Strelec.si - Slovenski strelski forum

Full Version: Pravilno polnenje revolverja na črni smodnik
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Pozdravljeni,
kako se pravilno polni boben v prekuzijskem revolverju?
Zasledil sem več načinov. Eni polnijo smodnik krogla ali konični projektil, mast. Drugi med smodnik in kroglo dodajo krpico (patch), karton, zdrob ali drugo polnilo in na koncu mast.
Metoda hitrega polnjenja pa uporablja papirne katuše (smodnik, polnilo, projektil) vse skupaj zavito v poseben papir.

Kateri način je sedaj pravile oz.  v kateri situaciji uporabit kateri način?
Zdravo, jaz cca. 5mm debel filc namočim v stopljenem vosku. Ko se strdi z luknjačem iz tega filca naredim čepe, ki so malo večjega premera kot luknja v bobnu. Ko nabijem čep v boben ga totalno zadihta, višek filca pade stran. Čez nabijem kroglo. Masti na koncu ne dam. Sem testiral raznem variante polnenja pa mi je ta najbolj sedla....se mi zdi najbolj čista oz. najmanj usrana. Verižnega vžiga do sedaj pa tudi še nisem doživel?
(15-07-2019, 21:18)RugerMagnum Napisal: [ -> ]Pozdravljeni,
kako se pravilno polni boben v prekuzijskem revolverju?
Zasledil sem več načinov. Eni polnijo smodnik krogla ali konični projektil, mast. Drugi med smodnik in kroglo dodajo krpico (patch), karton, zdrob ali drugo polnilo in na koncu mast.
Metoda hitrega polnjenja pa uporablja papirne katuše (smodnik, polnilo, projektil) vse skupaj zavito v poseben papir.

Kateri način je sedaj pravile oz.  v kateri situaciji uporabit kateri način?
Najprej smodnik, nato čep iz fllca in na koncu krogla. Brez masti, ni potrebe. Šparavni dajo namesto čepa polento ( instant Droga s pretečenim rokom trajanja, surovo seveda  :-D ) Namaščena krpica se pa daje pri pištoli in sicer po čepu in pred kroglo.
Če hočeš ostati vsaj malo čist, potem krogla direkt na smodnik in nič drugega. Pred streljanjem se lahko oziroma je priporočljivo boben nekajkrat na prazno zavrtet in spihat "odvečen" smodnik.
Najprej smodnik, krogla in nakoncu das na vrhu mast, precej umazano pride ampak lahko streljas kar nekaj casa(brez ciscenja sem postrelil 90 strelu) polenta je pa sam filer, da je krogla cimbolj na vrhu cilindra, kar se posledicno pozna pri preciznosti.
(16-07-2019, 10:15)kraken Napisal: [ -> ]Najprej smodnik, krogla in nakoncu das na vrhu mast, precej umazano pride ampak lahko streljas kar nekaj casa(brez ciscenja sem postrelil 90 strelu) polenta je pa sam filer, da je krogla cimbolj na vrhu cilindra, kar se posledicno pozna pri preciznosti.
Ampak na tekmi je polentar prepričljivo zmagal, če se ne motim 95/96 enoročno na 25m.
Ja sej filer pripomore k natancnosti, to sm mislu.
micko Napisal:
kraken Napisal:Najprej smodnik, krogla in nakoncu das na vrhu mast, precej umazano pride ampak lahko streljas kar nekaj casa(brez ciscenja sem postrelil 90 strelu) polenta je pa sam filer, da je krogla cimbolj na vrhu cilindra, kar se posledicno pozna pri preciznosti.
Ampak na tekmi je polentar prepričljivo zmagal, če se ne motim 95/96 enoročno na 25m.
polentar tactical?
Se kaj drugega uporablja kot filer, ko ne streljaš z maksimalno polnitvijo, poleg polente tactical :)

So papirne kartuše kaj boljše pri čistoči?
Ta tema me je tako razvnela da si bom nemara omislil kaj na črni smodnk,mi lahko nekdo razjasni kje so tekmovanja,kjer bi videl zadevo v živo in pobaral koga glede mnenja in nasveta LP vsem p.s. ne skoparite z odgovori
(16-07-2019, 22:55)kar98 Napisal: [ -> ]Ta tema me je tako razvnela da si bom nemara omislil kaj na črni smodnk,mi lahko nekdo razjasni kje so tekmovanja,kjer bi videl zadevo v živo in pobaral koga glede mnenja in nasveta    LP vsem    p.s. ne skoparite z odgovori
Ti sporočim na ZS, ko bo naslednja tekma na strelišču SVD Kamnik, lahko jih pa seveda tudi sam kontaktiraš. Ko pa začnemo septembra spet streljat na vojaških poligonih, imam skoraj vedno s seboj nekaj od prednjač na črni smodnik, po značilnem globokem poku in dimu me ne moreš zgrešit.
kar98: Tekme so, kot vem samo na strelišču SVD Kamnik. Zaradi pomanjkanja časa se jih zadnje čase ne udeležujem več.
Če si kje blizu tega konca pa ti pokažem svojo prednjačo (Pedersolli La Page) in kakšno rečeva na to temo ob kavi...Strejanje na črni smodnik malo spominja na kajenje pipe - počasi, obredno... :) Zzz
(17-07-2019, 05:33)micko Napisal: [ -> ]
(16-07-2019, 22:55)kar98 Napisal: [ -> ]Ta tema me je tako razvnela da si bom nemara omislil kaj na črni smodnk,mi lahko nekdo razjasni kje so tekmovanja,kjer bi videl zadevo v živo in pobaral koga glede mnenja in nasveta    LP vsem    p.s. ne skoparite z odgovori
Ti sporočim na ZS, ko bo naslednja tekma na strelišču SVD Kamnik, lahko jih pa seveda tudi sam kontaktiraš. Ko pa začnemo septembra spet streljat na vojaških poligonih, imam skoraj vedno s seboj nekaj od prednjač na črni smodnik, po značilnem globokem poku in dimu me ne moreš zgrešit.

Tudi jaz se priporočam Clap
Revolver se lahko polni na par načinov ki so bili že opisani tukaj. Prvi je smodnik v bobnič in zatem krogla, ki potem ko jo potisneš v bobnič, mora zunaj ostati tenek svinčen obroček! Takrat vemo da krogla normalno tesni! Dajati potem na vrh mast je samo packarija, včasih so jo dajali zaradi tesnenja in v slučaju #preskoka iskre v sosedno komoro, da ni prišlo do spontanega vžiga, pač so bile krogle bolj doma narejene. Kod sem napisal , če je svinčen obroček ostal ni panike. Drugi način je da gre smodnik zatem pa filc  potem krogla, seveda filc mora biti prave trdote in debeline, da ko potisneš še kroglo notri je prav poravnana z vrhom in se bobnič normalno suče, so še druge reči -polenta ki  jo prav tako daš med smodnik in kroglo, kar pa ne dela noben več, je bolj dati filc. Namen teh #vmesnih # stvari je , da kroglo čim bolj približaš cevi in da čim manj potuje po bobniču, zaradi #preciznosti#. tudi vlogo pri tem igra model revolverja Colt ali Remington, vsak ima svoje prednosti in slabosti, kar pa je bolj že opširno. Važno je pravilni vrstni red in varnost pri polnjenju, nikakor da nebi slučajno z kakšno zgodovinsko #posodico# in ostalimi flaškami polnili direkt v bobnič, ko, in je velika verjetnost, da kakšna iskra preskoči ali statika ponagaja, potem v najboljšem slučaju ostaneš brez prstov, zato vedno odmeriti smodnik in ga shraniti v posodice -antistatične , dobijo so pri trgovcih z orožjem, za vsaki strel. Sliši se komplicirano ampak pri črnem smodniku je pomembna varnost in potem streljanje. Obvezno očala, po streljanju takoj vsaj splaknit cev in bobnič z toplo vodo in čistilom-Pril in podobno, vsaj v 24 urah, ko se enkrat č.smodnik notri sprime, si ga naj...l
Najboljše pa je, da zveš kdaj je tekma in si tam pogledaš in vprašaš strelce, ni problema za odgovore in pomoč.

lp
Ker je že ravno taka tema- se komu doma valja kaj črnega, zaenkrat imam samo remingtona 1858, pa mu je dolgčas. Zamenjam za še veljaven denar, lahko pa tudi za železja, imam par stvari, ki jih bolj redko rabim.
lp
Meni se valja Pedersolijeva La Page Target/36 kaliber. Ena bolj preciznih zadev kar se tiče prednjač (če ne iščeš zgolj revolverja).

Če bi že prodajal, bi v kompletu (pištola, kovček, stojalo za polnjenje, šibika za nabijanje krogle, smodnik FF 0,5 kg, perkusijske netilke, krogle, rog za odmerjanje, posodice za smodnik, filc čepi, krpice, čistilni komplet...Vse skupaj je kot novo in ocenjujem na prijateljskih 900 EUR (samo pištola je na frankoniji 840 EUR). Za enega entuzijasta je to terna.
(17-07-2019, 14:32)volodja Napisal: [ -> ]Revolver se lahko polni na par načinov ki so bili že opisani tukaj. Prvi je smodnik v bobnič in zatem krogla, ki potem ko jo potisneš v bobnič, mora zunaj ostati tenek svinčen obroček! Takrat vemo da krogla normalno tesni! Dajati potem na vrh mast je samo packarija, včasih so jo dajali zaradi tesnenja in v slučaju #preskoka iskre v sosedno komoro, da ni prišlo do spontanega vžiga, pač so bile krogle bolj doma narejene. Kod sem napisal , če je svinčen obroček ostal ni panike. Drugi način je da gre smodnik zatem pa filc  potem krogla, seveda filc mora biti prave trdote in debeline, da ko potisneš še kroglo notri je prav poravnana z vrhom in se bobnič normalno suče, so še druge reči -polenta ki  jo prav tako daš med smodnik in kroglo, kar pa ne dela noben več, je bolj dati filc. Namen teh #vmesnih # stvari je , da kroglo čim bolj približaš cevi in da čim manj potuje po bobniču, zaradi #preciznosti#. tudi vlogo pri tem igra model revolverja Colt ali Remington, vsak ima svoje prednosti in slabosti, kar pa je bolj že opširno. Važno je pravilni vrstni red in varnost pri polnjenju, nikakor da nebi slučajno z kakšno zgodovinsko #posodico# in ostalimi flaškami polnili direkt v bobnič, ko, in je velika verjetnost, da kakšna iskra preskoči ali statika ponagaja, potem v najboljšem slučaju ostaneš brez prstov, zato vedno odmeriti smodnik in ga shraniti v posodice -antistatične , dobijo so pri trgovcih z orožjem, za vsaki strel. Sliši se komplicirano ampak pri črnem smodniku je pomembna varnost in potem streljanje. Obvezno očala, po streljanju takoj vsaj splaknit cev in bobnič z toplo vodo in čistilom-Pril in podobno, vsaj v 24 urah, ko se enkrat č.smodnik notri sprime, si ga naj...l
Najboljše pa je, da zveš kdaj je tekma in si tam pogledaš in vprašaš strelce, ni problema za odgovore in pomoč.

lp
Najlepša hvala za odgovor. Se filc uporabi vedno, tudi ko se uporabi maksimalna polnitev, kot jo priporoča proizvlajalec? Kako določiš pravo trdoto in debelino? (Uberti Colt 1860 Army)
Pozdrav 

Lahko se da filc tudi takrat, pač maš določeno debljino (med 10 mm in 15 mm) kar moraš sam pogruntat kaj odgovarja za tvoj revolver, ponavadi je 10 mm zadosti. Trdota probaš čutiš na otip. bolj trd filc boljše je. Kupil sem ga v Mengeš-Filc , poglej na splet majo maloprodajo tudi.

lp
Barbapapa Napisal:Meni se valja Pedersolijeva La Page Target/36 kaliber. Ena bolj preciznih zadev kar se tiče prednjač (če ne iščeš zgolj revolverja).

Če bi že prodajal, bi v kompletu (pištola, kovček, stojalo za polnjenje, šibika za nabijanje krogle, smodnik FF 0,5 kg, perkusijske netilke, krogle, rog za odmerjanje, posodice za smodnik, filc čepi, krpice, čistilni komplet...Vse skupaj je kot novo in ocenjujem na prijateljskih 900 EUR (samo pištola je na frankoniji 840 EUR). Za enega entuzijasta je to terna.
A to je takšna?
https://www.artax-vorderlader.de/pederso...er-36.html Mejdun je lepa, ampak za tole moraš pa res bit entuziast. Ne, razmišljam o revolverju, najraje še enem 1858, pa kakšno karabinko ali puško bi si omislil.
(18-07-2019, 08:11)volodja Napisal: [ -> ]Pozdrav 

Lahko se da filc tudi takrat, pač maš določeno debljino (med 10 mm in 15 mm) kar moraš sam pogruntat kaj odgovarja za tvoj revolver, ponavadi je 10 mm zadosti. Trdota probaš čutiš na otip. bolj trd filc boljše je. Kupil sem ga v Mengeš-Filc , poglej na splet majo maloprodajo tudi.

lp
Vredu bom pogledal.

Kako je glede krogel oz. drugih projektilov, lahko streljaš tudi sabote (podkaliberske moderni (ne svinčeni) projektil v ovoju) ali si omejen na svinčene krogle, ploščate in okroglonose konične projektile. Kako je z prevlečenimi/ coated svinčenka, je streljanje kaj bolj "čisto"?
Pages: 1 2