Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
puška 6.5 Creedmoor vs 308 win - kaj bi se bolje prodajalo
Imam puško v 308 win in po novem še menjalno cev zanjo v 6.5×55. Rabil sem nekaj z manjšim odsunom, všeč pa so mi tudi lastnosti 6.5 mm kalibrov. Za 6.5×55 sem se odločil ker je največja izbira tovarniškega streliva. Če odmislimo izbiro tovarniškega streliva, bi lahko vzel tudi 6.5×57 ali 6.5 Creedmoor pa ne bi bilo nič drugače. 6.5 mm ima dober "sectional density". Kar po domače pomeni, da ozka dolga krogla odlično prebija. Tako ima 9 g 6.5mm krogla enako prebojnost kot npr. 11 g 308 win krogla ob precej manjšem odsunu. 6.5 imajo tudi zelo dobre balistične lastnosti. Po domače povedano ozka krogla bolje leti kot široka in na daleč izgublja manj hitrosti in ima manj padca. Zato te kalibre poleg lovcev zelo cenijo športni strelci.
6.5 so se že davno nazaj izkazali kot dobra kombinacija natančnosti, prebojnosti, dobre balistike ter zmernega odsuna. Če omenim samo 6.5×55, 6.5×57, 6.5×54 MSch, 6.5×52 MC... 6.5 mm prihajajo nazaj v modo predvsem v ZDA in UK. Vendar to zahteva razlago. Oni lovijo na daleč in mirujočo divjad. Za kar je kaliber s zmernim odsunom in dobro balistiko idealen. V celinski evropi in tudi pri nas pa se veliko lovi divjad na pogon. Za kar pa 6.5 mm ni idealen, saj ozka krogla povzroči ozek strelni kanal in ob slabem zadetku lahko povzroči velike težave pri iskanju obstreljene divjadi.

Če gledamo lovsko uporabnost, ima gotovo prednost 308 win, saj ima tudi ob krajši in bolj priročni cevi večjo energijo in širši premer krogle. Na tarčo (pa tudi pri lovu) pa pri nas redko kdo strelja tako daleč, da bi se pokazala prednost 6.5 pred 308. Tako da če potegnemo črto bi rekel, da je 308 win za lov in nekoliko streljanja na tarče še vedno primernejša izbira.
Odgovori

Prispevkov v tej temi
RE: puška 6.5 Creedmoor vs 308 win - kaj bi se bolje prodajalo - od 40cal - 27-06-2019, 16:15

Uporabnikov, ki berejo to temo: