Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izpit za ponovno polnjenje streliva
#21
Ah shit...jasno, da mi ne pomaga  Doh
Kdaj p bo naslednji?   Whistle
Odgovori
#22
Ko bodo imeli prijavljenih dovolj kandidatov, bodo razpisali rok. Kar prijavi se.
Odgovori
#23
Ce ti ni tezko, a mi link napises?
Od prijav semmnasel samo tole 
http://www.mnz.gov.si/fileadmin/mnz.gov....-_PE_6.pdf

Pa niti ne vem, ce je aktualna verzija?
Odgovori
#24
Glede prijave sem jaz urejal vse preko maila z go.Dijano Fehratovic
Moram rec da zelo prijazna gospa
Odgovori
#25
Ja, to je to. In potrdilo o plačilu. Jaz sem poslal po navadni pošti. Ne vem, če lahko tudi po e pošti.

http://www.mnz.gov.si/si/mnz_za_vas/civi...rotehnika/

Tu najdeš vse.

Naslednji dan me je že klicala ena prijazna ženska...
Odgovori
#26
Hvala obema.  Clap
Posiljam jutri.
Odgovori
#27
Drugače pa pokliči Diano. Predviden rok bo v februarju 2017, mora se nabrati cca 10 kandidatov.


Sent from my iPad using Tapatalk
Odgovori
#28
Kaj na izpitu je samo pisni del ali je tudi ustno?

Gospa pravi, da bo izpit verjetno enkrat marca.


LP
Odgovori
#29
Je ustni zagovor.
Odgovori
#30
(06-01-2017, 14:47)Lakyluk Napisal: Kaj na izpitu je samo pisni del ali je tudi ustno?

Gospa pravi, da bo izpit verjetno enkrat marca.


LP

Na izpitu imaš vprašanja na katere odgovarjaš z obkrožanjem (a,b,c,d) in dve vprašanji na kateri napišeš odgovora. Če narediš pisni del še imaš potem 5 vprašanj, ki jih odgovarjaš ustno pred komisijo, vprašanja za ustni del pa žrebaš.
Odgovori
#31
fino bi bilo da bi si admin vzel malo časa in združil 3 različne teme okoli te problematike, da bi bilo vse na enem mestu.
Odgovori
#32
Ali je datum za izit že znan?
Odgovori
#33
Da 10.3 na Tacnu. Jaz grem . 

Zanima me pa slednje, če bi mi lahko kdo prosim obrazložil: 

- Kaj se dogaja s tulci pištolskih nabojev pri streljanju? Se raztezajo.   Kaj pa pri stekleničasti obliki ? 

- Zakaj je pomembna hitrost izgorevanja?  Pri odgovorih nisem nič konkretnega dobil, ZAKAJ je pomembna. Samo razlago, da se ne zameša počasnejega smodnika z hitrejšim. 

- kakšna je količina smodnika, s katerim polnimo (tulec) in od česa je odvisna? Naprimer maximalno določen pritisk po cip ali saami je kje napisan za določeno puško oz kaliber? Kje se najde npr po cip , kolikšna je maximalna polnjenja?
Odgovori
#34
Pozdravljen,jaz sem izpit za polnenje delal pred letom in pol, in kolikor se spomnim so ravno pri pištolskih tulcih stvar malo zakomplicirali in je na vprašanje podan odgovor ali se po strelu podaljšajo ali se skrajšajo, ne pa logičen odgovor da se razširijo. Pri stekleničasti obliki se tulci vsekakor podaljšajo in jih je zato občasno treba skrajšati. Hitrost izgorevanja smodnika je treba poznati predvsem zato, da ne napolniš puškovnih nabojev s smodnikom za pištole, ker le ta izgoreva precej hitreje, saj ima na voljo precej krajše cevi, da doseže polni učinek. Količina smodnika pa je za določen kaliber navedena v vseh priročnikih za polnenje in tudi vsak proizvajalec smodnika ima to količino navedeno v priročnikih ali na internetu so te tabele dostopne vsem.            Lp Božo
Odgovori
#35
Včeraj večina uspešno opravila preizkus.

Imel sem tudi jaz vprašanje, kaj se dogaja s pištolskimi tulci. Odgovor je enostavno, da se po strelu tulci skrajšajo :)

drugače je pa literatura na strelcu več kot dovolj dobra za uspešno opravljen preizkus :) no pa malo učenja ;)

LP
Odgovori
#36
(07-03-2017, 13:26)Ronzi83 Napisal:  maximalno določen pritisk po cip ali saami...

http://www.cip-bobp.org/homologation/en/tdcc_public

http://www.saami.org/

drugo pa mislim da je že božo vse povedal...
Odgovori
#37
(07-03-2017, 13:26)Ronzi83 Napisal: Da 10.3 na Tacnu. Jaz grem . 

Zanima me pa slednje, če bi mi lahko kdo prosim obrazložil: 

- Kaj se dogaja s tulci pištolskih nabojev pri streljanju? Se raztezajo.   Kaj pa pri stekleničasti obliki ? 

- Zakaj je pomembna hitrost izgorevanja?  Pri odgovorih nisem nič konkretnega dobil, ZAKAJ je pomembna. Samo razlago, da se ne zameša počasnejega smodnika z hitrejšim. 

- kakšna je količina smodnika, s katerim polnimo (tulec) in od česa je odvisna? Naprimer maximalno določen pritisk po cip ali saami je kje napisan za določeno puško oz kaliber? Kje se najde npr po cip , kolikšna je maximalna polnjenja?

- Zakaj je pomembna hitrost izgorevanja?

Če v nabojih za dolgocevno orožje uporabiš hitro goreči smodnik, ki hitro doseže maksimalni tlak lahko hipoma pride do prevelikih pritiskov in obratno, če v kratkocevnem orožju (pištola, revolver) uporabiš počasi goreči smodnik, ne bo izgorel ves smodnik, preden krogla zapusti cev.
Odgovori
#38
Količina smodnika je odvisna od kemične sestave smodnika, kalibra, teže krogle in želene hitrosti :)

Tko kot piše v skripti na forumu in  je čisto ok za njih :)

Ne preveč komplicirat. Malo zdrave pameti pa učenja pa bo
Odgovori
#39
O super ste, hvala za pojasnitev. Predvsem o hitrosti. Samo še vedno ne razumem, kako se pištolski tulci-konusni zmajšujejo, ko streljaš. In stekleničasti se raztezujejo? Vem, da po par polnjenih moraš pregledat z šublerjem dolžino tulca, ker se podalša in treba trimat.
Odgovori
#40
Jah meni je razložil, da če imaš določeno površino, ki se po strelu raztegne, da se potem lahko po dolžini edino skrajša :)
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)