Ocena teme:
  • 2 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prva precizna puška za streljanje od 100 do 300m
(15-01-2018, 10:22)jabolko Napisal:
(15-01-2018, 07:34)Marks Napisal:
(14-01-2018, 23:20)matjaz43 Napisal:
(14-01-2018, 20:43)Kristian Napisal: Torej, zakaj bi imel to in kje pride prav? Za tarčo zihr ne, mogoče jaganje kaj majhnega?

Majhnega? Po pravilniku za vso srnjad, ozimce, jelenova in damjakova teleta,..... realno pa še kaj večjega.

a po vašem strelskem pravilniku to?

 Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, če še prav vem Hand

točno tako
Odgovori
če kdo išče puško za prvič in za kratke razdalje (100-300m) naj ne spregleda tele Howe...
To je puška, ki ji je mr.T naredil ves potreben tjuning, ima narejeno karbonsko kopito in zelo kvaliteten bedding. Za tak gnar se ne dobi bolšega...

https://www.strelec.si/forum/thread-20216.html
Odgovori
(18-01-2018, 20:11)Kristian Napisal: če kdo išče puško za prvič in za kratke razdalje (100-300m) naj ne spregleda tele Howe...
To je puška, ki ji je mr.T naredil ves potreben tjuning, ima narejeno karbonsko kopito in zelo kvaliteten bedding. Za tak gnar se ne dobi bolšega...

https://www.strelec.si/forum/thread-20216.html

Ma Kristjan ni v pravem kalibru, pa še Misteraš je po kopitu šaru Bow
Sicer pa zadnja številka srbske revije kalibar 
odlična objava o 7,62X39 naboju in njegovem
obujenju, popularnosti.
223 nima za burek Snooty


Priponke Male slike
   
Odgovori
Ne samo šaril ampak ga naredil , omejitev  je  mogoče samo 12'' korak cevi , kar je super za 100m  pa čist ok za 300m a ne za dlje saj je za lahke krogle.
Odgovori
(19-01-2018, 00:37)mr.T Napisal: Ne samo šaril ampak ga naredil , omejitev  je  mogoče samo 12'' korak cevi , kar je super za 100m  pa čist ok za 300m a ne za dlje saj je za lahke krogle.

Iz 12" koraka kolikor vem iz lastnih izkušenj se vrhunsko lahko strelja 60 greinov krogle ...vsaj sam sem to počel res da je bil korak 14" o tem sem že pisal v tem prispevku, pa vidim da eni slabo razumejo Papers
Vsekakor je treba poskusit... no men je špilalo.
Odgovori
Kaliber 223, 12" korak in 52 gr - moja "zmagovalna" kombinacija.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
Ja tudi meni je v tej puški najbolje delovalo okoli 52g , prfektno za 100 malce manj za 300m  med 55 in 69g pa je bolj malo match krogel .

Najbolje je deloval SMK 53 pa SMK 52 
[Image: sierrahx350.jpg]
Odgovori
Pozdravljeni
Izkušnje so pokazale (govorim kar sem videl in testiral) ...maksimum teža/idealna teža
.222 rem uporablja  14"- korak ,52gr-53gr HPBT- sierra matchking  in 55gr  hornady z-max 
.223 rem uporablja  12"- korak ,52-55gr - sierra 
                              9" - korak ,55-60gr tudi z 62gr 
                               8"- korak , bom testiral v prihodnje..javim
Orožje katero je bilo uporabljeno : CZ 527 varmint - .222rem....14" korak
                                                  CZ 527 klasika,CZ-zastava....12" korak
                                                  Anschutz - .223rem....9" korak
                                                  Tikka - .223rem...8" korak testirak v prihodnje..javim
Krogle katere so se uporabljale Sierra,Hornady,Nosler (ballistic tip)
Kot pravi JABOLKO : Vsekakor je treba poskusit... no men je špilalo...tudi jaz pravim tako.... recimo da je na cevi označeno 14" v resnici pa je  13.88 zato pa se testira kar najboljše deluje  Beer
LpT
Odgovori
maximum teža?

za 1:9˝ je idealno 69gr, tudi 75gr ni nobene drame vendar nisem šel v detajle razvijat loada.
1:8˝ bi znalo iti čez 80gr...
1:7˝ 90gr
Odgovori
Koraki cevi niso za stabilizirat težo ampak za dolžino krogle tako ,da je to treba z malo rezeve jemat pri kakih solidih , ki se zdaj pogosto pojavljajo predvsem v 5.56x45 in 7.62x51 saj jih vojske na veliko uporabljajo
Odgovori
To je una fora k folku ni teorija jasna potem pa delajo povsem napačne sklepe na podlagi površnega/nepopolnega znanja in prodajajo "muda za bubrege". Mojster tu je recimo Lojze skoraj ga ni posta, ko ne predstavi napačen zaključek...

Sploh sedaj pri solidih (in verjetno v bodoče, ker bo svinec prej ko slej 100% out) je teža povsem irelevanten podatek (dokler spet ne bo 99.99% vseh izstrelkov in neke kolikor toliko enake zlitine).
Odgovori
Bow
Odgovori
Pozdravljeni
 Napisal sem maksimum težo bolje bi bilo idealna teža...(Marks) to sem uporabil kot nekaj kar deluje (v mojem primeru) z najmanjšo grupo kot je mogoče in poleg izbire smodnika(količine,vrsto in proizvajalca) izbereš tudi kroglo (tip krogle,teža in proizvajalec) seveda je tukaj tudi prisotna dolžina krogle kot celota in dolžina drsne površine ki potuje po cevi (vsak proizvajalec in tip krogle ima svojo).

Res je,se strinjam(mr.T) na korak cevi "poiščemo idealno dolžina krogle glede na težo"
https://www.youtube.com/watch?v=cNF5pdAf8bs

Malo humorja:
Greš kupit krogle in rečeš potrebujem kroglo premera .224  in 20 mm dolžine v celoti oziroma z 12.1 mm drsne površine po cevi, a ni bolj zdravo reči 69gr (HPBT,TPK...) za 223 remington (.224) :clay:

To je približek ampak dovolj realno za uporabiti.

[Image: ar15-bullet-weight-twist.jpg]  [Image: 50923489.jpg]  [Image: more-twist-rate.jpg] 

LpT
Odgovori
(22-01-2018, 22:03)trunkelj Napisal: Malo humorja:
Greš kupit krogle in rečeš potrebujem kroglo premera .224  in 20 mm dolžine v celoti oziroma z 12.1 mm drsne površine po cevi, a ni bolj zdravo reči 69gr za 223 remington (.224) :clay:

Ne !

Ko kupujem krogle kupujem ,točno določeno kroglo za katero v naprej vem kaj in kako ,pristop ni enak tistemu pri nabavi japk na tržnci
Odgovori
(22-01-2018, 22:03)trunkelj Napisal: Pozdravljeni
 Napisal sem maksimum težo bolje bi bilo idealna teža...

http://www.bergerbullets.com/products/target-bullets/
recimo berger ima za svoje krogle napisan optimalni twist. če vzameš to za neko izhodišče potem vidiš v katerih rangih se gibljejo twisti in teže krogel (svinčenih). in se kar razlikuje od tvojih.

če  te zanimajo okvirni redi twistov za bakrene krogle pa greš na barnesovo stran: http://www.barnesbullets.com/bullets/tsx/

obstaja pa tudi okvirni kalkulator: http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/
Odgovori
Mater ste nekateri trmasti a se vam ne ,da dopovedat da teža ni faktor , moderne match krogle imajo vedno večje praznine v konicah in so po teži še vedno v isti klasi a po dolžini čisto drugje kot starejši designi

Tule se to lepo vidi 175 TMK rabi hitrejši korak kot 190MK ,medtem ko 175MK dela v precej počasnejšem koraku ,195 tmk pa potrebuje praktično enak korak kot 220MK

[Image: 168-175-175TMK-190-195TMK-220-SMKas2.jpg?ssl=1][Image: BulletScenarLGB547Cut.jpg]
Odgovori
Pozdravljeni
Marks: Hvala za gradivo in linke..to že nekaj časa poznam,ampak to je teoretični približek...potem se praktično poigraš in dobiš realno sliko...se je tudi že izkazalo čisto drugače.
Mr.T: Hvala za pojasnilo....za težo mi je vse jasno,za dolžino pa priznam,da nisem bil pozoren.Ponavadi sem našel neko primerno težo krogle in se okrog tega tudi držal pri iskanju krogel drugih proizvajalcev (Lapua,Sierra,Hornady,Berger,Nosler) zmeraj pa so me zanimale samo krogle HPBT,TMK... oziroma krogle z visokim BC za čim boljši izkoristek,dober rezultat na tarči oziroma da deluje BP.
Pri nekem testu .308 win se je naboj naredil z Lapua scener 168gr kroglo,ko se je na isti recept ustavila krogla Sierra MK 168gr HPBT je bil rezultat zelo blizu Lapue oziroma z malo razliko...priznam nisem bil pozoren na dolžino glede na 12" korak,samo na težo...bom v prihodnje bil bolj pozoren.

Hvala za obrazložitve in pojasnila..sem vesel da so ljudje ki znajo lepo povedati in svetovati....ob priliki dam za  Beer
LpT
Odgovori
tale test je tudi zanimiv: https://thefiringline.com/forums/showthr...p?t=530927

(23-01-2018, 20:17)trunkelj Napisal: ...ampak to je teoretični približek...potem se praktično poigraš in dobiš realno sliko...se je tudi že izkazalo čisto drugače...
če se izkaže čisto drugače po navadi pomeni da nekje delaš napako
Odgovori
(23-01-2018, 20:17)trunkelj Napisal: Pri nekem testu .308 win se je naboj naredil z Lapua scener 168gr kroglo,ko se je na isti recept ustavila krogla Sierra MK 168gr HPBT je bil rezultat zelo blizu Lapue oziroma z malo razliko...

Seveda je bil enako saj sta obe krogli zelo podobni stari bajse z zanikrnim BC a odlično natančnostjo iz praktično vseh krepel.

Krogla ,ki je vse podrla v .30 je bil Scenar 155 ,ki ima relativno visok BC za težo a je tudi daljši od vseh 150-175 krogel.

[Image: compare.jpg]
Odgovori
(31-12-2017, 22:50)Kristian Napisal: mildot master tak kot je, je praktično neuporaben, ker se mili končajo na previsoki vrednosti (mislim celo da ni pod 1mil) zato ne dobiš uporabnih meritev. Mr.T je zato razvil svoj merilec, ki upošteva dejanske gabarite tarč in gre celo na .25mil, kar je bolj smiselno.
Med sezono je skoraj vsaka sobota kakšen trening na vojaškem strelišču.

Veseugapadebeuga.

Lepo po slovensko...Forum naj bi bil namenjen za izmenjavo mnenj in nasvetov, ocitno pac smo tudi tukaj le v Sloveniji. Dobil Mr.T-jev ‘merilec’, z nalepko cez njega s ceno (zanimivo odstranjevanje nalepke btw). Pohvalim lahko da ima geberite tarc, flag method,mirage, a to je to. Kristian, glede na napisano dvomim da si kdaj sploh videl Mildot master. Z njim lahko dejasko enostavno preveris razdaljo tudi za tarce vecje od 100cm, tudi razdalje ima nad 1200m Da bullet dropa niti ne omenjam. Tko da, thx za zelo slab nasvet
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)