Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nihanje v hitrosti izstrelka pri različnih ročnih/tovarniških polnjenjih
Mene zanima koliko je normalno  nihaje fps pri tovarniškio polnjenih in pri domačem polnjenju.

Streljam z HS XDM 5,25 9mm

S&B rafuza izmerjeno na kronu je 1110-1150 fps (-+40 fps) 

Polnil sem z VIHTAVUORI N320 in sicer 4,2grs, los krogle 123grs, dolžina naboja 29mm, fps pa od 961-1073 (-+112fps)
Odgovori
Če imam tulce iste sarže, polnjeno na dillonu xl650, netilke murom dobim pri 9mm nekje +-30fps.

Torej.....
-kakšen imaš dozator (pomeri večkratno doziranje, nekateri zelo odstopajo)
-kakšne imaš netilke (pri fiocchi netilkah je to malo večje odstopanje)
-ali so tulci vsi isti (dolžina, volumen). Pri 9mm tulcih pa je problem tudi debelina stene tulca. Od 0.25mm pa do 0.31mm. Posledično nekatere krogle bolj stisne (manjši diameter).
Odgovori
Pred nekaj časa sem se poglobil v variiranje hitrosti pri filanju tulca .357. Polnil sem mehko polnitev, tako da tulec ni bil poln, nato pa sem cev (varno, prst s sprožilca) dvignil ali spustil tako, da je bil smodnik pri netilki ali krogli.

Ko je bil smodnik pri krogli, je hitrost nihala tudi do 200 m/s. Ko je bil smodnik pri netilki, je bila hitrost bolj konsistentna (+- 50 m/s, glej sliko na tej povezavi). Če bi bil tulec polnjen do roba, bi bilo izgorevanje verjetno bolj predvidljivo in variabilnost bi se še dodatno zmanjšala.
Odgovori
Zelo zanimiv test, hvala za info! Dejansko je podobno polnjenje pri 45ACP z N320...tukaj gre celo double charge v hulzno, kar pomeni da je ta efekt sigurno enak!
Odgovori
Kaj ti to resno?????? Ali si malo enote zamešal? Doh
romunov:         je hitrost nihala tudi do 200 m/s.
Odgovori
Z podobno problematiko se ze par let ubada MK scena , tam naprimer v 90+% udarna igla udarja na zgornji robo sicer robnega vžiga a če se isto orožje proži obrnjeno na glavo torej da igla udari 'spodji rob'

Problem je v polnitvi ,ki zaseda smo cca 50% volumna tulca , smodnik se sveda ,ko naboj vstavimo v puško uleže na spodnjo stran tako začetni vžig udari nad smodnikom.
[Image: 22sllr.jpg]

Razlike med vžigom zgoraj in spodaj so kar velike a se ne poznajo toliko niti pri hitrosti niti na tarči predvsem zaradi dolžine cevi teh pušk , izstrelek namreč pospešuje manj polovico dolžine puškovne cevi nadaljevanje poti hitrost rahlo pada z večjo dolžino cevi.

Tako pravi Kolbe
http://www.geoffrey-kolbe.com/articles/r...ng_pin.htm

Citat:With the action the right way up, that is with the firing pin at 12 o'clock, 17 shots were fired. The mean pressure was 1611 bar with a standard deviation of 426 bar. The mean measured velocity was 1025 ft/sec. with a standard deviation of 10.1 ft/sec.
The action was then rotated by loosening off the lock-ring holding it onto the barrel, turning the action upside-down and tightening up the lock-ring. The firing pin now struck the rim of the cartridge at 6 o'clock. The barrel was not rotated and there was no other change made to the apparatus. 28 shots were then fired. The mean pressure was 1135 bar with a standard deviation of 194 bar. The mean measured velocity was 1030 ft/sec. with a standard deviation of 8.8 ft/sec.
The action was then put the right way up again (firing pin at 12 o'clock) and another 33 shots fired. The mean pressure was 1292 bar with a standard deviation of 286 bar. It was noted that the velocities had been gradually creeping up and this was attributed to the sun coming round past the shade set up to protect the sky screens from direct sunlight, which affected the 'seeing' of the bullet by the photodiode in the sky screen. No more velocities were taken.
The action was then put upside down again (6 o'clock firing pin) and another 27 shots were fired. The mean pressure was 1193 bar with a standard deviation of 203 bar.

Conclusion
Given that the only difference between the first and third runs to the second and forth runs was where the firing pin struck the rim of the case, the reduction in the standard deviation of the pressures when the firing pin was at 6 o'clock by at least a third is impressive and significant. There is little doubt that when striking the rim at 6 o'clock, the powder is being ignited more efficiently and so burning more consistently, leading to lower standard deviations on the pressure.
Although the powder would appear to be burning more consistently with a 6 o'clock firing pin, this does not appear to lead to lower spreads on the muzzle velocity, nor should this be expected.
Odgovori
Verjetno je mišljeno, da pada hitrost pospeševanja.
Odgovori
Če ti hitrost niha za +/- 100fos je to ekscesno slabo polnenje. Če je res raztros brzine kot praviš, je najverjetneje problem v polnitvah. Poglej kako ti dela dozirnik, če je vse tako kot mora biti. Če nastaviš da ti meče 4.3grain potem na vago vrži 10 polnitev in poglej koliko vrednost odstopa od 43 grainov. Moja municija za preciznjaka, napolnjeno na Dillonu je imela tam med +/- 10fps do max. +/-20fps. S tem da je slednje že res slabo...
Odgovori
(15-02-2017, 16:11)alojz1 Napisal: Kaj ti to resno?????? Ali si malo enote zamešal? Doh
Sem vprašal lastnika merilnika, in je šlo res za škornjev/s, torej niha hitrost za cca +-60 m/s.
Odgovori
Tudi ni zanemarljivo....
Odgovori
(16-02-2017, 16:27)romunov Napisal:
(15-02-2017, 16:11)alojz1 Napisal: Kaj ti to resno?????? Ali si malo enote zamešal? Doh
Sem vprašal lastnika merilnika, in je šlo res za škornjev/s, torej niha hitrost za cca +-60 m/s.

Pri toliko vrhunskih strelcih ni nihče pomislil na to.  Blush   Se je vsem zdelo verjetno?
Saj pri puški je isto. V 308, ko je tulec poln je pri meni do 6m/s tolerance. V 7x65R pa bistveno več saj je 1/4 tulca prazna. Se mi je zgodilo, da sem z nizko polnitvijo streljal navzdol in je počilo z zakasnitvijo kakšne 1/2 sekunde.
Odgovori
(16-02-2017, 19:04)alojz1 Napisal: ....Pri toliko vrhunskih strelcih ni nihče pomislil na to.  Blush   Se je vsem zdelo verjetno?
Meni se je zdelo verjetno - da je med pisanjem pomešal m/s in ft/sec ali fps, katere običajno navajajo na tem forumu.
Nisem pa smatral za nujno, da se takoj vržem na tipkovnico kot labradorc na kost.

Tudi navedba 1110-1150 fps (-+40 fps) me je malo motila. Pri tolerancah ponavadi zapišemo +/- 20.
Pa sem se zadržal - do danes Smile
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)