Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lapua 220 scenar L
Se ne razburjam samo smešni so mi komentarji ala "vsi ostali" in nato "eden od znanih skuril cev".  Slovenija je relativno mejhna in nas ki se s tem bavimo (resno) precej malo in posledično je znanje tudi dokaj koncentrirano.

Najlaže boš pa nabijače ločil od znalcev po tem, da je pri nabijačih vse absolutno in vse znano medtem, ko tisti, ki nekaj znamo in smo nekaj km naredili vemo, da so stvari zelo zelo zelo zelo relativne in se še vedno dostikrat zgodi, da se nekaj zgodi in se čohaš po buči zakaj se je zgodilo tako in ne na nek drug (morda pričakovan) način.

Tko da recimo sta lahko trditvi .308 je shit in  v .308 cev zdrži 15000 strelov  hkrati točni in hkrati napačni ali pa vse druge možne kombinacije...

Generalno gledano se pa vse začne pri tem koliko imaš denarja, kaj bi rad počel in kakšen rezultat pričakuješ. Ko si na to odgovoriš tudi veš kater kompromis ali rabiš ali pa si lahko privoščiš.
Odgovori
Pobje, dejte no ... če že kupite puško za par jurjev, kupite še Hornady OAL Comparator pa izmerite dolžino naboja kot je treba. Tisto sranje s flumastrom je zelo na približno in zagotovo ne tako točno kot bi radi imeli v precizni puški (in kroglah ki tudi niso popolnoma enake med sabo).
Za povrhu je modro ležišče merit po vsakem resnem pucanju. Rezantni kalibri požirajo vrat, zato se skok krogle v polja povečuje z vsdakim strelom. Ko daš skozi nekaj tega, vidiš, da po XY strelih polje zraste za 0,1mm. XY je lahko od 100 pa naprej, odvisno od rezantnosti kalibra.
Ker nekatere krogle ne marajo skoka, boš po 500 strelih spet pameten zakaj ti reload "ne dela" čeprav je bil prej luknja-v-luknji. In ko boš pomeril dolžino naboja, boš videl da je bila krogla na začetku 0,3mm pred polji, sedaj pa čudežno mora skočit 0,8mm. In ja, nekatere tangentne krogle so čisto zadovoljne s tem, nekatere sekantne (bergerji ali pa A-Max) pa tega ne marajo. In potem je spet puška kriva, pa krogla, pa Jože k je reku da je slišal Fraceljna govorit da...

še video sem pozabil prilepit...

https://www.youtube.com/watch?v=3kL0HIgqqjU
Odgovori
Zgoraj napisano je resnica in realnost temperatura skozi grlo naredi svoje prav tako smodnik ki se uporabi dodal bi še jaz nekaj zelo dobrih posnetkov če bo komu kaj pomagalo...

Jaz raje naredim tako da z zaklepa poberem vse razen izvlekača in ji poiščem "sweat spot" da je dolžina med zaklepom in vratom ležišča realna potem pa se lotim iskanje "sweat spot" še krogle kot je prikazano  spodaj.....jaz uporabljam  Hornady (domače izdelave Whistle ) zamenjam nastavek in merim dolžino tulca ali dolžino naboja glede na tangento krogle 

[Image: 5c00eda885732c8b46e3ae04.jpg]
[Image: 20171220174653.jpg]
http://www.appliedballisticsllc.com/Arti...ARISON.pdf

https://www.hornady.com/reloading/precis...parator#!/

https://www.youtube.com/watch?v=T-ObwIYb0SM

https://www.youtube.com/watch?v=g4HsgB6u2sI

https://www.youtube.com/watch?v=TWmIwPwLyyg

https://www.youtube.com/watch?v=WfWS7R1CdZI

https://www.youtube.com/watch?v=4cWnSmTeXWY

LpT
Odgovori
Natanko tak komparator od hornadya  imam že odkar sam polnim strelivo in doslej nikoli nisem imel problema pri določanju dolžine skoka v polja, pri Howi je šlo brez problema, po vsakih 100 izstreljenih nabojih je šla desetinka mm k vragu. Sabatti pa ima nekakšno poligonalno cev z zelo položnim prehodom med ležiščem in cevjo in čeprav delam zelo nežno (Kristian bi reku kot pri devicah Lol ) nimam občutka, kdaj krogla naleže na polja, če pa porinem še malček močneje gre pa krogla brez problema še 2 mm v cev, ampak na krogli pa se potem že poznajo rahli risi, tako, da je to po mojem že preveč.
Odgovori
in na bloški danes nobenega rdečega sabatija... Shrug
Odgovori
Moje skromno mnenje:
vso to teoretično nakladanje je totalno brez veze. Treba je streljat in ko pride rezultat ( in ta pride, ko je strelec dovolj natreniran), se lahko debatira o tem kako vse skupaj nadgradit še za krog ali dva.
Večina od nas pa tako ne bo nikoli streljala na razdaljah daljših od 300m in tu je vse zgoraj opisano brezpredmetno.

Lp
J.
Odgovori
Največji voodoo reloadanja se zganja za pokanje na 100-300m , za večje razdalja so pomebne mace druge zadeve.

Ko smo enkrat začeli pokat predvsem daljše razdalje so postale pomebne druge zadeve ,BC krogle , izstopna hitrost in pa ES SD  ,grupiranej pa samo da je pod 0.5moa , in pogosto se med razvojem ladung raje uporabi hitrejši load čeprav je ta malce manj natančen , čeprav ponavadi imaš na naših dolgih rorih dva res natančna noda na kroglo , en dosti blizu zgorne meje in potem en 100fps  počasnejši . Za practical in taktikal smo na kroglah z najboljšim razmerjem hitrost BC , za preciznjaka pa seveda bolje teške šunke z več BC  ker je razdalja vedno  znana te krogle praviloma Scenarje pa uporabljamo tudi kadar se življenska doba cevi bliža koncu. Saj te kregle zelo lepo grupirajo tud v zelo zjahanih ceveh.

Kar nekaj folka strelja precej več 500+m kot 100-300m kar je bolj domena Rajko tekm .
Odgovori
Povsem se strinjam, da mi manjka kvalitetnega treninga, samo taka je moja realnost, da nimam strelišča za dalj kot 100 m, potem pa pokam, kar mi dobro dela na 100 m, na tekme pa na Bloke, Mlake in Rudnik. Ker nimam kakšnih posebnih ambicij po tekmah višjega ranga se pač igram s tem, kar mi znanje in finance dopuščajo in to je to. S tem skokom v polja pa najedam predvsem zato, ker mi je Howa dobro delala samo z skokom v polja 0,4 mm, pa se mi je zdelo, da igra ta skok pomembno vlogo pri natančnosti. 
Na tekmo me žal res ni bilo, te službe so čedalje večja katastrofa, ne dobim proste sobote, če si jo en mesec prej ne rezerviram, bom pa probal priti na BL na Bled, pa se tam vidimo.
Hvala vsem za koristne nasvete, trenutno imam razvit en dober load z brzino okoli 750 m/s in 185 grn scenarjem, za 500 m pa bom poskusil po nasvetu mr. T najti kaj hitrejšega s 175 grn scenarjem L, ki ne bo tako občutljiv na veter, pa čeprav malo manj natančen.
LP božo
Odgovori
(08-09-2018, 23:46)BJ1 Napisal: Moje skromno mnenje:
vso to teoretično nakladanje je totalno brez veze. Treba je streljat in ko pride rezultat...

Ena večjih buč pri long range streljanju je da je treba pač več streljat in manj razmišljat. In seveda bognedaj se kvalitetno pripravit na streljanje.
Ne, raje dajmo nabijat na pamet v hrib in pričakovati da bo rezultat že prišel sam od sebe. Žal v takih primerih pride rezultat v obliki iztrošene cevi in partisočevrske luknje v žepu. Potem pa poslušamo  modrosti v stilu "ta kaliber pa ne nese dobro..."

So discipline kjer je več povdarka na drilu in grajenju mišičnega spomina (dinamične discipline, pa tudi tam ne gre brez priprave in tehničnega znanja) in so discipline kjer je treba na začetku dobro razmislit kaj počneš in kaj želiš početi, poračunat in pomerit, potem pa sledi preverjanje trditev in trening. Šele tako bo streljanje na daljše razdalje eksaktna znanost ne pa vudu čarolije.

In prosim ne jadat da se ne da ustrelit na več kot 100m. Letos so bili 4 trening termini na Baču (do 1000m). Skoraj vsak vikend je trening na (vsaj) enem od strelišč, bodisi Mačkovcu (600m), Blokah (500m), Mlakah (400m), zato gornji izgovori res ne pridejo v poštev.
Odgovori
Za tele treninge pa prvič slišim, rade volje bi se kakšnega udeležil. Ali se da dobiti kakšno informacijo, kdo to organizira in kakšno kontaktno številko ali mail, kjer se da navezati stik, najbrž te mora kdo povabiti ali vsaj priporočiti?
Odgovori
Društva in klubi zveze MORiS konec leta oddajo prošnjo za koriščenje terminov na streliščih. Vojska oddobri in zavrne termine ier sprejme letni plan koriščenja infrastrukture strelišč. Nekatera društva ala Rajko to porabijo za organizacijo tekem, druga pa na terminu organizirajo (odprti) trening, na katerega povabijo svoje člane in člane sorodnih strelišč. Na ta način si med društvi podelijo stroške varovanja in omogočijo treninge, dobra stran tega pa je da je treningov več (in stroškov manj) kot če bi vsak ljubosumno čuval svoj termin zase...

Kot je Mato že nekaj časa nazaj zapisal, se (in ostslo članstvo) morate vprašat zakaj nekemu klubi dajete članarino in kaj ta klub naredi za svoje člane, razen da vam pošlje potrdila o članstvu na UE...

pardon... zapisano "in člane sorodnih strelišč" ko pa je bilo mišljeno "in člane sorodnih društev"
Odgovori
(09-09-2018, 12:51)bozosemrov Napisal: Za tele treninge pa prvič slišim, rade volje bi se kakšnega udeležil. Ali se da dobiti kakšno informacijo, kdo to organizira in kakšno kontaktno številko ali mail, kjer se da navezati stik, najbrž te mora kdo povabiti ali vsaj priporočiti?

Tudi mene zanima, tako da bi lepo prosil za kak info/kontakt. 
Hvala
Odgovori
Jaz sem trenutno član v kar dveh strelskih društvih, v prvega sem se včlanil po nasvetu prijatelja, ko kot začetnik sploh nisem vedel, kaj bi pokal in se bolj  posveča streljanju s kratkocevnim orožjem in ima temu primerno tudi strelišče. V drugem, ki ima ostrostrelstvo celo v imenu pa sem bil prepričan, da bo zame pravo, pa smo spet omejeni na 100 m in očitno spet ni dovolj sorodno tem, ki organizirajo LR treninge, da bi prišel zraven.  Pa da ne bom samo šinfal, v prvem nam na vsakoletnem občnem zboru skuhajo odličen pasulj z odojkom, v drugem pa imaš enkrat na teden zastonj trening na sicer komercialnem strelišču. 
Očitno se bo treba včlanit še v tretjega, saj je najbrž že zaradi psihe pomembno, da prideš na tekmo z preizkušenim loadom, kot pa da delaš nekaj na pamet in upaš, da mogoče bo pa delalo. Ne razumem pa, zakaj to ni bolj javno, saj bi lahko objavili na forumu, trening tega in tega tam in tam in bi se zainteresirani strelci pač prijavili in seveda tudi prispevali  za organizacijo in varnostno službo. Po moji kmečki logiki več kot nas je, lažje bi pokrili stroške, pa če si ali nisi v ravno tistem klubu. 
Če pa res ne gre drugače, pa naj prosim kdo napiše, kateri klub je to, pa naj se potem vsak sam odloči, ali se bo včlanil ali ne.
Lp božo
Odgovori
(03-10-2018, 08:01)bozosemrov Napisal: Jaz sem trenutno član v kar dveh strelskih društvih, v prvega sem se včlanil po nasvetu prijatelja, ko kot začetnik sploh nisem vedel, kaj bi pokal in se bolj  posveča streljanju s kratkocevnim orožjem in ima temu primerno tudi strelišče. V drugem, ki ima ostrostrelstvo celo v imenu pa sem bil prepričan, da bo zame pravo, pa smo spet omejeni na 100 m in očitno spet ni dovolj sorodno tem, ki organizirajo LR treninge, da bi prišel zraven.  Pa da ne bom samo šinfal, v prvem nam na vsakoletnem občnem zboru skuhajo odličen pasulj z odojkom, v drugem pa imaš enkrat na teden zastonj trening na sicer komercialnem strelišču. 
Očitno se bo treba včlanit še v tretjega, saj je najbrž že zaradi psihe pomembno, da prideš na tekmo z preizkušenim loadom, kot pa da delaš nekaj na pamet in upaš, da mogoče bo pa delalo. Ne razumem pa, zakaj to ni bolj javno, saj bi lahko objavili na forumu, trening tega in tega tam in tam in bi se zainteresirani strelci pač prijavili in seveda tudi prispevali  za organizacijo in varnostno službo. Po moji kmečki logiki več kot nas je, lažje bi pokrili stroške, pa če si ali nisi v ravno tistem klubu. 
Če pa res ne gre drugače, pa naj prosim kdo napiše, kateri klub je to, pa naj se potem vsak sam odloči, ali se bo včlanil ali ne.
Lp božo
Se popolnoma strinjam s tabo - kot da bi jaz napisal svojo zgodbo. Na tem forumu najdes vse mozne ego izpade, da pa bi kdo napisal kje/kdaj se lahko strelja na vec kot 100 m pa ne. In ne razumem zakaj ne? Zaprt krog??? In letos spomladi sem celo ponudil da placam varovanje ene take tekme pa ni slo skozi. Ocitno ne poznam dovolj ljudi, tisti pa ki bi lahko povabili pa jih ocitno boli k.... za vse razen njih samih. Pismo, precej vzporednic s politiki :Smile Z veseljem bi sel naslednje leto na kaksno 1 mile tekmo a je prevelik preskok iz 100m na 1600m Smile
Odgovori
Morda pa sam ne marajo brezvoljnih in nesposobnih poznam kar nekaj novincev, ki veselo streljajo nad 100m... Mrbit bo več efekta nad ogledom ogledala in uporabo iskalne funkcije ali pa možganske celice in pol...

Lahk pa še kak post napišeta morda pa pol bo...
Odgovori
(03-10-2018, 13:20)Mato Napisal: Morda pa sam ne marajo brezvoljnih in nesposobnih poznam kar nekaj novincev, ki veselo streljajo nad 100m... Mrbit bo več efekta nad ogledom ogledala in uporabo iskalne funkcije ali pa možganske celice in pol...

Lahk pa še kak post napišeta morda pa pol bo...

Velika je razlika izmedju seljaka i seljacine. Upam da si razumel lep pregovor
Odgovori
Pa i između 100 metara i 500 metara nadam se da ćeš imati šanse to i probati i da ti neće to biti samo pr(i)egovor...
Odgovori
(03-10-2018, 13:37)Mato Napisal: Pa i između 100 metara i 500 metara nadam se da ćeš imati šanse to i probati i da ti neće to biti samo pr(i)egovor...

Upam. Da se najde kak k ni na egotripu pa rajs pomaga kot pametuje...
Odgovori
(03-10-2018, 13:18)CargoX.io Napisal:
(03-10-2018, 08:01)bozosemrov Napisal: Jaz sem trenutno član v kar dveh strelskih društvih, v prvega sem se včlanil po nasvetu prijatelja, ko kot začetnik sploh nisem vedel, kaj bi pokal in se bolj  posveča streljanju s kratkocevnim orožjem in ima temu primerno tudi strelišče. V drugem, ki ima ostrostrelstvo celo v imenu pa sem bil prepričan, da bo zame pravo, pa smo spet omejeni na 100 m in očitno spet ni dovolj sorodno tem, ki organizirajo LR treninge, da bi prišel zraven.  Pa da ne bom samo šinfal, v prvem nam na vsakoletnem občnem zboru skuhajo odličen pasulj z odojkom, v drugem pa imaš enkrat na teden zastonj trening na sicer komercialnem strelišču. 
Lp božo
Se popolnoma strinjam s tabo - kot da bi jaz napisal svojo zgodbo. Na tem forumu najdes vse mozne ego izpade, da pa bi kdo napisal kje/kdaj se lahko strelja na vec kot 100 m pa ne. In ne razumem zakaj ne? Zaprt krog??? In letos spomladi sem celo ponudil da placam varovanje ene take tekme pa ni slo skozi. Ocitno ne poznam dovolj ljudi, tisti pa ki bi lahko povabili pa jih ocitno boli k.... za vse razen njih samih. Pismo, precej vzporednic s politiki :Smile Z veseljem bi sel naslednje leto na kaksno 1 mile tekmo a je prevelik preskok iz 100m na 1600m Smile
Če ponujaš plačilo varovanja enega treninga, naprimer tistega na Baču, ki znaša ca 760eur, boš pa ja verjetni dobil zvezo, verjetno tudi za kak drug trening, kjer stane varovanje pol manj Lol . Javnega poziva za trening pa verjetno ne bo nikoli, saj je prvenstveno trening namenjen članom društev, klubov ( včlanjenih npr. v že omenjeno zvezo Moris ) ali pa npr. članom ZSČ organizacij. Organizator, oziroma vodja streljanja ima veliko odgovornost in hoče vedeti kdo pride. Gostje so včasih prisotni ampak samo če jih povabi član. Sam ne bi nikoli povabil nekoga, ki ga ne poznam s strelišča. Pa še nekaj: na vhodu na vsa omenjena strelišča + Bloška Polica je objavljen urnik streljanja z navedbo ali gre za civilno ali vojaško uporabo strelišča. Greš tja in se pozanimaš pri upravniku kdo ima termin in to je to. Pa še nekaj o omembi, da se vsak sam odloči ali se bo včlanil ali ne v določen klub: dvomim, da boš ti odločal ali boš sprejet. Pa brez zamere. Če te/vaju zanima kaj več, mi pišita na ZS.
Odgovori
Ali , tretja možnost včlaniš se v lokalno LD ...
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)