Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toleranca oz. (ne)natančnost polnitve tovarniškega streliva
#1
Forumaši pozdravljeni,

nekaj me zanima. Danes sem tehtal posamezne naboje S&B 9x19. Opazil sem, da je toleranca vse do +/- 1 graina ali celo več. Ne vem koliko je polnitev, toda če je cca. 4 gr, govorimo o +/- 25%.

Ker vem, da imate mnogi tukaj te reči naštudirane, bi vprašal več zadev.

Koliko taka toleranca dejansko vpliva na hitrost, ali na cm odstopanja na tarči na 25m (vem, da je odvisno od mnogih okoliščin, zanima me približno)?

Je kdo od vas že tehtal tovarniško strelivo? Je pri dražjem ta toleranca bistveno manjša?

Ali pravilno sklepam, da ta razlika izvira iz nenatančne polnitve ne pa iz neenotnih krogel?

Hvala za pojasnila.
Odgovori
#2
(18-01-2018, 21:45)Mir Napisal: Forumaši pozdravljeni,

nekaj me zanima. Danes sem tehtal posamezne naboje S&B 9x19. Opazil sem, da je toleranca vse do +/- 1 graina ali celo več. Ne vem koliko je polnitev, toda če je cca. 4 gr, govorimo o +/- 25%.

Ker vem, da imate mnogi tukaj te reči naštudirane, bi vprašal več zadev.

Koliko taka toleranca dejansko vpliva na hitrost, ali na cm odstopanja na tarči na 25m (vem, da je odvisno od mnogih okoliščin, zanima me približno)?

Je kdo od vas že tehtal tovarniško strelivo? Je pri dražjem ta toleranca bistveno manjša?

Ali pravilno sklepam, da ta razlika izvira iz nenatančne polnitve ne pa iz neenotnih krogel?

Hvala za pojasnila.

Daj se še pozanimaj kake so dopustne tolerance za izdelavo krogel...boš še bolj presenečen Papers
Odgovori
#3
K različni teži nabojev prispevata svoje tudi različna teža tulcev in različna teža krogel, ne samo različna teža smodnika.

Kupi 500 krogel in 500 tulcev kalibra 9 x 19 mm kateregakoli proizvajalca in jih stehtaj na natančni tehtnici. Videl boš, da odstopanja niso majhna. Že samo razlika med najtežjo in najlažjo kroglo med 500 kroglami je lahko več kot 1,5 graina. K temu dodaj še različno težo tulcev in boš ugotovil, da so lahko odstopanja nabojev brez težav 1,0 grain ob enaki teži smodnika, ki je v njih. Tvoje tehtanje izdelanih nabojev S&B je zato nesmiselno.
Odgovori
#4
Ok, hvala. Moral bi dva, ki zelo odstopata podret in posebej stehtat komponente.
Odgovori
#5
Stehtal sem kar dosti nabojev 22WMR. Povod je bil ta, da je bila na 140 m grupa po višini raztegnjena na več kot 12 cm, po širini pa le cm. Predvideval sem, da je razlika v teži polnitve in jih tehtal. Sortirani po teži so dali boljše rezultate, še vedno pa ne takšnih, kot bi pričakoval, vendar sem imel potem kup skupin in za vsako moral posebej nastreliti.
Potem sem po 10 nabojev iste serije od več različnih proizvajalcev razdrl in stehtal še krogle tulce in smodnik. Razlike so bile pri vseh okrog 0,4 gr, +- 0,1 gr.
Odgovori
#6
(18-01-2018, 21:45)Mir Napisal: Forumaši pozdravljeni,

nekaj me zanima. Danes sem tehtal posamezne naboje S&B 9x19. Opazil sem, da je toleranca vse do +/- 1 graina ali celo več. Ne vem koliko je polnitev, toda če je cca. 4 gr, govorimo o +/- 25%.

Ker vem, da imate mnogi tukaj te reči naštudirane, bi vprašal več zadev.

Koliko taka toleranca dejansko vpliva na hitrost, ali na cm odstopanja na tarči na 25m (vem, da je odvisno od mnogih okoliščin, zanima me približno)?

Je kdo od vas že tehtal tovarniško strelivo? Je pri dražjem ta toleranca bistveno manjša?

Ali pravilno sklepam, da ta razlika izvira iz nenatančne polnitve ne pa iz neenotnih krogel?

Hvala za pojasnila.

Če prav razumem si šel tehtat tovarniške naboje in ti kažejo razliko +/- 1 grain in ti se pritožuješ? Saj to je vrhunsko.

Že pri sami krogli (124 gr) imaš lahko odstopanje za 1 gr, zraven pa dodaj še težo smodnika (okoli 4 gr v odvisnosti od smodnika), netilko in pa seveda tulca. Pri slednjem boš tudi ugotovil največja odstopanja v teži. 

Torej za več podatkov delaboriraj 100 nabojev in stehtaj posebej vse komponente, naredi analizo in ugotovil boš, da si stran vrgel 25 EUR in cel dan časa. :)
Odgovori
#7
zanimivo bi bilo še kakšno match strelivo analizirat kot sta lapua, norma.

morda takrat ne bo več +/-1gr tako fino...
Odgovori
#8
Ja, zdaj mi je jasno: iz tehtanja naboja v celoti niti približno ne mores sklepati, koliko je smodnika v njem.

Me pa vseeno zanima, koliko odstopa match strelivo.
Odgovori
#9
Merit in se kunštvat okoli djabe klumpa je zguba časa

Drugače pa naprimer Lapua čavre so ponavadi vse krepko pod 1% odstopanja

100kom 6.5Creedmoor , 80+% jih je znotraj 0.5 grain. Creedmoor čavre so nov design ta da je možno da so bolj konsistentne kot kak starejši design.

164.7 - 1
164.9 - 5
165 - 11
165.1 - 11
165.2 - 9
165.3 - 24
165.4 - 13
165.5 - 14
165.6 - 6
165.7 - 5
165.8 -1

Krogle 136 Scenar L pa so vse iz škatle znotraj 0.5grain 

Največji problem je pomoje odstopanje po dolžini krogle in ogive to poleg polnitve najbolj spreminja tlake. Zanimivo krogla z katero sem imel največje probleme je balistično oh in sploh superlativ a blazno nekonsitentne dolžine .Norma 130 Golden Target po moje imajo v proizvodnji že preveč multi kulti delavcev , tako da so čista jajce ne vredna imena in cene Norme ni čudno da ravno odpuščajo medtem ko Lapua hara na njihovem terenu in celo z njihovimi kalibri. .284 ,6BR ,.330NM .Ti v normi so res eni papki
Odgovori
#10
Aha, se dolzina krogle igra vlogo. Uf, to so standardi za puskovno strelivo. Hvala bogu je za kratkocevno malenkost manj zahtevno.
Odgovori
#11
samo ne vem zakaj bi bila dolžina po ogivu tak problem pri fabriškem strelivu. ker če imajo matrico za nasajat krogle takšno z izvrtino na sredini in da prime kroglo samo ob robu, potem bi morala dolžina po ogivu kar špilat. sj pa je ne na špički dol v tulec potiskajo. razen če popravljajo ker se držijo striktno OAL...?
Odgovori
#12
Zato ker bo ogive dolzina naboja ista a ker je krogla daljsa bo porabila vec volumna v tulcu, tlak vecji in posledicno tudi brzina visja.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Odgovori
#13
če bo dolžina krogle zelo različna potem bo problem, ampak pri kakšnem scenarju morda to ni tako izrazito ?
Odgovori
#14
Kot rečeno če so dolžine nabojev različne so tudi volumni v čavri pa še skok krogle do polj ,oboje zelo vpliva na tlak , brez da spremeniš sam volume čavre še zaradi različno težkih čavr in količino purfla zaradi natančnosti doziranja.

Kot rečeno načeloma vrhunska in draga Norma 130 Golden target je imela precejšnje variacije , pa ne taka iz refuze na kilo ampak iz običajnih pakung po 500 krogl
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)