Strelec.si - Slovenski strelski forum
Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Printable Version

+- Strelec.si - Slovenski strelski forum (https://www.strelec.si/forum)
+-- Forum: Debate (https://www.strelec.si/forum/forum-6.html)
+--- Forum: Sprememba zakonodaje glede strelišč 2015 (https://www.strelec.si/forum/forum-62.html)
+--- Thread: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov (/thread-15170.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - romunov - 18-10-2015

Verjetno se splača počakat, da bo ven predlog, ki bo šel v glasovanje v Državni zbor. Po objavi imajo državljani navadno 30 dni časa, da pošljejo komentarje. To je hkrati tudi zakonsko minimalni predpisani rok, lahko je pa daljši. Na vse komentarje predlaganega predpisa mora organ odgovorit zakaj komentarjev ni upošteval. V kolikor predlog upošteva, odgovora menda ne rabi podati. Do takrat je pisanje na MNZ kot tist vic s strelo in starko z železnimi zobmi z glavo v senu.

Med dokumenti nisem našel nobene analize strelišč oz. kako je to urejeno v tujini. Kak namig kje to najdem?


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - mr.T - 18-10-2015

Fantje kaj je treba pluvat v skledo , biatlon je najmočnejši PR za športno strelstvo škoda kar koli z prstom na njih kazat.

Najnevarneši je itak policist , ki ima stalno za pasom nabito orožje pa večina jih ima zelo malo kilometrine z orožjem


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - 357 - 18-10-2015

Jaz v biatlonu ( izvajanju celotne tekme ) ne vidim nobene nevarnosti, ker poznam pravila. Mimogrede naj povem, da sem se jih naučil pri gledanju tv prenosov.
Naj mi kdo konkretno pove, kje on vidi nevarnost in bomo malo debatirali...


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Desc - 18-10-2015

No pa smo tam. Eni so nevarni, drugi pa ne, kje se potem to konča?

Mislim, da je problem v razumevanju športa. Tako je pretepanje nekaj prepovedanega, boks in ostale borilne veščine pa so dovoljene v okviru športne dejavnosti. Sam hočem le potencirati absurdnost sprememb zo-ro, ki nam jih hočejo prodajati tisti, ki hočejo strelstvo in posledično lastništvo orožja prepovedati. Seveda ne morejo kar takoj do cilja, ampak nas počasi kuhajo kot žabe.

Bom pa šel še korak dlje. Bolj kot je neka država diktatorska, strožja je orožna zakonodaja in bolj kot je svobodna, bolj liberalna je glede orožja. Mi gremo po vseh mednarodno merljivih kriterijih krepko nazaj kjer smo že bili. Tam pa se ve, da so bili oboroženi le "pravoverni", še med jagre ni mogel nekdo, ki ni bil "na liniji".


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - andrejf - 18-10-2015

(18-10-2015, 14:52)I The I 357 Napisal: @andrejf Objavi, kaj si poslal, da ne bi tudi jaz ( in še kdo ) spraševal isto. Upam, da si razumel.

357 imam ta namen, samo da koncam tekst ki bo romal na prvi naslov!

Ker pa vem da ti ne bos nic posiljal zaradi drugih vseeno pojasnim da ni ovira enako sprasevati!!!! Potrebno je sprasevati in to veckrat ker s tem se kaze da nekaj moti vec ljudi kot samo vecne nergače!!
Poleg tega sem  do sedaj posredoval nasemu predstavniku ze vec pobud toda opazil sem da tako ne bo slo! Prav tako sem posredoval Zdruzenju orožarjev kamor sem pristopil samo iz razloga problematike strelisc! Pa nas nocejo niti zraven vzet!
Ker sem pa te razumel in vem kam pes taco moli bi te prosil da tvojo hlapčevsko blebetanje zadržiš zase in da se zavedaš, tudi vasega strelisca se bo to dotaknilo! Zato ne podcenjuj drugih ki bi radi kaj spremenili!
Pa ne zdaj naprej smetiti teme ker je preresna za nabijanja nekoga ki mu je dolgčas a nima jajc da bi kaj storil v smer rešitve problema in se v svoji sklonjeni drži boji komu zameriti!
Upam da si me razumel!!!

(18-10-2015, 16:17)romunov Napisal: Verjetno se splača počakat, da bo ven predlog, ki bo šel v glasovanje v Državni zbor. Po objavi imajo državljani navadno 30 dni časa, da pošljejo komentarje. To je hkrati tudi zakonsko minimalni predpisani rok, lahko je pa daljši. Na vse komentarje predlaganega predpisa mora organ odgovorit zakaj komentarjev ni upošteval. V kolikor predlog upošteva, odgovora menda ne rabi podati. Do takrat je pisanje na MNZ kot tist vic s strelo in starko z železnimi zobmi z glavo v senu.

Med dokumenti nisem našel nobene analize strelišč oz. kako je to urejeno v tujini. Kak namig kje to najdem?

Romunov nimaš prav! Sedaj je treba začeti in potem nadaljevati do konca!


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - andrejf - 18-10-2015

(18-10-2015, 16:47)357 Napisal: Jaz v biatlonu ( izvajanju celotne tekme ) ne vidim nobene nevarnosti, ker poznam pravila. Mimogrede naj povem, da sem se jih naučil pri gledanju tv prenosov.
Naj mi kdo konkretno pove, kje on vidi nevarnost in bomo malo debatirali...

A ti razumeš za kaj v tej temi gre ali ne?
Debatiraj drugje! Tu smetiš temo!! 
Kje pa je nevarnost pri drugih streljanjih ki jo pri biatlonu ni? Vsi imajo pravila!
Prosim ne odgovarjaj! Samo lešnik napni!


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - 357 - 18-10-2015

@andrejf Spet dokazuješ, da tvoja prepotentnost nima meja - to pa je podcenjevanje...


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Desc - 18-10-2015

romunov@, ko bo prišel predlog v državni zbor, ga bodo nedvomno uzakonili. Sedanja politična linija že desetletja (da ne rečem še kaj več) nastavlja povsod kjer le lahko, svoje ljudi. Tako da se bo ves postopek tako lepo izšel kot pri potegu zadrge. Sicer pa ni izključeno, da je predlog in usmiritev prišla iz večinskega dela sedanjih poslavcev.


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - andrejf - 18-10-2015

NA TA NASLOV E POŠTE NASLAVLJAJTE SVOJA VPRAŠANJA:

gp.mnz@gov.si 
To je glavni predal, na katerega pride vsa posta. To je bistvenega pomena, saj vsako tako vprasanje oz. dopis dobi svojo opravilno stevilko, nekdo dobi zadevo v resevanje in za verodostojnost danih podatkov tudi odgovarja!


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - andrejf - 18-10-2015

(18-10-2015, 17:22)D357 Napisal: @andrejf Spet dokazuješ, da tvoja prepotentnost nima meja - to pa je podcenjevanje...

Se ti opravicujem Karlo ce sem kaj prevec rekel!
Toda ta tema mi je res pomembna in bi rad da stopimo skupaj in poskusimo kaj narediti, mogoce uspemo ker kar pripravljajo res nima nobene veze z varnostjo pri streljanju ampak ima namen neke skupine ljudi da uniči strelstvo v Sloveniji! Ko bo škoda narejena bo prepozno!
Še enkrat oprosti sem preveč čustveno reagiral!
Andrej


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - andrejf - 18-10-2015

Ta vprasanja sem danes posredoval na MNZ da vidimo kaj je vzrok za ta nerazumljiva dejanja glede spremembe zakonodaje ki se nanasa na strelisca!
Takoj ko dobimo odgovor ga objavim!

Strelski klub Ljubljana
Vožarski pot 10a
1000 Ljubljana

Ministrstvo za notranje zadeve
Štefanova 2
1000 Ljubljana

Predmet: Kršitve varnosti na streliščih v RS

Spoštovani,

v našem klubu izvajamo monitoring oziroma raziskavo o kršitvah varnosti na vseh streliščih v Republiki Sloveniji in sicer za obdobje od 1. januarja leta 2010 do 31. decembra 2014. Ker vaše ministrstvo preko nadzora spoštovanja Zakona o orožju nadzira tudi strelišča, vas prosimo, da nam posredujete naslednje podatke;

1. Koliko prekrškovnih postopkov s področja kršitev varnosti ste ugotovili v navedenem obdobju?
2. Koliko prekrškovnih postopkov ste uvedli?
3. Koliko glob in opominov ste izrekli? Pri tem vas prosimo, da ločite podatke o pravnih osebah, podjetnikih in fizičnih osebah.
4. Koliko prekrškovnih postopkov je bilo pravnomočno zaključenih v tem obdobju?
5. Koliko vaših odločb oziroma odločitev v prekrškovnih postopkih so okrajna sodišča na drugi stopnji potrdila (koliko glob in koliko opominov) in v koliko primerih je bila zahteva za sodno varstvo utemeljena in postopek o prekršku ustavljen?
6. Kakšna je bila višina izrečenih glob in plačanih (izterjanih) glob?

Prosimo, da nam posredujete podatke samo o kršitvah varnosti na streliščih. Torej, prekrške po 24. točki 82 člena, 26. točki 83. člena in 29. točki 81. člena Zakona o orožju. 

Ostale kršitve, kot so npr. vodenje evidenc, neustrezni prostori, hramba orožja, posojanje orožja in podobno niso vključeni v raziskavo in jih, prosim, ne vključite v posredovane podatke, ker niso relavantni za področje varnosti na strelišču.

Ravno tako vas prosimo še za podatke o izreku prepovedi izvajanja streljanja zaradi varnosti in sicer;

1. Koliko prepovedi izvajanja streljanja ste izrekli v navedenem obdobju?
2. Koliko prepovedi je bilo po pritožbi zavezanca utemeljenih in koliko vaših odločb potrjenih?
3. Ali je bila zaradi vaših odločitev sprožena tudi kakšna tožba na Upravnem sodišču?
4. Koliko pravnomočnih tožb je bilo dosojenih v korist MNZ in koliko v korist nasprotnih strank v tožbah?
5. V koliko primerih ste pri svojem delu angažirali sodne izvedence ali delavce forenzičnega laboratorija?
6. Kolikokrat so izvedenci vaših strank, torej oseb, kjer ste izvajali nadzor, ugotovili, da odločitev vaših inšpektorjev ni v skladu z veljavnimi predpisi?

Za odgovore na vseh 12 vprašanj s področja varnosti na streliščih se vam vljudno zahvaljujemo in vas lepo pozdravljamo.

Lep pozdrav


Strelski klub Ljubljana 
Andrej Feguš-podpredsednik


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Mato - 18-10-2015

Citat:Jaz v biatlonu ( izvajanju celotne tekme ) ne vidim nobene nevarnosti, ker poznam pravila


Ne a res ne vidiš je, JA ZATO KER JE NI pa čeprav:


1. Tekmovalci NIMAJO (vsaj ne po "službeni" dolžnosti) opravljenega izpita o varnem rokovanju z orožjem ne papirjev za orožje (povečini imajo ali pooblastilo za prenašanje društvenega orožja ali pa še to ne)
2. Tekmovalci s puškami in naboji na puški tečejo skozi gozd in streljajo na strelišču
3. Strelišče ni označeno skladno z našo zakonodajo
4. Strelišče nima stranskih blend, nima vertikalnih blend in na strelišču strelci ne izvajajo streljanja po ukazih
5. Za streliščem ni prostega ograjenega prostora, ki bi pokrivali maksimalni domet kalibra s katerim se izvaja tekmovanje
6.  Ob padcih in ostalem rokovanju z orožjem je orožje marsikdaj obrnjeno v nevarno smer brez zaklepa v zadnjem položaju ali indikatorja praznega ležišča, ob zapustitvi strelišča ni orožje v toku ali v torbi niti ni prekontrolirano prazno 
7. Ni razmejitve kaj je strelišče in kaj ni (v smislu ali je strelišče celotna trasa tekme ali ne (v tem primeru so vsi tekmovalci v prekršku ker orožje prenašajo na vidnem mestu in ob prijavi bi morali policisti ugotoviti, da to počnejo na način, ki razburja prebivalstvo in ukrepati)



Ampak bodi dovolj za ilustracijo, da recimo neko disciplino z povsem enakimi gabariti tako javnost kot tudi uradniki merijo z različnimi vatli in nekaj kar je normalno in splošno sprejeto za Jakova ni  normalno in ni splošno sprejeto za Jožeta.  Logično je, da ni nič narobe z biatlonom in da je za varnost povsem dobro poskrbljeno narobe je DA ENE STVARI URADNIKE MOTIJO medtem ko DRUGE JIH NE. Pa to velja za tudi druga področja in enakost pred zakonom je eno izmed osnovnih načel moderne družbe. Ali ti je sedaj kaj bolje jasno kaj sem mislil s svojim sarkazmom?


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Orien - 18-10-2015

Se bojim, da kot posamezniki ne bomo kaj dosti naredili. Zato predlagam, da bolj "pisni" člani naše skupnosti (npr. Kristian, Mato...) sestavijo argumentirano peticijo, ki se objavi in začnemo z akcijo zbiranja podpisov. Le tako se bomo končno prešteli...


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - mr.T - 18-10-2015

(18-10-2015, 16:17)romunov Napisal: Verjetno se splača počakat, da bo ven predlog, ki bo šel v glasovanje v Državni zbor. Po objavi imajo državljani navadno 30 dni časa, da pošljejo komentarje. To je hkrati tudi zakonsko minimalni predpisani rok, lahko je pa daljši. Na vse komentarje predlaganega predpisa mora organ odgovorit zakaj komentarjev ni upošteval. V kolikor predlog upošteva, odgovora menda ne rabi podati. Do takrat je pisanje na MNZ kot tist vic s strelo in starko z železnimi zobmi z glavo v senu.

Med dokumenti nisem našel nobene analize strelišč oz. kako je to urejeno v tujini. Kak namig kje to najdem?

Ko/če bo zadeva šla v DZ bo že krepko prepozno.


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Matjaž_ - 18-10-2015

(18-10-2015, 19:29)mr.T Napisal:
(18-10-2015, 16:17)romunov Napisal: Verjetno se splača počakat, da bo ven predlog, ki bo šel v glasovanje v Državni zbor. Po objavi imajo državljani navadno 30 dni časa, da pošljejo komentarje. To je hkrati tudi zakonsko minimalni predpisani rok, lahko je pa daljši. Na vse komentarje predlaganega predpisa mora organ odgovorit zakaj komentarjev ni upošteval. V kolikor predlog upošteva, odgovora menda ne rabi podati. Do takrat je pisanje na MNZ kot tist vic s strelo in starko z železnimi zobmi z glavo v senu.

Med dokumenti nisem našel nobene analize strelišč oz. kako je to urejeno v tujini. Kak namig kje to najdem?

Ko/če bo zadeva šla v DZ bo že krepko prepozno.

Res je...sploh ob uoštevanju dejstva, da so zapisniki aprilskih sestankov čudežno prišli na plano šele zdaj. V tem času pa so strici v ozadju veselo mleli dalje...


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Kristian - 18-10-2015

brez skrbi da se povezujemo in poizkušamo s skupnimi močmi zaustaviti tale premik v "gun-free zone", kar bo Slovenija zagotovo postala, če tole gre skozi. Po drugi strani pa se v tej skupini pojavljajo bolj ali manj enoteista imena, Andrej, Mato, Damjan, Matjaž, Tomaž, itd...zato me preseneča neodzivnost slovenskih trgovcev z orožjem od katerih ni ne mu, ne me...


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Mato - 18-10-2015

Morda bodo menjal dejavnost v prodajanje jutranje megle?


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - miki123 - 18-10-2015

(18-10-2015, 20:41)Mato Napisal: Morda bodo menjal dejavnost v prodajanje jutranje megle?

Hrvaška je že pol leta nazaj uzakonila lov z lokom in samostrelom, tako da od naših vrlih zakonodajnikov lahko pričakujemo uvrstitev loka in samostrela pod izjemno nevarno orožje, za katerega se bo potrebno ganjat levo in desno, kot za OL brez pravih kontaktov. Potem pa trgovci res ne bodo nič prodali, že zdaj ni nekega navala na orožje dostopno brez dovoljenj... Kdo bo še dandanes vzel v roke lok ali pa zračno, pa šel ven malo na zrak, če ima vsak mulc svoj računalnik ter igrice 24/7. Pa še njihovih tastarih ne skrbi "da si neb' kdo lasu skrivil".


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - Žiga P - 18-10-2015

Jaz sem na MNZ poslal tole:

Pozdravljeni

Na forumu Strelec.si sem si prebral predlog spremembe zakona o orožju.

Določene predlagane spremembe in kriteriji za strelišča so za naše društvo in strelsko zvezo zelo zaskrbjujoči, saj so nekatere zahteve nepotrebne, pretirane in popolnoma brez stika z realnim stanjem.
Naše društvo izvaja treninge na manjših privatnih društvenih streliščih, ki so sedaj popolnoma v skladu z zakonodajo ter do sedaj ni bilo zaznanih nobenih problemov s kršenjem pravil, ogrožanjem varnosti ali motenjem ostale javnosti.

Zanima nas, če je taka drastična sprememba zakona res potreba ter če za spremembo sploh obstaja kakšen utemeljen razlog.

Zato vas prosim, da mi posredujete naslednje podatke za obdobje od 1.1.1992 do 31.12.2014  (oziroma za obdobje, za katerega so te podatki razpoložljivi)

- število nesreč s strelnim orožjem na področju RS
- število nesreč s strelnim orožjem na civilnih streliščih
- število nesreč s strelnim orožjem na vojaških streliščih
- število nesreč s strelnim orožjem na streliščih MNZ 
- število zaznanih kršitev ZORO na javnih streliščih
- število zaznanih kršitev ZORO na privatnih streliščih
- skupno število zaznanih kršitev ZORO na vseh streliščih ter območjih, kjer se občasno strelja 
- število orožja v posesti/lasti državljanov
- število lastnikov orožja

- število strelskih društev
- število strelskih zvez

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor!

Lep pozdrav,
Žiga Polajnar


A lahko poleg pisanja na MNZ sploh še kaj naredimo?

Zdi se mi, da Slovenija potrebuje neko organizacijo ali pa stranko, ki bi skrbela za interese lastnikov orožja.


RE: Predlogi spremembe ZORO in podrejenih pravilnikov - 357 - 18-10-2015

@Mato - Pa smo tam. Že pred leti sem pisal o tem, da bi zakonodajalec najprej moral poznati strelske pravilnike in nato nekaj uzakoniti.
Se spomniš, kako so me "tesali" dinamiki z varno cono, varnim kotom, prenašanjem orožja za pasom in podobnimi "vložki" iz dinamičnih disciplin?
NIč ni pomagalo, da sem stalno trdil in še zdaj trdim, da so pravilniki in obnašanje tekmovalcev preciznega streljanja drugačni. 
Popoln ekstrem pa je biatlon. Vzeti ga je treba takšnega kot je in razumeti njegova pravila igre.
Odgovori na tvoje točke:
1. - Trditev, ki ne drži vode
2. - Naboji so ločeni od orožja in trasa je označena
3. - Strelišče je varno pripravljeno po pravilniku 
4. - Tekmovalci ne rabijo ukaza, vedo pa kdaj jim je dovoljeno vzeti orožje v roke, napolniti, streljati in kako zapustiti linijo
5. - Za tarčami je dovolj visoka pregrada
6. - Tekmovalec lahko orožje polni le na liniji. V vsakem nabojnik je 5 nabojev, ki jih mora ustreliti in šele takrat lahko zapusti linijo. Ob zadnjem strelu ostane prazen tulec v ležišču in kdor se spozna v orožje, mu je jasno, da prazen tulec ni nevaren..Orožje se prenaša le na hrbtu.
7. - Kakšen prekršek, če je trasa vidno označena in gibanje je dovoljeno le v njenih mejah. Strelišče ( strelska mesta ) so označena.

V zakonu bi moralo biti bolj jasno razvidno, kaj so vojaška, civilna, lovska, športna,...strelišča in kaj zajema pojem strelstvo in kaj pojem streljanje. Med njima je zelooo velika razlika.