ki jo mora tekmovalec pokazati s tem, da ne prehiteva samega sebe. Kje je na tekmovanju največkrat "Miss"?! Na tarči, ki je oddaljena dva metra! Ker jo tekmovalec jemlje kot lahko tarčo, ki je ne more zgrešit. Zato si mora tekmovalec vedno vzeti ravno toliko časa, da zadane alfo. Za tisto na dva metra malo manj, za tisto na 18 pa malce več.

In tako se je treba najprej dobro naučiti osnov, šele potem pa streljati proge. Ravno proge so sestavljene iz posameznih elementov, ki jih tekmovalci povezujejo. Največ problemov, ki jih imamo pri nas je v tem, da bi vsi radi takoj začeli s streljanjem prog. Potem pa ogromno slabe volje, ker ne obvladajo posameznih elementov. Kot primer; streljanje na "platke". Dokler ne znaš odstreliti treh platk, postavljenih na 7 metrov, 5x zaporedoma s tremi naboji (skupno 15 nabojev v petih "štartih"), nimaš kaj delati na progah. Da ne bi pisal o kasnejših vzrokih za slabo streljanje...od proženja, streliva, slabega oprijema, vremena, obutve, utrujenosti...seveda, vse je krivo, razen tistega, ki je bil za pištolo/puško/šibro...

To je samo ena od mnogih...

Vendar, šol strelstva, sploh pa praktičnega strelstva, je na tisoče. Vsak si sam izbere, na kakšen način bo treniral. Proge so mogoče največ 20% treninga in še to pred tekmovanjem. Vedno bom trdil, da mora tekmovalec obvladati posamezne elemente, da bo lahko uspešno odstrelil proge. Če pa tekmovalec ne obvlada osnov, potem bo v prihodnosti veliko slabe volje na tekmovanjih. Na koncu bo empirično (s številom izstreljenih nabojev) prišel do zaključka, da je potrebno natrenirati posamezen element. Največkrat ravno tisti, ki ga ne mara trenirati. Vprašaj "Cesarja", kaj bo (glede na število misov EEO 2016),  treniral v prihodnjih tednih. Element streljanja na Bobber.

Se pa strinjam, da se tekmovalce ali pa prisotne na treningu najbol zmotivira, ko se strelja proge. Problem je v tem, da od takega treninga bore malo odnesejo. Je pa dobra priprava za na prvo tekmo. Zato pa tudi obstajajo "trening tekma" oz. Level I klubska tekmovanja. Ne samo za začetnike, tudi za nas, z nekoliko več kilometrine, saj se s tem tudi oni učijo, ker vidijo bolj izkušene, kako streljajo. Je pa pri tem potrebna popolna priprava. Kot da bi prišel na tekmo, s prihodom na strelišče, pripravo, s kompletnim merjenjem časa, pisanjem zadetkov in kasnejšo analizo rezultatov. Sicer je pa kakšna proga na trening zagotovo ok. Da bi bila pa to osnova treniranja, se pa žal, ne morem strinjati.
Ben Stoeger je odličen avtor literature in video materiala, ima tudi precej knjig v kindle formatu.

Treniranje izključno na progah je odlično za utrjevanje slabe tehnike....
Razen v Tobacni, kje se lahko pride trenirat IPSC? Gravitiram pa bolj v Ljublajno, kot v Gorico...
Jaz recimo za precizni del treninga uporabim  IPSC tarčo na katero nalepim post-it listek (7,5x7,5cm) v A polje(zgornji rob listka poravnan z linijo kjer se tarča začne ožat). Razlog za to bi bil da streljam vedno na IPSC tarčo, da imam kontrast, da nisem obremenjen z ISSF točkovanjem in še tarče so poceni. Če listek zadevam mi je to zadovoljiva natančnost, če ga ne me zanima le kam so šli zadetki in poskušam odpravit napako. Kot je omenil Boštjan,  se mi zdi precizni del treninga sila pomemben (v mojem primeru streljam precizno samo prej), ker  pomaga da se resetiraš oz umiriš preden greš na dinamični del treninga. Najmanj kar naredim  je da tako ustrelim 2x 5 strelov dvoročno na 25m in 2x5 šibka ter 2x5 močna roka prav tako na 25m. Najbolje enkrat  res počasi, drugič pa v nekem hitrejšem tempu.
Trenutno postavimo progo (tako s precej domišljiskih elementov) na kateri so razdalje med  2 in  40m. Potem pa določimo kaj se strelja v posamezni vaji (skratka tarč  na sami  progi je običajno več kot se jih dejansko strelja in treba si je zapomnit kje/katere so). Prav tako vsakdo pove kako  namerava odstreliti in če je načrt precej stran od optimalnega, se podebatira in naredi boljši načrt , pa tudi zato da se ve kje bo strelec povozil svoj lastni načrt. S točkovanjem se načeloma ne obremenjujemo preveč (ker to ni tekma in ker bi zadetki itak morali biti v A). Nujno je da si strelec pogleda zadetke v tarčah da tudi sam oceni kje je streljal prehitro (post-it listek je pomoje idealna norma za grupo na katerikoli razdalji, če si ga seveda sposoben prej sploh zadet tudi na preciznem delu).  Po vsaki vaji pade takoj tudi kritika, tako da v bistvu, poleg tega, kar veš da si naredil narobe, se najde še kaj novega.  Uglavnem ko vidiš da nekaj ne gre skušaš narest vajo ki vsebuje ta element (ali skupinsko ali pač sam). Prav tako popokamo približno 100-150 na trening. In če se bo izkazalo da stvari ne delajo (to se potem vidi na tekmi) smo že in še bomo prilagajali treninge.
Poleg opcije da pokupiš vse knjige in DVDje, ki so na voljo, se splača gledat posnetke s tekem lvl 3,4 in 5, ker se da iz tam ven pobrat obilo informacij. Prav tako videt samega sebe v počasnem posnetku sproži kakšno zanimivo reakcijo.
(06-06-2016, 16:33)IPSC Boštjan Napisal: [ -> ]Kot sem že napisal. Šol streljanja in načinov, kako se dobro naučiti streljati je na tisoče. Pristopi so različni. Šteje pa rezultat.

Streljanje prog nikakor ne more biti osnova. Kako naj nekdo odstreli progo, če pa ne zna npr. menjati nabojnika med gibanjem ali pa hitro in varno steči od točke A do točke B (pozicije)? Tekmovalca, ki ga omenjaš (briljantna menjava s prstom na sprožilcu), očitno ni nihče pri osnovah podučil, kje mora biti prst med menjavo...eden od osnovnih elementov...ki ga je preskočil...

Tekmovalec se mora najprej naučiti in predvsem obvladati posamezne elemente, ki jih nato sestavlja v kratko, srednjo in na koncu, v dolgo progo. Tudi trening je del potrpežljivosti, ki jo mora tekmovalec pokazati s tem, da ne prehiteva samega sebe. Kje je na tekmovanju največkrat "Miss"?! Na tarči, ki je oddaljena dva metra! Ker jo tekmovalec jemlje kot lahko tarčo, ki je ne more zgrešit. Zato si mora tekmovalec vedno vzeti ravno toliko časa, da zadane alfo. Za tisto na dva metra malo manj, za tisto na 18 pa malce več.

In tako se je treba najprej dobro naučiti osnov, šele potem pa streljati proge. Ravno proge so sestavljene iz posameznih elementov, ki jih tekmovalci povezujejo. Največ problemov, ki jih imamo pri nas je v tem, da bi vsi radi takoj začeli s streljanjem prog. Potem pa ogromno slabe volje, ker ne obvladajo posameznih elementov. Kot primer; streljanje na "platke". Dokler ne znaš odstreliti treh platk, postavljenih na 7 metrov, 5x zaporedoma s tremi naboji (skupno 15 nabojev v petih "štartih"), nimaš kaj delati na progah. Da ne bi pisal o kasnejših vzrokih za slabo streljanje...od proženja, streliva, slabega oprijema, vremena, obutve, utrujenosti...seveda, vse je krivo, razen tistega, ki je bil za pištolo/puško/šibro...

To je samo ena od mnogih...

Vendar, šol strelstva, sploh pa praktičnega strelstva, je na tisoče. Vsak si sam izbere, na kakšen način bo treniral. Proge so mogoče največ 20% treninga in še to pred tekmovanjem. Vedno bom trdil, da mora tekmovalec obvladati posamezne elemente, da bo lahko uspešno odstrelil proge. Če pa tekmovalec ne obvlada osnov, potem bo v prihodnosti veliko slabe volje na tekmovanjih. Na koncu bo empirično (s številom izstreljenih nabojev) prišel do zaključka, da je potrebno natrenirati posamezen element. Največkrat ravno tisti, ki ga ne mara trenirati. Vprašaj "Cesarja", kaj bo (glede na število misov EEO 2016),  treniral v prihodnjih tednih. Element streljanja na Bobber.

Se pa strinjam, da se tekmovalce ali pa prisotne na treningu najbol zmotivira, ko se strelja proge. Problem je v tem, da od takega treninga bore malo odnesejo. Je pa dobra priprava za na prvo tekmo. Zato pa tudi obstajajo "trening tekma" oz. Level I klubska tekmovanja. Ne samo za začetnike, tudi za nas, z nekoliko več kilometrine, saj se s tem tudi oni učijo, ker vidijo bolj izkušene, kako streljajo. Je pa pri tem potrebna popolna priprava. Kot da bi prišel na tekmo, s prihodom na strelišče, pripravo, s kompletnim merjenjem časa, pisanjem zadetkov in kasnejšo analizo rezultatov. Sicer je pa kakšna proga na trening zagotovo ok. Da bi bila pa to osnova treniranja, se pa žal, ne morem strinjati.

Ha saj sem napisal, da je logično da mu najprej pokažeš vse ostalo...in ja podučil glede prsta tisočkrat ma ni pomagalo dokler ga nisi na tekmi znogiral po dveh metrih premika :)) in ja prav je tako Clap  Po drugi strani lej moje ambicije po dvajsetih sezonah niso v nebo upijajoče, zato pač streljam proge to mi zadošča pa tudi vidim da stvar funkcionira tudi pri drugih, nekdo ki ima višje pa posamezne elemente lahko trenira po mili volji ampak kot sem reku takih ni v Slo.... niti kot prstov na roki, sam streljam tudi idpa ali karkoli prav iz razloga da ne streljaš na isti lokaciji v nedogled...kar se mi tudi zdi pomembno

(06-06-2016, 18:33)JRC Napisal: [ -> ]Razen v Tobacni, kje se lahko pride trenirat IPSC? Gravitiram pa bolj v Ljublajno, kot v Gorico...

Ma lej če prideš k meni za 30e ti bom še petelina pritiskav Mrgreen
Nekaj nasvetov s strani IPSC.org. Za začetek je po moje kar dobro izhodišče.
Živ,

Imaš tudi kar nekaj aplikacij na to temo (iOS).
DR Performance Practice Deck
https://itunes.apple.com/us/app/dr-perfo...15839?mt=8

Pro-Shot
https://itunes.apple.com/us/app/pro-shot...27732?mt=8

Predvidevam, da jih je za Android tudi dosti.
Citat:jabolko

...Po drugi strani lej moje ambicije po dvajsetih sezonah niso v nebo upijajoče, zato pač streljam proge to mi zadošča pa tudi vidim da stvar funkcionira tudi pri drugih, nekdo ki ima višje pa posamezne elemente lahko trenira po mili volji...

Ne gre za to, kakšne ambicije ima nekdo, temveč ali je pripravljen osvojit tehnike praktičnega strelstva in izpolniti/osvojiti zadan cilj. Definitivno pa ne morejo biti vsi na prvem mestu. Tudi ambicije po še toliko letih niso tako pomembne. Prideš lahko tudi do momenta, ko "glava bi, pa telo ne more"...  Na "to mi zadošča" bi lahko napisal pa tudi; če lisica ne doseže grozdja, pravi, da je kislo.

Pomembno je, da si zadovoljen s SVOJIM nivojem streljanja, da izpolniš SVOJ cilj. Npr., da znaš na progi na enem delu hitro in zanesljivo zadeti dve alfi na 2m in trenutek kasneje dve alfi na 22m. Torej, da znaš svojo hitrost streljanja pospešiti in trenutek kasneje upočasniti točno za toliko, da lahko zadaneš dve alfi na blizu in dve alfi na daleč. Isto je s zadevanjem bobberja. Nekdo ga bo zadel z dvema zaporednima streloma v enem nihaju, nekateri pa z dvemi streli v dveh nihajih. Bistveno je, da imata oba dobre zadetke. Vsak za svoj nivo streljanja. In potem zopet pridemo na zgodbo o času, denarju, interesu, strelišču,...

Zato pa vsi ne streljajo zato, da bi bili prvi, temveč zato, da izpolnijo NAČRTOVAN cilj, da so zadovoljni s SVOJIM nivojem znanja, odstreljeno tekmo, izpolnjenim ciljem, če je pa prišla domov še kakšna medalja, pa toliko bolje. Nekateri so zadovoljni, ker so tekmo varno odstrelili. Nekateri pa ne bodo zadovoljni niti takrat, ko zmagajo. Ker niso izpolnili SVOJEGA cilja (npr. brez Missa, brez večjega časovnega zaostanka - kar je isto, kot miss, preveliko število zadetkov v D polju, C polju,...)
Jabolko: kam in kdaj?

Poltergeist: tale z listkom mi je pa všeč. Bom preizkusil naslednjič, ko bom s pištolo na strelišču (zdaj se s puško ukvarjam za v soboto).

IPSC Boštjan: no vidiš, to je recimo moj cilj. Osvojiti tehniko, da bom delal posamezne elemente s čim manj napakami. 

Noob: Ben Stoeger ima na Amazonu precej knjig. Mi pomagaš izbrati (vrstni red), da ne bom kar na slepo kupoval?
Eno vprasanje.
Stripper magazine. Nabojnik z enim samim nabojem.
Za to pa prvic slisim, na tecaju tega zagotovo nismo delali, dvomim, da sem preslisal, ker sem zelo koncetrirano poslusal.
Na linku do navodil na ipsc.org je govora o tem, da naj bi se Load and make ready naredilo tako,da:
1.vstavis stripper magazin, repetiras
2. Odstranis magazin in vstavis drugega (polnega)
3. Aktiviras varovalo in pospravis pistolo v tok.
zato da imaš na začetku stage naboj v cevi + poln magacin.
Namen mi je jasen, ampak a ni ponavadi tako, da je obvezna menjava in ne porabis celega nabojnika?
(07-06-2016, 22:48)JRC Napisal: [ -> ]Namen mi je jasen, ampak a ni ponavadi tako, da je obvezna menjava in ne porabis celega nabojnika?

Vstaviš ga po potrebi, glede na to kdaj načrtuješ menjavo (če sploh) ali pač če nisi prepričan da boš šlo vse po načrtu (omejitev v nabojnikih velja 15/tovarniška in 8/10 klasik po pisku). Drugače pa je prosti slog eno izmed splošnih načel pri IPSC ( pravilo 1.1.5), tako da ti ni treba zamenjati nabojnika, če res nočeš he he :P

Tisto je varnostni izpit (s predavanjem) in ne tečaj ;)
Citat: JRC

Eno vprasanje.
Stripper magazine. Nabojnik z enim samim nabojem.
Za to pa prvic slisim, na tecaju tega zagotovo nismo delali, dvomim, da sem preslisal, ker sem zelo koncetrirano poslusal.
Na linku do navodil na ipsc.org je govora o tem, da naj bi se Load and make ready naredilo tako,da:
1.vstavis stripper magazin, repetiras
2. Odstranis magazin in vstavis drugega (polnega)
3. Aktiviras varovalo in pospravis pistolo v tok.

Glede na vsebino vprašanja ti predlagam, da se najprej udeležiš kakšnega treninga in ti bo 90% zadev takoj bolj jasnih. To je tisti del, kjer ti vse stvari (youtube, knjige, DVDji in ostalo) sicer pomagajo, ne morejo pa nadomestiti nekoga, ki bi ti preprosto razložil, za kaj se gre pri IPSCju. Res ne vem, zakaj bi izgubljal čas s proučevanjem neke preproste zadeve, ko pa lahko nekoga vprašaš in izveš razlago/pojasnilo v nekaj sekundah.

Pojdi nekam na en trening in bo precej lažje.
Pages: 1 2 3