Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tikka T3 .308 load - izmenjava izkušenj
#1
Vem da je na forumu veliko in podrobno ter zelo strokovno napisanega prav tako na drugis spletnih forumih, vendar kljub temu odpiram temo, upam da se bo kdo pridružil ter prispeval svoje izkušnje, predloge, kar bi ostalim med drugim pomenilo tudi določen prihranek ter manj "pristreljevanja". Dejansko sem začetnik, prebral in nabral sem ogromno gradiva, vendar :-&
Zato sem tudi odprl temo na konkreten kaliber in puško.
Puška je T-3 tac, cev. 23 3/4", twist 1:11
Smodnik N140, netilka CCI Br-2
Krogle:
- 178 gr / 11,5 g Hornady A-Max za tarčo
- 165 gr Hornady Interbond
- 168 gr / 10,9 g Nosler Ballistic SilverTip za jago (samo test, bolj firbec, na pogled je lepa... :D ,
- - " - Nosler Ballistic tip
- 180 gr / 11,7 g Barnes TTSX BT za jago

No, res je da sem navedel nekaj krogel namenjenih lovu, pa vseeno.
Sem pa zapazil, da v tujini lovijo tudi z A-maxom, kljub temu da proizvajalec poudarja, da krogla ni namenjena za lov, ima pa grozen učinek na divjadi. Tudi A-max sem izbral bolj zaradi firbca, vem da bi, oz. bom kasneje lahko izbral kaj drugega, zato pa pričakujem izkušnje drugih.

LP
Odgovori
#2
Glede na to da imam identično zadevo ti povem moje loade ("pika na 100m"):

Lapua/thun-ruag tulec 51mm
Murom LR ali RWS5431 netilka
N140 smodnik 41.5gr / N150 smodnik 43.5gr
185gr Lapua scenar
73mm dolžina naboja
hitrost 2460fps

Lapua/thun-ruag tulec 51mm
Murom LR ali RWS5431 netilka
N540 smodnik 46gr poleti in 46.5gr pozimi
170gr Lapua Lockbase
73mm dolžina naboja
hitrost 2780fps

Lapua/thun-ruag tulec 51mm
Murom LR ali RWS5431 netilka
N140 smodnik 42,8gr
155gr Lapua scenar
72mm dolžina naboja
hitrost 2600fps

Vse kugle so hBN coatane tako, da se obnašajo kot moly zato bo recimo za necoatane treba morda malce zvišat polnitev pri istih pogojih recimo .5gr več.
Priporočam 185gr load ker je širok skoraj 1 grain oz. izraženo v hitrosti od 2420 pa do 2500 dela praktično enako (beri "ena luknja").
Odgovori
#3
Mato: 168 oz 167 grs Lapua krogle si probal? So bile slabse grupe?
www.sdpolicist.com | Proarmis d.o.o. Trgovina za strelce in lovce
Odgovori
#4
Ne ker je to najslabša krogla od lapue (BC) in je nisem niti probaval. S 155 sem se mučil dobiti kaj uporabnega nad 2800fps vendar ni bilo nič tako da sem ostal pri 185 in 170.
Odgovori
#5
Itak a ti ni napisal ENA LUKNJA.
Odgovori
#6
men je 167 grs Lapua scenar kugla z N550 - 44.4grs. delal eno lukno
Odgovori
#7
Sem se zmotil tam v tektstu za necoatane treba zmanjšat load ne povišat... Sicer pa tako ali tako treba it od manj in ne kr copy paste (morda 185 lahk k je švoh). Sploh pa 170gr ne kopirat ker je na meji tako, da raje kak grain manj pa počasi do 2780 oz. dobre grupe.

Vsakomur ki ima to puško, pa se mu ne da kaj dosti testirat priporočam 185gr scenar in hitrost 2460 to je res daleč najbolj optimalno in če se človek res potrudi se da streljat nekje .250-300moa kar konstant. Je pa res, da krogla ni najboljša in nad 600m ji zmanjka sape. Praktično vsaka Tikka varmint/tactical je pri tej kombinaciji krogle in hitrosti delala odlično.
Odgovori
#8
Od koga pa kopujes te krogle, razen od Artek, ko ima na zalogi?
www.sdpolicist.com | Proarmis d.o.o. Trgovina za strelce in lovce
Odgovori
#9
http://www.wiederladen-alzey.de/
http://www.hunting-sport.com/
http://www.diwola24.de/shop/
Odgovori
#10
> šimek said:
> men je 167 grs Lapua scenar kugla z N550 - 44.4grs. delal eno lukno

kolk je pa bla velika tista jama...
Odgovori
#11
Jaz sem probaval razlicne loade z N140, Lapua scenar HPBT 167grs in Lapua silver coated (ne spomnim se vec tocne oznake) 167grs, Norma DL tulci in CCI netilke.

S tema kroglama mi ni uspelo delat "luknje v luknjo", tudi deteljice so bile redke. Obicajno sem imel grupe v velikosti 2 eur kovanca, mogoce kak strel po robu tega kovanca, to pa je na tarči ze 8., kar pa ni vec dobro. Probaval pa sem do 44grs N140 po 0.5 grs korakih.

V planu za drugo leto imam pa LOS krogle pa zdaj tudi tezje od Lapua.
Lazje, tovarniske 150 grs mi pa nikoli niso niti priblizno grupirale. Najlepse zadetke do zdaj, tudi "luknja v luknjo" pa sem imel z Norma DL 168grs.
www.sdpolicist.com | Proarmis d.o.o. Trgovina za strelce in lovce
Odgovori
#12
2460 2600 2780 2950 v fps so hitrosti, ki odgovarjajo tikki tako, da teoretično je za Tikko najboljša čimtežja kugla, ki jo .308 še spravi na 2460 (ki je tudi hkrati najbolj široko območje delovanja). Tako, da moje naslednje kugle bodo Hornady 208 (amax ali hpbt), Scenar 220gr morda Berger 200hybrid če bo cena ugodna in se bo kaj resno T/R streljal na 600m+ ali bom pač ostal na Scenarju 185.
Odgovori
#13
Zdravo,
Jaz uporabljam Lapua scenar 155grs, Lapua tulce, Federal GM netilke in pa Hodgon Varget, že kar nekaj let. Men se obnese. Tulce resajziraj z Redding matricami z bushingi in sicer size .338" ali size .337". Smodnik Varget 46,2 grs. Hitrost 840 m/s. Stestiraj z različnimi dolžinami celega naboja. Moji najbolj odgovarja dolžina 70,90 mm, ker imam novo ležišče. Pred novim ležiščem ji je najbolj odgovarjala dolžina -0.025 od nasedanja "ogive" krogle.
Prej sem uporabljal Moly krogle vendar sem zaradi zamazane cevi s tem prenehal in sem le na original bakru, katerega lažje ščistim. S to kombinacijo ti ostane krogla nadzvočna tudi na 1000 m.
Poizkusal sem z N140,N150, pa Norma smodniki. Varget uporabljam zaradi najmanjšega vpliva temperature. Isti load poleti in pozimi.
Tudi krogla Sierra MK 168 se lepo obnese. Od tovarniške municije pa mi je najlepše grupirala Federal GM 168.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)