Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izpit za ponovno polnjenje streliva
#41
(07-03-2017, 15:06)Lakyluk Napisal: Včeraj večina uspešno opravila preizkus.

Imel sem tudi jaz vprašanje, kaj se dogaja s pištolskimi tulci. Odgovor je enostavno, da se po strelu tulci skrajšajo :)

drugače je pa literatura na strelcu več kot dovolj dobra za uspešno opravljen preizkus :) no pa malo učenja ;)

LP

kako včeraj, ali je bilo razpisanih več datumov? 10.3. mi ravno ne štima... naslednji pa bo spet čez 9 mesecev.....
Odgovori
#42
Citat:O super ste, hvala za pojasnitev. Predvsem o hitrosti. Samo še vedno ne razumem, kako se pištolski tulci-konusni zmajšujejo, ko streljaš. In stekleničasti se raztezujejo? Vem, da po par polnjenih moraš pregledat z šublerjem dolžino tulca, ker se podalša in treba trimat.

Koliko vem, se pistolski po strelu skrajsajo ker pride v tulcu do eksplozije in ga napihne, to pomeni da ga malenkost skrci in razsiri.

Za puskovne ne vem, ampak pac sklepam da je po strelu enako, da ga skrci in razsiri, ko ga stisnes v matrico pa ga skupaj stisne in oblikuje v prvotno obliko(po sirini), ker pa je med explozijo prislo do raztezanja materiala je zdaj celotna provrsina tulca malenkost vecja kot pred strelom in ce ga v matrici preoblikuje v prvotno obliko (po sirini) lahko gre razlika samo v dolzino. Zato moras puskovne malo trimat.

Pistolski se tudi v matrici malenkost podaljsa ampak ker je celotna povrsina manjsa kot pri puskovnem, so zato razlike v dolzini manjse. Trimat ga pa ni treba ker nima vratu in ne nasede v cevi.
Odgovori
#43
(07-03-2017, 15:58)Bost Napisal:
(07-03-2017, 15:06)Lakyluk Napisal: Včeraj večina uspešno opravila preizkus.

Imel sem tudi jaz vprašanje, kaj se dogaja s pištolskimi tulci. Odgovor je enostavno, da se po strelu tulci skrajšajo :)

drugače je pa literatura na strelcu več kot dovolj dobra za uspešno opravljen preizkus :) no pa malo učenja ;)

LP

kako včeraj, ali je bilo razpisanih več datumov? 10.3. mi ravno ne štima... naslednji pa bo spet čez 9 mesecev.....

Ja včeraj je bil en termin, mogoče je bilo dosti prijavljenih in bo 10 še en. Vprašaj na MNZ, gospa je zelo prijazna.
Odgovori
#44
Ja, jih je bilo dosti prijavljenih in sta sedaj kar dva naenkrat. Mogoče še kaj. Piši gospe Vesni Perko. Lp
Odgovori
#45
Ali je ta Vesna Perko kaj v sorodstvu z Mitja Perko?

Odgovori
#46
vprašanja pošlješ lahko tudi na

info@gov.si

pa bodo tudi odgovorili
lphrib48
Odgovori
#47
tukaj: 

Vesna.Perko@gov.si
Dijana.Fehratovic@gov.si
Odgovori
#48
Živjo še enkrat. Stekleničasti tulci se po strelu podaljšajo zato, ker je ležišče naboja v puški malo daljše kot tulec, ker v nasprotnem primeru se bi zaklep težko zaprl pri različnih novih nabojih, zato so tulci pri novih nabojih malenkost krajši, da pašejo v vsako puško, seveda glede na pravi kaliber. Po strelu pa pritisk v tulcu porine ramo tulca naprej, kolikor pač dopušča ležišče naboja in tulec se  podaljša ter oblikuje po ležišču puške, iz katere je bil izstreljen. Moja izkušnja je taka, da sem želel poskusiti naboje od kolega, ki ima puško istega kalibra in tudi istega modela kot jaz, pa nisem z naboji, izstreljenimi že prej iz njegove puške, pri ponovnem polnenju pa je resizal samo vrat tulca, se v moji puški zaklep ni dal zapreti.                                                                   No pa še nekaj sem se spomnil  iz izpita za reloadanje. Pri ustnem zagovoru sem potegnil vprašanje, česa se med polnenjem streliva ne sme početi. Odgovoril sem kot piše v skripti, da ne smeš kaditi, jesti in piti alkohola. Gospoda v komisiji pa je zanimalo, če radensko pa lahko piješ. Čeprav mi je nekje zadaj v možganih odzvanjalo, kar mi je dedek večkrat povedal, da voda še za v čevlje ni dobra, sem odgovoril, da to pa lahko, ker po moji kmečki logiki radenska pa ne more škoditi, če ima že na pokrovčku 3 srca narisane. No gospod me je potem podučil, da tudi to ni priporočljivo, ker lahko pridejo strupene snovi v telo s vsako pijačo. Tako se sedaj žena vedno čudi, zakaj moram po polnenju municije vedno popiti 3 pire, ampak ona itak ne razume, kako izgleda, če je človek dehidriran.  :-D      Lp božo
Odgovori
#49
Na vprašanje "ali lahko posesaš raztresen smodnik z mize?" odgovor "Ja, dokler vreča ni polna" ni čisto pravilen.
Odgovori
#50
Pozdravljeni!

Našel sem vprašanja na tem forumu,  skripte v PDF pa nisem našel. Mi lahko kdo posreduje povezavo?

lp
Odgovori
#51
@borderuros na glavni strani je ena verzija (Dokumenti > Izpit za polnjenje), drugo pa sem pred časom objavil na tem naslovu (pazi, da pogledaš res zadnjo verzijo v zadnjem postu).
Odgovori
#52
Poslal mail, dobil obrazec, plačal kotizacijo... naslednji termin bo predvidoma konec maja/začetek junija.
10 dni prej dobiš obvestilo po emailu.
Odgovori
#53
Citat:@borderuros na glavni strani je ena verzija (Dokumenti > Izpit za polnjenje), drugo pa sem pred časom objavil na tem naslovu (pazi, da pogledaš res zadnjo verzijo v zadnjem postu).


100x hvala!

lp
Odgovori
#54
V petek imamo izpit. Pa me zanima, kateri del snovi se najpogosteje pojavi v opisnem delu testa?
Odgovori
#55
Če si šel čez vprašanja, ki so dostopna na internetu, je verjetno to bolj ali manj to.
Odgovori
#56
Ja sem. Ampak baje se dvoje vprašanj opisnega tipa. Enako kot pri Varno rokovanje z orožjem.
Odgovori
#57
Se vidimo v petek  Mrgreen
Odgovori
#58
Odvisno od izpita, je vse. Dobro se nauči smodnike in lastnosti le teh.

Lp
Odgovori
#59
...dovolj so izpitna vprašanja s foruma in malo logike,
ker so nekatera malo obrnjena
lphrib48
Odgovori
#60
kdaj je naslednji termin?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)