Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 1 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poke na vratu tulca?
#1
V seriji ponovno polnjenih tulcev Norma (1x ustreljeni) se mi v 50% pojavljajo poke na vratu tulca kot je razvidno iz priložene fotografije. 
Do sedaj sem vedno uporabljal tulce S&B, tudi z močnejšimi polnitvami, pa česa takega še nisem zasledil pri več sto nabojih. 
Se priporočam za razlage. 
Podatki: 6,5x55SE, tulci Norma (1x ustreljeni), krogla Sierra Gamechanger 130gr, smodnik VVN550 42.5gr, COAL 84.80mm


Priponke Male slike
   
Odgovori
#2
moji 7x65r po navadi končajo z razpoko na stiku vratu in ramena, ki gre gor in dol kake 2mm. ampak dlje pa ne. in s&b nekako najprej izdahnejo.

premeri koliko se ti vrat razširi in koliko se ti head space podaljša.
Odgovori
#3
slab material tulcev?

sam sem 14 dni nazaj kupil juhuhu novih nerabljenih 9x19 tulcev.
po prvem streljanju s srednjim polnjenjem po tabelah se pri vsakem 5 tulcu pojavi nekaj takega...

[Image: tilec-pocen.jpg]

drugi tulci (S&B, CBC, PPU) pri enakih polnitvah in istem orodju obdelave zdržijo vsaj 10 polnjenj, brez da bi odprlo enega od njih...
Odgovori
#4
http://bulletin.accurateshooter.com/

evo, ravno zate malo objavili. morda se kaj pametnega najde.
Odgovori
#5
(23-11-2019, 13:44)Marks Napisal: http://bulletin.accurateshooter.com/

evo, ravno zate malo objavili. morda se kaj pametnega najde.

"prestari" tulci s pretrdo medenino torej?  Shifty
Odgovori
#6
ne nujno. Norma tulci so notorični da imajo tanjše stene kot LApua in da se bollj preoblikujejo in posledično tudi utrjujejo. Načeloma naj ne bi rapokali po prvem strelu, razen če je še kaj drugega narobe v tej zgodbi.
Odgovori
#7
A si bil mogoče pri kakšnem puškarju, ki ti je puško tikal ? :D
Odgovori
#8
Premeri za koliko se ti vrat raztegne napram polnemu tulcu in zapiši tu gor.
Odgovori
#9
Poskusi z aneliranjem. Če ne bo pomagalo, je najbrž je zlitina preveč krhka (pri izdelavi se jim je usulo preveč cinka) in jih bo treba zavreči.
Odgovori
#10
Meni so lapua tulci takole pokali...
Ko sem segrel vratove ( aneling ) je tezava izginila...
Odgovori
#11
(24-11-2019, 18:31)ak2 Napisal: Meni so lapua tulci takole pokali...
Ko sem segrel vratove  ( aneling ) je tezava izginila...
Zakaj pa uporabljate besedo "aneling". Ali slovenska "žarjenje" oz. "popuščanje"ni v redu? Obstaja medfazno žarjenje, rekristalizacijsko žarjenje, žarjenje za odstranitev notranjih napetosti, pošuščanje (napetosti). Tudi v slovenkem jeziku se da vse prav lepo povedati.
Odgovori
#12
(24-11-2019, 15:36)jgm Napisal: Poskusi z aneliranjem. Če ne bo pomagalo, je najbrž je zlitina preveč krhka (pri izdelavi se jim je usulo preveč cinka) in jih bo treba zavreči.
Hvala za vse odzive. 
Bom še pomeril raztege. Sicer pa pač ne bom uporabljal teh tulcev, ker so bili S&B čisto ok. 
Sem jih pač izdelal serijo 60, ker je bila tako draga tovarniška municija, da sem nekako misli, da so tulci tega vredni :)

Koliko pa bi sicer lahko taka zadeva vplivala na natančnost? Na omenjeni povezavi so flyerje pripisovali temu pojavu? Meni se sicer ni zdelo, da bi na 100m bila natančnost problem. Ok, za lovsko rabo.
Odgovori
#13
(23-11-2019, 12:55)elo Napisal: slab material tulcev?

sam sem 14 dni nazaj kupil juhuhu novih nerabljenih 9x19 tulcev.
po prvem streljanju s srednjim polnjenjem po tabelah se pri vsakem 5 tulcu pojavi nekaj takega...

[Image: tilec-pocen.jpg]

drugi tulci (S&B, CBC, PPU) pri enakih polnitvah in istem orodju obdelave zdržijo vsaj 10 polnjenj, brez da bi odprlo enega od njih...
Za tulec katere znamke gre na fotki?
Odgovori
#14
(23-11-2019, 11:59)ravnohrib Napisal: V seriji ponovno polnjenih tulcev Norma (1x ustreljeni) se mi v 50% pojavljajo poke na vratu tulca kot je razvidno iz priložene fotografije. 
Do sedaj sem vedno uporabljal tulce S&B, tudi z močnejšimi polnitvami, pa česa takega še nisem zasledil pri več sto nabojih. 
Se priporočam za razlage. 
Podatki: 6,5x55SE, tulci Norma (1x ustreljeni), krogla Sierra Gamechanger 130gr, smodnik VVN550 42.5gr, COAL 84.80mm

Bolj krhek in trd material.
Meni je tudi 6.5x55 Norme (tovarniške lovske) ob prvem ponovnem polnjenju raznašalo. Sem preostale kar vrgel proč.

Annealing ne bo rešil problema, če je material pretrd. Annealing odstranjuje mikro razpoke v materialu, ki se utrjuje zaradi večkratnega raztezanja/preoblikovanja, in z žarjenjem zmanjšaš trdoto/krhkost + povečaš žilavost, do neke mere rekristaliziraš strukturo.
Odgovori
#15
In tudi meni se niso vsi pokvarili, ampak približno polovica.
Odgovori
#16
(26-11-2019, 12:55)kimber Napisal:
(23-11-2019, 12:55)elo Napisal: slab material tulcev?

sam sem 14 dni nazaj kupil juhuhu novih nerabljenih 9x19 tulcev.
po prvem streljanju s srednjim polnjenjem po tabelah se pri vsakem 5 tulcu pojavi nekaj takega...

[Image: tilec-pocen.jpg]

drugi tulci (S&B, CBC, PPU) pri enakih polnitvah in istem orodju obdelave zdržijo vsaj 10 polnjenj, brez da bi odprlo enega od njih...
Za tulec katere znamke gre na fotki?

Tud če ti pove znamko to ne pomeni nič...proizvajalci udarijo žig naročnika za katerega se tulec dela tako je bilo tudi pri nas [LOS]
to je vse tako zamešano da S&B tud pod razno ne pomeni da je pa tam izdelan  Doh
Odgovori
#17
MAXXTech?
Odgovori
#18
Pokajo mi tulci RC Tech.
Eden od petih v povprečju do sedaj, po cca 500 postreljenih.
Odgovori
#19
(23-11-2019, 11:59)ravnohrib Napisal: V seriji ponovno polnjenih tulcev Norma (1x ustreljeni)...

si prepričan v to ?
Odgovori
#20
Da, kupil sem tovarniške naboje Norma Oryx, jih porabil tulce pa prvič porabil za polnjenje. Postopek enak kot vedno do sedaj.

Poslano z mojega SM-A505FN z uporabo Tapatalk
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)