Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Glede orožja in varnosti
#81
Žiga je dobro hotel s tem videom in ne razumem zakaj je treba vedno samo slabo iskati!
Sam se ukvarjam z streljanjem z vsemi vrstami orozja ze vec kot 25 let in sem sigurno kdaj storil kaksno napako (vsaj dq-ji tako govorijo) in to ne pomeni da s svojimi nasveti ali zahtevami po varnem rokovanju ne smem naslavljati druge! Vsak od vas pametnjakovicov polnih graj in nasvetov je kdaj kaj narobe naredil pa vaš pametni nasvet glede varnosti komu koristi! Žigatov je sigurno, ker niso vsi tako pametni, popolni in nezmotljivi kot nekateri na tem forumu!
Andrej Feguš
Odgovori
#82
Hehe. Meni osebno je še najbolj všeč tisti DQ ki si ga do sodil sam sebi. ;-)
Odgovori
#83
(28-03-2015, 08:52)Bobo Napisal: Hehe. Meni osebno je še najbolj všeč tisti DQ ki si ga do sodil sam sebi. ;-)

A tudi to sem počel??? Hvala bogu da sem pozabil... :))
Odgovori
#84
Pozdravljeni,
za igranje vsakega glasbenega instrumenta je potrebno imeti posluh in naravni talent, ki je določenemu posamezniku dan že v zibelko ob rojstvu, komur to ni bilo dano, ga ne bo znal nikoli igrati. Enako je z orožjem, kdor ima zanj posluh in talent ga bo znal dobro in varno uporabljati, kdor ga nima in ima kljub temu orožni list in orožje, do česar pri nas ni preveč težko priti, bi bilo bolje, da ga nikoli ne bi imel. Razlika je samo v praksi, harmonika v nepravih rokah ne bo nikoli zaigrala, orožje pa ne pozna nepravilnih not ampak ubija.


Žigatov video o varnem rokovanju z orožjem je po mojem mnenju tudi glede na minule tragične dogodke dobronameren opomin in priporočljiv za ogled in upoštevanje za vse nove strelce in tudi za vse nas, ki že dolgo posedujemo in uporabljamo orožje in morda včasih mislimo da je vse rutina in že vse znamo in da se nam nič ne more zgoditi...
Lp Andrej Jamnik
Odgovori
#85
Še posebno prvi odstavek zadane žebljico naa glavico, lepo napisano.
Odgovori
#86
Hvala za vzpodbudne besede.

Poltergist, da najprej odgovorim tebi. Res je, gleda nak kar velika količina ljudi in se zaradi tega počutimo tudi delno odgovorne ter delamo na temu, da vzpodbujamo varno in odgovorno ravnanje z orožjem. Če spremljaš še kakšne druge večje kanale smo eni izmed redkih, ki se dejansko trudimo tudi na temu področju.
Naši običajni posnetki se verjetno ljudem res zdijo kul (tako si jaz razlagam tako količino ogledov), smo pa že mnogokrat omenili, da to ni varno početje in da naj nas ljudje ne posnemajo.
Če se bo kdo poškodoval, ker bo z orožjem posnemal neko neumnost iz youtuba se jaz ne bom počutil nič bolj krivega kot trgovec z orožjem, ko nekdo z njegovim orožjem naredi kakšno neumnost. 

V linkanem videu Uroš naredi nekaj napak s katerimi se seveda ne strinjam in sem mu to tudi povedal med in po temu tečaju. Urošu sicer glede streljanja in varnosti zelo zaupam, v nekaterih primerih celo s svojim življenjem. To je moja lastna odločitev in še ne pomeni da tudi on ni nezmotljiv, ali pa da se jaz strinjam z vsem, kar on pokaže in naredi. Mogoče bo videl to temo in ti bo znal bolje odgovoriti kako in zakaj je naredil določene stvari.

Ker je video narejen tako, da izgleda čim bolje in da se ujema z muziko (entertainment value), notri žal ni vključenih mojih varnostnih napotkov, opozarjanja na varnost, popravljanja pri tehnikah in dretja zaradi ponovnih napak. Ker video ni narejen v pravilnem časovnem zaporedju se tudi ne vidi tega, da se je varnost in tehnika pri vseh zelo izboljšala. Pri kasnejših naprednih vajah pa trije udeleženci niso smeli sodelovati zaradi premalo varnosti/znanja/izkušenj.

Če hočeš videti prave varnostne kršitve iz naše strani, potem poglej ta dva posnetka: 
- https://youtu.be/32goI0aW2n4?t=2m46s
https://youtu.be/1X1YG9HgPPU?t=59s

V določenih primerih tudi kršimo ta 4 varnostna pravila tudi zavestno. V tem primeru sta bili obe puški seveda izpraznjeni in brez zaklepov, pred snemanjem jih je pa Jan še sam preveril. 
Je zaradi tega naš video o varnosti manj legitimen? Nevem, to se sami odločite.

Cooperjevih pravil pa nisem iz nikjer prepisal, jaz jih v takšni verziji poznam še iz časa opravljanja izpita o varnem rokovanju z orožjem, ko še pojma nisem imel, kdo je sploh bil Jeff. Tako kot jih jaz razumem sem jih pač poizkušal razložiti tudi ostalim.

Če meniš, da mi to ni dobro uspelo ti predlagam, da narediš svoj video - "Cooperjeva 4 varnostna pravila" in jih sam pravilno razložiš. Z veseljem si bom ogledal tvoj video, se mogoče še kaj naučil in ga v dobri veri delil na našem socialnem omrežju.
Odgovori
#87
Mi je padlo v oč tvoje vstavljanje pištole z napetim kladivcem najprej mimo in potem v futrolo...točno zaradi tega smo v ipsc ju res da le na treningu kjer se očitno ne gre po pravilih, do sedaj imeli dva primira ko sta strelca pri vstavljanju pištole z prožilcem zadela v rob futrole in se ustrelila po nogi...k sreči oba brez trajnih posledic...vaše posnetke gledam le slučajno se mi pa ta dva ki si ju objavu dopadeta, kar obvladaš... no nebi blo treba vrtet glave levo desno saj veš kako je reku mato kaj to pomeni pa tudi v dejanskem spopadu domnevam se tega ne počne... moje mnenje pač Clap
Odgovori
#88
"https://www.youtube.com/watch?v=02LxLjuy6K4
0:30 inštruktor »tap, rack « s prstom na sprožilcu
1:11 inštruktor ; pomeri v kamermana, pol je pa mal odrezano da se ne vidi da je sweepal pol squada, seveda s polno pištolo."

Zadeva leti name. V obeh primerih je bilo orožje onesposobljeno (zastoj/mrtev sprožilec) skratka v tistem trenutku ni bilo možno ustrelit z orožjem.
Mi je pa všeč da nas gledalci opozarjajo na lastne napake in povejo svoje mnenje, kar pomeni da zadevo resno pogledajo, kar pomeni, da se moramo tudi mi popravit v naslednih videjih.
Odgovori
#89
Pri 2:21 na posnetku je videti, kako reševati zastoj oz. kaj narediti, če se zaklep ne zapre. Na posnetku pravi, da udariš po zadnji strani zaklepa in se zaklep zapre in nato streljaš. Kje je fora? Nas so učili, da se zaklep mora sam zapreti, brez da "ubijaš boga v njem" in da se zastoj rešuje drugače, kot je prikazano v videu...
Odgovori
#90
Ziga glede na to da je kar veliko obmocje kjer prosto streljate me zanima kje to je ce ni skrivnost.
Odgovori
#91
Jabolko, te nevarnosti se popolnoma zavedam. Na tekmah in tečajih vedno ljudi opozarjam, da naj pazijo kako dajejo pištolo v tok, da naj ne hitijo in da naj bodo pozorni na ohlapna oblačila in ostale obstrukcije.
Lansko leto sem nekoga na treningu na Mlakah verjetno zadnji moment ujel, ko je hotel potisnit polnega XDMa v tok skupaj s svojim ohlapnim puloverjem

Podobno napako je lansko leto naredila Manca, ko je snemala z mojo P226 - polno pištolo je dala v tok. Kdor koli je bil že kdaj zraven pri snemanju vam lahko pove, da sem zelo pedanten in živčen glede varnosti in da tudi lastno punco in kolege kdaj zaradi takih stvari naderem. Je pa očitno učinkovito. Od takrat naprej s tem ni imela več problemov.

Ko dajem pištolo v tok tudi sam vedno uporabim varovalo ali pa decocker (razen pri glockih). Če pozorno pogledaš je na obeh posnetkih kladivce na pištoli v spuščenem položaju. Pri Shotgun videu se to vidi in sliši na 1:04 ko je pištola še usmerjena v tla, stran od moje noge, pri Fog videu pa je ta del izrezan zaradi montaže pri preskoku kadra. 

Gledanju levo-desno američani pravijo "scanning" in ima tako kot večina tehnik za sabo nek smisel. Stvar so začeli učiti in uporabljati kot orodje za zmanjševanje tunelskega vida, ki se pojavi pri ljudeh, ki so v oboroženem spopadu.  Če tehniko učiš in uporabljaš kot samo pogled levo-desno, potem tudi to ostane in ne služi svojemu namenu. Dober članek na to temo: http://www.shootingillustrated.com/index.../scanning/

@Dong, streljamo na več različnih streliščih, ki pa žal niso v naši lasti, zato o lokacijah brez privolitve lastnikov raje ne bom razglabljal na temu forumu.
Odgovori
#92
(29-03-2015, 21:39)jabolko Napisal: Mi je padlo v oč tvoje vstavljanje pištole z napetim kladivcem najprej mimo in potem v futrolo...točno zaradi tega smo v ipsc ju res da le na treningu kjer se očitno ne gre po pravilih, do sedaj imeli dva primira ko sta strelca pri vstavljanju pištole z prožilcem zadela v rob futrole in se ustrelila po nogi...k sreči oba brez trajnih posledic...vaše posnetke gledam le slučajno se mi pa ta dva ki si ju objavu dopadeta, kar obvladaš... no nebi blo treba vrtet glave levo desno saj veš kako je reku mato kaj to pomeni pa tudi v dejanskem spopadu domnevam se tega ne počne... moje mnenje pač Clap

Ne razumem...ustrelila sta se brez trajnih posledic? Sta uporabljala krogle iz voska ali pa sta krogli res le rahlo oplazili nogo v obeh primerih?

Sicer si namreč ne predstavljam, da ni trajnih posledic, mora biti pa vsaj konkretna brazgotina...
Odgovori
#93
(29-03-2015, 23:56)Ales Napisal: Ne razumem...ustrelila sta se brez trajnih posledic? Sta uporabljala krogle iz voska ali pa sta krogli res le rahlo oplazili nogo v obeh primerih?

Sicer si namreč ne predstavljam, da ni trajnih posledic, mora biti pa vsaj konkretna brazgotina...

Če uporabim malo domišljije, bi rekel, da je s "trajna posledica" mišljeno na funkcionalnost noge. Npr, če si prestreliš sklep, ki ga ni mogoče rekonstruirati brez, da bi "uporabnik" šepal oz. kako drugače ne mogel uporabljati noge kot prej. Ali pa da si odstreliš živec in postane noga hroma. Ali pa se primer zakomplicira in je potrebno nogo amputirati. Če pa je funkcionalnost česarkoli odstreljenega zaradi strela ostala relativno nespremenjena, pa bi temu rekel "brez trajnih posledic" (na mesu, v glavi pa upam, da bo do smrti ostala šola :) ).
Odgovori
#94
(29-03-2015, 23:13)Žiga P Napisal: Jabolko, te nevarnosti se popolnoma zavedam. Na tekmah in tečajih vedno ljudi opozarjam, da naj pazijo kako dajejo pištolo v tok, da naj ne hitijo in da naj bodo pozorni na ohlapna oblačila in ostale obstrukcije.
Lansko leto sem nekoga na treningu na Mlakah verjetno zadnji moment ujel, ko je hotel potisnit polnega XDMa v tok skupaj s svojim ohlapnim puloverjem

Podobno napako je lansko leto naredila Manca, ko je snemala z mojo P226 - polno pištolo je dala v tok. Kdor koli je bil že kdaj zraven pri snemanju vam lahko pove, da sem zelo pedanten in živčen glede varnosti in da tudi lastno punco in kolege kdaj zaradi takih stvari naderem. Je pa očitno učinkovito. Od takrat naprej s tem ni imela več problemov.

Ko dajem pištolo v tok tudi sam vedno uporabim varovalo ali pa decocker (razen pri glockih). Če pozorno pogledaš je na obeh posnetkih kladivce na pištoli v spuščenem položaju. Pri Shotgun videu se to vidi in sliši na 1:04 ko je pištola še usmerjena v tla, stran od moje noge, pri Fog videu pa je ta del izrezan zaradi montaže pri preskoku kadra. 

Gledanju levo-desno američani pravijo "scanning" in ima tako kot večina tehnik za sabo nek smisel. Stvar so začeli učiti in uporabljati kot orodje za zmanjševanje tunelskega vida, ki se pojavi pri ljudeh, ki so v oboroženem spopadu.  Če tehniko učiš in uporabljaš kot samo pogled levo-desno, potem tudi to ostane in ne služi svojemu namenu. Dober članek na to temo: http://www.shootingillustrated.com/index.../scanning/

@Dong, streljamo na več različnih streliščih, ki pa žal niso v naši lasti, zato o lokacijah brez privolitve lastnikov raje ne bom razglabljal na temu forumu.
Maš prav sem res pozorno pogledal in je spuščeno, kladivce mislim čeprav je teško videt u žaru borbe pač, se ti opravičujem...ajd.
Odgovori
#95
(29-03-2015, 23:56)Ales Napisal:
(29-03-2015, 21:39)jabolko Napisal: Mi je padlo v oč tvoje vstavljanje pištole z napetim kladivcem najprej mimo in potem v futrolo...točno zaradi tega smo v ipsc ju res da le na treningu kjer se očitno ne gre po pravilih, do sedaj imeli dva primira ko sta strelca pri vstavljanju pištole z prožilcem zadela v rob futrole in se ustrelila po nogi...k sreči oba brez trajnih posledic...vaše posnetke gledam le slučajno se mi pa ta dva ki si ju objavu dopadeta, kar obvladaš... no nebi blo treba vrtet glave levo desno saj veš kako je reku mato kaj to pomeni pa tudi v dejanskem spopadu domnevam se tega ne počne... moje mnenje pač Clap

Ne razumem...ustrelila sta se brez trajnih posledic? Sta uporabljala krogle iz voska ali pa sta krogli res le rahlo oplazili nogo v obeh primerih?

Sicer si namreč ne predstavljam, da ni trajnih posledic, mora biti pa vsaj konkretna brazgotina...

IPSCjevci uporabljamo samo prave krogle... kaj sem mislu ti je romunov lepo ražložu je pa tole ustavljanje pištole v tok dokaj nevarno če ne spustiš kladivca ali jo zavaruješ je hitro nesreča tu...po tekmah opazujem kako brezskrbno se to počne napamet in z preveliko silo ne vem zakaj saj takrat ura ne teče...sam sem znan po tem da ustavljanje pištole pospremim z pogledom in prav zmerom odmaknem nogo...
Odgovori
#96
(30-03-2015, 11:05)romunov Napisal:
(29-03-2015, 23:56)Ales Napisal: Ne razumem...ustrelila sta se brez trajnih posledic? Sta uporabljala krogle iz voska ali pa sta krogli res le rahlo oplazili nogo v obeh primerih?

Sicer si namreč ne predstavljam, da ni trajnih posledic, mora biti pa vsaj konkretna brazgotina...

Če uporabim malo domišljije, bi rekel, da je s "trajna posledica" mišljeno na funkcionalnost noge. Npr, če si prestreliš sklep, ki ga ni mogoče rekonstruirati brez, da bi "uporabnik" šepal oz. kako drugače ne mogel uporabljati noge kot prej. Ali pa da si odstreliš živec in postane noga hroma. Ali pa se primer zakomplicira in je potrebno nogo amputirati. Če pa je funkcionalnost česarkoli odstreljenega zaradi strela ostala relativno nespremenjena, pa bi temu rekel "brez trajnih posledic" (na mesu, v glavi pa upam, da bo do smrti ostala šola :) ).

Vse jasno, le tam pri 'odstreljenem' si se verjetno zatipkal :-D
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)