Strelec.si - Slovenski strelski forum
[split] o volkovih, ovcah, psih ovčarjih in oslih - Printable Version

+- Strelec.si - Slovenski strelski forum (https://www.strelec.si/forum)
+-- Forum: Debate (https://www.strelec.si/forum/forum-6.html)
+--- Forum: Razno (https://www.strelec.si/forum/forum-29.html)
+--- Thread: [split] o volkovih, ovcah, psih ovčarjih in oslih (/thread-24136.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


[split2] o volkovih, ovcah, psih ovčarjih in oslih - maus - 05-08-2019

Obstajajo tudi lastniki gozdov in lastniki čred ob gozdu ... se počutijo ogrožene na svoji zemlji ko gre svojo drobnico pogledat ... volkovi so se spet približali naseljem ....


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Kristian - 05-08-2019

(05-08-2019, 08:05)maus Napisal: Obstajajo tudi lastniki gozdov in lastniki čred ob gozdu ... se počutijo ogrožene na svoji zemlji ko gre svojo drobnico pogledat ... volkovi so se spet približali naseljem ....

ker očitno zlobni volk gleda izza vsakega grma in zalezuje nič hudega sluteč slovenski živelj, imam eno preprosto vprašanje: od podpisa interventnega odstrela do sedaj so lovci potolkli že 68 medvedov pa še nobenega volka. Glede na to da volk očitno vdira v naslelja, me res zanima zakaj je semafor VOLK še zmeraj na 0. Ali zato ker je to postala tako zvita zver, da še pregovorno zvito lisico scat pelje (kot rečejo pri nas na kmetih) ali pa jih le ni tako veliko, niti ne pridejo tako blizu naselij? Mogoče je to le še en medijski projekt, kjer naslov dežurnega zlobca trenutn pripada volku?
Mogoče lahko lovsko bolj izobraženi člani foruma kaj več razložijo?


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Ales - 05-08-2019

(04-08-2019, 16:27)223223 Napisal:
(03-08-2019, 13:16)Dong Napisal: Se ena butasta - ali LC morda z kmecko pametjo ne bi opravil pogovora z morebitnim sprehajalcem mu povedal da to ni ok in gresta na pir brez PP ?
Drugac pa verjetno noben nima zadeve v roki in hodi po hosti da se orozje vidi je vedno prikrito.
Tudi za pasom je prenasanje ce je pistola prazna, v futroli in pod obleko - tako da....

Mislim, da je  med jagri kar nekaj tolerantnih in ne vidim razloga, da LČ ne bi najprej poskusil zadeve rešiti na miren način. Če se postopek zaplete, to za LČ pomeni en kup nepotrebne birokracije in dokazovanja resnice.
Žal pa je med imetniki OL za varnost, šport veliko takšnih, kateri si s to pravico daljšajo kratek penis in višajo nizko samopodobo. In zaradi arogantnih nastopov le-teh
tudi prihaja do nepotrebnih konfliktov v okolju kjer ni potrebe za nošenje orožja.
opazuj na cesti obnašanje voznikov belih Audijev, X5, črnih BMW,...pa ti bo vse jasno.



 Lp, andrej lukanovic
Zakaj v gozdu ali na travniku ni potrebe po nošenju (ali prenašanju) orožja? Če je nekdo ful ogrožen, a sredi gozda ga pa sovražniki ne morejo zaskočiti? In zakaj nebi smel nekdo streljati v lastnem gozdu - športni strelec?

Če se mene vpraša, ima športni strelec več pravic pokati v svojem gozdu kot imajo lovci hodit po tuji zemlji. Ali pa lovski ćuvaji.


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Barbapapa - 05-08-2019

Ob ograji in (dobrem) psu ovčarju volk ne bo moril drobnice. Tudi tu se je po mojem mnenju treba lotiti preko tržne logike:
- pašne živali naj bodo odškodninsko zavarovane (seveda bi morala tu kakšno reči tudi država, da ne pade vse na pleča rejcev).
- pašniki naj bodo ustrezno zaščiteni in varovani.
- če je točko 1 težko uresničiti, naj odškodnino plača država (pa ne po dveh letih) in ne LD, na katerem območju se je zgodila zadeva (sedaj mislim, da je urejeno nekako tako).


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - maus - 05-08-2019

sj se mi smilijo rejci .. ampak .. da pobijemo vse divje živali, se mi pa tudi ne zdi prav pametno .. neko ravnovesje v gozdu mora biti .. pa naj gre za medveda ali volka ... država bi morala nad tržno vrednostjo plačevati odškodnino


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - 223223 - 05-08-2019

Škodo od zaščitenih velikih zveri (ris, volk, medved) plačuje država (ZGS) in lovci s tem nimajo nič. Niti ne sodelujejo v gospodarjenju (odstrelu) razen v interventnih primerih kar se dogaja zadnji čas, niti samostojno ne cenijo škode.
Škodo od lovne divjadi plačujejo lokalne LD, vendar mora lastnik divjadi za varovanje poskrbeti kot dober gospodar. In zadeva zadovoljivo deluje, največkrat na zadovoljstvo obeh strani. treba pa je razumeti, da želi kmet zase dobiti čim več.


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Shooter - 05-08-2019

maus Napisal:sj se mi smilijo rejci .. ampak .. da pobijemo vse divje živali, se mi pa tudi ne zdi prav pametno .. neko ravnovesje v gozdu mora biti .. pa naj gre za medveda ali volka ... država bi morala nad tržno vrednostjo plačevati odškodnino
Kaj pa takrat ko rejec pusti ovce da jih volkovi,medvedi....potolcejo ker jih pac nemore prodati ali mogoče ker dobi vec placano kot je takrat trzna vrednost.
Ni vse tako da so rejci/kmeti bogi bozcki vcasih je nabrz kar za nalasc.


[split] o volkovih, ovcah, psih ovčarjih in oslih - nono - 05-08-2019

(05-08-2019, 10:58)Barbapapa Napisal: Ob ograji in (dobrem) psu ovčarju volk ne bo moril drobnice. Tudi tu se je po mojem mnenju treba lotiti preko tržne logike:
- pašne živali naj bodo odškodninsko zavarovane (seveda bi morala tu kakšno reči tudi država, da ne pade vse na pleča rejcev).
- pašniki naj bodo ustrezno zaščiteni in varovani.
- če je točko 1 težko uresničiti, naj odškodnino plača država (pa ne po dveh letih) in ne LD, na katerem območju se je zgodila zadeva (sedaj mislim, da je urejeno nekako tako).

A da ne?

https://www.24ur.com/novice/slovenija/nov-pokol-ovac-tokrat-na-pivskem-slovenija-enostavno-ne-zdrzi-takega-stevila-zveri.html


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Barbapapa - 05-08-2019

Sem vedel, da se bo takoj nekdo oglasil. Če pozorno prebereš, sem napisal DOBRI psi ovčarji, po članku sodeč, pa so v tem primeru vsi pobegnili.
Če ovce niso zaščitene, jih bo volk vsekakor napadel rajši kot hitro srno. Ampak to je vse skupaj gospodarska zadeva - ne mi trobiti o ogroženosti ljudi, ker statistika kaže čisto drugače.


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - nono - 05-08-2019

(05-08-2019, 12:26)Barbapapa Napisal: Sem vedel, da se bo takoj nekdo oglasil. Če pozorno prebereš, sem napisal DOBRI psi ovčarji, po članku sodeč, pa so v tem primeru vsi pobegnili.
Če ovce niso zaščitene, jih bo volk vsekakor napadel rajši kot hitro srno. Ampak to je vse skupaj gospodarska zadeva - ne mi trobiti o ogroženosti ljudi, ker statistika kaže čisto drugače.

Za ta članek nisi mogu vedet, ker je čist frišn.   Mrgreen


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Ales - 05-08-2019

Barbapapa Napisal:Sem vedel, da se bo takoj nekdo oglasil. Če pozorno prebereš, sem napisal DOBRI psi ovčarji, po članku sodeč, pa so v tem primeru vsi pobegnili.
Če ovce niso zaščitene, jih bo volk vsekakor napadel rajši kot hitro srno. Ampak to je vse skupaj gospodarska zadeva - ne mi trobiti o ogroženosti ljudi, ker statistika kaže čisto drugače.
Minimum so 3 psi. Koliko stane šolanje, prehrana 3x50 kilski pes (to je kot trije švoh ljudje porabijo dnevno kalorij) in to aktiven, stroški cepljenj, aja če gre kaj narobe so pa veterinarji dragi kot da so zlatarji.

A veš, ni to Mongolija, kjer psa, ki pač ga zdravje začne drkat in se ne pozdravi sam oziroma ga kar lastnik, spravijo pod rušo po hitrem postopku.

3 psi so tako ogromen stroške, da se marsikomu reja ne splača več in pač neha, površine se bodo zarastle, ljudje pa odselili, a to hočemo?

Volkove sterati tja, kjer ne motijo, pa naj lovijo srne.


Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Kristian - 05-08-2019

Cak cak... ce so trije psi tak strosek da se reja vec ne splaca, potem tle nekaj ne stima. Mogoce ne vem dost o reji in lovu na volkove ampak biznis plan pa stroske pa znam sestavit...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Ales - 05-08-2019

Barbapapa Napisal:Sem vedel, da se bo takoj nekdo oglasil. Če pozorno prebereš, sem napisal DOBRI psi ovčarji, po članku sodeč, pa so v tem primeru vsi pobegnili.
Če ovce niso zaščitene, jih bo volk vsekakor napadel rajši kot hitro srno. Ampak to je vse skupaj gospodarska zadeva - ne mi trobiti o ogroženosti ljudi, ker statistika kaže čisto drugače.
Mogoče bi morali raje imeti lame????


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - maus - 05-08-2019

če gojiš tigre, maš verjetno mir pred volkovi ... vsaj tko mislim ... mogoče se motim, ker nisem strokovnjak iz področja reje živali


o volkovih, ovcah, psih ovčarjih in oslih - Ales - 05-08-2019

maus Napisal:če gojiš tigre, maš verjetno mir pred volkovi ... vsaj tko mislim ... mogoče se motim, ker nisem strokovnjak iz področja reje živali
Ali pa če imaš zbirko katan?

Kristian Napisal:Cak cak... ce so trije psi tak strosek da se reja vec ne splaca, potem tle nekaj ne stima. Mogoce ne vem dost o reji in lovu na volkove ampak biznis plan pa stroske pa znam sestavit...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
v teh krajih je itak kmetijstvo subvencionirano, sedaj pa temu prištej letni strošek 3 50 kilskih psov...moj skoraj 3x manjši pes stane, če je vse ok, nekje 500 evrov na leto pa raje več. 50 kislki ovčar je to jurja evrov. Zadnjič je imela moja zverina neke zdravstvene težave, strošek ...600 evrov. Za mega pastriskega psa bi bil enaka diagnoza in zdravljenje strošek slabega jurja evrov. A veš, marsikaj gre po kilogramu.


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - 365 Plus Tactical - 05-08-2019

Mislim da je del problema (pa ne govorim da vsi, je pa nekaj takšnih primerov za katere vem, pa verjetno je dokaj pogosto) podoben kot pri toči - kmetje po prvem primeru poboja ali pa toče, ki sesuje sadovnjak ali trto, dobijo odškodnino od države iz raznih koncev, potem pa namesto da bi ta denar porabili za primerne ograde oziroma mreže proti toči, veselo zapravit za vse drugo. Naslednje leto pa spet jok, ko se jim štorija ponovi. Navsezadnje si sam odgovoren za zaščito svoje lastnine. če meni toča avto zbije, nima to veze z državo, vremenarji in podobnim, ampak samo z mano in mogoče zavarovalnico, če je seveda zavarovano. Če parkiram avto sredi travnika na Veliki planini, pa mi ga krava očoha ko gre mimo, sem kriv jaz ali kmet, ki tam pase že od nekdaj na tak način. zato so pač ograjeni parkingi. Folk ne razmišlja in ne skrbi zase in svojo lastnino, ko gre pa kaj narobe, pa jok državi, inšpekcija in nevem kam še vse. Bi rekel da noben volk ne pride čez visoko mrežno ograjo... lahko da se motim, ampak ni mi jasno kako volk pride čez 2m visoko mrežo?

Lp, B


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Barbapapa - 05-08-2019

(28-07-2019, 08:23)matjaz43 Napisal: Pes praviloma ne spelje medveda proč od lastnika ampak jo zaradi strahu ucvre k lastniku. Kar se teka pred medvedom tiče, pozabi, ga ni človeškega šprinerja, ki bi bil hitrejši od medveda.

(05-08-2019, 13:18)nono Napisal:
(05-08-2019, 12:26)Barbapapa Napisal: Sem vedel, da se bo takoj nekdo oglasil. Če pozorno prebereš, sem napisal DOBRI psi ovčarji, po članku sodeč, pa so v tem primeru vsi pobegnili.
Če ovce niso zaščitene, jih bo volk vsekakor napadel rajši kot hitro srno. Ampak to je vse skupaj gospodarska zadeva - ne mi trobiti o ogroženosti ljudi, ker statistika kaže čisto drugače.

Za ta članek nisi mogu vedet, ker je čist frišn.   Mrgreen
Malo poglej ure objave. Članka in mojega komentarja... Whistle


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - LEON - 05-08-2019

(05-08-2019, 14:59)365 Plus Tactical Napisal: . Bi rekel da noben volk ne pride čez visoko mrežno ograjo... lahko da se motim, ampak ni mi jasno kako volk pride čez 2m visoko mrežo?

Lp, B

Če je dovolj velika želja pod njo.
Na primernem kraju malo zemlje spodkoplje, kar za njega ni tak velik problem pa so skupaj.


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - Matej045 - 05-08-2019

https://www.thedodo.com/wolf-hunts-backfire-863508247.html


RE: Medvedje in učinkovitost kratkocevk pri odvračanju teh zverin - mr.T - 05-08-2019

(05-08-2019, 13:48)Ales Napisal: Minimum so 3 psi. Koliko stane šolanje, prehrana 3x50 kilski pes (to je kot trije švoh ljudje porabijo dnevno kalorij) in to aktiven, stroški cepljenj, aja če gre kaj narobe so pa veterinarji dragi kot da so zlatarji.

A veš, ni to Mongolija, kjer psa, ki pač ga zdravje začne drkat in se ne pozdravi sam oziroma ga kar lastnik, spravijo pod rušo po hitrem postopku.

3 psi so tako ogromen stroške, da se marsikomu reja ne splača več in pač neha, površine se bodo zarastle, ljudje pa odselili, a to hočemo?

Volkove sterati tja, kjer ne motijo, pa naj lovijo srne.

Pri naših lokalnih kmetih je najbolj navarna žival osel na rabiš psov ,če so pre hud strošek .Osli so od nekdaj v rabi kot čuvaji drobnico in ni kakih hudih stroškov z njimi . 

Problemi so tu kjer kmet dolgo ni imel opravka z zvermi , podobno ko naše medvede preselijo v Francijo ,Italijo etc takoj štala saj tam že kako stoletje ni divje zveri , enako bi bilo v Veliki Britanji , tam kjer jih imajo malce več (južneje po balkanu) je kmet prilagojen na to in ima pastirje, pse in še kaj drugega da ni preveč škode. 


Drugače pa če bi na papir zraven dal koliko drobnice pocrka od drugih razlogov sem prepričan ,da škode zaradi zveri ne pridejo preko 1% teh škod. 

Pri amerih kjer so to malce dlje študiral na področjih kjer so imeli probleme z volkovi so te škode med 0.1% on 0.6% , za vsakega volka , ki so ga počil se škoda podjočju odlova poveča za 4% za dokler ne pobiješ več kot 25% volkov ,ko začne upad škod. 

Gastarbajterja Kekca nazaj iz Avstrije poklicat na pašo  Eek
[Image: Kekec%2B2.jpeg]