Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tehtnica
#1
Zanima me kakšne izkušnje imate s tehtnicami za smodnik..kaj je v redu kaj ni.
Mogoče ima kdo tako pa me zanima uporabnost.
https://cesar-shop.com/sl/product/mtm-mi...eca-ds-750
Odgovori
#2
(13-02-2020, 12:21)travac Napisal: Zanima me kakšne izkušnje imate s tehtnicami za smodnik..kaj je v redu kaj ni.
Mogoče ima kdo tako pa me zanima uporabnost.
https://cesar-shop.com/sl/product/mtm-mi...eca-ds-750
.....kupi tako na dve decimalki....ali pa bosh naslednjich....
Odgovori
#3
Jaz imam Hornady G2-1500 (to je nekje isti rang) in popolnoma zadostuje mojim potrebam. Ob nakupu jo kalibriraj v skladu z navodili, med merjenjem jo večkrat ponastavi ("zero") in jo med uporabo imej stran od kakšnih močnih magnetov (npr. zvočniki) in predvsem mobitela.
Odgovori
#4
(13-02-2020, 12:21)travac Napisal: Zanima me kakšne izkušnje imate s tehtnicami za smodnik..kaj je v redu kaj ni.
Mogoče ima kdo tako pa me zanima uporabnost.
https://cesar-shop.com/sl/product/mtm-mi...eca-ds-750
Jaz imam tole:

https://www.tehnonet.si/si/izdelek/235/t...20-0-001g/

zadovoljen!
Odgovori
#5
prevsem ne pričakovati preveč od vage za 30-50€. To Kitajc naredi za pest drobiža, ostalo se doda po poti.
Odgovori
#6
Jst pa sem prepričan da je večina tehtnic, tudi najcenejših kitajskih, več kot zadosti dobra za naše precizno streljanje.
Odgovori
#7
Mislim,da so tiste mehanske RCBS in podobne kar precenjene čeprav so  dobre.Včasih sem smodnik stehtal in si naredil merco za posamezen naboj ampak to je seveda zadostovalo za posamezen smodnik določene granulacije ko pa polniš z drugim smodnikom je seveda potrebno ponovno stehtat in prirediti merco.Podobno kakor je tale imam sam ampak nima funkcije u Grainih gram pa je že prevelika  enota.https://www.tehnonet.si/si/izdelek/235/t...20-0-001g/
Odgovori
#8
(13-02-2020, 16:47)travac Napisal: Mislim,da so tiste mehanske RCBS in podobne kar precenjene čeprav so  dobre.Včasih sem smodnik stehtal in si naredil merco za posamezen naboj ampak to je seveda zadostovalo za posamezen smodnik določene granulacije ko pa polniš z drugim smodnikom je seveda potrebno ponovno stehtat in prirediti merco.Podobno kakor je tale imam sam ampak nima funkcije u Grainih gram pa je že prevelika  enota.https://www.tehnonet.si/si/izdelek/235/t...20-0-001g/

To, ki si navedel pazna graine. Jo imam in presenetljivo dobro dela za te pare. Je pa kitajska, jasno, saj katera pa ni. Tudi tiste za preko 50 €, ki se dobijo po strelskih trgovinah so.
Odgovori
#9
elektronske tehtnice za 50 Eur , so manj natančne kto čip šit mehanske tehtnice

Namanj kar bi iskal so te Gempro 250 ali 300 tehtnice.
https://myweigh.com/product/gempro-series/
Odgovori
#10
(13-02-2020, 23:07)mr.T Napisal: elektronske tehtnice za 50 Eur  , so manj natančne kto čip šit mehanske tehtnice

Namanj kar bi iskal so te Gempro 250 ali 300 tehtnice.
https://myweigh.com/product/gempro-series/

Že mogoče, verjetno. Tudi logično, a deklarirana natančnost, vsaj po specifikaciji je pa enaka, tisočinka grama?
Odgovori
#11
Kitajc lahko gor kar koli napiše kolikor hočeš nul a to ne pomeni da je natančna ,ampak če pogledaš pri myweigh njihove žepne vage so v glavnem 0.1 ali 0.01grama torej 10x do 100x slabša resolucija lahko vsaj za istimi vatli primerjaš

Pri MTM iz Cesarshopa : ''Plus/minus .2 grain natančnost''. torej razpon 0.4 graina pa še to je pomoje čist optimizem, pričakovat kaj boljšega pri kosih za 30-50eur je čista naivnost. To so kosi ,ki v veleprodaji ne koštajo niti 10eur (standardna razlika VPC in MPC pri poceni kitajski robi je 1:4)
Odgovori
#12
da ne bo kake pomote tud te za 200 eur  realno ne merijo 0.001 grama natančno
Odgovori
#13
Jst menim da je treba gledat skozi prizmo ES/SD ki si ga želiš za svoje polnitve ter v kolikšni meri tehtanje smodnika vpliva na to.
Zdajle nisem za računalnikom, ampak vsak se lahko poigra s tem, koliko dobi ES in potem to pretvori v natančnost tehtnice za njegov posamezni naboj.
Boste izredno presenečeni kako natančno ste stehtali smodnik z vašimi tehtnicami!
Odgovori
#14
Pri tehtnicah je najbolj pomembna ponovljivost.
Tudi če laže važno ,da laže konstantno enako.

Vsak lahko to preveri na svoji tehtnici. Vzemite maso ,ki je blizu mase smodnika ,ki jo boste uporabili za naboj.
Položite zatehto na tehtnico in odčitajte rezultat.
To naredite tolikokrat kolikor naredite nabojev v eni rundi (recimo 100).
Po opravljeni meritvi si lahko ustvarite sliko raztrosa meritve vaše tehtnice.
Odgovori
#15
(14-02-2020, 07:26)mkosir Napisal: Pri tehtnicah je najbolj pomembna ponovljivost.
Tudi če laže važno ,da laže konstantno enako.

Vsak lahko to preveri na svoji tehtnici. Vzemite maso ,ki je blizu mase smodnika ,ki jo boste uporabili za naboj.
Položite zatehto na tehtnico in odčitajte rezultat.
To naredite tolikokrat kolikor naredite nabojev v eni rundi (recimo 100).
Po opravljeni meritvi si lahko ustvarite sliko raztrosa meritve vaše tehtnice.
Se strinjam.Če zmeraj pokaže enako je v enako ne bi bilo dileme.
Odgovori
#16
(14-02-2020, 07:26)mkosir Napisal: Pri tehtnicah je najbolj pomembna ponovljivost.
Tudi če laže važno ,da laže konstantno enako.

Vsak lahko to preveri na svoji tehtnici. Vzemite maso ,ki je blizu mase smodnika ,ki jo boste uporabili za naboj.
Položite zatehto na tehtnico in odčitajte rezultat.
To naredite tolikokrat kolikor naredite nabojev v eni rundi (recimo 100).
Po opravljeni meritvi si lahko ustvarite sliko raztrosa meritve vaše tehtnice.

Drži. V ta namen sem si naredil referenčno utež (kos 6mm RF žice, ki sem ga pilil-krajšal do željene mase) enako polnitvi in mi služi za kontrolo prikaza na tehtnici. Kontroliram občasno med izdelavo lota, ter obvezno vsakič na začetku, ko prižgem tehtnico.
Tehtnica je model čipšit-PRC in po par letih kaže par mg manj kot na začetku, med samo meritvijo pa je vedno stabilna znotraj 0,01g. Prikazuje 0,001mg in zaznava spremembo dveh zrn smodnika VV N140.
Meni za te denge opravi posel cisto spodobno.
Cool
Odgovori
#17
Kot nek povprečen reloader se mi poraja vprašanje - kupiti Gemproja oz. top šit vago in ročno vagati ali dati še malo zraven kupiti avtomatsko tehtnico (Chargemasterja oz. nekaj podobnega, ki ima vago že zraven)?
Odgovori
#18
(14-02-2020, 10:21)kolovski Napisal: Kot nek povprečen reloader se mi poraja vprašanje - kupiti Gemproja oz. top šit vago in ročno vagati ali dati še malo zraven kupiti avtomatsko tehtnico (Chargemasterja oz. nekaj podobnega, ki ima vago že zraven)?
Gempro 250 ,300 ,500 je še vedno čip šit vaga a osnovi velja za relativno ok kos , top vage so od tisočaka naprej in imajo poleg natančnosti še hitrost ,

Kupi chargemasterja , dela zadost natančno za to kar rabiš ,Chargemaster je natančen na pribljižno 0.1grain ,glavni problem je da precej drifta tako kot vse čip šit vage , drift za 0.5graina je kar pogosta zadeva na 1500 , te novejši light variante ki še precej cenejše vrjetno še kaj bolj.  V vsakem primeru se čardžmastreja splača malce stjunat da dela bolje in hitreje.
Odgovori
#19
CM ne drifta če se držiš par preprostih pravil:
- vago prižgeš vsaj pol ure, še bolje uro pred meritvijio.
- Imaš jo redno razelektreno, ker zrna smodnika dajo kar nekaj statike. Redno opereš posodo z milnico in pošpricaš z antistatičnim sprejem (zunaj!!!)
- Priklopiš ga na usmerjevalnik da ima konstantno napetost.
- Na priključni kabel daj feritne filtre.
- Ne imeti zraven zvočnikov, telefona, wifi ruterja, itd.

Na tak način bo zadeva dokaj stabilna z zelo malimi odstopki (manj kot 0,1gr), preverjeno tudi z resno vago ala Sartorius.
Odgovori
#20
evo, dopust končan, zdaj pa lahko vržemo številke na plano, kot sem si jaz naračunal...

za 223 kaliber sem prišel do najboljšega rezultata glede ES/SD: 4/1,2 m/s z 10 streli in 2/0,6m/s z 8 streli (merjeno z labradarjem in smodnik tehtan z mehansko tehtnico RCBS M500). če to damo v enačbo glede spremembe hitrosti s težo smodnika, kateri mi je cca 35m/s / 1gr smodnika, si lahko izračunamo takšen rezultat za recimo ES 5m/s:
0,14 gr razlike v zatehti smodnika nam da razliko v hitrosti 5 m/s. se pravi recimo da bi teoretično za takšen ES morali natehtati max razlike skozi 10 nabojev 0,14 gr kar znese 0,01 g. ni slabo! ampak to pri predpostavki, da je naš ES 100% odvisen od variacije teže smodnika, kar pa seveda ni res.
zato dajmo recimo reči da je naš ES odvisen 50% od smodnika in 50% od drugih zadev: natančnost že 0,07gr ali 0,005 g. če smo še malo bolj optimistični rečemo da je naš ES produkt 1/3 smodnika in 2/3 ostalih vplivov: natančnost tehtnice potem pride 0,05 gr ali 0,003 g. kar je morda realna ocena in niti ne pretirano super ES (5 m/s).
in tako dalje in dalje za različne primere kot jih imamo v svojih orožjih.

skratka jst menim da so zgornje številke pravilne in da ponazarjajo kako so navadne 'reloaderske' tehtnice lahko natančne in ponovljive. vsak pa mora presoditi koliko mu je cilj.



še malo linkov, ker jih ni nikoli dovolj, čeprav so že bili objavljeni:
https://www.preciseshooter.com/Library.aspx - malo meritev pri 'reloading' razdelku
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)