Strelec.si - Slovenski strelski forum

Full Version: Oprema za PP.22
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
SK Long Range match je samo SK rifle match z Biatlon polnitvijo ,ki je malce hitrejša. Pa saj košta pribljižno enako.
Biathlon je dejansko boljši, vsaj v mojem pihalniku.
(25-02-2020, 22:10)Phoinix Napisal: [ -> ]SK Long range, nič posebnega. En paketek sem šel tehtat in razvrstil po masi...

Edino merjenje ki ima dejanski smisel je merjenje hitrosti, ekstremno odstopanje in standardna deviacija hitrosti. Vse ostalo je bučkoriž...
MK strelivo je zloglasno po tem, da v vsaki cevi dela svoj lot in strelivo...
Ok, hvala za vse odgovore, ampak še vedno si nisem na jasnem:

- če prav razumem vso teorijo so zaradi manjše hitrosti podzvočni .22 naboji bolj natančni pri enakem bočnem vetru, predvsem zaradi veliko manjšega vleka krogle?
- ali se pri nas kje dobi podzvočno match strelivo? Ali zgolj "standard" subsonic - in je morda kakšen od teh pregovorno boljši?
Mislim da se ukvarjaš z neubstoječo dilemo, pri MK strelivu je nadzočno strelivo praktično redka izjema 95+% vsega streliva je podzvočnega
In vse Match strelivo za MK razen kak lot RWS100 je podzvočno.
Na to sem že sam prišel ko sem gledal fps-je na škatlah. Zakaj za boga potem delajo subsonic, quiet, in podobne serije?
Marketing še precej počasnejših in tišjih streliv od standarda .
(25-02-2020, 23:17)Kristian Napisal: [ -> ]
(25-02-2020, 22:10)Phoinix Napisal: [ -> ]SK Long range, nič posebnega. En paketek sem šel tehtat in razvrstil po masi...

Edino merjenje ki ima dejanski smisel je merjenje hitrosti, ekstremno odstopanje in standardna deviacija hitrosti. Vse ostalo je bučkoriž...
MK strelivo je zloglasno po tem, da v vsaki cevi dela svoj lot in strelivo...
Ko je enkrat luknja v tarči me ne zanima več kako je strelivo. Bučkoriž... sem poskusil brez tehtanja in s tehtanjem in sortiranjem. Imam bistveno boljše rezultate s slednjim.
Te dni preveč piha in pada da bi se valjal po strelišču, pa berem...veliko strelcev sortira po teži in prisega da so rezultati boljši. Kaj pa merjenje debeline roba tulca? A je kdo pri nas kupil merilo in to že počel? Olimpijci morda? Rajmond?
Našel sem precej virov ki spet prisegajo da so rezultati boljši če sortirajo match strelivo. Se mi zdi tak zanimiv dodaten hobi za deževne večere Smile

Al pa pustim to pri miru in se raje za vsak flyer tolažim da je verjetno naboj imel 0,004mm debelejši rob in je to krivo  Dumb
Jajca pomoje. Glede na to da je to vprasanje znotraj pp22, sklepam, da je namen streljat PP. V realnosti se tu pokaze vse drugo kot strelivo. Pozabis nafilat magazin, pozabis resetirat klike, ciljas napacno tarco, napacna ocena vetra, ne poznavanje podca pri tvojem orodju na xy metrov, ne ves kako bi se lotil nekega polozaja ipd vsemogoce neumnosti.
Strelivo je na zadnjem mestu.
SK rifle match in podobne niso match streliva , bolje kupit kak rang bolše strelivo kot sortirat tega. Najbolj se zaenkrat pozna sortiranej po koncentričnosti krogle . A 99,8% top strelcev ne sortira streliva . Full bolj učinkovito je testiranej različnih lotov , saj so razlike med loti večje kot bi ti lahko na vagal in premeril.

Še največ je sortiranja je pri MK ELR sceni , pa še to seveda med top strelivom ne pa SK Rifle match. Zaradi specifike tekmovanja kjer je postreljenih zelo malo nabojev med 12 in 25 kom na tekmo, tako da se splača kaj presortirat.
V dezevnih dneh bi bilo tako najbolje suho vadit razlicne polozaje.
(05-03-2020, 22:59)jernejm Napisal: [ -> ]Al pa pustim to pri miru in se raje za vsak flyer tolažim da je verjetno naboj imel 0,004mm debelejši rob in je to krivo 

ne rabiš pustiti to pri miru ker itq tega ne boš počel, v vmesnem času pa lahko prebrskaš forum in ugotoviš kako se pride do natančenga streliva.
da ne boš imel kakšne ideje da boš meril rob pri svojem cci standardu in podobnih...
(05-03-2020, 23:35)Marks Napisal: [ -> ]
(05-03-2020, 22:59)jernejm Napisal: [ -> ]Al pa pustim to pri miru in se raje za vsak flyer tolažim da je verjetno naboj imel 0,004mm debelejši rob in je to krivo 

ne rabiš pustiti to pri miru ker itq tega ne boš počel, v vmesnem času pa lahko prebrskaš forum in ugotoviš kako se pride do natančenga streliva.
da ne boš imel kakšne ideje da boš meril rob pri svojem cci standardu in podobnih...
In kako se pride do natančnega streliva razen da grem po Lapua x-act, al pa midas +? Ker so na tem in tujih forumih (in tej temi) precej nasprotujoča si mnenja.


In do sedaj sem streljal samo match strelivo, pa ne zaradi "prestiža" ampak ker je pač konkretno manjša grupa.
Kako se pride do dobrega rezultata na PP22?
Tako da:
- poznaš kako puška nese pri različnih razdaljah med 25 in 200m, normalno pokonci in zvrnjena za 90°
- imaš izmerjeno hitrost in narejene tabele korekcij,
- znaš streljati iz imrpviziranih pozicij: stoje, kleče, z naslona barikade, tankovske ovire, itd ter hitro menjavati pozicije (lani je rekorder porabil 22 sekund za prvi strel po pisku, drugi strel pa je oddal v 16 sekundah. Tle ti ne pomaga še tako vrhunsko in pozlačeno strelivo)
- da prideš na začetk proge z odprtimi pokrovčki na daljnogledu, paralakso na pravi razdalji, turete na pravi elevaciji, polnim magacinim, itd.
- šele ko vse to natreniraš in pravilno narediš, se lahko začneš spraševati o municiji.

Osebno uporabljam SK Rifle Match. Bi top line strelivo ala X-Act in Eley Tenex bilo bolje? Bi. Ali je potrebno? Seveda ne, ker to ni BR ali preciznjak, temveč dinamična tekma. Ali lahko še vedno streljam s top-line strelivom? Seveda, streljaj s čimer koli se počutiš dobro (ni pa potrebe zaradi zahtev in narave PP22)
(06-03-2020, 20:54)jernejm Napisal: [ -> ]
(05-03-2020, 23:35)Marks Napisal: [ -> ]
(05-03-2020, 22:59)jernejm Napisal: [ -> ]Al pa pustim to pri miru in se raje za vsak flyer tolažim da je verjetno naboj imel 0,004mm debelejši rob in je to krivo 

ne rabiš pustiti to pri miru ker itq tega ne boš počel, v vmesnem času pa lahko prebrskaš forum in ugotoviš kako se pride do natančenga streliva.
da ne boš imel kakšne ideje da boš meril rob pri svojem cci standardu in podobnih...
In kako se pride do natančnega streliva razen da grem po Lapua x-act, al pa midas +? Ker so na tem in tujih forumih (in tej temi) precej nasprotujoča si mnenja.


In do sedaj sem streljal samo match strelivo, pa ne zaradi "prestiža" ampak ker je pač konkretno manjša grupa.

točno tako. in da probaš več različnih lotov najboljšega streliva kjer je to na voljo; eley tenex, sport, lapua xact, midas+, rws 50 morda že ne ponuja lotov... in potem to malo več kupiš. 
tako da ko to izbereš (najboljše kot lahko) ne bo več veliko placa za kakršna koli merjenja okoli robov tulca in podobnih for, ker se boš zavedal da imaš še vedno pred sabo samo ljudski brno in ne neko prebrano BR cev in lot...

naslednji korak je boljša cev, ampak pri ljudskem MK je pač tako da kar dobiš pač dobiš; ne bo šla nagledana cev najprej v tunel in potem se odločiš če je to primerno zate.
Sam testiram puške v tunelih že kar nekaj let 4x so bile flinte v Eley in 3x Lapua tunelu in po dogovoru z šefom v Lapua mi je ratalo dobit možnost testirat PP22 puško v tunelu tako z match strelivom kot tudi z cenejšim SK Rifle Match in Long Range Match ,ker se SK ponavadi ne da testirat .

Grupiranje izbranih lotov Center X in Midas+ je bilo večinoma nekje 30+% boljše a največja razlika je bil v tem da je z poceni strelivom z veliko loti prihajalo do flyerjev ,to je pri boljših strelivih dogajalo z enim lotom na 10 , tu pa z 6 loti od 10 . Strelivo za MK je sortirano po kvaliteti ne pa proizvajano po kvaliteti .

X-Act in Center X sta narejene istočasno na isti mašini , samo process kvalitetne kontrole razloči lote in 4% lotov povprečju zadosti standardu z X-Act.
A se na roke da sortirat strelivo seveda se da , tako so svoj čas sortiral match strelivo Olyimp ,a vprašnje kaj vse so merili in kaj je bilo najbolj pomebno .

Cenovna razlika je precej večja kot je razlika v grupiranju streliva.

A kot je omenil Kristian PP22 je v osnovi zastavljen tako ,da dela povprečen CZ z dostopnim strelivom zadosti dobro .


Če se le ,da je koristno testirat par lotov ali vrst streliva saj je garantirano ,da nekateri z puško precej bolje delujejo kot drugi.
No, točno to sem potreboval, zdaj sem si precej bolj na jasnem kaj ja in kaj ne. Hvala vsem!
malo gledam FFP daljnoglede (sicer trenutno še ni predviden za na PP22 puško zaradi nekompatibilnih montaž), pa sem zapel ob nastavitve paralaxe za sub 1k daljnoglede, recimo athlon BTR HD, sightron SIII, meopta OPT6 ter pri nas zelo razširjen vortex PST GEN 2 (verjetno 5-25).

in ugotavljam da imajo prvi trije zelo ozek hod kolesa za nastavitev paralaxe, samo 1/2 obrata, meopta še morda kaj manj, medtem ko ima vortex dobrih 3/4 obrata za nastavitev paralaxe; kolikor sem uspel zaslediti.

pa me zanima če ugotavljate da je takšen dolg in morda tudi natančen hod prednost ali slabost v PP22?

moj weaver ima hod 3/4 obrata, s tem da gre prve 1/2 obrata od 25-100y. sicer kolikor se spomnim paralaxe kaj veliko med samo nalogo ne spreminjam, ampak vseeno me zanima če je kratek hod kakšna velika hiba tako v PP22 kot drugje?

poleg tega pri sightronu pišejo da jim gre paralaxa samo do 40m, kar pa je verjetno za PP22 premalo... (čeprav na optic trejdu povedo, da pri nekaterih posameznih primerkih to ne drži in gre veliko nižje...)
na začetku je bil, ker so bile naloge na 25m in manj ampak ko je mr.T-jaugriznil ELR bug, so razdalje pod 50m izgubile smisel, hod paralakse je postal manj pomemben v primerjavi z ustreznostjo križca in točnostjo klikov.
Upoštevaj da je za MK padec na 200m podoben kot za 308win razdalja 1000m. Torej je razpon hoda velik in napaka klika ustrezno bolj izrazita.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29