Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Finci z novo orožno zakonodajo
Kakor kaže, Finci z novim letom poenostavljajo dostop do dolgocevnega (lovskega) orožja z online vlogami in ukinitvijo psihološkega testiranja:

https://yle.fi/uutiset/osasto/news/refor...nd/9740331
Odgovori
Slam
Odgovori
Clap
Odgovori
Suomi sisu. Clap
Odgovori
ne posplošujte. Po drugi strani je na Finskem zelo težko priti do kratkocevnega in pa polavtomatskega orožja. Ta postopek je zbirokratiziran in zakompliciran do amena...
Odgovori
Vprašajte par oseb ki so imele opravka z uvozom v in iz finske  , daleč od easy in fast , tenutna oblast pa bi samo zaostrovala .Vsak odpustek je krvavo prigran in pogosto na račun zaostritve drugje. Poznamo fante ki se za to borijo in predvem imam osebne izkušnje v obe smeri
Odgovori
Članek govori o poenostavitvi dostopnosti do dolgocevnega (lovskega - najbrž repetirnega...) orožja. Predvsem mi je fascinantno, da za to ukinjajo psihološko testiranje oz. zdravniške preglede, medtem, ko se drugim govori o periodičnih pregledih na 5 let... Da pa nad celotno zahodno Evropo visi gost oblak protiorožnega totalitarizma, mi pa ni treba posebej razlagati...
Odgovori
protiorožni totalitarizem je zanemarljiv del problema. glavni problem je težnja po oligarhiji in despotizmu in s tem umiranje demokracije
Odgovori
(10-08-2017, 12:29)Marks Napisal: protiorožni totalitarizem je zanemarljiv del problema. glavni problem je težnja po oligarhiji in despotizmu in s tem umiranje demokracije

Težnje po oligarhiji in despotizmu so vedno prisotne. Eden izmed najbolj pomembnih branikov pa predstavlja zmožnost (uspešnega) upora prebivalstva proti takšnim težnjam. In za upor (vsaj tisti najbolj tehtni del...) niso dovolj električni avtomobili in pametni telefoni...  Whistle
Odgovori
(10-08-2017, 14:24)Orien Napisal: In za upor (vsaj tisti najbolj tehtni del...) niso dovolj električni avtomobili in pametni telefoni...  Whistle

na ta upor kar pozabi. to so samo halucinacije nekaterih odgovornih ljubiteljev orožja. če imajo bebčki orožje še ne pomeni da si bodo z njim priborili svobodo in demokracijo, ampak da bodo pomagali tistemu režimu kateri jih bo uspel najbolj nategnit.
za upor in predvsem spremembe je potrebna pamet, ta pa je zadnje čase hudo hudo izginja...
Odgovori
(10-08-2017, 09:36)Orien Napisal: Članek govori o poenostavitvi dostopnosti do dolgocevnega (lovskega - najbrž repetirnega...) orožja. Predvsem mi je fascinantno, da za to ukinjajo psihološko testiranje oz. zdravniške preglede, medtem, ko se drugim govori o periodičnih pregledih na 5 let... Da pa nad celotno zahodno Evropo visi gost oblak protiorožnega totalitarizma, mi pa ni treba posebej razlagati...

Bom čisto kratek v zvezi s Finci.

Dokler je bila Nokia živa, sem precej delal ali za njih ali z njimi. V grobem jih karakterizirajo štiri stvari, vse so pa (po moje) posledica njihovega usranega podnebja.

V zvezi z orožjem sem bil večkrat povabljen na lov na losa. Pač večer po usposabljanju smo bili v Rovanniemiju, bil je en Finec, vodja projekta, Pekka. Zanj se je vsak uspešen večer usposabljanja končal z lovom.
Kdorkoli je hotel, je lahko šel zraven.
Puške niso bile ne vem kaj, zglajzani Mosin Naganti. Nič niso vprašali, če kdo ve, iz katerega dela puške prileti krogla, nič.
Strelivo je bilo v fišeklijah, ki so mene spominjale na mauser fišeklije, ki so jih imeli eni v JNA, samo mogoče se motim, pa so vse fišeklije take.
Nič niso šteli, niti gledali. Vsak je vzel fišekliji, dve ali štiri (čeprav točno ne vem, kaj bi s štirimi - ampak pač).
Puške so bile kar tam v eni "lovski" sobi, ni bilo da bi rekel lastnika, ki bi preverjal, ter ti dajal kaj v roko, pa preverjal. Mene je soba bolj spominjala na kamro,  ko nimaš starega kavča kam dati, ga pač nekam v klet narineš.

Meni se res ni dalo lesti po tistem snegu, sem pa videl, da so predvsem eni Nemci in Avstrijci nenormalno strigli z ušesi, ko je omenil lov.

Druga stvar je, da njuhajo tobak. To tako nenormalno meni smrdi, da to ni za verjeti. Na lov so šli vsi do daske zadeti s tobakom, po moje, sicer ne vem, koliko losi vohajo, samo ti so bili nažgani in zadeti do daske.

Zanimivo je sicer, da nisem kasneje od nikogar slišal, da so ujeli kaj kapitalnega, samo ta del, da se ga nažgejo in nabašejo s tobakom, e to so pa komaj čakali.

Tretja stvar je, da spijejo nenormalno alkoholnih pijač. Tudi pred lovom so se debelo podprli. Po lovu pa še bolj.

Četrta stvar je pa, da se savnajo dnevno. Če nimajo kakšne kleti, kjer s kropom polivajo kamne in se tepejo z mladimi smrekovimi vejami (lahjko da je bilo kakšno drugo rastlinje, nisem glih botanik) - potem imajo celo bajto, namenjeno samo za savnanje.

In to je to.
Odgovori
Citat:Bom čisto kratek v zvezi s Finci.

And your point being po tem čist "kratkem" vpogledu v dušo vseh Fincev na vzorcu 1?
Odgovori
Prav tako lahko zaključim o Finkah, k sem uno na 24 ur kičen Saro, z boljšo polovico moral parkrat gledalt:

-vse Finke so črnolase ampak se tudi barvajo v čudne barve,
-vse znajo neki kuhat, ampak bolj ene vege zadeve s celga sveta,
-vse imajo tako malo odbit autfit pa ene hipsterske frendice...
lp Melly
Odgovori
(11-08-2017, 08:42)IMato Napisal:

And your point being po tem čist "kratkem" vpogledu v dušo vseh Fincev na vzorcu 1?

Več kot je tiste tretje strani, bolj pokažejo svojo domoljubno (po rtvslo naci) plat, in voljo braniti se, magar s tistimi karabinkami. Point bi lahko bil, da z Rusi za sosede in z njihovimi izkušnjami imajo upravičeno poseben odnos do orožja in zato ukrep ni presenetljiv .
Odgovori
Za razliko od naših logov, kjer je lov bil / je /bo v veliki meri statusni simbol (z redkimi izjemami seveda) in je bil cilj obesit tiste rogove na steno, Finci na lov gledajo predvsem kot nekaj kar daš v lonec.
Temu primerno je tudi dojemanje lovskega orožja (pri povprečnem Fincu ne boš videl kakih fancy pigraviranih pušk) ker je za losa podret čisto dovolj tudi star Mosin ... (pa imajo tri hiše meso za čez zimo).
Odgovori
sj pri nas tud konca v loncu, sam ponavadi ne v tistem k je zival uplenil  Mrgreen
Odgovori
(11-08-2017, 13:30)enter Napisal: Več kot je tiste tretje strani, bolj pokažejo svojo domoljubno (po rtvslo naci) plat, in voljo braniti se, magar s tistimi karabinkami. Point bi lahko bil, da z Rusi za sosede in z njihovimi izkušnjami imajo upravičeno poseben odnos do orožja in zato ukrep ni presenetljiv .

Potemtakem, glede na naše sosede in zgodovinska dejstva, bi mi rabil poleg osebnega orožja še vsaj kako haubico na familijo.
Odgovori
(11-08-2017, 14:40)matjaz43 Napisal:
(11-08-2017, 13:30)enter Napisal: Več kot je tiste tretje strani, bolj pokažejo svojo domoljubno (po rtvslo naci) plat, in voljo braniti se, magar s tistimi karabinkami. Point bi lahko bil, da z Rusi za sosede in z njihovimi izkušnjami imajo upravičeno poseben odnos do orožja in zato ukrep ni presenetljiv .

Potemtakem, glede na naše sosede in zgodovinska dejstva, bi mi rabil poleg osebnega orožja še vsaj kako haubico na familijo.

rajs tank
Odgovori
(11-08-2017, 14:40)matjaz43 Napisal:

Ma ne ravno, mi smo imeli za branjenje svoje suverenosti eno samo vojno. Še ta ni bila s sosedi in je bila na srečo zelo kratka - po drugi strani pa prekratka, da bi se razvil pozitiven odnos do orožja (domoljubja, lastne države in še do česa drugega).
Odgovori
(11-08-2017, 08:42)Mato Napisal:

Pa presenetilo me je, da kot prvo nihče ni spraševal ali udeleženci izobraževanja imajo kakšnega o lovu. Kot prvo.
Kot drugo, puške so zvlekli iz kamre, ne iz neke ISO/EU omare. Kot tretje nihče ni vprašal, kako se to polni, cilja in sploh neke osnove, "varna smer" pa to.
Kot četrto, tako  kot so puške zvlekli iz kamre, so strelivo vzeli iz predala in nisem imel občutka, da pa zdaj to je vse prešteto.

Tam so te "lovske" puške zgledale bolj kot orodje, kot pa orožje.

To je bilo pa tako flegmatsko, to bi pri nas bilo več prekrškovnih postopkov kot je bilo kosov streliva in naslovna slika na strani črne kronike nam ne bi ušla, če bi to počeli v Sloveniji.
Ala: "Policija v zadnjem trenutku preprečila masoven poboj srnjakov s strani divjih lovcev in pri tem zaplenila kopico nevarnega vojaškega orožja in streliva". In ena slikca, trije MN z razpokanimi kopiti, ter nekaj korodiranih 7,62x54R in še 10 nabojev 7,65 ACP, ter dve počrneli fišekliji. In ena predelana zračna puška zraven.
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)