Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaj prinaša implementacija EU direktive v Slovensko zakonodajo za lastnike orožnih li
#1
Question 
Torej v zadnjih letih sem na tem forumu prebral že nešteto prispevkov, komentarjev ter mnenj posameznikov, ki celotno zadevo glede nove EU direktive o orožju poznajo bolje kot povprečni lastnik orožne listine.

Zanima me sledeče. Kaj se bo spremenilo v praksi za recimo športnega strelca, ki si recimo lasti na dveh orožnih listinah ( DP, OL ) 9 kosov orožja?
Kategorije: 
B1.- polavtomatske pištole različnih kalibrov.
B7.- polavtomatske puške različnih kalibrov
Repetirno orožje , gladko cevno potezno orožje, šibrenice oz pumparce, revolver....

Koliko sem do sedaj razbral, če se ne motim se namerava implementirati sledeče pa me popravite, če sem v zmoti.

Prekategorizacija orožja iz kategorije B7 v kategorijo A? 
Torej orožje polavtomatske izvedbe v različnih kalibrih 5,56, 7,62, 308 win ... Torej orožje izgleda jurišnih pušk z nabojniki do kapacitete 30 + nabojev.

Kaj se pri tem spremeni? Kaj bo prekategorizacija v praksi pomenila za trenutne lastnike teh kosov orožja?

Kolikor sem do sedaj razumel "lastništvo" polavtomatskih pištol, revolverjev, ki spadajo v kategorijo B1 ne prinaša nekih sprememb.

Prav tako naj nebi predstavljalo lastništvo repetirnih ter poteznih sistemov orožja nekih težav ali se motim glede te predpostavke?

Kaj bo prinesla prekategorizacija orožja iz kategorije B7 glede hranjenja orožja doma?

Kolikšen bo časovni okvir implementacije prekategorizacije orožja posameznih kategorij orožja po novi zakonodaji?
Oziroma, koliko časa bomo imeli za ureditev "novih" načinov hranjenja orožja, ki bi spadalo v kategorijo A?

Torej, če sem prav razumel za hrambo kategorije orožja A je potrebno več kot navaden sef. Kaj to pomeni tehnične zahteve kot za trenutne zbiratelje orožja ali tisti predlog o katerem je bilo govora 30 cm armiranega betona z dvojno armaturo ter varovalnimi vrati določene kategorije? V glavnem investicija par tisoč € za navadnega državljana.

Za konec še eno vprašanje, ki mi ne da mira ter krati spanec. Na to bi mogoče odgovoril nekdo z znanjem iz prava?
V planu imam kupiti še 2-3 kosa orozja kategorije B7.
Ker  implementacija EU direktive v nacijonalno zakonodajo Slovenije zahteva čas zaradi takšnih in drugačnih postopkov imam na razpolago še nekaj malo časa.

Kako je z tem, če bi pred samo spremembo nacijonalne zakonodaje na upravni enoti vzel nabavna dovoljenja za orožja B7 kategorije, ki velja 6 mesecev.
V času veljavnosti nabavnih dovoljenj se zakonodaja spremeni ampak ker naj bi obstajalo predhodno obdobje oziroma sem že lastnik "prve" orožne listine nabavno dovoljenje imam zato čas in pravico kupiti ustrezno orožje zapisano na orožni listini?
Upam, da se razume na kaj ciljam?

Za mene to predstavlja ustrezno rešitev ker potem nebi potreboval kratkoročnega kredita za nakup željenega orožja, ki si ga trenutno ne morem privoščiti brez kredita. V roku parih mesecev pavto nebi predstavljalo težave. Strah me je le spremembe zakonodaje in posledično izgubljena priložnost nakupa orožja, ki si ga želim.

Hvala za konkretna pojasnila.
Odgovori
#2
Kategorijo B7 v kolikor gre za polavtomatske puške, ki so bile prvotno avtomatske (recimo zastava M70 AB2) in so torej predelane iz njih v polavtomatske puške te bi naj bile po novem zakonu prepovedane za civilno rabo. Kaj se bo zgodilo s obstoječimi lastniki še ni popolnoma jasno kam pa se zadeva nagiba pa verjetno ve vsak, ki stvari spremlja. Najbolj črn scenarij, ki sem ga slišal raje ne bi omenjal. Sicer pa v kolikor bo polavtomatska puška, ki je bila tako tudi prvotno izdelana imela magazin do deset nabojev bo še vedno spadala v kategorijo B v kolikor pa bo magazin presegal kapaciteto desetih nabojev pa bo polavtomatska puška zapadla v kategorijo A . Po sedaj veljavni zakonodaji lahko kategorijo A posedujejejo samo zbiratelji pa še to samo kose, ki so za zbiranje dovoljeni kako bo v bodoče in ali bodo za PAP z magazini večjimi od deset nabojev veljali enaki predpisi kot za zbiratelje A kategorije še ni jasno.
Odgovori
#3
Na tvoja vprasanja sam Bog ne ve odgovorov. :(
Ce te skrbi oz imas pomisleke glede nakupa novih kosov je mogoce pametno pocakat.
Sam bom pocakal. Ravno tako se ne bom na zobe metal za OL. Naj se zjasnijo kaj zelijo.
Odgovori
#4
(27-01-2019, 16:12)J.S.Archer Napisal: Torej v zadnjih letih sem na tem forumu prebral že nešteto prispevkov, komentarjev ter mnenj posameznikov, ki celotno zadevo glede nove EU direktive o orožju poznajo bolje kot povprečni lastnik orožne listine.

Zanima me sledeče. Kaj se bo spremenilo v praksi za recimo športnega strelca, ki si recimo lasti na dveh orožnih listinah ( DP, OL ) 9 kosov orožja?
Kategorije: 
B1.- polavtomatske pištole različnih kalibrov.
B7.- polavtomatske puške različnih kalibrov
Repetirno orožje , gladko cevno potezno orožje, šibrenice oz pumparce, revolver....

Koliko sem do sedaj razbral, če se ne motim se namerava implementirati sledeče pa me popravite, če sem v zmoti.

Prekategorizacija orožja iz kategorije B7 v kategorijo A? 
Torej orožje polavtomatske izvedbe v različnih kalibrih 5,56, 7,62, 308 win ... Torej orožje izgleda jurišnih pušk z nabojniki do kapacitete 30 + nabojev.

Kaj se pri tem spremeni? Kaj bo prekategorizacija v praksi pomenila za trenutne lastnike teh kosov orožja?

Kolikor sem do sedaj razumel "lastništvo" polavtomatskih pištol, revolverjev, ki spadajo v kategorijo B1 ne prinaša nekih sprememb.

Prav tako naj nebi predstavljalo lastništvo repetirnih ter poteznih sistemov orožja nekih težav ali se motim glede te predpostavke?

Kaj bo prinesla prekategorizacija orožja iz kategorije B7 glede hranjenja orožja doma?

Kolikšen bo časovni okvir implementacije prekategorizacije orožja posameznih kategorij orožja po novi zakonodaji?
Oziroma, koliko časa bomo imeli za ureditev "novih" načinov hranjenja orožja, ki bi spadalo v kategorijo A?

Torej, če sem prav razumel za hrambo kategorije orožja A je potrebno več kot navaden sef. Kaj to pomeni tehnične zahteve kot za trenutne zbiratelje orožja ali tisti predlog o katerem je bilo govora 30 cm armiranega betona z dvojno armaturo ter varovalnimi vrati določene kategorije? V glavnem investicija par tisoč € za navadnega državljana.

Za konec še eno vprašanje, ki mi ne da mira ter krati spanec. Na to bi mogoče odgovoril nekdo z znanjem iz prava?
V planu imam kupiti še 2-3 kosa orozja kategorije B7.
Ker  implementacija EU direktive v nacijonalno zakonodajo Slovenije zahteva čas zaradi takšnih in drugačnih postopkov imam na razpolago še nekaj malo časa.

Kako je z tem, če bi pred samo spremembo nacijonalne zakonodaje na upravni enoti vzel nabavna dovoljenja za orožja B7 kategorije, ki velja 6 mesecev.
V času veljavnosti nabavnih dovoljenj se zakonodaja spremeni ampak ker naj bi obstajalo predhodno obdobje oziroma sem že lastnik "prve" orožne listine nabavno dovoljenje imam zato čas in pravico kupiti ustrezno orožje zapisano na orožni listini?
Upam, da se razume na kaj ciljam?

Za mene to predstavlja ustrezno rešitev ker potem nebi potreboval kratkoročnega kredita za nakup željenega orožja, ki si ga trenutno ne morem privoščiti brez kredita. V roku parih mesecev pavto nebi predstavljalo težave. Strah me je le spremembe zakonodaje in posledično izgubljena priložnost nakupa orožja, ki si ga želim.

Hvala za konkretna pojasnila.

 Kakšna konkretna pojasnila ti je MarkB lepo napisal, da niti bog ne ve odgovorov ...torej res ne vem kaj si mislu z uprašanjem.  Doh
Odgovori
#5
(27-01-2019, 19:00)jabolko Napisal:
(27-01-2019, 16:12)J.S.Archer Napisal: Torej v zadnjih letih sem na tem forumu prebral že nešteto prispevkov, komentarjev ter mnenj posameznikov, ki celotno zadevo glede nove EU direktive o orožju poznajo bolje kot povprečni lastnik orožne listine.

Zanima me sledeče. Kaj se bo spremenilo v praksi za recimo športnega strelca, ki si recimo lasti na dveh orožnih listinah ( DP, OL ) 9 kosov orožja?
Kategorije: 
B1.- polavtomatske pištole različnih kalibrov.
B7.- polavtomatske puške različnih kalibrov
Repetirno orožje , gladko cevno potezno orožje, šibrenice oz pumparce, revolver....

Koliko sem do sedaj razbral, če se ne motim se namerava implementirati sledeče pa me popravite, če sem v zmoti.

Prekategorizacija orožja iz kategorije B7 v kategorijo A? 
Torej orožje polavtomatske izvedbe v različnih kalibrih 5,56, 7,62, 308 win ... Torej orožje izgleda jurišnih pušk z nabojniki do kapacitete 30 + nabojev.

Kaj se pri tem spremeni? Kaj bo prekategorizacija v praksi pomenila za trenutne lastnike teh kosov orožja?

Kolikor sem do sedaj razumel "lastništvo" polavtomatskih pištol, revolverjev, ki spadajo v kategorijo B1 ne prinaša nekih sprememb.

Prav tako naj nebi predstavljalo lastništvo repetirnih ter poteznih sistemov orožja nekih težav ali se motim glede te predpostavke?

Kaj bo prinesla prekategorizacija orožja iz kategorije B7 glede hranjenja orožja doma?

Kolikšen bo časovni okvir implementacije prekategorizacije orožja posameznih kategorij orožja po novi zakonodaji?
Oziroma, koliko časa bomo imeli za ureditev "novih" načinov hranjenja orožja, ki bi spadalo v kategorijo A?

Torej, če sem prav razumel za hrambo kategorije orožja A je potrebno več kot navaden sef. Kaj to pomeni tehnične zahteve kot za trenutne zbiratelje orožja ali tisti predlog o katerem je bilo govora 30 cm armiranega betona z dvojno armaturo ter varovalnimi vrati določene kategorije? V glavnem investicija par tisoč € za navadnega državljana.

Za konec še eno vprašanje, ki mi ne da mira ter krati spanec. Na to bi mogoče odgovoril nekdo z znanjem iz prava?
V planu imam kupiti še 2-3 kosa orozja kategorije B7.
Ker  implementacija EU direktive v nacijonalno zakonodajo Slovenije zahteva čas zaradi takšnih in drugačnih postopkov imam na razpolago še nekaj malo časa.

Kako je z tem, če bi pred samo spremembo nacijonalne zakonodaje na upravni enoti vzel nabavna dovoljenja za orožja B7 kategorije, ki velja 6 mesecev.
V času veljavnosti nabavnih dovoljenj se zakonodaja spremeni ampak ker naj bi obstajalo predhodno obdobje oziroma sem že lastnik "prve" orožne listine nabavno dovoljenje imam zato čas in pravico kupiti ustrezno orožje zapisano na orožni listini?
Upam, da se razume na kaj ciljam?

Za mene to predstavlja ustrezno rešitev ker potem nebi potreboval kratkoročnega kredita za nakup željenega orožja, ki si ga trenutno ne morem privoščiti brez kredita. V roku parih mesecev pavto nebi predstavljalo težave. Strah me je le spremembe zakonodaje in posledično izgubljena priložnost nakupa orožja, ki si ga želim.

Hvala za konkretna pojasnila.

 Kakšna konkretna pojasnila ti je MarkB lepo napisal, da niti bog ne ve odgovorov ...torej res ne vem kaj si mislu z uprašanjem.  Doh

Mogoče bi moral vprašati na sledeči način?
Ali bo država spremenila zakonodajo, da vsi trenutni lastniki PAP orožja B7 kategorija, moramo le tega vrniti oziroma prekategorizirati v A kategorijo kot zbiratelji čeprav ni avtomatsko orožje. 

Če se bo moralo orožje iz kategorije B7 prekategorizirati torej, da lastniki športni strelci postanemo zbiratelji kakšne bodo zahteve za tehnično varovanje. Iste kot po trenutni zakonodaji ali celo ena od varijant, ki sem jih prebral, da bo moral po novem zbiratelj imeti orožje v prostoru z stenami, tla, strop z 30 cm armiranega betona dvojna armatura. Ter ustrezna vrata za ta prostor?

3 zadnje vprašanje pa je pravne narave. 
Če pred spremembo zakonodaje, ki bi mi v bodoče onemogočila nakup PAP orožja različnih kalibrov le tega kupim po trenutni zakonodaji. 
Torej postopek nakupa upma, da je vsem znan ?
UE izda prvo orožno listino nabavno dovoljenje.
Nabavno dovoljenje velja 6 mesecev.
V tem času se zakonodaja spremeni.
Nabavno dovoljenje belja kljub temu 6 mesecev. Posledično mora biti varovalka, predhodno obdobje za vpis kupljenega orožja po stari zakonodaji ali bo pač listina prenehala veljati.

Ja lahko spremenijo ogromno stvari. Ampak neko predhodno obdobje mora biti.
Odgovori
#6
Dobil ustrezne informacije na privat.

Torej na določene rešitve bo potrebno še počakati.

Glede tega kar me najbolj pesti pa je tko, na dan, ko je zakonodaja spremenjena in imaš doma v posesti nabavno dovoljenje za B7 orožje ti trgovec ne more prodati orožje, ki po sprejetju nove zakonodaje spada v A kakategorijo. Šment.

Torej sedaj je le vprašanje časa, kdaj bodo stekli vsi mlini in bo zadeva predana v obravnavo ustrezni skupini ljudi, ki bodo o tem odločali. Koliko časa po glasovanju se bo zakon spremenil. Na kratko,  ujeti zadnji vlak za nakup dotičnega orožja bo v mojem primeru dokaj "španan".
Odgovori
#7
Nasa drzava je pri implementaciji dolocenih EU zahtev oz. uredb zelo, zelo pocasna pri nekaterih pa mogoce malo prehiteva samo sebe.
Mogoce bo sprejeto v 2019 mogoce pa se v 2020 ne bo.

Sam sem se odlocil, da se malo pocakam pa da vidimo kaj se bo iz tega izrodilo.
Marsikateri strelec niti ne ve za te nove predloge ZORO-ta... marsikdo se zacudi in se sprasuje kako mu bodo odvzeli nekaj za kar je on placal par tisoc €... skratka v kolikor imas pomisleke se malo pocakaj ali pa naprej v akcijo in bo kar bo.
To s prekategorizacijo zaradi nabojnika je malo bosa... konec koncev lahko vtaknes v orozje nabojnik poljubne velikosti...

Ne prehitro delat iz muhe slona. ;)

V dveh slabih treh mescih lahko prides do svojega zeljenega kosa orozja v kolikor je le to na zalogi.
Odgovori
#8
Iz slona bomo naredili muho.?
Odgovori
#9
Ali predvidene omejitve nabojikov in prekategorizacije obstoječih B4 in B7  v kategorijo A zajemajo tudi kalibre na robni vžig (22 lr, 22 wmr, 17 hmr...) ?  
Sem pred odločitvijo, da bi kupil polavtomatsko puško na robni vžig, pa še odlašam zaradi črnih oblakov, ki se zgrinjajo nad lastniki legalnega orožja.
Better be judged by twelve than carried by six
Gun Control is the comforting lies that people tell themselves in order to deal with media induced hoplophobia.
Odgovori
#10
Hja, če greš gledat novi B9 člen, je tako debilno napisan, da se bog usmili. Sem sodi PA orožje na robni vžig, ki je podobno avtomatskemu, razen tistega iz točke 6a, 7 in 8a kategorije A. Če pa greš gledat te točke, govorita 7 in 8a o orožju na centralni vžig in nimata s prvim nobene zveze. Verjetno so hoteli dati v A kategorijo MK PAP, ki se dajo skrajšati na manj kot 60 cm in tiste, ki so predelane iz avtomatov. Ampak zakaj potem tlačijo A7 zraven? Sploh glede na to da obstaja nova B4, ki vsebuje MK PAP brez omejitve nabojnika navzgor. Približno se mi sanja, kako so hoteli napisati, ampak je šlampasto. Če bi jaz tako delal na šihtu, bi me vrgli ven.
Odgovori
#11
To na kar smo dajali naše predloge, je osnutek zakona. Kaj vse se bo še zgodilo, ko bo čez to šla kompetentna pravna služba, če bodo mogoče upoštevali kak naš predlog in kaj bodo rekli v Državnem zboru. Jaz predlagam, da počakamo, v tem času pa se izobrazimo o predlaganih spremembah in pišemo predstavnikom v hramu demokracije, ko bo za to čas.
Odgovori
#12
Clap Clap Clap
Odgovori
#13
Moj pristop glede tega je malo drugačen, jaz sem v prešnjem letu opravil vse nujnejše nakupe orožja kategorij, ki bodo z novo zakonodajo omejene ali celo prepovedane. Glede na to, da naj bi bila Slovenija pravna država, upam da pri nas ne bodo uveljavljali retroaktivnosti, kar pomeni da bomo najverjetneje lastniki takega orožja to še vedno lahko obdržali. 
Ali bo to res in pod kakšnimi pogoji, žal ne vem. Vse so samo špekulacije in tveganja...

Me pa zanima, če bo tudi v EU kaj nesreč med čolnarjenjem :D
Odgovori
#14
Tudi v pravni državi se poslužujejo retroaktivnosti, če je to v interesu zakonodajalca. Primerov v praksi je dosti.
Odgovori
#15
(01-03-2019, 20:51)Kristian Napisal: Tudi v pravni državi se poslužujejo retroaktivnosti, če je to v interesu zakonodajalca. Primerov v praksi je dosti.

Naštej (vsaj) tri prosim

Lp
Odgovori
#16
Me prav zanima, kaj bi naredili vozniki motornih koles, ki bi jim z zakonom prepovedali imeti motorno kolo, ki ima več kot 150 HP, čeprav si ga legalno kupil in si v tem trenutku imel legalno vozniško dovoljenje oziroma bi morali biti člani dirkaških ekip in odpeljati nekaj dirk na sezono ?
In bi dali en presečni datum ... recimo za dve leti nazaj ?

p.s.
da ne bo pomote .. dal sem en primer in bi takih dal lahko še nekaj
Odgovori
#17
Tole verjetno lahko nalimam v to temo:

http://imss.dz-rs.si/imis/1c1fa58275504502f3d4.pdf
(Odgovor na poslansko pobudo g. Zmaga Jelinčiča Plemenitega v zvezi z Zakonom o orožju )
Odgovori
#18
To s športom je pa tako ... nekje sem slišal, da obstaja tudi rekreativni šport ... da bi kupil rekvizit za šport, superge in trenerko mi res ni treba biti član olimpijske članske selekcije ...
Odgovori
#19
(01-03-2019, 23:54)rr2 Napisal:
(01-03-2019, 20:51)Kristian Napisal: Tudi v pravni državi se poslužujejo retroaktivnosti, če je to v interesu zakonodajalca. Primerov v praksi je dosti.

Naštej (vsaj) tri prosim

Lp

Ta čas ko si ga porabil da si to zapisal, bi si jih lahko tudi sam poiskal. Pobrskaj malo po slovenski sodni praksi in boš videl da je retroaktivnost nekaj kar se ves čas dogaja...tam najdeš tudi definicijo kdaj lahko zakon velja za nazaj ... če to določa zakon, če je v interesu države, itd. Večino retroaktivnih zakonov je potrdilo vrhovno sodišče če da ni mogoče pričakovati nespremenjljivosti zakonodaje.

Če ti ni dovolj domače okolje imaš primer Norveške, kjer imajo lastniki polavtomatskega orožja (vsega!) čas do 2021 da prodajo orožje, drugače jim bo odvzeto in komisijsko uničeno.
Odgovori
#20
(02-03-2019, 00:54)Kristian Napisal:
(01-03-2019, 23:54)rr2 Napisal:
(01-03-2019, 20:51)Kristian Napisal: Tudi v pravni državi se poslužujejo retroaktivnosti, če je to v interesu zakonodajalca. Primerov v praksi je dosti.

Naštej (vsaj) tri prosim

Lp

Ta čas ko si ga porabil da si to zapisal, bi si jih lahko tudi sam poiskal. Pobrskaj malo po slovenski sodni praksi in boš videl da je retroaktivnost nekaj kar se ves čas dogaja...tam najdeš tudi definicijo kdaj lahko zakon velja za nazaj ... če to določa zakon, če je v interesu države, itd. Večino retroaktivnih zakonov je potrdilo vrhovno sodišče če da ni mogoče pričakovati nespremenjljivosti zakonodaje.

Če ti ni dovolj domače okolje imaš primer Norveške, kjer imajo lastniki polavtomatskega orožja (vsega!) čas do 2021 da prodajo orožje, drugače jim bo odvzeto in komisijsko uničeno.
Ta čas bi lahko napisal (vsaj) tri...  Zzz

Ampak je lepše nekaj na suho, a ne?
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)