Strelec.si - Slovenski strelski forum

Full Version: Oblikovanje Lovske Puške
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Pozdravljeni, strelski kolegi!

Da vam predstavim še en svoj projekt, kateri je nekako v zvezi s tem forumom.

Pred štirim leti sem za dotičnega naročnika, ki po svoji želji noče biti imenovan, začel s projektom oblikovanja lovske puške, katera je bila namenjena za izdelavo v omejeni seriji 100 kosov. Oblikovati sem začel na podlagi osnovnih mer, ki so potrebne za izdelavo kopita puške, katere mi je predložil puškar, ki je bil vodja tega projekta.
Njihova osnovna ideja je bila, da so cev, prožilni mehanizem in magazin edine stvari, ki se jih ne naredi znotraj podjetja, zato sem moral oblikovati praktično celotno puško.

Na podlagi prejetih izmer in svojih idejnih skic sem s pomočjo programa SolidWorks pričel z oblikovanjem in 3D modeliranjem celotne puške, vključno z vsemi detajli.
Moje osnovno izhodišče pri oblikovanju puške je bilo, da se kombinira klasičen izgled lovske puške z modernimi elegantnimi linijami, predvsem pa, da ustvarim enovito površino na prehodu med receiverjem in kopitom, naročnik pa je želel, da bi imela puška določene dele narejene iz damask jekla, da bo učinek ekskluzivne serije še toliko boljši.

Da ne bom preveč dolgovezil - obilico delovnih ur, dolgih sestankov in 13 verzij kasneje je po slabem letu dni nastala puška v kalibru 7x64, katere prezentacijo vam (žal samo v angleškem jeziku) bom prikazal spodaj.

[Image: 01.jpg]

[Image: 02.jpg]

[Image: 03.jpg]

[Image: 04.jpg]

[Image: 05.jpg]

[Image: 06.jpg]

Za kopito in vse ostale dele, ki so šli v izdelavo, sem naredil risbe in izvozil 3D CAD modeli, saj se je večino kosov delalo na CNC rezkar. Kopito je bilo narejeno na 5-osnem CNC rezkarju, vse ostalo se je dalo narediti na navadnih 3-osnih CNC rezkarjih in stružnicah. Prišli smo do prvega funkcionalnega prototipa, kateri je sicer imel valjast zaklep, saj se je na tem mestu želelo preizkusiti, če gre puška skozi CIP test že z valjastim zaklepom in kakšna je natančnost same puške. Prvi prototip smo preizkusili in rezultati so bili presenetljivo dobri.

[Image: 11.jpg]

[Image: 12.jpg]

[Image: 13.jpg]

Na žalost pa se je pri tem projektu zataknilo čisto na koncu - pri financah pred prvo serijo. Posledica tega je bila, da je ta projekt ostal zgolj pri prvem funkcionalnem prototipu in obilici 3D modelov in viualizacij.

Resnično mi je žal, ker je bil projekt res zanimiv, saj je bilo oblikovanje velikokalibrske puške od skice do produkta zame povsem nov spekter produktnega oblikovanja, kjer sem se naučil ogromno novih stvari.

Celotno predstavitev - tudi karbonske verzije - si lahko ogledate tukaj: https://www.facebook.com/pg/GorjupDesign...4476108952

Za istega naročnika sem izdelal še designe Sniper puške in tekmovalne F-Class puške, kateri pa sta ostali zgolj pri risbah. Predstavitev vsake bom objavil v bližnji prihodnosti.
Upam, da vam je projekt všeč in hvala za vaš čas!

Lep pozdrav vsem!

[Image: 14.jpg]
Kapo dol!
Bow Bow Bow
Izreden primerek, fantastična izdelava, napišem lahko le
RESPECT
Clap Clap Clap Clap Clap
(26-11-2019, 01:25)jazbec007 Napisal: [ -> ]Njihova osnovna ideja je bila, da so cev, prožilni mehanizem in magazin edine stvari, ki se jih ne naredi znotraj podjetja...

torej so naredili samo kopito in to proglasili za novo puško?

čigav zaklep pa je to? podoben je sauerju, čeprav ne vem točno kakšen je stari od bix'n andija; je mora od njih?

zelo lep izdelek, čeprav se meni kopito ne dopade. pogrešam nastavljivo ličnico; kot da so marsikje mnenja da lovci ne rabimo tega elementa...
Odlično, dokazal da se da, sam žal bo spet le pri poskusu ostalo Clap Clap Clap
Bravo, lepo in elegantno kopito, brez nadležnih okraskov. Čestitke!
Meni je tudi všeč Bow
Skoraj prelepi kos za v hosto :o)
Čestitke
(26-11-2019, 10:27)Marks Napisal: [ -> ]
(26-11-2019, 01:25)jazbec007 Napisal: [ -> ]Njihova osnovna ideja je bila, da so cev, prožilni mehanizem in magazin edine stvari, ki se jih ne naredi znotraj podjetja...

torej so naredili samo kopito in to proglasili za novo puško?

čigav zaklep pa je to? podoben je sauerju, čeprav ne vem točno kakšen je stari od bix'n andija; je mora od njih?

zelo lep izdelek, čeprav se meni kopito ne dopade. pogrešam nastavljivo ličnico; kot da so marsikje mnenja da lovci ne rabimo tega elementa...

Ne bo držalo. Naredili so vse komponente, RAZEN:

- Cevi
- Magazina
- Prožilnega mehanizma

Torej so izdelali kopito, zaklep, receiver, udarno iglo, varovalko, ...

Za cev in magazin se ne spomnim točno, čigava sta, vem pa da je prožilni mehanizem od Andy Bixn-a.

Lep pozdrav!
zanimajo nas še slike ostalih dveh konceptov!
(26-11-2019, 13:44)Marks Napisal: [ -> ]zanimajo nas še slike ostalih dveh konceptov!

Bom objavil, brez skrbi, samo da pripravim prezentacije do konca. V kratkem. Smile
Bravo!!! Zgleda vrhunsko, zanimiva linija kopita! Koliko pa bi morala biti cena puške da bi se vse finančno pokrilo oz. proizvodnja splačala (če ni skrivnost)?
Kako je bilo na liniji - preciznost, zastoji, itd.
Čestitke še enkrat!
Top!!!
??????
(26-11-2019, 14:04)mamaluk Napisal: [ -> ]Bravo!!! Zgleda vrhunsko, zanimiva linija kopita! Koliko pa bi morala biti cena puške da bi se vse finančno pokrilo oz. proizvodnja splačala (če ni skrivnost)?
Kako je bilo na liniji - preciznost, zastoji, itd.
Čestitke še enkrat!

Hvala lepa za komplimente!

Preciznost je bila super, zastojev ni bilo, res pa se je postrelilo samo kakšnih 50 nabojev.

Glede cene pa ne vem točno, mislim, da se je govorilo o dobrih desetih tisočakih.
(26-11-2019, 14:15)jazbec007 Napisal: [ -> ]
(26-11-2019, 14:04)mamaluk Napisal: [ -> ]Bravo!!! Zgleda vrhunsko, zanimiva linija kopita! Koliko pa bi morala biti cena puške da bi se vse finančno pokrilo oz. proizvodnja splačala (če ni skrivnost)?
Kako je bilo na liniji - preciznost, zastoji, itd.
Čestitke še enkrat!

Hvala lepa za komplimente!

Preciznost je bila super, zastojev ni bilo, res pa se je postrelilo samo kakšnih 50 nabojev.

Glede cene pa ne vem točno, mislim, da se je govorilo o dobrih desetih tisočakih.

Brez zamere, torej kot puška se mi dopade, čeprav lovec nisem, pa zdaj težko sodim, če bi to bilo za v hosto ali ne.
Kot inženir pa bi rekel takole:
cena takega kosa ne bi smela preseči, v neki osnovni verziji cca 2000€, morda bolj 1500€ kot 2000€
Gledal sem, kaj delajo Purdey & Sons, Holland & Holland, puškarji v Borovljah...
Oni naredijo klasični design puške, pol na roke, pol strojno. In to stane tam nekje okrog 4000€. Potem pa gravure, finiš in ekstra opcije, pa smo tam pri 10.000 ter max. 25.000€. Vse kar je več, je že huda ekskluziva za prince in kralje, ostali tega ne rabijo.
Ti si za en bazični design (resda 3D) brez gravur in finiša in ne vem česa, prišel do 10.000€
Pomoje rabiš zdaj nek proces, da se unikatna proizvodnja pripravi na industrijsko proizvodnjo, kjer se lepi, a dragi detajli odvzemajo, da ima izdelek na koncu razumno ceno.
Kot plan B pa lahko to začneš prodajati japijem in hipsterjem v Silicijevi dolini. Oni bodo cenili izdelek, narejen na 5 osnem rezkarju.
(26-11-2019, 14:29)bbbbbb2011 Napisal: [ -> ]Brez zamere, torej kot puška se mi dopade, čeprav lovec nisem, pa zdaj težko sodim, če bi to bilo za v hosto ali ne.
Kot inženir pa bi rekel takole:
cena takega kosa ne bi smela preseči, v neki osnovni verziji cca 2000€, morda bolj 1500€ kot 2000€
Gledal sem, kaj delajo Purdey & Sons, Holland & Holland, puškarji v Borovljah...
Oni naredijo klasični design puške, pol na roke, pol strojno. In to stane tam nekje okrog 4000€. Potem pa gravure, finiš in ekstra opcije, pa smo tam pri 10.000 ter max. 25.000€. Vse kar je več, je že huda ekskluziva za prince in kralje, ostali tega ne rabijo.
Ti si za en bazični design (resda 3D) brez gravur in finiša in ne vem česa, prišel do 10.000€
Pomoje rabiš zdaj nek proces, da se unikatna proizvodnja pripravi na industrijsko proizvodnjo, kjer se lepi, a dragi detajli odvzemajo, da ima izdelek na koncu razumno ceno.
Kot plan B pa lahko to začneš prodajati japijem in hipsterjem v Silicijevi dolini. Oni bodo cenili izdelek, narejen na 5 osnem rezkarju.

Nobene zamere. Je pa res, da nisem pravi naslov, saj sem bil na projektu le zunanji izvajalec in nisem jaz določal cene izdelka.
Vas pa popolnoma razumem. Hvala za mnenje.

Lep pozdrav!
Je bil pred zacetkom sploh narejen kak bussines plan za tole? Ste verjeli, da bo slo tole skozi z 10k po kosu?
(26-11-2019, 14:44)dani_79 Napisal: [ -> ]Je bil pred zacetkom sploh narejen kak bussines plan za tole? Ste verjeli, da bo slo tole skozi z 10k po kosu?

Ne vem, kot rečeno, sem bil na projektu samo zunanji izvajalec, odgovoren za oblikovanje.
Za bussiness plane in določanje končne cene produkta so bili odgovorni naročniki.

Pa še to, izdelek ni padel direktno iz CNC mašine, kopito je bilo še vedno treba ročno sfiniširati, ročno narediti checkering, tudi kovinske dele je bilo potrebno ročno upasati.
BRAVO....lepo zelo
Vsaka čast unmu, ki uspe to prodat za 10 jurjev.

Kot da bi nekdo pozabil preverit cene ostalih vrhunskih šasij, karbonskih kopit, vrhunskih sprožilcev, “karbonskih” cevi itd.
Pages: 1 2 3