Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nakup AR-15
#21
(04-01-2018, 15:57)admin Napisal:
(04-01-2018, 15:11)IPSC Boštjan Napisal: O hitrostih krogel, dolžine cevi in IPSC faktorju...teža krogle x hitrost deli s 1000 in mora biti vsaj 150. Malo preglejte različno strelivo, dolžine cevi in hitrosti...

http://www.gunsandammo.com/files/2017/10...-table.gif

Ko smo ravno pri tem, sem se malo poigral in naredil tabelo s faktorji, ki jih dajejo podatki iz Boštjanove tabele. Da bo jasno, sprejemljivi so tisti od rumene barve proti zeleni. Oranžna ni več ok.
Sorry za off topic. ;)
Fajn pregledno, hvala. Torej M4 je še ravno ok pri 55 Gr kroglah. Pri krajših ceveh je pa potrebna previdnost glede faktorja.
Odgovori
#22
(04-01-2018, 14:37)Bobo Napisal: Pomembno je da je cev vsaj 16", ker iz krajše cevi boš težko dobil zahtevani faktor.

Ne bo držalo Bobo, svoj čas sem se z tem veliko ukvarjav... predeloval, krajšav, kompenzirav in spotoma tudi mal meritve delal [no sedaj na veselje neki njih, ki to berejo ne več] 16"je 40 cm, faktor z 55grein kroglo kot za šalo. 14" in 55 grein krogla tudi še ima faktor...vse kar je krajše je uprašljivo tudi z 60 grein kroglo... z težjimi kroglami in polnjenim strelivom se dobi zahtevan faktor tudi iz 12 ali 10" cevi. Hand
Odgovori
#23
(04-01-2018, 14:51)Aleks10 Napisal:
(04-01-2018, 14:37)Bobo Napisal: Pomembno je da je cev vsaj 16", ker iz krajše cevi boš težko dobil zahtevani faktor.

me pa zanima če so kdaj že koga meril na naših tekmah?

So ja, mene z mojo devetko, koj na začetku ko se je začela puška streljat...Takrat je zadeve vodu Feguš in je blo vse skupi mal resno Clap  ne tako kot danes, ko je več volitev predsedstva kot tekem, da niti ne omenjam onih ki vidijo krogle v letu in pol faktor določijo...glede slednjega me ne skrbi ker uporabljam polnjeno puški prilagojeno strelivo, seveda sem eden redkih ki to počne...posledično ima puška sila neprijeten odsun, ampak je pravilom zadoščeno... Iz izkušenj povem, da vsi ki uporabljajo original strelivo v devetki z kroglo 123gre so uprašljivi oziroma kar nebi prišli skozi na kronografu...meritev pa ni bilo od omenjenega primira nikoli Snooty  pa sem vsako leto zraven.
Odgovori
#24
Najboljša izbira je puška Israel Weapon Industries, model X95 X- Tactical, kal.: 5,56x45 NATO, dolžine cevi 16,5''
Odgovori
#25
(04-01-2018, 23:01)mojster Napisal: Najboljša izbira je puška Israel Weapon Industries, model X95 X- Tactical, kal.: 5,56x45 NATO, dolžine cevi 16,5''

Pogledal malo predstavitev res dobra Clap inovacija pri menjavi okvirja in spuščanju zaklepa...kdaj jih boš imel Question
Odgovori
#26
Citat:mojster Napisal:

Najboljša izbira je puška Israel Weapon Industries, model X95 X- Tactical, kal.: 5,56x45 NATO, dolžine cevi 16,5''

Ne izgleda sicer, kot AR15, verjetno pa zanesljivo dela. Prav veliko lastnikov v Sloveniji pa verjetno ob pogledu na ceno ne bo...

http://www.saudymocentras.lt/en/Store/WE...Black.html - 3139€

https://www.munitionsdepot.ch/Halbautoma...O-Black-13 - 2991CHF

https://www.stmilitaria.com/iwi/1317-iwi...56x45.html - 3139€.

Vsekakor je kitajska varianta kot prva izbira čisto ok. Če je cena okoli 1000...http://www.rebec.si/si/puska-norinco-cq-a-5-56mm-nato-i1601.shtml

Je pa najbolj pomembno, kdo je za puško...
Odgovori
#27
(04-01-2018, 21:04)jabolko Napisal:
(04-01-2018, 14:37)Bobo Napisal: Pomembno je da je cev vsaj 16", ker iz krajše cevi boš težko dobil zahtevani faktor.

Ne bo držalo Bobo, svoj čas sem se z tem veliko ukvarjav... predeloval, krajšav, kompenzirav in spotoma tudi mal meritve delal [no sedaj na veselje neki njih, ki to berejo ne več] 16"je 40 cm, faktor z 55grein kroglo kot za šalo. 14" in 55 grein krogla tudi še ima faktor...vse kar je krajše je uprašljivo tudi z 60 grein kroglo... z težjimi kroglami in polnjenim strelivom se dobi zahtevan faktor tudi iz 12 ali 10" cevi. Hand

Kaj sem pa jaz napisal? Napisal sem, da bo težko dosegel faktor, ne da ga ni možno. Treba je upoštevat, da večina strelcev v SLO kupuje strelivo po načelu kar je najceneje!!!

Če polniš sam itak polniš glede na to kaj tvoji puški paše in kateri faktor potrebuješ, kot si tudi sam napisal. Tudi jaz streljam 9ko in grem brez kakršnih koli skrbi na krono kadarkoli, ker vem, da faktor imam. Bolj kot to me skrbijo tarče na 300m.  Mrgreen
Odgovori
#28
(05-01-2018, 10:49)Bobo Napisal:
(04-01-2018, 21:04)jabolko Napisal:
(04-01-2018, 14:37)Bobo Napisal: Pomembno je da je cev vsaj 16", ker iz krajše cevi boš težko dobil zahtevani faktor.

Ne bo držalo Bobo, svoj čas sem se z tem veliko ukvarjav... predeloval, krajšav, kompenzirav in spotoma tudi mal meritve delal [no sedaj na veselje neki njih, ki to berejo ne več] 16"je 40 cm, faktor z 55grein kroglo kot za šalo. 14" in 55 grein krogla tudi še ima faktor...vse kar je krajše je uprašljivo tudi z 60 grein kroglo... z težjimi kroglami in polnjenim strelivom se dobi zahtevan faktor tudi iz 12 ali 10" cevi. Hand

Kaj sem pa jaz napisal? Napisal sem, da bo težko dosegel faktor, ne da ga ni možno. Treba je upoštevat, da večina strelcev v SLO kupuje strelivo po načelu kar je najceneje!!!

Če polniš sam itak polniš glede na to kaj tvoji puški paše in kateri faktor potrebuješ, kot si tudi sam napisal. Tudi jaz streljam 9ko in grem brez kakršnih koli skrbi na krono kadarkoli, ker vem, da faktor imam. Bolj kot to me skrbijo tarče na 300m.  Mrgreen

Kaj si napisal bo najbolje da večkrat prebereš pol boš razumu ali pa tud ne...napisal si da je pomembno da je cev VSAJ 16" kar pa ni res, kajti tudi iz 14" imaš faktor z vsem najcenejšim fabriškim strelivom...pod 14"ali pod nekako 33 centimetrih cevi se začnejo težave z faktorjem in fabriškim strelivom, torej si usekal popolnoma mimo in vsaj enkrat nehaj obračat besede, ker v tem primiru si udaru 100% mimo.

Tarče na 300m in devetka je kar težava drži, mene ne skrbijo pač jih uzameš kot jih... pri nas jih ni v tujini so, poper sem spravu dol tud na 270 metrov samo to ni to, lahko ga boš v tretje al pa v petnajsto al pa sploh ne, za razliko 223 ko ga tekmovalec ki ma vse poštimano in obvlada ustreli in gre dalje, ker ve da bo padu... če streljaš devetko je tako tarčo najbolje ustrelit na slepo, da nimaš procedure se sprijazniš z misom ampak ne izgubljaš časa in greš dalje  zadeva se nekako kompenzira ali pa ne, čist odvisno od postavitve vaje stage :))sicer se pa ve za resno streljanje je 223 samo takega da bi puško treniral vsaj tedensko ali več kot se pištolo pri nas ni... vemo tudi kolk strelov drži cev na vrhunski puški in v kakšnem času jo lahko izrabiš uničiš...
Puška v devetki...za strele 200,300 metrov če že hočeš, obvezno 100 grein krogla polnjena na 1550 fps.
Odgovori
#29
Uf ste se kar fejst razpisali Clap Prvo se bi zahvalil za vse napisano in predlagano. Mogoče bi res mogel napisati mal več kaj načrtujem in zakaj ne kitajc... Res je, da trenutno hodim občasno strelat vendar se imam v prihodnje veliko bolj angažirati in začeti tudi trenirati za tekmovanja (IPSC...). Ko kupijem kakšen kos sem pripravljem odšteti malo več saj nebi rad, da bi čez pol leta poceni kos prodajal ker zaradi kvalitete nebi bil zadovoljen z njem. Vsekakor drži, da vsaka razlika v ceni pomeni na začetku več ali manj streliva, ki je finančno na razpolago.

Imam še eno vprašanje, nekje sem zasledil, da so HK puške imele nekatere probleme? naj jih tudi nebi izdelovali v sami tovarni firme ampak naj bi jih izdelovali njihovi zunanji izvajalci? Tudi cena naj bi bila pretirana glede na kvaliteto?

Zasledil sem še SIG SAUER 516, ga ima kdo od vas? mogoče kdo kaj več pove o njem?
Odgovori
#30
(03-01-2018, 22:52)Sailor_90 Napisal: Pozdrav vsem!

Nekako je padla odločitev, da nabavim neki v smeri puške AR-15. Na forumu sem kar velik prebral kako je z "kitajci in evropejci". Nekako sem se odločil, da nabavim HK MR223 16.5" ali pa Schmeisser AR-15 16.5". Kdo ima na zalogi oz. dobavlja ti dve puški? Za hk sm že poskusil pri uvozniku vendar do junija nebo na razpolago. Mogoče predlagate kaj drugega? Sig Sauer 516? Še kakšne izkušnje?

Za odgovore se vnaprej zahvaljujem ;) ;)

Za to, kar sta namenjeni, sta obe puški OK. Kupi prvo, ki je na voljo.

Glede dodatne opreme, ki je na voljo za HK, si se že pozanimal, kaj je dobavljivo? Kaj dobiš pri HK in kaj dobiš pri Šmajseru? Poznaš razliko v delovanju med omenjenima puškama?
Odgovori
#31
SIG SAUER 516 ni za tekme ker nima direktnega odvoda smodniških plinov do zaklepa, temveč je vmes še batek (podobno kot pri AK47). Se pravi zaklep potisne nazaj bat in ne direkten pritisk smodniških plinov. 
To pomeni da je več premikajoče teže, saj je zaklep s tem batkom precej težji. To pomeni več mase gre nazaj po vsakem strelu, puška bolj zaniha, preden boš imel muho nazaj na tarči, bodo ostali že končali s progo... Ravno tako je problem z uravnavanjem količine smodniških plinov in posledično skakanjem zaklepa. Sicer pa poguglaj "ar 15 di vs piston".

V tem primeru je za tekme boljši vsak kitajc z nastavljivim gas blockom.
Odgovori
#32
(07-01-2018, 00:41):))Krgolob Napisal: SIG SAUER 516 ni za tekme ker nima direktnega odvoda smodniških plinov do zaklepa, temveč je vmes še batek (podobno kot pri AK47). Se pravi zaklep potisne nazaj bat in ne direkten pritisk smodniških plinov. 
To pomeni da je več premikajoče teže, saj je zaklep s tem batkom precej težji. To pomeni več mase gre nazaj po vsakem strelu, puška bolj zaniha, preden boš imel muho nazaj na tarči, bodo ostali že končali s progo... Ravno tako je problem z uravnavanjem količine smodniških plinov in posledično skakanjem zaklepa. Sicer pa poguglaj "ar 15 di vs piston".

V tem primeru je za tekme boljši vsak kitajc z nastavljivim gas blockom.

Joj joj krgolob ne pretiravaj no...sicer v teoriji to vse drži v praksi ali na tekmi so pa druge stvari bolj pomembne :))
Odgovori
#33
Malo si bom sposodil temo zanima me zakaj nihče ne uporablja Steyr AUG? Je to morda zaradi trdega sprožilca, slabe možnosti nadgradnje, same zasnove ali česa drugega...  ..ker sama puška je dokaj natančna in zanesljiva.
Odgovori
#34
Steyer AUG - prvi razlog je cena, druga pa prožilec. Uporabe nabojnika v zadnjem delu se navadiš...

Sicer pa za veliko manj denarja dobiš boljši sistem. In KrGolob tu ne pretirava. Za IPSC tekmovanja ali pa za večino ostalih je DI sistem veliko boljši, kot short stroke piston. Ta je primernejši za službene namene oz. za vojskovanje, kjer si po mesec dni na terenu in ni veliko časa ali prostora za vzdrževanje orožja. AR15 DI sistem je občutljivejši in bolj natančno izdelan. Sploh športni modeli. Military verzije so manj občutljive, še vedno pa bolj, kot sistemi s short stroke piston. Pri short stroke piston se večina gibajočih delov ne umaže, saj plini do zaklepa ne pridejo v tolikšni meri, kot pri DI sistemu. Kot je napisal KrGolob, zaklep oz. nosilec zaklepa nazaj potiska sila bata in ne plinov.

Pri AR15 je dobro tudi to, da si regulacijo plinov nastavi vsak sam glede na vzmeti, s tem je tudi odsun manjši, vsekakor je pa cena osnovnih modelov z DI sistemom nižja.

Pri AR15 gre v bistvu zato, da si vsak lahko kupi/dodela puško na svoj način, po svojih željah. Podobna zgodba, kot z 1911 ali 2011 pištolami. Večina delov je modularnih, lastnik si lahko izbere, kar si hoče. Od fiksnih kopit, prožilcev, prednjih kopiščkov/handguard, zaklepa, nosilca zaklepa, merkov,...

Sky is the limit - vse je odvisno samo od tega, koliko si pripravljen v AR15 investirat.

Še vedno ti pa to ne pomaga pri rezultatu. Brez kvalitetnega treninga tudi tu ne gre.

Sta pa dva navedena modela - HK MR223 in Schmeiser 16,5", kot osnova, predraga. Vsaj za slabih 1000€. S tem, da ima MR223 short stroke piston sistem, kar pomeni, da se ne da streljati tako dobro, kot z DI sistemom (IPSC tekmovanja). Puška, ki je primerna za "naše kraje" oziroma tekmovalna prizorišča v radiju 700km, je cenovno do 1500e. Sledi nakup merkov ali optike in boljšega prožilca (če ga je potrebno menjati). Admin ima kitajca za slabega 1000ka. In to ni izgovor, da ne bi dosegel odličnih rezultatov.

Za IPSC vam lahko povem izkušnjo s prvega svetovnega prvenstva, ki je bilo lani v Rusiji; prevladovale so razne izvedbe AR15 z DI sistemom. Je bila pa kopica znamk, od raznih kitajcev, do Bushnellov, Oberlandov, ADCjev, Coltov, Uronen, JP, lastnih sestavljank,...

In še nekaj...kupujejo oči...tako da...če je denarcev dovolj, naj si vsak kupit tisto, kar mu je všeč...na koncu se največ porabi za strelivo....in nakup nove cevi po cca 10.000 izstreljenih nabojih.
Odgovori
#35
(07-01-2018, 12:48)IPSC Boštjan Napisal: Steyer AUG - prvi razlog je cena, druga pa prožilec. Uporabe nabojnika v zadnjem delu se navadiš...

Sicer pa za veliko manj denarja dobiš boljši sistem. In KrGolob tu ne pretirava. Za IPSC tekmovanja ali pa za večino ostalih je DI sistem veliko boljši, kot short stroke piston. Ta je primernejši za službene namene oz. za vojskovanje, kjer si po mesec dni na terenu in ni veliko časa ali prostora za vzdrževanje orožja. AR15 DI sistem je občutljivejši in bolj natančno izdelan. Sploh športni modeli. Military verzije so manj občutljive, še vedno pa bolj, kot sistemi s short stroke piston. Pri short stroke piston se večina gibajočih delov ne umaže, saj plini do zaklepa ne pridejo v tolikšni meri, kot pri DI sistemu. Kot je napisal KrGolob, zaklep oz. nosilec zaklepa nazaj potiska sila bata in ne plinov.

Pri AR15 je dobro tudi to, da si regulacijo plinov nastavi vsak sam glede na vzmeti, s tem je tudi odsun manjši, vsekakor je pa cena osnovnih modelov z DI sistemom nižja.

Pri AR15 gre v bistvu zato, da si vsak lahko kupi/dodela puško na svoj način, po svojih željah. Podobna zgodba, kot z 1911 ali 2011 pištolami. Večina delov je modularnih, lastnik si lahko izbere, kar si hoče. Od fiksnih kopit, prožilcev, prednjih kopiščkov/handguard, zaklepa, nosilca zaklepa, merkov,...

Sky is the limit - vse je odvisno samo od tega, koliko si pripravljen v AR15 investirat.

Še vedno ti pa to ne pomaga pri rezultatu. Brez kvalitetnega treninga tudi tu ne gre.

Sta pa dva navedena modela - HK MR223 in Schmeiser 16,5", kot osnova, predraga. Vsaj za slabih 1000€. S tem, da ima MR223 short stroke piston sistem, kar pomeni, da se ne da streljati tako dobro, kot z DI sistemom (IPSC tekmovanja). Puška, ki je primerna za "naše kraje" oziroma tekmovalna prizorišča v radiju 700km, je cenovno do 1500e. Sledi nakup merkov ali optike in boljšega prožilca (če ga je potrebno menjati). Admin ima kitajca za slabega 1000ka. In to ni izgovor, da ne bi dosegel odličnih rezultatov.

Za IPSC vam lahko povem izkušnjo s prvega svetovnega prvenstva, ki je bilo lani v Rusiji; prevladovale so razne izvedbe AR15 z DI sistemom. Je bila pa kopica znamk, od raznih kitajcev, do Bushnellov, Oberlandov, ADCjev, Coltov, Uronen, JP, lastnih sestavljank,...

In še nekaj...kupujejo oči...tako da...če je denarcev dovolj, naj si vsak kupit tisto, kar mu je všeč...na koncu se največ porabi za strelivo....in nakup nove cevi po cca 10.000 izstreljenih nabojih.
 
To si čist ok povedal, bi pa par stvari dodal, nova cev in 10 tisoč izstreljenih nabojev je zelo optimistična številka, razen če je cev dobra do takrat ko žačne prevračat krogle, preciznost je pa izgubila že zdavnaj in ker je IPSC disciplina kot je :/ bi to celo šlo :)) 
Prožilec, nepomemben, ker se ga navadiš in za ipsc ni potrebe da je briljanten, ker to ni precizno strelstvo...tak kot je po AR puškah je čist ok, sem dostikrat povedal da nisem pristaš friziranja orožja, ker je vse drugo bolj pomembno...ponavadi dobiš za nagrado še nedelujoče orožje vsaj dokler zadeve ne spoznaš v detajle.
Eno je teorija drugo praksa... primir Krgoloba in zagovarjanje nastavljivega gas block, ok saj imaš prav teorija...te bom tako uprašal pa si pomeru čase na nekem stage, recimo desetkrat ali dvajsetkrat z nastavljivo komoro in desetkrat ali dvajsetkrat brez nje Question pa vse to natanko unesu in dobil izračun v %... nisi ane se mi je zdelo pa daj to naredi in boš presenečen razlike ne bo, ker je navsezadnje odvisna od tvojih sposobnosti...
In še zadnje vsi bi neki frizirali a uporabljate najcenejše strelivo ki je obenem tudi najslabše, poglejmo denimo bolid F1 [najboljša puška v kateri je ugrajeno vse naj naj je isto F1 dirkalnik]...sedaj a ni nekako logično da ta bolid rabi posebej razvito gorivo, ki je prava umetnija, skrivnost, ki mu na tehtnici da tisto kar mu manjka, da lahko premaga konkurente...malo se motite če mislite da vam barnaul to nudi  Doh
Odgovori
#36
Vsaka (nova) puška bo streljala. Načeloma je AR15 platforma najlepša za streljat (malo odsuna) in ima na voljo tono dodatne opreme. Če pa hočeš boljšo (tekmovalno) puško pa nekaj mojih nasvetov: 

1. ohišje (upper-lower)
Ta del je najtežje zamenjati, ker je na njem serijska številka. Tako da kupi tisto AR15, ki ti je všeč, pa naj bo to znamka, finiš, barva, je čisto vseeno, samo da ti je všeč. S tem boš ostal, dokler ne boš prodal puške. Vse ostalo boš prej ali slej (lahko) menjal.
Mil-spec ohišja imajo to prednost, da nanj lahko obesiš praktično vse, saj vse paše. Razna specialna ohišja znajo imeti problem z aftermarket deli. Kitajc ohišje je lahko celo boljše od neke olajšane tekmovalne variante. 

2. Cev
Cev naj bo vsaj 18", če že mora biti kratka, potem najmanj 16''.  
Razlogov je več: če streljaš z odprtimi merki, je zaželjena čim daljša razdalja med merkoma. Top finci uporabljajo tudi 22'' cevi, 20" je minimum. 

Drug razlog je, da puške z daljšim sistemom odvodnih plinov (vsaj midlenght oziroma 16" cev), streljajo mehkeje, z manj odsuna. Moje osebno mnenje je, da mora (tekmovalna) AR15 imeti "rifle-lenght-gas-system"(18" cev). S tem že v osnovi zmanjšamo pritisk plinov, ki poganjajo zaklep, lažja pa je tudi kasnejša dodatna nastavitev gas-blocka. Prekratke puške (razne 10", 12", stubby variante) so samo za filme. Plini v cevi pri teh kratkih karabinkah ne zgorijo do konca, pritisk je enormen, zato imajo te puške po navadi posebne komore na koncu cevi. To pomeni, da so bolj brutalne za streljat, omejen je izbor kompenzatorjev, praktično nemogoče pa je prilagoditi puško določenemu tipu streliva. 
[Image: 6284852777_6959712be8.jpg]
Še en pomemben razlog daljše cevi je pravilna strelska drža. Večina nas strelja z iztegnjeno levo roko. Pri kratkih cevih je posledično tudi kratek sprednji kopišček in posledično je drža nekam potlačena. Meni zaradi dolgih rok nikakor ne odgovarjajo M4 karabinke s premajhnim sprednjim kopiščkom.

"Mil-spec" .223 cevi lahko požirajo tudi 5.56x45mm strelivo, specialne 223 cevi imajo malenkost drugačnejša ležišča in 5.56 ne paše not. Težkih (match) cevi se izogibaj, načeloma lažje kot je, boljše je. Govorim o dinamičnem streljanju in ne preciznem. Praktično z vsako cevjo, pa naj bo to kitajc ali high-grade match cev, 16" ali 22", boš zadel tarčo na 300m. 

3. "Pogon"
Za lepše, mehkejše delovanje je potrebna uskladitev treh delov: kompenzator, nastavljivi gas-block ter zadnja vzmet. Večina menja samo kompenzator, ob tem pa ne prilagodi pritiska smodniških plinov. Če tvoja izbrana puška nima nastavljivega gas-blocka, potem pač dokupiš ta nastavljiv gas block. 
Pri kompenzatorjih je pa tako; najbolj je, da poznaš koga, ki jih ima več na zalogi (hvala Andrej/Tarča ;). Ker ni nujno, da bo od kolega kompič na tvoji puški enako delal. Enako velja za  zadnje vzmeti; na izbiro so različne jakosti ter potem še razne oblike; listnate, posebne "silent" izvedbe (JP, ADC)... Sam uporabljam silent ADC spring, ker me moti tisti "sproong" od vzmeti, poleg tega pa je puška vsakič zavibrirala od tiste originalne vzmeti.

Za pravilno nastavitev gas blocka in vzmeti obstaja polno youtube videov ;)

Olajšani BCG (zaklepi) so že Level2, tako kot roll cam pini in ostala eksotika ter ni potrebna v tej fazi.

4. Sprožilec
Vsak sprožilec je na začetku trd, s časom se uteče in je boljši. Pa še navadiš se ga. Dobri sprožilci so 350€+, za začetek mogoče ni potreben. Je pa gucci, če imaš nek zlat sprožilec...

5. Kopito (stock)
Podobno kot pri gas-lenght, priporočam dolgo "rifle" kopito. S tem dobiš daljšo vzmet in načeloma mehkejše streljanje. Poleg tega se tista zložljiva kopita vedno nekaj majejo, pa še strelska drža se z različnimi dolžinami nastavljivega kopita spreminja. Najbolje je, da je ena dolžina kopita in da si nanjo navajen.

6. Sprednji kopišček (handguard)
Izbira je ogromna. Načeloma čim lažje in čim bolj gladko, da se ne zatika. Čez celotno dolžino (!) cevi in prost (ni pritrjen na cev). Fajn je imeti spodnji rail za nogice. Razen, če si taktikul, pa je na kopiščku vse, od TV do mikrovalovke. 

7. Nabojniki
Stvar okusa in muhavosti tvoje puške. Moji puški določeni magazini ne pašejo. Prisegam pa na plastiko, mi je lepša za prijeti, ne rožlja, jo lahko nadgradiš s super duper +5 podni (tudi iz Trzina), če imajo pa še okenček, je pa to popolna zmaga.

Pač moje izkušnje, Jabolko ima pa svoje  Whistle
Odgovori
#37
(07-01-2018, 16:23)jabolko Napisal: Eno je teorija drugo praksa... primir Krgoloba in zagovarjanje nastavljivega gas block, ok saj imaš prav teorija...te bom tako uprašal pa si pomeru čase na nekem stage, recimo desetkrat ali dvajsetkrat z nastavljivo komoro in desetkrat ali dvajsetkrat brez nje Question pa vse to natanko unesu in dobil izračun v %... nisi ane se mi je zdelo pa daj to naredi in boš presenečen razlike ne bo, ker je navsezadnje odvisna od tvojih sposobnosti...
In še zadnje vsi bi neki frizirali a uporabljate najcenejše strelivo ki je obenem tudi najslabše, poglejmo denimo bolid F1 [najboljša puška v kateri je ugrajeno vse naj naj je isto F1 dirkalnik]...sedaj a ni nekako logično da ta bolid rabi posebej razvito gorivo, ki je prava umetnija, skrivnost, ki mu na tehtnici da tisto kar mu manjka, da lahko premaga konkurente...malo se motite če mislite da vam barnaul to nudi  Doh

Zanič streliva ne uporabljam. 

Lani sem postreljal kakšnih 5-6000 .223. Preizkusil sem praktično vse možne kompenzatorje, menjal več gas-blockov, preizkusil 10 različnih vzmeti, tako listnatih, kot "silent" in se mi zdi, da sem na koncu že precej dobro vedel, kaj MENI paše in kaj ne. In ja, ko je bila puška bolj mirna, sem hitreje in bolj točno izstrelil drugi strel. Preverjeno tudi s časom in končnim rezultatom ;)
Odgovori
#38
jabolko

Najprej, puška ima svojega lastnika in lastnik se bo odločil, katero bo kupil in kaj bo v njo vložil. Nekateri bodo vlagali zaradi upanja na boljši rezultat, nekateri pa zato, ker jim je streljanje s puško preprosto všeč.

Citat:bi pa par stvari dodal, nova cev in 10 tisoč izstreljenih nabojev je zelo optimistična številka

A si že kakšno cev v .223 uničil in zamenjal? Nisi? Se mi je zdelo...če ti lahko odgovorim v tvojem stilu. Streljaš pa IPSC odprto divizijo s kalibrom  9x19mm. Pravi IPSCjevec. Cevi v .223 zdržijo v povprečju okoli 10.000 nabojev. Nekatere več, nekatere manj. Je pa pri tej številki potrebno zamenjati cev ali pa začeti razmišljati o novi. Spet; cev bo povedala - thumbling in natančnost zadevanja.

Citat:Prožilec, nepomemben, ker se ga navadiš in za ipsc ni potrebe da je briljanten, ker to ni precizno strelstvo...tak kot je po AR puškah je čist ok, sem dostikrat povedal da nisem pristaš friziranja orožja, ker je vse drugo bolj pomembno...ponavadi dobiš za nagrado še nedelujoče orožje vsaj dokler zadeve ne spoznaš v detajle.

Ja, se ga navadijo, vendar, eno je mil spec prožilec s 4kg, drugo je nastavljiv AR GOLD s 1,5kg ali manj. In to ni friziranje, temveč zamenjava delov ("Drop-In Trigger"). Če tebi ustreza originalen mil spec prožilec, je to čisto ok. Večini ne. Nihče nikogar ne sili, da mora menjat prožilec, je pa dobro, če ga. Odvisno od lastnika.

Citat:Eno je teorija drugo praksa... primir Krgoloba in zagovarjanje nastavljivega gas block, ok saj imaš prav teorija...te bom tako uprašal pa si pomeru čase na nekem stage, recimo desetkrat ali dvajsetkrat z nastavljivo komoro in desetkrat ali dvajsetkrat brez nje [Image: question.gif] pa vse to natanko unesu in dobil izračun v %... nisi ane se mi je zdelo pa daj to naredi in boš presenečen razlike ne bo, ker je navsezadnje odvisna od tvojih sposobnosti...

Če veš, da nisem, ne vem zakaj izpostavljaš. Preizkusil sem oba sistema (MR223, 416, SCAR, Berreta ARX 100, Sig 516, ADC, Colt, Oberland, Remington,...) in ugotovil, da je DI sistem odvoda smodniških plinov neprimerno boljši in cenejši. Pač si pristaš dražjih in manj primernih pušk za IPSC, brez nastavljivih delov. Če bi se malo bolj spoznal, bi vedel, kaj je bolje za IPSC. Če se 80% IPSC tekmovalcev s puško, ki si lasti AR15 s sistemom odvoda plinov (DI) moti, se pač moti. Poizkusi jih prepričati...

Citat:In še zadnje vsi bi neki frizirali a uporabljate najcenejše strelivo ki je obenem tudi najslabše, poglejmo denimo bolid F1 [najboljša puška v kateri je ugrajeno vse naj naj je isto F1 dirkalnik]...sedaj a ni nekako logično da ta bolid rabi posebej razvito gorivo, ki je prava umetnija, skrivnost, ki mu na tehtnici da tisto kar mu manjka, da lahko premaga konkurente...malo se motite če mislite da vam barnaul to nudi 

Še enkrat; menjava delov puške ni friziranje. Pod friziranje spada DIY brušenje, piljenje, žaganje, kar ti je pa znano. Streliva sicer nisem omenjal, vendar Barnaula že dolgo ni več na tržišču v obsegu (in ceni), kot je bil pred leti. S&B refuza po 140 kosov je trenutno najboljša varianta ali pa reloading. Za potrebe treninga se pa odlično obnese menjalni set CMMG v .22lr, ki je tudi zelo primeren za naravo tekmovanj pri nas (kratke razdalje).

Sicer se pa da vse z vsem. Tudi s fičotom do Berlina in nazaj. Le eno so bolj primerna orodja, drugo pa manj (udobnejša, lažja, hitrejša,...). In če človek kupuje puško, s katero bi rad plinkal in potem streljal na IPSC tekmovanjih, je za njega najbolj primerna kitajka za nekaj manj kot 1000€. Potem, ko bo pa "zadihal", bo pa sam ugotovil, kaj je najbolj primerno za njega. Dejstvo pa je, da puške za 1000€ nimajo tekmovalnih prožilcev, niti fiksnih kopit.
Odgovori
#39
Sam sem tudi pristaš tega, da na orožju nič ne zamenjujem zato pred vsakim novim nakupom strmim temu, da že v osnovi dobim to kar si želim. Zaradi naštetega me zanima katera AR puška je že v osnovi toliko dobra da kasnejše menjave delov ne bodo potrebne? Sicer pa se strinjam, da je veliko bolj kot puška pomembno kdo stoji za njo in seveda tudi ustrezno strelivo, ki določeni puški najbolj ustreza pa seveda veliko treniga!
Odgovori
#40
Tudi jaz vendar...dobra za kaj? Dobre so skoraj vse. Vse ob pritisku na prožilec izstrelijo kroglo.

Ne gre za menjavanje, temveč prilagajanje potrebam.

IPSC?
IASC?
Tactical?
Plinkanje?
Precizno?
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)