Strelec.si - Slovenski strelski forum
Frezanje kanalov na krogli - Printable Version

+- Strelec.si - Slovenski strelski forum (https://www.strelec.si/forum)
+-- Forum: Debate (https://www.strelec.si/forum/forum-6.html)
+--- Forum: Strelivo (https://www.strelec.si/forum/forum-24.html)
+--- Thread: Frezanje kanalov na krogli (/thread-28803.html)

Pages: 1 2


Frezanje kanalov na krogli - Marks - 23-11-2021

kaj si vse mojster tubb ne izmisli...

[attachment=19356]

NOSERING® Demonstration - YouTube

NOSERING® Tool Body License (davidtubb.com)


RE: Frezanje kanalov na krogli - Kapsl - 23-11-2021

Sem poznal človeka, ki je po 2. svetovni vojni iz partizanov zavil k jagrom.
Kar nekaj časa je uporabljal vojaško mavzerco, pa tudi vojaško strelivo, gladke krogle, katerim je odstružil konico in v svinčeno jedro uvrtal luknjico.
Pač zaradi takrat težko dobavljivega lovskega streliva.
Me prav zanima kako tako predrejana kugla leti.


RE: Frezanje kanalov na krogli - jernejm - 23-11-2021

Tudi ležaje so v krogle vrtali pa še marsikaj... na jagi do 50m je verjetno ok.

Ampak tole, ko berem opis, da se je tole orodje (ki stane v ZDA več kot polovica pušk) razvilo, ker je veliko divjadi odličnemu zadetku navkljub, pobegnilo.....jaz bi na tem mestu malo razmislil o kalibrih, pa potem o vrstah nabojev in izbiri krogle, pa potem o izbiri mesta zadetka, pa še o marsičem, preden bi se lotil krogle rezat.


RE: Frezanje kanalov na krogli - jgm - 23-11-2021

(23-11-2021, 14:55)jernejm Napisal: Tudi ležaje so v krogle vrtali 

Tole mi ni čisto nič jasno. Razloži za kaj je šlo.


RE: Frezanje kanalov na krogli - 357 - 23-11-2021

(23-11-2021, 14:28)Kapsl Napisal: ..Me prav zanima kako tako predrejana kugla leti.
Leti naprej - zakaj pa ne?


RE: Frezanje kanalov na krogli - Marks - 23-11-2021

(23-11-2021, 14:28)Kapsl Napisal: Sem poznal človeka, ki je po 2. svetovni vojni iz partizanov zavil k jagrom. 
  Kar nekaj časa je uporabljal vojaško mavzerco, pa tudi vojaško strelivo, gladke krogle, katerim je odstružil konico in v svinčeno jedro uvrtal luknjico. 
  Pač zaradi takrat težko dobavljivega lovskega streliva.
  Me prav zanima kako tako predrejana kugla leti.

ja, je kar znana praksa da so vojaškim kroglam odrezali konico in jih tako uporabljali kot ekspanzijske za lov.

razvilo se je tudi menda v zda ob gospodarski krizi, da so polnili s kroglo obrnjeno navzdol, da so prišarali na smodniku ker so tako zmanjšali volumen v tulcu.

david pa pravi za takšno podrejano kroglo, da nič ne trpi balistika, samo krogla postane bolj primerna za lov zaradi zagotovljene ekspanzije; če sem pravilno zastopil prezentacijo na YT


RE: Frezanje kanalov na krogli - Kapsl - 23-11-2021

Kroglo obrnjeno navzdol, pa naj bi nekateri vojaki v 1. Vojni uporabljali za bližinski boj v rovih in kavernah.
Možno da je to bolj mit, takega naboja še nisem videl, lahko pa ga je kdo našel...


RE: Frezanje kanalov na krogli - mm38 - 23-11-2021

(23-11-2021, 16:02)Marks Napisal:
(23-11-2021, 14:28)Kapsl Napisal: Sem poznal človeka, ki je po 2. svetovni vojni iz partizanov zavil k jagrom. 
  Kar nekaj časa je uporabljal vojaško mavzerco, pa tudi vojaško strelivo, gladke krogle, katerim je odstružil konico in v svinčeno jedro uvrtal luknjico. 
  Pač zaradi takrat težko dobavljivega lovskega streliva.
  Me prav zanima kako tako predrejana kugla leti.

ja, je kar znana praksa da so vojaškim kroglam odrezali konico in jih tako uporabljali kot ekspanzijske za lov.

razvilo se je tudi menda v zda ob gospodarski krizi, da so polnili s kroglo obrnjeno navzdol, da so prišarali na smodniku ker so tako zmanjšali volumen v tulcu.

david pa pravi za takšno podrejano kroglo, da nič ne trpi balistika, samo krogla postane bolj primerna za lov zaradi zagotovljene ekspanzije; če sem pravilno zastopil prezentacijo na YT
Ja marsikaj se je počelo... menda.
https://www.youtube.com/watch?v=Korzx5VNdEY


RE: Frezanje kanalov na krogli - Kristian - 24-11-2021

(23-11-2021, 20:38)Kapsl Napisal: Kroglo obrnjeno navzdol, pa naj bi nekateri vojaki v 1. Vojni uporabljali za bližinski boj v rovih in kavernah.
Možno da je to bolj mit, takega naboja še nisem videl, lahko pa ga je kdo našel...

Pred leti, ko se je še hodilo na snajper tekmo v Bzenec, so tam imeli par trick shot nalog. Ena je bila streljanje na rezilo noža, kjer si moral razcepit kroglo, kar ni tak bavbav, kot se sliši. Druga pa je bila strelanje na kos žice, ki bi jo moral presekat s kroglo. Vse se je dogajalo na okoli 100m razdalje. Tale slednja je problem ker je krogla špičasta in če ni zadetek 100% v centru, raje odrine žico, kot pa da bi jo precvikala. Na treningu smo probal marsikaj, generalno pa v smeri dobit wadcutter kroglo, saj balistika ni vprašanje na 100m, je pa pomembno da ti ostane enaka nastrelitvena točka. ČE odrežeš konico krogli ni OK, ker jo sleče, oziroma je treba zmanjšat hitrost na skoraj reducirko, to pa ne dela. Druga, bolj učinkovita pa je bila da si kroglo obrnil okoli in prilagodil polnitev. Grupiranje se presenetljivo ni kaj dosti poslabšalo, verjetnost da boš cviknil drat pa je precej zrasla, saj jo zadeneš z ravnim delom krogle in ne špičko. Ne vem kje mam slike, ampak šlo je za običajne krogle Scenar in/ali Hornady BTHP.


RE: Frezanje kanalov na krogli - 357 - 24-11-2021

Spreminjanje oblike konic krogel ni bila le "modna/uporabna muha", temveč nuja. FMJ krogle niso bile dovoljene za lov. "Dovoljenje" so dobile malo po tistem, ko je bila dana zelena luč za uporabo kratkocevnega orožja za namen lova. Predvsem pištolsko ( tovarniško ) strelivo ima v svoji sestavi izključno oplaščene krogle.
Če sem napisal karkoli napačnega, me lahko popravite.  Notsure


RE: Frezanje kanalov na krogli - 40cal - 24-11-2021

Sam sem videl takšne krogle v kal 8×57, ki so imele obrezano konico, da je svinec gledal ven na podoben način kot pri lovskih SP kroglah. Dandanes je težko verjeti kako je bilo včasih, ko so trgovine polne streliva in orožja da se človek ne more odločiti kaj bi dal v cev. Vsako leto novi modeli in celo novi kalibri, ki so modne muhe, v bistvu pa izumljanje tople vode. Npr 6.5 Creedmoor v primerjavi s 100 let starim 6.5×55.

Včasih so jagali s tistim kar so imeli pri roki. Med drugim s predelanimi vojaškimi puškami mauser in carcano ter vojaško municijo. Še dandanes najdem v gozdu kak tulec 6.5×52 ali celo Avstroogrski 8×50 R in 8×56 R. Dedek mi je razlagal, kako je bilo ko je zmanjkalo še vojaške municije. Zvečer so prišli z lova, sami doma napolnili 4 -5 nabojev in zjutraj spet na jago. Seveda so smodnik natresli na oko, ker tabelic, kot jih je dandanes poln internet, ravno ni bilo. Posledično je marsikatero puško tudi kar razneslo. Dandanes nepredstavljivo.


RE: Frezanje kanalov na krogli - Robert91922 - 24-11-2021

@357:

- Kratkocevno orožje še vedno ni dovoljeno za lov. Dovoljena je uporaba pri lovu, a le za namen usmrtitve ranjene živali (t.i. milostni strel) in za samoobrambo v primeru napada nevarne živali. 

- FMJ (in podobne) krogle so dovoljene "Za lov kune belice, kune zlatice, lisice, pižmovke, nutrije, šoje, srake in sive vrane ter za usmrtilni strel...."

vir: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV12259  in Priloga 1 tega pravilnika


RE: Frezanje kanalov na krogli - Kristian - 24-11-2021

(24-11-2021, 11:16)40cal Napisal: ... ki so modne muhe, v bistvu pa izumljanje tople vode. Npr 6.5 Creedmoor v primerjavi s 100 let starim 6.5×55.

6.5x 55 zahteva long action sistem zaklepa. CRD je zasnovan na short action sistemu kot izboljšava .260 Rem ( = .308 tulec stisnjen na 6.5mm)
Toliko da ne mešamo hruške in hrenovke, ane?

;)


RE: Frezanje kanalov na krogli - 40cal - 24-11-2021

(24-11-2021, 11:33)Kristian Napisal:
(24-11-2021, 11:16)40cal Napisal: ... ki so modne muhe, v bistvu pa izumljanje tople vode. Npr 6.5 Creedmoor v primerjavi s 100 let starim 6.5×55.

6.5x 55 zahteva long action sistem zaklepa. CRD je zasnovan na short action sistemu kot izboljšava .260 Rem ( = .308 tulec stisnjen na 6.5mm)
Toliko da ne mešamo hruške in hrenovke, ane?

;)

Pri lovu je pa tako. Za 6.5×55 je na voljo cela paleta lovskega streliva. Vključno s kupom 10.1 gr krogel. Ki pa jih naboji z manjšim tulcem poganjajo manj učinkoviteje. In večina lovskih pušk nima short action, saj proizvajalci zaradi optimizacije proizvodnje večinoma proizvajajo puške z enim sistemom za vse kalibre.


RE: Frezanje kanalov na krogli - Marks - 24-11-2021

(24-11-2021, 11:16)40cal Napisal: Sam sem videl takšne krogle v kal 8×57, ki so imele obrezano konico, da je svinec gledal ven na podoben način kot pri lovskih SP kroglah. Dandanes je težko verjeti kako je bilo včasih...

ni težko verjeti kako je bilo včasih, težko je verjeti da je danes še vedno tako kot včasih; namreč še obstaja folk ki želi varčevati tako da obrezuje vojaške krogle...


RE: Frezanje kanalov na krogli - 357 - 24-11-2021

Kar se mene tiče, je milostni strel sestavni del lova, kot je dosežen gol, sestavni del nogometa. Smile


RE: Frezanje kanalov na krogli - Robert91922 - 24-11-2021

@Marks: 
Res je.  Predlani sem na eni skupni jagi naletel na DIY mojstra, ki poleg tega, da sam polni lovsko strelivo (kar ni nič posebnega), tudi "iz vojaških krogel dela lovske".  Sem mu namignil, da obstaja nevarnost, da pri zadaj odprtih kroglah (to so skoraj vse vojaške) obstaja nevarnost, da bo srajčka ostala v cevi, svinčena sredica pa poletela ven. Kaj se bo zgodilo pri naslednjem strelu, mu nisem uspel razložit - me je takoj prekinil, da to itak dela samo z "boat tail" kroglami, kjer te nevarnosti ni zaradi "zadaj zožane srajčke, ki to preprečuje"   Doh  
Takoj sem odnehal,  ni imelo smisla   Wall


RE: Frezanje kanalov na krogli - LEON - 24-11-2021

Ko smo že pri včasih.
Včasih je bila en čas tudi omejitev nakupa streliva za pištolo 7,65 ali 9x17 samo ena škatlica 25 kos na leto. Danes nepredstavljivo.
Je pa res da si imel "privilegije" če si imet v tistih časih pištolo doma uradno vpisano na svoje ime.
357 se bo mogoče spomnil.


RE: Frezanje kanalov na krogli - jabolko - 24-11-2021

(24-11-2021, 09:52)357 Napisal: Spreminjanje oblike konic krogel ni bila le "modna/uporabna muha", temveč nuja. FMJ krogle niso bile dovoljene za lov. "Dovoljenje" so dobile malo po tistem, ko je bila dana zelena luč za uporabo kratkocevnega orožja za namen lova. Predvsem pištolsko ( tovarniško ) strelivo ima v svoji sestavi izključno oplaščene krogle.
Če sem napisal karkoli napačnega, me lahko popravite.  Notsure

Kratkocevno orožje ni bilo dano za namen lova...popravljam ker je dovoljeno in je narobe... Shifty


RE: Frezanje kanalov na krogli - jabolko - 24-11-2021

(24-11-2021, 16:00)LEON Napisal: Ko smo že pri včasih.
Včasih je bila en čas tudi omejitev nakupa streliva za pištolo 7,65 ali 9x17 samo ena škatlica 25 kos na leto. Danes nepredstavljivo.
Je pa res da si imel "privilegije" če si imet v tistih časih pištolo doma uradno vpisano na svoje ime.
357 se bo mogoče spomnil.

Ampak k sreči je takrat že obstajala Avstrija...eni smo pa bili malo pred časom in smo že takrat polnili strelivo pa tudi krogle delal
tako da tista škatlica je bila uradno zmeraj polna neuradno pa o ho ho Rolleyes