Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
merjenje v gl. goloba
#1
Lep pozdrav sem začetnik streljanja glinastih golobov , in sem dobil nasvet da je treba pri strejanju gledati na obe očesi kar mi dela težave sem namreč desničen in imam levo prioritetno oko , prosim za nasvet hvala !
Odgovori
#2
Sam gledam samo z desnim očesom,kakor se navadiš.
Odgovori
#3
Hvala lepa tudi meni je dosti lažje z enim očesom samo so mi rekli da nej se navadim z obema
Odgovori
#4
glej tako kot ti paše in tako da boš jih čim već zadel [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] nekateri so tako dobri da lahko streljajo meže [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]
Odgovori
#5
Nasvet, da je treba pri streljanju ( tudi pri preciznem ), gledati z obema očesoma, ni ravno najboljši. Pri takšnem gledanju, ko oko, ki meri, ni vodilno, prihaja do dvojne slike, ki v strelstvu, ni dobrodošla. Je pa res, da se pri mižanju, eno oko bolj utrudi, kot drugo. Zato si lahko neaktivno oko samo "zasenčimo", kar je krajša pot, kot učenje gledanja z obemi očesi, ki lahko traja tudi nekaj let. V tem času se lahko zgubi tudi volja do streljanja. [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img]
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#6
Streljanje glinastih golobov se razlikuje od streljanja z kratkocevnim orožjem v bistveni stvari in sicer:

- pri kratkocevnem orožju je primarni pogled preko meka in muhe, cilj je sekundarni pogled
- pri glinastih golobih pa zaradi vrste streljanja gledaš v prostor, izlet goloba je primarni pogled muha na puški je sekundarni pogled.

V prostor gledaš z obemi očesi, če gledaš pravilno vidiš samo eno šino in eno muho. Da razložim še malo več. Na ISSF trap streišču zgledajo zadeve takole. Bunker je oddaljen od strelca 15 m, ko goloba pokličeš se prvič goloba strelja na 35-40 m, drugič pa od 45-55 m, če zadaneš na večji oddaljenosti je to čisto naključje. Izletna hitrost goloba pa je cca 30-35 m/s, odvisno od frač. Zdaj si lahko zračunaš koliko hitro mora oko zaznati goloba, puška iti v smer goloba in ustreliti.

Na vsaki poziciji dobiš 5 levih 5 desnih in 5 naravnost, odvisno od sheme. shem je zaličnih mislim da 7. Z gledanjem na eno oko vsaj pol golobov ne boš videl pravočasno.

Pa veliko sreče pri začetku, je kar zahtevno, do 20 zadetih ali več je kar dolga pot, [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img]
Odgovori
#7
"igor jarc" - tvojemu postu ne oporekam, ker vem, da si ga napisal, glede praktičnih izkušenj, ki jih jaz, v tej disciplini nimam.
Problem, ki ga je "boštjan p1" izpostavil in sem ga jaz komentiral, je vodilno oko, na nepravi strani. To je precej velik problem pri preciznem streljanju, tako s kratkocevnim, kot z dolgocevnim orožjem in zelo težko verjamem, da pri golobih, ni nikakršnega problema.
Pri dolgocevnem orožju z diopterjem si strelci pomagajo s pripomočkom, ki se mu lahko reče periskop. V vsakem primeru pomaga levičarjem in desničarjem, ko jim je lažje streljati iz rame, ki ni na strani vodilnega očesa. Pištolarji ( pri enoročnem streljanju) enostavno roko zamaknejo, da pridejo v pozicijo gledanja z drugim očesom. Verjetno je pri dvoročnem streljanju enako. Povsem na lahko, pa je problem rešen, ko z enim očesom zamižimo ali damo nanj senčnik, kot sem že v prejšnjem postu napisal.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#8
Slučajno sem prebral po tolikem času vaše komentarje na to temo, s katerimi pa se ne strinjam. To kar pišete pride v poštev pri streljanju z kroglo, pri streljanju na glinaste golobe, posebej pri športnem streljanju pa sta oba očesa obvezno vedno v funkciji. Problem ki ga nakazuje se pri strelcih na glinaste golobe večkrat pojavlja, zato imamo že pri osnovnem treniranju z pravilnim držanjem kopiščka možnost to napako odpravljati tako da hrbtišče palca na roki ki drži kopišček pravilno nastavljamo in s tem izločimo dvojni pogled ali pozneje pri izletu goloba križanje mernih linij. Čisto enostavno, samo pridno trenirati do avtomatizma, nikoli pa z enim očesom.
Lep pozdrav Vlado
Odgovori
#9
Vlado (K.?), si kdaj pomislil, da obstajajo tudi ljudje, ki vidijo le na eno oko? [img]{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif[/img]
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#10
Pozdravljen, taki nimajo pri merjenju nobenih dodatnih problemov. Imajo pa problem sprejemanja goloba že v prvi coni pogleda posebej pri ekstremnih kotih leta in pri hitrosti reagiranja. So pa med njimi vrhunski strelci ravno tako kot ostali. Imel sem velikega prijatelja Jankota Rožmarina,vrhunskega strelca, žal že pokojnega, ki je bil tipičen predstavnik s takim gledanjem. Je pa njegova tehnika gledanja bila nekaj posebnega. Lep pozdrav Vlado Keber st.
Odgovori
#11
Imam podoben "problem" in vse drugo razen vaja je zgolj bogi približek...

Treniraj vsak dan meri z desnim očesom (samo z desnim) in ko boš začel videvat dvojno (meni je trajalo kake pol leta) začni gledat z obema s tem, da se trudiš videt desno sliko.

Ne streljam sicer na golobe (si predstavljam, da gre v večini za feeling in ne toliko za to da "vidiš in sprocesiraš vse detajle in pomeriš ali je vse scentrirano kot pri preciznem") ampak trenutno po dveh letih sem v fazi ko vidim na odprte merke večinoma eno muho (dobri pogoji) in dve tarči s tem, da lahko nekak ločim pravo(manj zamegljena in desna) in si predstavljam, da bi bil strošek za golobe, da bi se navadil precej hud ker ni šans da to naredim instiktivno v večini primerov. Goljufam tako da za trenutek zamižim na levo in mi rata desna slika glavna. S optiko in red dotom teh težav nimam več je pa res da je vseeno malce več časa za namerjanje kot pri golobih...
Odgovori
#12
Vlado, omenjaš položaj palca na kopiščku. Nima to enakega efekta, ko pri delni pokritosti nevodilnega očesa? Globinsko ostrino, ob oslepitvi na eno, prevzame čez nekaj časa drugo oko. Enako se dogaja, če gledamo le z enim očesom, z drugim pa mižimo oziroma ga imamo prekritega. Če nimamo težav z vodilnim očesom, potem je gledanje z obema mala malca, drugače pa se je tega zelo težko naučiti/natrenirati. Jaz sem eno celo sezono delal v tej smeri ( ne pri trapu, ampak na kratko in dolgocevnem orožju ), a mi ni uspelo in še vedno mižim, kot sem takrat, ko sva bila še "nasprotnika" na preciznjaku. [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img]
Tisto s palcem in z delnim pokrivanjem očesa, pa je ena zelo uporabna "prevara". [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img]
Lep pozdrav iz Postojne - Karlo B.
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#13
Mato pozdravljen, ta tehnika držanja kopišča puške je čisto enostavna in jo boš hitro sprejel. Pravilno držanje prednje roke ti popolnoma enemogoči dvojno gledanje. Nobenih umetnij ni treba dodajati. Če imaš ta problem se ga korajžno loti, tudi nobenih stroškov ni, le sprememba navade. Pri krogli je drugače. Če imaš ta problem ni druge kot čez oko trak z blendo in je zadeva rešena. Odlično boš videl merke in piko v katero meriš. Če imaš probleme z dioptrijo je pa druga pesem. Lep pozdrav Vlado
Odgovori
#14
Karlo pozdravljen, leva ali desna roka, kako pač držiš puško, je oddaljena od očesa več kot pol metra, tako da nima nobenega vpliva na ostrino očesa, razen da bo merilna linija vedno odprta, druga pa zaprta. LP Vlado
Odgovori
#15
Na temo kako držati pravilno nosilno roko na kopišču, glej hrbtišče palca pravilno nepravilno
Vlado Keber st.

Attached files [Image: 1764_56390a8d159a055ba27f372409fc8401.JPG] [Image: 1764_5f7887693c84052059b445bd82a4523b.JPG]
Odgovori
#16
Ena slika pove več kot tisoč besed. Hvala za tele slike, zelo koristna informacija [img]{SMILIES_PATH}/eusa_clap.gif[/img]
Better be judged by twelve than carried by six
Gun Control is the comforting lies that people tell themselves in order to deal with media induced hoplophobia.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)