Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rusan montaže aluminij & jeklo - materiali
#1
Če bo komu zanimiv info, v Rusanu so mi odpisali ko sem se zanimal za aluminjasto in jekleno picatinny montažo (in sicer me je zanimalo za dvodelno, fiksno, fi 30mm), pa so mi takole odpisali:
jeklo 42CrMo4, aluminij EN AW-6082.
Odgovori
#2
jeklo vs aluminij 7075-Txyz...

proizvajalci navajajo podatke za aluminij glede ''ultimate tensile strength'' (natezna trdnost) 510–540 MPa (572 Spuhr), ''yield strength'' (meja plastičnosti) 430–480 MPa (503 Spuhr), ''shear strength'' (strižna trdnost): 330 MPa (Spuhr). in seveda primerljive številke glede konstrukcijskega jekla. čeprav recimo rusan uporablja jeklo 42CrMo4, ki ima natezno trdnost ''ultimate tensile strength'' ~ 1200 MPa.


ne povedo pa kaj te številke pomenijo. zato malo definicij in razlage:

natezna trdnost - ''Ultimate tensile strength'' (Rm / Fm) je mehanska lastnost materiala, definirana kot maksimalna napetost, ki jo material še lahko prenese; material pa ni nujno da se poruši. ta vrednost nas očitno ne zanima pri montažah.

meja plastičnosti / tečenja - ''yield strength'' material se že plastično deformira, vendar se še nekako povrne v svojo prvotno obliko. za jeklo 42crmo4 ~700 MPa

meja elastičnosti je največja napetost, pri kateri se material še zagotovo vrne v svojo prvotno obliko. kajti ne more nas zanimat vrednost pri kateri se recimo montaža že plastično deformira ali pa pretrga; takšne deformacije pomenijo da je montaža za zamenjavo že veliko prej preden je prišlo do tako velikih sil in raztezkov. zanimati nas mora samo tista možnost obremenitve, pri kateri se material povrne v PRVOTNO stanje. in to je meja elastičnosti. še nižje je meja proporcionalnosti, pri kateri velja hookov zakon. in iz te napetosti pride ven elastični modul oz youngov modul, ki nas tudi zanima. in ta modul je dokaj neodvisen od same zlitine, ker je bolj podvržen sami lastnosti večinskega materiala, ki znaša za aluminijeve zlitine ~72 GPa, za jeklo pa ~210 GPa.

strižna trdnost (shear strength) (povezano z natezno trdnostjo) pa je sposobnost telesa proti strižnim deformacijam oz napetost pri kateri se material že strižno deformira. tudi to nas ne zanima, ker nočemo deformacije ampak želimo vrnitev v prvotno stanje. strižni modul, ki je pri aluminevih zlitinah 27 GPa, jeklu pa 79 GPa, pa je koeificient sile, površine, raztezka, dolžine. verjetno se pri odsunu prav te sile pojavljajo v montaži.

in ker so montaže po navadi volumensko enakih dimenzij aluminjaste ali jeklene, so po mojem aluminjaste vsaj 3× slabše kot jeklene kar se tiče trdnosti.

naj me hitro kdo popravi če sem se kje zmotil...
Odgovori
#3
Optika, ki je vpeta v to montažo pa ima 1mm debelo steno in prav nič fancy kvaliteten aluminij eden od 6xxx. Tako da je treba montaže iz tega vidika gledat.

'jeklene' montaže in obročki so čisti overkill.
Odgovori
#4
verjetno res, ampak če optika ne zdrži pa naj vsaj montaža Mrgreen . pa aluminij se tudi časovno stara kolikor se mi zdi.

vseeno mi ne gre v račun zakaj 3× manj performanca za isto ceno. pa še material je lažje obdelovat.
Odgovori
#5
(07-12-2016, 19:30)mr.T Napisal: Optika, ki je vpeta v to montažo pa ima 1mm debelo steno in prav nič fancy kvaliteten aluminij eden od 6xxx. Tako da je treba montaže iz tega vidika gledat.

'jeklene' montaže in obročki so čisti overkill.

Ampak kljub vsemu ne boš prepričal nekaterih v kontra. Zanje so jeklene montaže pač nuja.
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#6
Imam dvoje jeklene pa mi je zelo žal,da jih imam a se takrat ni dalo dobit Alu 35 in 40mm za kak pameten denar,v teh dimenzijah te jeklene tehtajo blizu 300g
Odgovori
#7
(07-12-2016, 21:56)mr.T Napisal: Imam dvoje jeklene pa mi je zelo žal,da jih imam a se takrat ni dalo dobit Alu 35 in 40mm za kak pameten denar,v teh dimenzijah te jeklene tehtajo blizu 300g

Alumij oziroma montaža zadošča v vseh pogledih, sploh ko šteje vsak gram tu pa sočustvujem z mr.t...sam a si kdaj
pomislu da bi pa iz sebe dal teh 300 gramov dol Idea  pa si na istem Bow
Odgovori
#8
(07-12-2016, 22:45)jabolko Napisal:
(07-12-2016, 21:56)mr.T Napisal: Imam dvoje jeklene pa mi je zelo žal,da jih imam a se takrat ni dalo dobit Alu 35 in 40mm za kak pameten denar,v teh dimenzijah te jeklene tehtajo blizu 300g

Alumij oziroma montaža zadošča v vseh pogledih, sploh ko šteje vsak gram tu pa sočustvujem z mr.t...sam a si kdaj
pomislu da bi pa iz sebe dal teh 300 gramov dol Idea  pa si na istem Bow
Tale je pa bila moronska! Question
Upam da se šališ........
Odgovori
#9
No, da si sposodim temo... Monoblok vs obročki? Koliko monoblok boljše varuje optiko pred tresljajih pred obročki? In zanima me če še je nekdo pri isti puški zadržal optiko in zamenjal monoblok za obročke ? Jaz sem opazil da se je ponovljivost zadetka pri hladnem strelu veliko izboljšala že samo zaradi monobloka. Tudi serije +20 strelov so z monoblokom bile veliko boljše..
Odgovori
#10
(07-12-2016, 23:17)andrejf Napisal:
(07-12-2016, 22:45)jabolko Napisal:
(07-12-2016, 21:56)mr.T Napisal: Imam dvoje jeklene pa mi je zelo žal,da jih imam a se takrat ni dalo dobit Alu 35 in 40mm za kak pameten denar,v teh dimenzijah te jeklene tehtajo blizu 300g

Alumij oziroma montaža zadošča v vseh pogledih, sploh ko šteje vsak gram tu pa sočustvujem z mr.t...sam a si kdaj
pomislu da bi pa iz sebe dal teh 300 gramov dol Idea  pa si na istem Bow
Tale je pa bila moronska! Question
Upam da se šališ........

Veš da, saj je govora o gramih ne kilah... Hand
Odgovori
#11
(07-12-2016, 21:24)Barbapapa Napisal: Ampak kljub vsemu ne boš prepričal nekaterih v kontra. Zanje so jeklene montaže pač nuja.

kdor se ima rad in želi imeti opremo za 'večno', druge izbire ni. aluminij je pač 'potrošniška' roba.
Odgovori
#12
(08-12-2016, 10:32)Marks Napisal:
(07-12-2016, 21:24)Barbapapa Napisal: Ampak kljub vsemu ne boš prepričal nekaterih v kontra. Zanje so jeklene montaže pač nuja.

kdor se ima rad in želi imeti opremo za 'večno', druge izbire ni. aluminij je pač 'potrošniška' roba.

Ko sestavljaš puško je tudi teža komponent važna , -200g raje porabiš v kopitu, cevi ,nogicah ali boljši optiki kot v čisto nepotrebno močni montaži.
Odgovori
#13
(08-12-2016, 10:32)Marks Napisal:
(07-12-2016, 21:24)Barbapapa Napisal: Ampak kljub vsemu ne boš prepričal nekaterih v kontra. Zanje so jeklene montaže pač nuja.

kdor se ima rad in želi imeti opremo za 'večno', druge izbire ni. aluminij je pač 'potrošniška' roba.

Hahahaha, povej to tistim, ki posedujejo razne ar 15, naj jih ne skrbi zakonodaja, ker se jim bodo itak kmalu razpadle, so pač aluminijaste. :-D
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)