Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kategorija B4 in B7 - Orožni list za lov
#1
Pozdravljeni,

Pred dvevi je med kolegi potekala dolga debata in ker si nismo prišli do konca se na vas obračam z prošnjo po nasvetu oziroma obrazložitevi nekaj stvari. Za komentarje naprošam zlasti tiste člane foruma, ki so pravno "podkovani".

Nekdo bi rad kupil dolgocevno orožje, ki je pri prodajalcu kategorizirano v kategorijo B7 (polavtomatsko orožje ki izgleda kot vojaško ...). Ta oseba ŽE poseduje orožni list za lov (Orožni list za lov, ribolov in ostale poljuprivedne dejavnosti :) ), torej po zakonu ni upravičena do nakupa orožja v kategoriji B7.
Torej, če bi si ta oseba močno želela kupiti orožje v kategoriji B7 mora zaprosit za Orožni list za šport.
Zanima me sledeče:
- Kakšna dovoljenaja mora ta oseba dobiti, da lahko na UE zaprosi za OL za šport? Naj povdarim da ima oseba ŽE orožni list za lov že cca 15 let. (Vpis v stresko društvo, zdravniški pregled, preverka na policiji, obvezna udeležba na tekmah,  izpit o varnem rokovanju z orožjem... ) Torej kaj mora vse storiti oziroma cesar ji ni potrebno storiti?

- Hipotetično predpostavljamo da je omenjena oseba orožni list za šport dobila in kupila orožje kategorije B7. Po nekaj letih se oseba odloči, da se z strelstvom ne bo več ukvarjala ampak samo še z lovstvom. Kaj se v tem primeru zgodi z orožjem kategorije B7? Ga mora imetnik prodati ali ga UE odvzame lastniku? Lahko imetnik prepiše orožje na orožni list za lov ali mora preprosto pridobi posestni list za kategorijo B7, s čimer se pa obvezuje da jo lahko samo hrani in ge ne sme uporabljat? (Imetnik ni upravičen do nakupa streliva)

Hvala za pojasnila
Odgovori
#2
V naši občini so primeri ko ima lovec vpisano B7 za lov.
Odgovori
#3
Potrdilo o udelezbi na tekmah se zahteva,ko vlozis vlogo za nabavno dovoljenje.
Kasneje se to ne preverja vec.
Bi te pa popravil glede navedbe v zadnji alineji. Ce imas samo dovoljenje za posest orozja to ne pomeni, da ga ne smes uporabljati. Pomeni,da ne mores za to orozje kupovati streliva brez nabavnega dovoljenja, ki ga izda UE.

Ne vem pa, kaksen je postopek za pridobitev OL za sport za tiste, ki ze imajo OL za lov.

Ce ni skrivnost, kaksno B7 pusko pa kupuje?
Kot sem slisal, ima kar nekaj lovcev polavtomatsko orozje (b7 ali b4).
Odgovori
#4
@JRC

Ta možak, ki bi si rad kupil orožje v kategoriji B7, je nekako čustveno navezan na določen model YUGO kalašnika AK47, kateri mu je pred leti (takrat še v Yugo armiji rešil življenje, ko je opravljal obvezno služenje vojaškega roka na Srbsko-Bolgarski meji). Ker sam točno ve da nima pogojev ta pridobitev AK47 v full avto izvedbi, se je odločil da bi kupil predelanega v polavtomatsko izvedbo v kategoriji B7.

Ja lovci lahko kupujejo polavtomatsko orožje v kategoriji B4, ne pa tudi v kategoriji B7. Vsi lovci, ki so pridobili orožje v kategoriji B7 v zadnjem času, je bilo za njih bolj srečno naključje (neznanje oziroma nepoznanje zakonov referenta na UE) kot pravilo.
Odgovori
#5
Na spletni strani MNZ-ja LINK, piše naslednje:

Dovoljenje za nabavo orožja

Vlogo za izdajo dovoljenja za nabavo orožja lahko vloži polnoletna oseba na upravni enoti, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče. Razlogi nabave so določeni z zakonom (osebna varnost, lov, šport, zbiranje in drugi). 

Oseba, ki zaprosi za izdajo dovoljenja za nabavo orožja, mora aktivno sodelovati pri zbiranju dokazil in pri nabavi prvega kosa varnostnega, lovskega ali športnega orožja. Priložiti mora naslednja dokazila:


Lovsko orožje:
• potrdilo o članstvu v lovski organizaciji,
• potrdilo o opravljenem zdravniškem pregledu, ki ga dobite pri pooblaščenem zdravniku.

Športno orožje:
• potrdilo o članstvu v strelski organizaciji,
• potrdilo o opravljenem zdravniškem pregledu, ki ga dobite pri pooblaščenem zdravniku,
• potrdilo, da:
- ste opravili preizkus znanja o ravnanju z orožjem pri pooblaščeni organizaciji; ali
- ste opravili preizkus znanja o ravnanju z orožjem v skladu s predpisi, ki urejajo nošenje orožja v državnih organih; ali
- ste član lovske družine oziroma imate opravljen lovski izpit; ali
- ste varnostnik, ki je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem v skladu s predpisi o zasebnem varovanju in o obveznem organiziranju službe varovanja.
 
Ne glede na opisano se dovoljenja za nabavo orožja ne izda osebi zaradi:
• zadržkov javnega reda,
• nezanesljivosti,
• uveljavitve pravice do ugovora vesti po posebnih predpisih.
Pri osebi, ki že ima orožni list za lovsko orožje, upravna enota ne preverja zgoraj opisanih pogojev, temveč ji nemudoma izda dovoljenje za nabavo lovskega orožja (praviloma največ 5 kosov). Enako velja za športno orožje.[url=http://www.mnz.gov.si/si/mnz_za_vas/civilno_orozje_in_eksplozivi/civilno_orozje/][/url]


Torej če si prav razlagam je, ob pogoju da že imaš orožni list za Lov, pogoj le še ta da si član strelske organizacije (Strelskega društva) in da opraviš Zdravniški pregled??
Odgovori
#6
Tako je.
cca 2 leti nazaj sem vprašal referentko, in mi je rekla, da moram prinesti (OL za lov že imam):

1.) Potrdilo o članstvu v društvu
2.) Potrdilo o udeležbi na "tekmah"
3.) Zdravniški pregled (ker je minilo več kot 2 leti od takrat, ko sem ga delal za OL za lov, če ne bi še to veljalo isto)

Tako da sedaj čakam sredino februarja, da uredim OL za šport in iz PRINCIPA kupim B7.
Odgovori
#7
To so pogoji za izdajo nabavnega dovoljenja.
Ce zeli ak47 vpisati v orozni list, bo potreboval se potrdilo o udelezbi na tekmah z vk pusko.
Za posestni list pa zadosca zgoraj napisano (brez potrdila o tekmah).

Drugace pa tudi mene zelo ima, da bi kupil en kos b7 iz principa ampak Verjetno bom za Rebceve prepozen...
Odgovori
#8
Ok hvala obema za pojasnila...

Zanima me kako kaj dobi potrdilo o udeležbah na tekmah, če pa še nima orožja? OK ima lovsko orožje ampak to predvidevam da ni ok?
A ta potrdila moraš potem vsako leto dostavljat na ue ali kako?
Kaj se zgodi če npr 2 leti potem ne tekmuješ z orožjem B7 ampak zgolj plačuješ članarino strelskemu društvu?
Odgovori
#9
Zanimivo bi bilo testirati določbo 2. člena Pravilnika o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom, ki navaja katere kategorije so dovoljene za _lov_.


Citat:(1) Lovsko orožje je dolgocevno in kratkocevno strelno orožje kategorij B1, B5, B6, C1, C2, C3 in D1, ki so opredeljene v predpisu, ki ureja orožje.

(2) Ne glede na prvi odstavek tega člena je izjemoma pri lovu dovoljena tudi uporaba orožja iz kategorije B4, vendar se nabojnik ne sme napolniti z več kot dvema nabojema.

Vemo pa, da lahko poleg lova tudi tekmuje.
Sicer pa lahko kadarkoli oddaš nabavno dovoljenje za B7 in ga vpišeš na posestni list, patrone pa najdeš na tleh.
Odgovori
#10
Kategorija je opisne narave kar pomeni, da Zveza načeloma lahko izda potrdilo o tekmovanju s pol avtomatsko puško z risano cevjo in vanj paše tako B7 kot B4.


PS: Edini pogoj je da polni magazin z več kot dvema nabojema ::) ::) : ) ::) ) : ) : ) ne morem si kaj :)
Odgovori
#11
(16-01-2016, 19:54)borzon Napisal: Ok hvala obema za pojasnila...

Zanima me kako kaj dobi potrdilo o udeležbah na tekmah, če pa še nima orožja? OK ima lovsko orožje ampak to predvidevam da ni ok?
A ta potrdila moraš potem vsako leto dostavljat na ue ali kako?
Kaj se zgodi če npr 2 leti potem ne tekmuješ z orožjem B7 ampak zgolj plačuješ članarino strelskemu društvu?

enostavno.
ne.
nič.

(16-01-2016, 19:59)romunov Napisal: Zanimivo bi bilo testirati določbo 2. člena Pravilnika o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom, ki navaja katere kategorije so dovoljene za _lov_.


Citat:(1) Lovsko orožje je dolgocevno in kratkocevno strelno orožje kategorij B1, B5, B6, C1, C2, C3 in D1, ki so opredeljene v predpisu, ki ureja orožje.

(2) Ne glede na prvi odstavek tega člena je izjemoma pri lovu dovoljena tudi uporaba orožja iz kategorije B4, vendar se nabojnik ne sme napolniti z več kot dvema nabojema.

Vemo pa, da lahko poleg lova tudi tekmuje.
Sicer pa lahko kadarkoli oddaš nabavno dovoljenje za B7 in ga vpišeš na posestni list, patrone pa najdeš na tleh.

Posestni list se izda FIRMI in ne posamezniku.

(16-01-2016, 19:26)JRC Napisal: To so pogoji za izdajo nabavnega dovoljenja.
Ce zeli ak47 vpisati v orozni list, bo potreboval se potrdilo o udelezbi na tekmah z vk pusko.
Za posestni list pa zadosca zgoraj napisano (brez potrdila o tekmah).

Drugace pa tudi mene zelo ima, da bi kupil en kos b7 iz principa ampak Verjetno bom za Rebceve prepozen...

Posestni list se izda firmi in ne posamezniku.
Odgovori
#12
Imam dovoljenje za posest in nisem firma. Na DPimam kos, s katerim takrat se nisem tekmoval.

In imam tudi orozni list, kamor sem prenesel kose iz DP, za katere sem dostavil potrdila.

Tekmuje pa lahko pred nakupom. To je se najceneje, sicer mora najprej vpisati kupljen kos na Dovoljenje za posest, po pridobitvi potrdila o udelezbi na tekmah, pa se prepise v OL.
Odgovori
#13
Skrjani čas, da sprejmemo avstrijski model, ko lahko repetirno dolgocevno (jaz bi dodal še kratkocevno) kupi praktično vsakdo, razne če ima izrecno prepoved...kdor pa hoče polavtomatiko, pa enaki pogoji kot danes in max 5 kosof. + še 2 x dodatno izmeljive cevi
Odgovori
#14
(16-01-2016, 21:07)JRC Napisal: Imam dovoljenje za posest in nisem firma. Na DPimam kos, s katerim takrat se nisem tekmoval.

In imam tudi orozni list, kamor sem prenesel kose iz DP, za katere sem dostavil potrdila.

Tekmuje pa lahko pred nakupom. To je se najceneje, sicer mora najprej vpisati kupljen kos na Dovoljenje za posest, po pridobitvi potrdila o udelezbi na tekmah, pa se prepise v OL.

Verjamem da imaš dovoljenje za posest orožja, samo nimaš pa orožni posestni list, zato ker nisi firma ali društvo.
Najceneje je dobiti še tisto dodatno potrdilo in upisati direkt na orožni list se strinjam.


Priponke Male slike
   
Odgovori
#15
(16-01-2016, 22:11)Ales Napisal: Skrjani čas, da sprejmemo avstrijski model, ko lahko repetirno dolgocevno (jaz bi dodal še kratkocevno) kupi praktično vsakdo, razne če ima izrecno prepoved...kdor pa hoče polavtomatiko, pa enaki pogoji kot danes in max 5 kosof. + še 2 x dodatno izmeljive cevi

Kaj bi ti omejeval število kosov......  pa tudi polavtomatsko orožje ti dela probleme...

Če meni paše imam lahko 1 ali pa 50 kosov, to je čisto moj problem, pa še enih tridest menjalnih cevi, če mi paše.

p.s. a moramo vedno sami sebi v skledo pljuvati.
lp Melly
Odgovori
#16
(16-01-2016, 20:42)jabolko Napisal: Posestni list se izda FIRMI in ne posamezniku.
Ah, ta dva poimenovanja vedno zamešam, ampak mislm, da je iz konteksta razvidno, da gre za listino, ki ja namenjena posamezniku.
Odgovori
#17
Kot so nekateri pravilno ugotovili, v Sloveniji na področju legalnega strelnega orožja ni zaznati težav z njim v smislu izvajanja družbeno problematičnih dejanj (poglavitno izhodišče orožne zakonodaje). Kot sem sam že večkrat poudaril to ne pomeni, da je sistem v določenih elementih zasnovan posebej posrečeno, zato bi kazalo izvesti nekatere korekcije.


Vzemimo primer gospoda iz tega vprašanja.
Biti sposoben korektno izvajati lov (uporaba orožja v nenadzorovanem okolju, uporaba orožja v manj idealnih pogojih, neetičnost zastrelitev,...) nedvomno zahteva nadgradnjo nekaterih osnovnih veščin pri uporabi strelnega orožja (seveda lov terja tudi druga znanja). Glede na to, da že legalno poseduje strelno orožje, potem okolici ali sebi ne predstavlja nevarnosti. Če zakonodajo opazujemo s stališča izhodišč, kakšne cilje dosežemo z zahtevo po obveznem članstvu v strelski organizaciji? Isto vprašanje je na mestu tudi za udeležbo na tekmah. Gre za določbo, ki je dejansko sama sebi namen in predstavlja zgolj nepotrebno administrativno oviro.
Še večji absurd predstavlja zahteva po pridobitvi zdravniškega spričevala. Ko je omenjeni gospod pridobil prvotno dovoljenje, je nedvomno opravil zdravniški pregled. Pri tem mu zdravnik potrdil zdravstveno ustreznost za polno dobo, lahko tudi za krajše obdobje, če je ocenil, da to narekuje njegovo specifično zdravstveno stanje, lahko pa njegove zdravstvene ustreznosti tudi nebi potrdil. Glede na to, da omenjeni gospod dovoljenje ima, lahko iz tega sklepamo, da je zdravstveno sposoben za posest strelnega orožja, potreba po dodatnem dokazovanju pa zgolj nepotrebna administrativna ovira brez realne vrednosti. V kolikor bi ocenili, da je primerno zdravstveno stanje ponovno preveriti, potem bi to moralo veljati za vse in ne le za prosilce (sicer gre za diskriminacijo in nesistemski pristop).
Podobno absurdno je tudi administrativno omejevanje veljavnosti izdanih zdravniških potrdil; če je strokovni organ (pooblaščeni zdravnik), na podlagi strokovnega mnenja, potrdil primernost za določeno obdobje, potem ni nikakršnega razloga, da se to obdobje zaradi administrativnega razloga skrajša. Kar se tiče zdravniških pregledov je na mestu tudi vprašanje medsebojne primerljivosti le teh. Če ima nekdo veljavno vozniško dovoljenje (ob upoštevanju hierarhije bolezenskih stanj, ki predstavljajo zavrnitev – tu bi moral svoje povedati stroka, domnevam pa, da je posest orožja uvrščena višje), kakšen je razlog, da bi posameznik moral ponovno dokazovati svojo zdravstveno primernost za vsako področje posebej?

Kot sem že velikokrat poudaril, sem nedvomno pristaš poenostavitev in poenotenja postopkov, nikakor pa ne na račun zmanjšanja varnosti, oziroma zanemarjanja drugih osnovnih izhodišč. Obstoj zahtev, ki nimajo nikakršne realne vrednosti, pri tem pa predstavljajo nepotrebnega povečevanja administracije, je neprimeren in bi jih bilo posledično potrebno odpraviti. Za to, da lahko ocenimo, kaj je in kaj ni potrebno pa je pač potrebno posamezno rešitev opazovati skozi prizmo osnovnih izhodišč.

Naj se za konec dotaknem še izjave Alesa. Splošen konsenz je, da je strelno orožje potencialno nevarno orodje (trditev na podlagi določljivih kriterijev). Sam sem v osnovno izhodišče za delitev postavil merilo smrtnosti in možnosti osebnih poškodb. Zaradi zgoraj zapisanega, posledično nisem naklonjen zmanjševanju obsega potrebnih preverjanj in znanj za posest strelnega orožja, ki jih poznamo v naši zakonodaji, ravno nasprotno, nekatera znanja pri posameznih skupinah celo manjkajo. Avstrijska rešitev po mojem mnenju ni posebej posrečena in bi se jim znala celo nekoliko maščevati (sploh ob zaostrenih varnostnih razmerah, ko so se nekateri množično oboroževali za zagotavljanje osebne varnosti).

S stališča izhodišč je docela nepomembno koliko nabojev in na kakšen način jih orožje lahko izstreljuje (za usmrtitev je dovolj že en sam izstrelek), zato preverjanje in usposabljanje ni slaba rešitev. Nekdo, ki ima slab namen, mu ni smiselno omogočiti legalno posest strelnega orožja, nekdo, ki takega namena nima, sredstvo ne igra posebnega pomena.

Razprava o dopustnih količinah so po mojem mnenju docela brezpredmetne (razen v smislu posebnih zahtev pri shranjevanju – nevarnost odtujitev), bi bilo pa zanimivo slišati kakšni cilji naj bi se z predpisovanjem omejitev dosegli.
Odgovori
#18
Ja, lahko sestrinjam, ampak pri nas temelji vse na namenu - lov, sport, varnost, zbiranje.
Z AK47 pa ne gres na lov, torej za lovski OL to ne pride v postev.
Ce bi to logiko hoteli uporabiti, bi morali ZORO razstaviti, oz.spremeniti v izhodiscu.
Odgovori
#19
Citat:Naj se za konec dotaknem še izjave Alesa. Splošen konsenz je, da je strelno orožje potencialno nevarno orodje (trditev na podlagi določljivih kriterijev). Sam sem v osnovno izhodišče za delitev postavil merilo smrtnosti in možnosti osebnih poškodb. "Iurium humanorum
 se strinjam, vendar naša družba, ocenjuje da je edino orožje nevarno orodje, vendar... poznam, vidim osebke, ki niso primerni za vozniški izpit oz za udeležbo v cestnem prometu. Tu imam v okolici psihiatrične bolnike, "starejše" udeležence v prometu, epileptike... ki verjetno statistično povzročijo več gorja kot povprečen imetnik orožja, ki seveda mora imeti vsa predpisana izobraževanja in preverke. Seveda pa nas bodo kontroliral in nas držijo na kratko,..."onih" pa se nihče ne upa...
Odgovori
#20
Nekoč sem zapisal, da je med posestniki orožja marsikdaj zaznati pravi fatalizem. Obstaja namreč nekakšna samozadovoljnost, če se stanje poslabša le rahlo ter celo navdušenje, če to ostane nespremenjeno. Prav tako je slišati polno kritik na račun razvoja dogodkov, odnosa širše javnosti do tega vprašana, ne nazadnje nezadovoljstvo nad nepotrebnimi zapleti s katerimi se posamezniki srečujejo, na drugi strani pa se niti ne poizkuša najti primernejših odgovorov. Skupnost je docela brez prave vizije k kateri naj bi se stremelo, kaj šele strategije kako to doseči. To je tisto na kar pogosto opozarjam.

Nisem naiven in se še kako dobro se zavedam realnih okoliščin, ti pa marsikdaj terjajo  sklepanje morebitnih kompromisov. Glede na pomanjkanje izhodišč ta trenutek nihče ne ve kaj so smiselne rešitve, kaj še razumni kompromisi in kaj popolnoma nepotreben balast in nekaj v celoti izven pravnih okvirov »potrebnosti in sorazmernosti ukrepov«.

Na primer zgoraj omenjeno izhodišče »upravičen razlog« je eden slepih čreves obstoječe zakonodaje, ki v ničemer ne prispeva k dosegi bistvenih ciljev le te, na drugi strani pa ustvarja vrsto zapletov in administrativnih ovir. Morda ni realno pričakovati, da bi zadevo lahko v kratkem koreniteje spremenili, je pa po mojem mnenju nedvomno napaka, da se na takšne neumnosti ne opozori, celo več, da se izreče podporo obstoječi zakonodaji, kar je bilo slišati tako na posvetu Šoltesa, kot tudi v diskusiji pred komisijo slovenskega parlamenta.

Kar se tiče bolezenskih stanj, ki posameznika naredijo za posamezno področje neprimernega, bi se moralo povprašati ustrezno stroko (medicina se je o tem že izrekla in imamo na tem področju obstoječ (primerne?) pravilnike) področja pa bi morala biti tudi ustrezno medsebojno primerljiva. Opozoril sem predvsem na to, da podvajanje pregledov in dokazil ni primerno (cilj pri vseh upravnih postopkih bi morala biti racionalizacija, ki ni na račun doseganja osnovnih ciljev). Če torej povzamem, ni problem pregled, problem je v tem, da se stvari podvajajo, kar dviguje ceno, ustvarja zaplete, obremenjuje sistem, varnosti pa se s tem v ničemer ne izboljša.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)