Strelec.si - Slovenski strelski forum

Full Version: Nošenje plašilnih pištol
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Hello,

Prosim, če me takoj ne prbijete na križ ampak mi res ni jasno kako je z nošenjem plašilnih pištol in zakonodaja o samoobrambi.

Ali imam lahko plašilno pištolo v "appendix" toku pri trebuhu, pokrit z neko jakno ali kaj podobnega?
Ali moram imeti strelivo (slepi naboji, ki samo počijo) ločeno od same pištole? V primeru, da mora biti strelivo ločeno, ali je lahko v nabojniku?
Ali lahko uporabim pištolo kot samoobramba in sprožim opozorilni strel v primeru, da me kdo napade z nožem? (Vem, da ni pametno, samo zanima me legalnost)


Hvala usem za odgovore. Smile
- Jan
Moj nasvet, jaz ne bi okol hodil s plašilko, poznam primere ko so zaradi replike pošteno fasali po nosu.

In še eno nepisano pravilo velja (pri imetnikih varnostnega orožja seveda, za kriminalce ne vem), če/ko boš potegnil iz futrole zadevco (pa bog ne daj da se to kdaj pripeti), potem moraš biti 100% prepričan da jo boš uporabil v neizhodni sili.....potem ni več cic mic variante.

Še enkrat, pusti te igračke doma in se ne izpostavljaj po nepotrebnem, raje kakšen obrambni spray uporabi v sili.
če so samo po nosu fasali je ok, jeba je ko en potegne kontra nekaj kar ni samo plašilka
(11-11-2020, 13:14)burt Napisal: [ -> ]Moj nasvet, jaz ne bi okol hodil s plašilko, poznam primere ko so zaradi replike pošteno fasali po nosu.

In še eno nepisano pravilo velja (pri imetnikih varnostnega orožja seveda, za kriminalce ne vem), če/ko boš potegnil iz futrole zadevco (pa bog ne daj da se to kdaj pripeti), potem moraš biti 100% prepričan da jo boš uporabil v neizhodni sili.....potem ni več cic mic variante.

Še enkrat, pusti te igračke doma in se ne izpostavljaj po nepotrebnem, raje kakšen obrambni spray uporabi v sili.

Vrjamem in se ne mislim izpostavljati. Zanimala me je samo legalnost na posamezno vprašanje, ker nisem nič pametnega in konkretnega našel na netu.
Kar je 9mm plasilnih sredstev, je treba tako ali tako pri nakupu pokazat osebno izkaznico oz. Orožno listino.
Popolna prepoved oz. Kaznivo dejanje je nošenje takih replik po uradnih ustanovah, sploh na kakšno banko ali po raznoraznih sodnih stavbah? kjer so tudi že postavljeni varnostni detektorji kovin ali celo varnostnik ki te pregleda od A do Z.
Plasilna pištola z 9mm. Je namenjena bolj ali manj izključno za varnost doma, čeprav jo vporabljajo nekateri tudi ko gredo na sprehode v naravo,baje za odganjat divje pse?
To sem izvedel od policijskega prijatelja pred 2leti!

Kar se pa tiče mahanja z njo naokol ???, do sedaj se je vedno končalo (slabo), pa tudi če je bila izvlečena samo iz heca ali prekomernega uživanja raznih substanc ???
(11-11-2020, 12:37)Jan1331 Napisal: [ -> ]Hello,

Prosim, če me takoj ne prbijete na križ ampak mi res ni jasno kako je z nošenjem plašilnih pištol in zakonodaja o samoobrambi.

Ali imam lahko plašilno pištolo v "appendix" toku pri trebuhu, pokrit z neko jakno ali kaj podobnega?
Ali moram imeti strelivo (slepi naboji, ki samo počijo) ločeno od same pištole? V primeru, da mora biti strelivo ločeno, ali je lahko v nabojniku?
Ali lahko uporabim pištolo kot samoobramba in sprožim opozorilni strel v primeru, da me kdo napade z nožem? (Vem, da ni pametno, samo zanima me legalnost)


Hvala usem za odgovore. Smile
- Jan

Če razkazuješ orožje (= potegneš ven na javnem kraju in se repenčiš s kosom), gre za prekršek po zakonu o JRM: "Kdor na javnem kraju nosi, razkazuje ali uporablja dekorativno orožje, imitacije orožja, orožje, ki je namenjeno za alarm, signaliziranje ali druge predmete, ki so po videzu podobni orožju, pa se v skladu z zakonom, ki ureja razvrstitev in kategorizacijo orožja ne štejejo za orožje, in s tem povzroči vznemirjenje ali občutek ogroženosti, se kaznuje z globo...".
  
Pridružujem se ostalim, ki so opozorili glede tega poletja. Če je potreba po varnostnem orožju, potem mora narediti BUM, ko ga potegneš, in tarča mora pasti. Vse ostalo se slabo konča.

(11-11-2020, 14:45)jps Napisal: [ -> ]
(11-11-2020, 12:37)Jan1331 Napisal: [ -> ]Hello,

Prosim, če me takoj ne prbijete na križ ampak mi res ni jasno kako je z nošenjem plašilnih pištol in zakonodaja o samoobrambi.

Ali imam lahko plašilno pištolo v "appendix" toku pri trebuhu, pokrit z neko jakno ali kaj podobnega?
Ali moram imeti strelivo (slepi naboji, ki samo počijo) ločeno od same pištole? V primeru, da mora biti strelivo ločeno, ali je lahko v nabojniku?
Ali lahko uporabim pištolo kot samoobramba in sprožim opozorilni strel v primeru, da me kdo napade z nožem? (Vem, da ni pametno, samo zanima me legalnost)


Hvala usem za odgovore. Smile
- Jan

Če razkazuješ orožje (= potegneš ven na javnem kraju in se repenčiš s kosom), gre za prekršek po zakonu o JRM: "Kdor na javnem kraju nosi, razkazuje ali uporablja dekorativno orožje, imitacije orožja, orožje, ki je namenjeno za alarm, signaliziranje ali druge predmete, ki so po videzu podobni orožju, pa se v skladu z zakonom, ki ureja razvrstitev in kategorizacijo orožja ne štejejo za orožje, in s tem povzroči vznemirjenje ali občutek ogroženosti, se kaznuje z globo...".
  
Pridružujem se ostalim, ki so opozorili glede tega poletja. Če je potreba po varnostnem orožju, potem mora narediti BUM, ko ga potegneš, in tarča mora pasti. Vse ostalo se slabo konča.

Seveda se mislil "Če razkazuješ imitacijo orožja"...
Ne mores pricakovat pametnega odgovora na to.
Ce jo imas skrito v gatah lahko tudi atomsko bombo nosis. Itak nihce ne ve. Kako hitro pa 'pade' iz hlac in te kdo prijavi, bos zagotovo imel problem cetudi je fake. Dokler se ne se izve, da je fake je lahko zelo prepozno. Ni se s tem za hecat.

Kot otroci smo trenirali sprint... smo dali plasilko v torbo in na stadionu pokali - nikdar nismo imeli tezav zaradi tega. Je pa res, da smo takrat ziveli v drugih casih in dejansko se je s plasilkami pokalo za start. Tudi kupil si jo lahko v Trimu s 'strelivom'. Se vedno se verjetno nekje valja tisti kos zeleza.
Zanimivo da nihče ne pozna odgovora po katerem sprašuje...torej po legalnosti tega početja. Pray
Če jo nosiš prikrito, ni panike, ti pa koristi isto, kot, če imaš pilota od tv v žepu....
Če jo izvlečeš na javnem mestu ti sledi postopek zaradi JRM.
Če jo uporabiš v samoobrambi, je pa zopet odvisno, ali se boš branil z njo pred zajci ali pred psihopatom, ki te bo pokončal, ker se bo morda zaradi tega počutil ogroženega.

Moje mnenje: ne seri s plašilko, saj nisi otrok
Kot ti je že večina odgovorila, če jo razkazuješ (open carry) ti sledi JRM.
Pa .. nč ne razumete... punci bi ga rad pokazal ... plašilno pokalico seveda ... nč druzga Razz

Vi bi takoj roko na hrbet in v zapor... grobijani  Shifty
(11-11-2020, 12:37)Jan1331 Napisal: [ -> ]Hello,

Prosim, če me takoj ne prbijete na križ ampak mi res ni jasno kako je z nošenjem plašilnih pištol in zakonodaja o samoobrambi.

Ali imam lahko plašilno pištolo v "appendix" toku pri trebuhu, pokrit z neko jakno ali kaj podobnega?
Ali moram imeti strelivo (slepi naboji, ki samo počijo) ločeno od same pištole? V primeru, da mora biti strelivo ločeno, ali je lahko v nabojniku?
Ali lahko uporabim pištolo kot samoobramba in sprožim opozorilni strel v primeru, da me kdo napade z nožem? (Vem, da ni pametno, samo zanima me legalnost)


Hvala usem za odgovore. Smile
- Jan

Lahko jo prikrito nosiš. Tudi nabito, saj po Zoru strelivo za plašilke ne spada med orožje.
To seveda velja za plašilko (alarm) in ne za plinsko (D2). Za D2 je jasno, da velja enako, kot za "pravo" orožje.
Vse ostalo so pa že ostali odgovorili.
Za plinsko, torej D2, je potrebna priglasitev. In potem jo komot lahko nosiš isto kot strašilko, če prav zastopim?
(11-11-2020, 17:39)el_diablo Napisal: [ -> ]Za plinsko, torej D2, je potrebna priglasitev. In potem jo komot lahko nosiš isto kot strašilko, če prav zastopim?

Ne. Za nosenje D2 orozja rabis OL za varnost, tako, kot za ostalo orozje. 

Alarm orozje po Zoru ni orozje.
Zanimivo, da se plinske pištole v večini držav lahko kupi samo z osebno izkaznico. Moj Zoraki 906 je bil na češkem kupljen pred tremi leti. Plinski. Nisem niti vedel, kakšne komplikacije so lahko z njim pri nas.
(11-11-2020, 17:57)el_diablo Napisal: [ -> ]Zanimivo, da se plinske pištole v večini držav lahko kupi samo z osebno izkaznico. Moj Zoraki 906 je bil na češkem kupljen pred tremi leti. Plinski.  Nisem niti vedel, kakšne komplikacije so lahko z njim pri nas.

Enako je pri nas. Ne potrebuješ orožne listine, temveč priglasitev.
Priglasitveni list je orožna listina
(11-11-2020, 18:10)357 Napisal: [ -> ]Priglasitveni list je orožna listina

Ja, maš prav. Mislil sem orožni oz. posestni list.
Se pravi je precej enostavnejše kupiti plinsko pištolo kot pravo
Hvala vsem za odgovore. Da šeenkrat razjasnim, NISEM SPRAŠEVAL ZATO, DA BI JO NOSIL OKOLI. Gre se izključno zato, da jo imam doma in me je samo zanimala legalnost, ker na netu ni blo nič pametnega. Hvala še enkrat za odgovore Smile
Pages: 1 2