Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crimp 9x19
#1
Pozdravljeni, mene zanima ali je crimpanje pri 9x19 res potrebno? Je kaka razlika v preciznosti ali delovanju?
Moje razmisljanje je nekak tak:
Ni potrebno crimpat ker je konusen tulec in krogla ne bo padla ven.
Ce ga crimpas je to dodatno trenje oz. upor ko hoce krogla odletet in zato ni tako precizno, se pa zato plini malo dlje casa tvorijo v tulcu in zato potem krogla odleti z vecjo hitrostjo.
Je kaj na tem ali je moje razmisljanje cisto mimo? Think
Odgovori
#2
Odvisno, koliko "trobente" narediš pri vsipanju smodnika v tulec. Nekateri več, nekateri manj. Vprašnje je tudi, ali bi zadeva sploh funkcionirala; ali bi naboj sploh šel v ležišče, ali krogla ne bi lezla v tulec in krajšala naboj, ali bi pištola naboje podajala iz nabojnika v ležišče, torej, ali bi bilo orožje sploh funkcionalno.

Če bi imel enostrelno pištolo v tem kalibru, potem bi verjetno šlo.

Tisti, ki streljamo "malo" več, se s tem ne ukvarjamo, ker Manual pravi, da je "Crimp" potreben in če Manual tako pravi, že ve, zakaj mora biti tako. Ker on ve! Dobro je tudi, da imaš zadnjo matrico Lee Factory Crimp. Pri polavtomatskih puškah celo "Small Base Die", itd...

Imaš pa na spletu tudi debate v kontekstu Williama Shakespeara: Auto Pistol Rounds: "To crimp or not to crimp"...

Drugače pa...več kvalitetno trenirat in manj toplo vodo odkrivat. Pa trenirat tudi tisto, kar se ti ne da trenirat. Bistveno je, da zadeva deluje in da ob vsakem  pritisku na sprožilec naredi bang in ne klik.
Odgovori
#3
Največja napaka ki jo strelci delajo je premočno crimpanje ,celo do te mere da se preseka plašč na krogli zlasti pobakrene so na to občutljive v tem primiru se bo plašč odlušču in sta na tarči na blizu dve luknji ali rastrganini.
Seveda je potem koj krogla zanič kajti mojstri začetniki ali iskušeni malomarni polnilci nikoli ne naredijo napake oni vse vejo in znajo.
Konkretno za 9 luger po mojih iskušnjah ni potreben crimp [zlasti ne za precizno streljanje kjer je polnitev običajno nežna in se naj nebi niti uporabljalo četrte matrice pa tudi krogle vsaj losove so vse dodatno kalibrirane mimogrede crimp se naredi tudi na tretji matrici]  ker krogla ne gre nikamor zlasti 145 gre pa tudi 123 ali 115 ali celo 100 gre stojijo govorim za LOS krogle to pač streljam testiram na sto in en način tako iz pištol kot tudi iz raznih avtomatov v vseh režimih delovanja, sam naredim blagi crimp samo toliko da se na krogli pozna sled ki je komaj vidna to najlaže vidiš če narejen naboj podereš z delaboraciskim kladivom...
Za vojsko ali puške so zahteve drugačne.
Za vse ostalo se uporabi kronograf in točno vidiš hitrosti ter prilagajaš polnitve...
Odgovori
#4
A ni tko da Lee Factory Crimp tudi malo pogliha tulec od 9tke? Če primerjam krimpan in nekrimpan naboj in ga vstavljam v cev od CZ, tisti ki je šel skozi Factory Crimp die bistveno lepše zdrsne v ležišče?
Odgovori
#5
OK, hvala obema. Bom ohranil crimp, bom pa pogledal z delaboracijskim kladivom ce se na krogli kaj pozna.

Imam pa se eno vprasanje. Koliko bi se naj tulec razsiril na ustju? Toliko da potem ko vstavis kroglo lahko sama stoji ali je lahko manj. Ker koliko sem opazil moja "trobenta" ne sprejme celotnega dna krogle, tako da krogla ne stoji sama. Saj potem jo noter potisne pa vse ampak me zanima kaj bi naj bilo prav.
Odgovori
#6
Res je, crimp mora biti ravno pravšenj. Kakšen je to? Vprašaj Manuala. Empirično pa to ugotoviš, ko imaš lahko pri pobakrenih kroglah ob dveh strelih na tarčo, 3 luknje. Kje je bila tretja luknja?! Ja v nestrelni tarči. Murphy pač. Še dobro, da je sodnik gledal oddajo strela in ocenil, da je bila srajčka tista, ki je priletela v nestrelno tarčo, kar se je na tarči ob  podrobnejšem pregledu tudi videlo. In to je pa definitivno preveč crimpa. To se mi je zgodilo samo enkrat pred nekaj leti. LOSove krogle v 9mm. Ali je bil crimp premočan ali pa pobrakritev slaba...ne vem. Niti ni pomembno. Na razdalji 7m so bile 3 luknje. Se zgodi.

Sicer pa streljam vse, pobakrene, pobarvane, svinčenke,...in nikoli nisem imel nekih težav. Crimp mora biti in sicer toliko, če pogledaš zgornji oz. sprednji rob narejenega naboja, da je vtis matrice viden na zunanjem robu tulca. Ne toliko, da se rob vizuelno vtisne v kroglo, temveč toliko, da je krogla stabilna (da se ne vrti ali premika). Malo je treba preizkušat in najdeš pravilno kombinacijo.

Na kateri postaji se crimp naredi, je odvisno predvsem od preše, ki jo uporabljaš. Včasih je to na tretji, včasih na četrti postaji, lahko tudi na peti. Ali pa na prvi, pri enopostajnih.

Lee Factory Crimp na končni postaji poravna celoten naboj.

"Trobenta" mora biti taka, da lahko kroglo vstaviš v tulec. Ne več, ne manj. Problem nastane pri pobakrenih kroglah, ker so izredno gladke in se premikajo, ko jih postaviš na tulec. V tem primeru moraš zmanjšati hitrost polnjenja. Pri barvnih in svinčenkah teh težav ni.

Če se prav razumemo...ne vem, kaj nekateri smatrajo za nekrimpan naboj...ampak, naboj s "trobento" gre bolj slabo v ležišče. Ali sploh pa ne gre...
Odgovori
#7
(18-11-2016, 10:13)MPMatchMaster Napisal: Pozdravljeni, mene zanima ali je crimpanje pri 9x19 res potrebno? Je kaka razlika v preciznosti ali delovanju?
Moje razmisljanje je nekak tak:
Ni potrebno crimpat ker je konusen tulec in krogla ne bo padla ven.
Ce ga crimpas je to dodatno trenje oz. upor ko hoce krogla odletet in zato ni tako precizno, se pa zato plini malo dlje casa tvorijo v tulcu in zato potem krogla odleti z vecjo hitrostjo.
Je kaj na tem ali je moje razmisljanje cisto mimo?  Think

Crimp ni namenjen samo proti izpadu krogle ob premočnih polnitvah(pri teh kalibrih imajo krogle caneluro),temveč tudi zaradi enakomernosti pritiskov..Vendar da se razumemo,crimp naj bo nežen,drugace imas tako kot je Jabolko napisal,prerezan plasc krogle in pol to ni ok...
Odgovori
#8
(18-11-2016, 11:45)Kristian Napisal: A ni tko da Lee Factory Crimp tudi malo pogliha tulec od 9tke? Če primerjam krimpan in nekrimpan naboj in ga vstavljam v cev od CZ, tisti ki je šel skozi Factory Crimp die bistveno lepše zdrsne v ležišče?

Res je. Dillonova matrica pusti trebušček na naboju z Leejevo matrico pa se ta trebušček delno izgubi.

Osebno crimpa "skoraj" ne delam. Bolj kot ne samo poravnam trobento in čisto malenkost na vrhu, da rob tulca ni več oster. Za 9x19 več kot dovolj. Krogla leži v tulcu na svojem mestu in ni variante da se premakne. Vse kar je več je po meni nepotrebno.

(18-11-2016, 12:10)IPSC Boštjan Napisal: Crimp mora biti in sicer toliko, če pogledaš zgornji oz. sprednji rob narejenega naboja, da je vtis matrice viden na zunanjem robu tulca. Ne toliko, da se rob vizuelno vtisne v kroglo, temveč toliko, da je krogla stabilna (da se ne vrti ali premika). Malo je treba preizkušat in najdeš pravilno kombinacijo.

To je to. Čisto zadosti.
Odgovori
#9
(18-11-2016, 11:45)Kristian Napisal: A ni tko da Lee Factory Crimp tudi malo pogliha tulec od 9tke? Če primerjam krimpan in nekrimpan naboj in ga vstavljam v cev od CZ, tisti ki je šel skozi Factory Crimp die bistveno lepše zdrsne v ležišče?

Je ja...če so tulci normalni to praktično ni potrebno ker ga vse normalne pištole sprejmejo...zdej ne mešat poglihat tulec ali krimpat to sta dve različni zadevi, če pogliha tulec bo več ali manj spremenilo tudi kroglo a je to smiselno naj ugotovi vsak sam, za precizno bi to odsvetoval saj kot sem reku krogla ni več taka kot jo je naredu proizvajalec, za dinamiko pa je pomembno da stvar dela brez zastojev, preciznost je pa klub vsemu na takem nivoju da je večina strelcev sploh iskoristila ne bo...tu lahko navedem letošnje ep na Madžarskem kjer sem se namensko odloču da bom meru in ne noru po tarčah, posledica tega je bilo ustreljenih 345 alf in 44 čarlijev  nobene delte nobenega zgrešenega strela ob zame še zmeri čist solidnih časih, isto oziroma še par alf več je imel Stoger zmagovalec produkcije seveda ob vrhunskih časih in tu koj pridemo do zaključka ki ga že Boštjan omenja...trening, trening, trening, bližnjice ni pa pika. Ni važno a bistveno lažje zdrsne v ležišče pomembno je da zdrsne, to pa lahko ugotoviš tako da naboje za tekmo ročno ustaviš v cev in vidiš, morebitne slabe izločiš in so za trening... Hand
Odgovori
#10
(18-11-2016, 14:19)sandiruger Napisal:
(18-11-2016, 10:13)MPMatchMaster Napisal: Pozdravljeni, mene zanima ali je crimpanje pri 9x19 res potrebno? Je kaka razlika v preciznosti ali delovanju?
Moje razmisljanje je nekak tak:
Ni potrebno crimpat ker je konusen tulec in krogla ne bo padla ven.
Ce ga crimpas je to dodatno trenje oz. upor ko hoce krogla odletet in zato ni tako precizno, se pa zato plini malo dlje casa tvorijo v tulcu in zato potem krogla odleti z vecjo hitrostjo.
Je kaj na tem ali je moje razmisljanje cisto mimo?  Think

Crimp ni namenjen samo proti izpadu krogle ob premočnih polnitvah(pri teh kalibrih imajo krogle caneluro),temveč tudi zaradi enakomernosti pritiskov..Vendar da se razumemo,crimp naj bo nežen,drugace imas tako kot je Jabolko napisal,prerezan plasc krogle in pol to ni ok...

Že,  samo da boš to dosegu si pa že pri merjenju in prilagajanju dolžine tulcev pa sortiranju in ločevanju po proizvajalcih pa tehtanju le teh in pol ugotoviš da je vse to brez veze...
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)