Strelec.si - Slovenski strelski forum
trening IPSC streljanja, mala šola - Printable Version

+- Strelec.si - Slovenski strelski forum (https://www.strelec.si/forum)
+-- Forum: Debate (https://www.strelec.si/forum/forum-6.html)
+--- Forum: Razno (https://www.strelec.si/forum/forum-29.html)
+--- Thread: trening IPSC streljanja, mala šola (/thread-16703.html)

Pages: 1 2 3


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - JRC - 08-06-2016

Poltergeist: hvala za razlago.

IPSC Boštjan: Lej, jaz sem pač bolj študiozen tip in raje najprej preberem, ker si tako bolje zapomnim  Mrgreen 
Če je težko odgovorit na vprašanje, pač ni treba, it's a free world ;-)
Na treninge bom seveda šel, se že dogovarjam... žal pa moram usklajevati še druge stvari, ki imajo prednost pred hobby-jem.


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - Uporabnik 2112 - 08-06-2016

Zgodba z nabojniki je dolga, odvisna od divizije in tekmovalca. Ne poznam sicer tekmovalca, ki bi imel "Stripper Magazine", saj je to odvečen predmet na pasu. (Finally, I added two magnetic pouches. The one, a standalone unit, I placed at the rear of my belt, and I use it to hold my "stripper magazine"; the magazine I use to load one round into the chamber, then remove). Iz angleškega besedila izhaja, da ta nabojnik nekje pusti ali pa da ima en prazen nabojnik v zadnjem nosilcu nabojnika. Povsem nepraktično. Če ga že imaš, naj bo poln in ne prazen. Tudi na IPSC strani (razlaga) ne vidim smisla za tovrsten nabojnik (From this point on, all magazines and speed loaders should be fully charged except for one stripper magazine which should have only one round - http://www.ipsc.org/ipsc/shootingcourse.php ).


Zadeva bi bila lahko uporabna v vseh divizijah, najbolj mogoče v tovarniški. Vendar, večina napolni pištolo z enim od nabojnikov, ki jih ima na pasu. Nekateri imajo v vseh 15 nabojev in potem vstavijo v pištolo tistega, za katerega predvidevajo (četrti ali peti), da ga ne bodo rabili. Nekateri imajo pa v prvem, ki ga bodo rabili (ponavadi tisti na magnetu spredaj ali tisti, iz zadnjega nosilca nabojnika zadaj), 16 nabojev in ga vstavijo v pištolo, repetirajo in imajo enega v ležišču in 15 v nabojniku. Odvisno od tekmovalca.

V ostalih divizijah gre za to, da si na štartu z največ možnimi naboji...18 v standardni-40S&W kalibru ali pa 20 oz. 21 v 9ki ali pa 26 v odprti (mogoče tudi kakšen več), vendar je omejena dolžina nabojnika na 17cm.

Študioznost brez prakse ti kaj prida ne bo pomagala. Bistven del je praktična izvedba teorije. Vsi vemo, kako je treba, vendar enim uspeva bolje, drugim slabše. Nikomur pa idealno.


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - JRC - 08-06-2016

Hvala, saj ravno to na ipsc.org sem prebiral in mi je v oči padel ta stripping magazine, zato sem vprašal, v čem je smisel, ker si sam nisem znal razložiti.
Omejitev dolžine nabojnika velja tudi za puško? (Imam namreč glock nabojnik za 33 nabojev).


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - jabolko - 08-06-2016

(07-06-2016, 20:57)JRC Napisal: Eno vprasanje.
Stripper magazine. Nabojnik z enim samim nabojem.
Za to pa prvic slisim, na tecaju tega zagotovo nismo delali, dvomim, da sem preslisal, ker sem zelo koncetrirano poslusal.
Na linku do navodil na ipsc.org je govora o tem, da naj bi se Load and make ready naredilo tako,da:
1.vstavis stripper magazin, repetiras
2. Odstranis magazin in vstavis drugega (polnega)
3. Aktiviras varovalo in pospravis pistolo v tok.

Varovalo se aktivira takoj po repetiranju [sam še kontroliram če je naboj res v cevi] sicer ni tako v pravilih kolikor vem ampak je sigurno varneje, kot manipulirat z nabojem v cevi in nezavarovano pištolo Prayustavljanje nezavarovane pištole v tok pa  pomeni diskvalifikacijo, če prej ne poči imeli smo dva taka primira odkar sem zraven oba strelca sta dobila kroglo po nogi k sreči brez trajnih posledic, tako da tukaj zadeva ni nedolžna zahteva posebno previdnost in nikakor ne razumem strelce, ki na silo nabijejo pištolo v tok povrhu še na slepo...


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - Uporabnik 2112 - 08-06-2016

Citat:JRC

Hvala, saj ravno to na ipsc.org sem prebiral in mi je v oči padel ta stripping magazine, zato sem vprašal, v čem je smisel, ker si sam nisem znal razložiti.

Omejitev dolžine nabojnika velja tudi za puško? (Imam namreč glock nabojnik za 33 nabojev).

Ne mešaj disciplin Pištola, Puška, Šibrenica. Osnova za vse so pravila za pištolo. Tekmovanja s šibrenico in puško so se začela kasneje.

Za vsako imaš svoja pravila.

Omejitve za puško po divizijah si poglej v IPSC pravilih za puško na strani 54, priloga D: https://www.ipsc.org/pdf/RulesRifle.pdf

Glockov nabojnik za 33 je za piknike in "Foteljske specialce"...


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - JRC - 08-06-2016

Uh, saj res... pozabil sem, da so ločena pravila, čeprav sem jih že prelistaval  Doh

Jabolko: ja res je, hvala za opozorilo. Sem še enkrat prebral in piše, da se takoj po repetiranju aktivira varovalo.


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - Raccoon - 08-06-2016

(08-06-2016, 09:43)jabolko Napisal: Varovalo se aktivira takoj po repetiranju 

Kaj pa pri Glocku?


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - Uporabnik 2112 - 08-06-2016

So aktivirane tri. Takoj. Ob repetiranju.


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - Raccoon - 08-06-2016

(08-06-2016, 12:33)IPSC Boštjan Napisal: So aktivirane tri. Takoj. Ob repetiranju.

To že, vendar če se znajde prst na sprožilcu, ko nekdo rine pištolo v tok, se bo le ta sprožila. 
V primeru ločene varovalke pa se ne bo.


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - JRC - 08-06-2016

Glockovci imajo prednost, ker ni treba skrbeti za varovalo (med premikanjem po progi), ampak pazijo samo na prst  Whistle


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - poltergist - 08-06-2016

(08-06-2016, 13:24)JRC Napisal: Glockovci imajo prednost, ker ni treba skrbeti za varovalo (med premikanjem po progi), ampak pazijo samo na prst  Whistle

Ts ts . Poleg "prsta" je tu še varna smer in če pozorno prebereš 8.5.1 (ali greš nekam na trening) boš ugotovil tudi razliko med "must" in "should".


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - Uporabnik 2112 - 08-06-2016

Citat:Raccoon

To že, vendar če se znajde prst na sprožilcu, ko nekdo rine pištolo v tok, se bo le ta sprožila. 

V primeru ločene varovalke pa se ne bo.

Če modificiram I. Mlakarja: Za neumnost (moju nervozu) ga ni Apaurina, ....

Prst je na sprožilcu, ko nameravaš streljat. Če nameravaš "ustrelit" tok, potem pištola (orožje) ni zate. Strelja se na tarčo. Pištola je zavarovana ravno toliko, kolikor je varen (zavedajoč se) tekmovalec.

Dobro je, če gre prst na sprožilec, ko je cev v smeri tarč.


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - poltergist - 08-06-2016

(08-06-2016, 13:11)Raccoon Napisal:
(08-06-2016, 12:33)IPSC Boštjan Napisal: So aktivirane tri. Takoj. Ob repetiranju.

To že, vendar če se znajde prst na sprožilcu, ko nekdo rine pištolo v tok, se bo le ta sprožila. 
V primeru ločene varovalke pa se ne bo.

Moderna pištola se sproži le takrat ko pritisneš na sprožilec iz istega razloga zato NIMAŠ prsta na sprožilcu če ne misliš sprožit. Torej popolnoma zgrešeno razmišljanje da je varovalka zato da lahko s prstom na sprožilcu pospravljaš pištolo v tok. Če misli imet kdo take probleme, naj (s PRAZNO pištolo) toliko časa drila vstavljanje v tok da mu bo to jasno (sploh tisti z mehkimi toki, kjer je tendenca da s cevjo razprejo tok in si istočasno pomerijo v lasten bok)


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - JRC - 08-06-2016

Poltergeist: ja, si me spomnil na ta "should" v angleških navodilih. Slovenski prevod ima pa "must", na kar mi je povedal Rok, da je v angleških "should" in od takrat berem izvirnik Mrgreen
Glede varne smeri pa nisem pozabil, vendar ni v kontekstu "proženje-varovalka"...


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - poltergist - 08-06-2016

(08-06-2016, 14:27)JRC Napisal: Poltergeist: ja, si me spomnil na ta "should" v angleških navodilih. Slovenski prevod ima pa "must", na kar mi je povedal Rok, da je v angleških "should" in od takrat berem izvirnik Mrgreen

V tem konkretnem primeru je prevod čisto adekvaten (tako a se motita oba), če pa že slučajno pride do kakršnih koli diskrepanc je angleška verzija pravil uradna, slovenska pa neuradna.  Papers


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - NooB - 08-06-2016

JRC popolnoma si zalutal v temi.... V katero IPSC društvo si včlanjen? A nimate nobenga, ki bi nudil strokovno pomoč začetnikom?


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - JRC - 08-06-2016

Poltergeist: spet imaš prav. "Naj bi" piše v slovenskih navodilih, mea culpa, se posipam s pepelom.

NooB: saj je naslove teme "mala šola" ali ni?


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - NooB - 08-06-2016

Ja in v naslovu piše tudi trening, kar pomeni, kot si je avtor zamislil, mala šola v smislu streljanja.... ne pa učenje osnovnih pravil.... Kot sem že omenil, mi v društvu poskrbimo, da se imajo začetniki na koga obrnit z osnovnimi vprašanji...  Zato te pa sprašujem v katero društvo si včlanjen...

To pa zdaj velja za vse... Vsi, ki hodijo na tekme bi morali znati pravila, ki se nanašajo neposredno na tekmovalca, njegovo ravnanje ali opremo v nulo! Govorim za vse zveze in zvrsti....


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - JRC - 08-06-2016

Ok, se opravičujem, ne bom več.


RE: trening IPSC streljanja, mala šola - NooB - 08-06-2016

A mi poveš prosim v katerem IPSC društvu si včlanjen?