Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
resnično!?
https://www.thelocal.se/20180806/watch-s...um=twitter

Švedi so sicer navdušeni nad svojim 'el kommandate' skoda samo ker niso tega programa dal v obvezno udeležbo novim švedom ,da jih malce bolje integrirajo.

“We don’t always march straight” The Swedish armed forces is standing up for everyones rights
[Image: DjVVXivXsAApifq.jpg][Image: 1066986549.jpg]
Odgovori
BTW, a pri nas gres lahko v uradni uniformi na shod SNS? Ker tole je vsebinsko isto, me zanima kaksni bi bili MSM odzivi...
Odgovori
Si predstavljam da je to rezanje traku 'trajalo' malce dlje

[Image: 10094697_original.jpg]
Odgovori
Vietnamska Milica ,trening 'obstreljevanja letal'

[Image: 103012likx96akakzfm66i.jpg]
[Image: 103014snnlofr2rmf9q5hm.jpg]
[Image: 103013wnti6c17t76x7x7l.jpg]
[Image: 103011cw7p7sqseemllep4.jpg]
Odgovori
Kot JNA.
Odgovori
V JNA so vlekli piloti tarčo za sabo na zajli, ko je začelo žvižgat preblizu traktorja, so še v zraku odklopili vabo in je bilo vaje konec. Baje so se piloti bolj bali teh vaj kot pa vojne napovedi.....kar je razumljivo - gušter/čoban, ki je videl pred par meseci prvič tekočo vodo, ima zdaj 20mm top in ta drug čoban z eno črtico se dere nanj da mora streljat proti tebi. Pa gremo u luft za slavo domovine....
Odgovori
Zgodbice...mislim da se je kar malo selekcije naredilo koga so izučili za upravljalca topa ne...

Sicer nam pa postreži z nesrečami in žrtvami te tvoje trditve  Think
Odgovori
Stric je sedel na topu. 
In ja, res, če nisi bil pismen in vsaj malo šolan res nisi šel na top. 

Žrtev nisem nikoli rekel da je sploh kaj bilo, tako kot ne nesreč. Ne vem kje si to prebral oz. sklepal??
Odgovori
(02-01-2019, 21:40)jernejm Napisal: Stric je sedel na topu. 
In ja, res, če nisi bil pismen in vsaj malo šolan res nisi šel na top. 

Žrtev nisem nikoli rekel da je sploh kaj bilo, tako kot ne nesreč. Ne vem kje si to prebral oz. sklepal??

Gušter čoban, tekoča voda, 20mm top, drug čoban z eno črtico...ja pol pa še prašaš, kje sem prišel do tega sklepa :)) 
 
Bodi dobro Hand
Odgovori
v rusiji ... posnetek 0:25 - 0:46
policaj na konju na miroljubni prireditvi (glede nas froce za ograjo), maha s pištolo ljudem pred nosom   ):-)))


https://youtu.be/_K4Tp-AcRp4?t=24
Odgovori
Vlečenje tarč se opravja še danes , zdaj ko so na voljo leteče makete ja tega sicer manj a še veno , včasih pa so za  vse te štose po zraku n vodi vlekl tarče .

V drugu vojni so imeli za trenirat strelce bombnikov celo malce bolj oklepljena letala ki so ji na živo obstreljevali z posebnim strelivom.
https://www.airspacemag.com/military-avi...-57581298/






Najdražje tarče so pa dalinjsko vodena stara letal do sedaj največ QF-4 Phantom a zdaj že OF-16 
Odgovori
(02-01-2019, 21:40)jernejm Napisal: Stric je sedel na topu. 
In ja, res, če nisi bil pismen in vsaj malo šolan res nisi šel na top. 

Žrtev nisem nikoli rekel da je sploh kaj bilo, tako kot ne nesreč. Ne vem kje si to prebral oz. sklepal??

JNA je bila čisto v redu vojska. Sam sem bil (nekaj časa) merilec (nišanđija) na havbici.

Za začetek, to o pismenosti vzemi nazaj.

V Jugoslaviji takrat je bil uradni jezik srbohrvaški (s povdarkom na "srbo"). Pisalo se je v latinici in cirilici. Jaz sem se cele tri mesece vlekel ven brez cirilice, ki smo se jo sicer učili v osnovni šoli, ampak sem jo tudi že pozabil.

Vendar ko sem moral iti po granate za teren, so me kot najbolj šolanega poslali v magacin (skladišče) in sem moral ugotoviti, da pojma nimam, kaj na zaboju piše. Tehnično gledano sem bil nepismen v tistem skladišču.

Ne glede na vse, sem brez napake prinesel ves material iz skladišča. Imel sem srečo, da so bili milimetri napisani na zaboju, vadbena municija je imela rumene črte čez zaboj. So bili pa tulci posebej, smodniška polnjenja posebej, granate posebej, ter daleč v drugem koncu skladišča vžigalniki posebej. 

Do borbenega streljanja kakor so temu rekli, sem se v cirilici že zverziral, ker tam je bil pa problem, ker je bilo granat več vrst, pa ni bilo nobenih črt. Zapovrh so bila osnovna smodniška polnjenja (v vrečkah) in dodatna. Dodatno se je dalo zraven izključno k kumulativnim minam in sabot granatam.
Odgovori
Pozdravljen,
kot prvo,tole o  JNA kot čisto v redu vojski si lahko nekam zatakneš.Tudi jaz sem bil topničar,protioklepni top MT 12 100 mm "Rapira".Naj samo povem,da naša generacija,pa tudi prejšnja in naslednja,ni streljala z bojnim in tudi ne s šolskim strelivom.Pa kakšna je to vojska,da tri generacije ne streljajo z orožjem,zaradi katerega so pristali za eno leto v Nišu?Ko bi prvič ustrelili v pravi (vojni )situaciji bi čobani zbežali od strahu pred lastnim topom.Mi smo bili  II proletarska(srp in kladivo na zvezdi ),tako da smo vsi imeli vsaj poklicno šolo,pa tako neumnih ljudi ne srečaš pogosto.Pomisli,da v enem letu ne moreš pojasniti cepcu,da je treba lafete vkopat zato,ker bo ob strelu top odskočil kot kozel in ga zradiral,če lafete ne bojo vkopane.Pa bilo dovolj,če bi le enkrat ustrelili za cel divizjon,da vsi vidijo.
Tako da,9 strelov s PAP in eno leto v Nišu.In jaz bedak sem se sam javil v artiljerijo,da bomo "nažigal".Pfej.
Kar se pa tiče cirilice sem bil še na slabšem,ker je bila ta cirilica v ruščini,imeli smo pa tri tipe streliva.Jaz sem se sicer naučil,ker me je stvar zanimala,astali pa niso imeli pojma.
Odgovori
(05-01-2019, 12:33)ssecnik Napisal: Pozdravljen,
kot prvo,tole o  JNA kot čisto v redu vojski si lahko nekam zatakneš.Tudi jaz sem bil topničar,protioklepni top MT 12 100 mm "Rapira".Naj samo povem,da naša generacija,pa tudi prejšnja in naslednja,ni streljala z bojnim in tudi ne s šolskim strelivom.Pa kakšna je to vojska,da tri generacije ne streljajo z orožjem,zaradi katerega so pristali za eno leto v Nišu?Ko bi prvič ustrelili v pravi (vojni )situaciji bi čobani zbežali od strahu pred lastnim topom.Mi smo bili  II proletarska(srp in kladivo na zvezdi ),tako da smo vsi imeli vsaj poklicno šolo,pa tako neumnih ljudi ne srečaš pogosto.Pomisli,da v enem letu ne moreš pojasniti cepcu,da je treba lafete vkopat zato,ker bo ob strelu top odskočil kot kozel in ga zradiral,če lafete ne bojo vkopane.

Jaz sem bil predzadnja  generacija, preden Slovenci več nismo šli v JNA. Bil sem v Vranju, ki sicer kot mesto ni bilo nič posebnega.

Nastreljali pa smo se, koliko so mi kasneje povedali, v primerjavi s Slovensko vojsko, enormno.

Začeli smo z zračno puško in to vsak dan, kmalu potem, ko sem sploh prišel v vojsko. Lahko si imel prostočasno dejavnost in šel streljat še posebej.
Jaz sem sicer prišel prav fizično med zadnjimi v kasarno, dobili smo nove M70AB2. In čelade in opremo in opasače in vse.

Potem smo šli streljat zelo kmalu z M70AB2. Imeli smo še 16 mitraljezov M53 na baterijo, dva na havbico. Mi smo streljali z M70AB2, ker pa sem bil jaz pomočnik mitraljezca (hkrati), sem bil zadolžen za tisto "postolje". Z M53 se je streljalo, da so za nami ostale prazne škatle. Kup je bil visok vsaj do višine človeka.
Steljati smo začeli tako, da je podoficir pobral vsak 10. naboj iz redenika, tako da se je mitraljez po vsakem rafalu zagotovo ustavil.

Potem smo šli še na nočno streljanje, na neke lučke. Vse enako, samo ponoči.

Potem smo šli na prvi "teren", na Krivolak, v Makedonijo. Tam zopet M70AB in M53. Potem smo šli na drugi teren, tam smo streljali s havbicami, ki pa so imele neke vložke, steljali smo neko 20mm  "obeležavajuće" strelivo. Potem sicer drugi teren, streljanje s šolsko mino, rumena mina, oziroma z rumeno črto, priletelo je, počilo je malo se je skadilo. Sama granata pa je sicer zgledala kot prava.

Potem pa tretji teren ali pa je to bil drugi teren, z malo pavze v kasarni, kjer smo streljali z "durbinom", kakor so rekli "neposredno gađanje" na tarčo. To pa je počilo, da se je streslo vse skupaj. Ne spomnim se, koliko smodniških polnjenj smo dali, mislim da sigurno nekaj maksimalnih. To poči tako, da čutiš v preponi. Jaz sem bil namerilec takrat, ta sedi na havbici levo, to pa res poči.

Potem pa še v okviru istega streljanja streljanje na "pikete", na cilje po krivulji, zdaj ne vem - če 12km daleč. Iz nekega razloga,
 se je streljalo z vrvico, vsi smo šli od havbice stran. Tisti amortizer na havbici se je zložil do konca skupaj.

 Jaz sem vedno rad streljal, zame je to bilo top, res.
Odgovori
Sam sem pa bil “brdska pešadija” minometni vod 82 mm, generacija 82/83 Škofja Loka, nastreljali smi se vec kot dovolj z minometi, kot tudi pehotnim orozjem seveda s pravimi naboji, navdiusil me je minomet, se danes bi probal ?
Odgovori
(05-01-2019, 16:23)milans Napisal: Sam sem pa bil “brdska pešadija” minometni vod 82 mm, generacija 82/83 Škofja Loka, nastreljali smi se vec kot dovolj z minometi, kot tudi pehotnim orozjem seveda s pravimi naboji, navdiusil me je minomet, se danes bi probal ?

Zgleda, da je bilo tako, da so se eni v JNA nastreljali do daske, eni pa nič. Od česa je bilo to odvisno, nimam pojma. V glavnem, meni se ni zdelo, da bi bile kakšne omejitve.

Tudi to, kar pripovedujejo v SV, da imajo raztrgane uniforme pa čevlje - to je nam bilo tuje. Nove uniforme po pranju sicer zagotovo nisi več dobil nazaj nove, poškodovane škornje pa si lahko kadarkoli brez nekega teženja dobil druge. Ponavadi tudi ne nove, a recimo če je odstopil podplat si dobil rabljen škorenj samo pač nov podplat. In to v hipu. Šel si v skladišče, sezul škornje, tam so imeli pač 10 parov iste številke, tako da si recimo lahko celo zbiral.

Podpisal si nekaj in dobil nove (pač popravljene) škornje. Podpisan listek si dal čatu v četi in to je bilo to.

Tako da kaj pa vem. Ni bilo idealno, samo me čudi, da je danes tako slabo. Menda. Osebno kasarne SV sploh nisem videl znotraj, niti opreme, niti ljudi.
Odgovori
bbbbb2011,
sem vesel zate,vsaj veš zakaj si zabil leto dni.Mi smo ven prišli samo napumpani s politiko in teorijo,pa spoznal si,kakšen poden od ljudi hodi po tem svetu.

LP Srečo
Odgovori
Doh

Še pomnite, tovariši?

Dumb

... menda res drži, da starejši ko si, bolj se spominjaš svojih mladih dni ...

lp upor500
Odgovori
(06-11-2018, 19:44)mr.T Napisal: Si predstavljam da je to rezanje traku 'trajalo' malce dlje

[Image: 10094697_original.jpg]


fotograf je vsekakor dobro postavljen :)
Odgovori
Jaz sem bil v SV, nabornik, pa ni bilo problemov z opremo. Častniki so imeli nov goretex (ali nekaj podobnega) od glave do pet, mi pa jugo zaloge. AB2 so bile kot nove. Streljali smo dvakrat mk, enkrat pištola, enkrat dnevno enkrat nočno z avtomatom, metanje bomb. 120 mm minomet so obljubljal in obljubljal streljanje pa na koncu nic od tega. Se najbolj zanimivo je bila straža ob tankovskem streljanju - mislim, da na Počku, ko so imeli neko testiranje (Fotona če se prav spomnim). Potres :)
Hrana je bila pa dovolj dobra, da jih je kar nekaj jedlo bolje kot doma.
Bolj kot pomanjkanje municije se je takrat izpostavljalo birokracijo, zavarovanje, termin ipd.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 4 Gost(ov)