Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
resnično!?
Jabučku v vednost:
Bil sem ena zadnjih generacij mornariške pešadije na Lastovu (bolj "bogu iza nogu" težko najdeš...) in smo šli na večje protiletalske manevre v Zadar. Tam so bili postrojeni kot domine 20mm dvojčki, trojčki in Boforji 40 mm, nad nami pa je preletaval Galeb, ki je vlekel tarčo. In seveda ko so vojaki streljali ekipno na to tarčo, se je v sosednji ekipi našel nek šiptarski čoban, ki ni dojel sistema (ali pa se je samo delal neumnega, tega je bilo veliko) in je meril kar v letalo. Na vso srečo je to še pravočasno opazil poročnik in ga vidno pretresen s psovkami nagnal s topa. Tako, da to ni tako nemogoče in vprašanje koliko je bilo takih "mejnih" primerov.
vem, da nič ne vem
Odgovori
Če hočeš zadeti tarčo, moraš meriti v letalo...odvisno od razdalje in od hitrosti "traktorja".  Wink
Odgovori
357, to mi je jasno, ampak tam ni šlo za to. Jeklenica s katero letalo vleče tarčo je dolga cca 200-300 metrov in je bilo kar evidentno da gre za napako. Eek
vem, da nič ne vem
Odgovori
(07-01-2019, 11:02)Barbapapa Napisal: Jabučku v vednost:
Bil sem ena zadnjih generacij mornariške pešadije na Lastovu (bolj "bogu iza nogu" težko najdeš...) in smo šli na večje protiletalske manevre v Zadar. Tam so bili postrojeni kot domine 20mm dvojčki, trojčki in Boforji 40 mm, nad nami pa je preletaval Galeb, ki je vlekel tarčo. In seveda ko so vojaki streljali ekipno na to tarčo, se je v sosednji ekipi našel nek šiptarski čoban, ki ni dojel sistema (ali pa se je samo delal neumnega, tega je bilo veliko) in je meril kar v letalo. Na vso srečo je to še pravočasno opazil poročnik in ga vidno pretresen s psovkami nagnal s topa. Tako, da to ni tako nemogoče in vprašanje koliko je bilo takih "mejnih" primerov.

Lol Hand
Odgovori
No, jaz sem dal tudi SV skozi, sicer smo bili turbo specialci (logistična enota) ampak glih mi smo morali sestavljat skupaj opremo in vse ostalo da je vojašnica sploh funkcionirala. Zato smo imeli delali v drobovju vojašnice in videli kam gre vse skupaj. Če nebi ostalo iz prejšnjega režima dovolj materiala, bi se obmetavali s kamni in tepli s palicami, to sem prepričan!
Da je šel poveljnik s puchom na sestanek v Ljubljano smo potegnili dizel na šlauf iz kamionov ki so stali. V kamione ki so delovali in vozili pešadijo na vaje pa smo olje točili ob zamenjavi iz taistih nedelujočih stopetdesetk in stodesetk. Šparalo se je povsod in to tako, da so si Bohinjci zapiske delali.... Grin
Odgovori
hja , JNA 87/88 in ne morem rečt, da nismo pokali ali da bi bila kakršnakoli težava z opremo. OK - priznam, da sem preživel celo leto v ŠRO. Pokalo se je pa z vsem : PAP,AP, M53, tromblon (šolski), RB (šolski in bojevi), bestrzajni top (samo šolski),  minomet 82mm bojevi. Še nekih 10 dkg vitezita ali nečesa podobnega smo zakopali in prižgali Smile Izpustili smo samo M84, ker so ravno uvedli prve primerke, pištolo in ostrostrelsko sem zamudil zaradi dežurstva. Oprema - bog ne daj, da ni bilo kaj v redu, nagnali so te v delavnico ali po novo, če ni šlo popravit. Mojstri puškarji so pregledali vsak kos vsaj 2x na klaso, se pravi na 6 mesecev.
O indoktrinaciji ne bi, je bilo kot je bilo...ampak obvladal si praktično vse, kar je pehota običajno uporabljala.
Odgovori
(07-01-2019, 11:02)Barbapapa Napisal: Jabučku v vednost:

Vseeno, uporaba orožja ni za vsakogar.

Jaz sem streljal, z M53, kot pomočnik mitraljezca. Na havbici je imel vsak primarno vlogo, ter sekundarno, moja je bila pomočnik 1. mitraljeza. V bistvu nič kaj kunštnega, sestavljaš tiste redenike, pač vlačiš tiste škatle. Ni mi bilo treba polniti redenikov, to je počel čato z neko mašinico v skladišču.

Skratka, imeli smo vzet ven vsak 10. naboj na začetku. Zvok M53 zna biti strašljiv, dokler se ne navadiš.

No, vsi streljajo moj mitraljezec pa nič. Gledam jaz unega mitraljezca, nekega Bosanca. Nič. Nakar pritisne in krogle so letele daleč čez grudobran.
Dere se oficir, pazi kam vama municija leti.

Bosanec se nekaj preklada, nič. Vprašam ga, kaj je, pravi ne more mižati. Menda obstaja par procentov ljudi, ko ne morejo mižati z enim očesom.
No, v redu. To smo imeli na šolanju. Treba je dati kapo na oko. Sname Bosanec čelado, mu pomagam povezniti tisto kapo na oko.

Nič. Oficir se dere, bo kaj?
Bosanec se je tresel, ustnica se mu je tresla cel je trepetal ko šiba. Kaj ti je, ga vprašam.

Prestrašil sem se, mi pravi. Tresel se je, da sem mislil, da je kak napad dobil. Pa zašvical je, da mu je čez obrvi teklo.

Vredu, sem rekel. Vedel sem, da bo pizdarija,če zdaj pove, da ne more streljati. Ker to so vse imeli za simulante in so jih obravnali s "pritvorom".

Vem, da so enega šiptarja, ki je stokal, da ne more streljati nabasali v pritvor. Pa enega Slovenca isto. To ni da bo pa zdaj sodna obravnava. Kar prišla je policija, na teren in so folk nabasali.

In sva zamenjala, jaz sem streljal, uni pa mi je redenike zlagal.

Od takrat sva se z Bosancem zmenila, da se vedno zamenjava, s tem da bo on kopal vse zaklone, jaz pa nič. In še danes ne vem, kaj mu je točno bilo. Če je bil pomočnik mitraljezca, se ni bal, za mitraljez pa si preprosto ni upal prijeti.
Odgovori
Če smo že pri JNA, avgust 85/86 Pivka, pešadijska četa. Dobili smo popolnoma novo opremo, od tovarniško konzerviranih M70 AB2, do novih letnih delovnih in mestnih uniform, kar se pa zimsko ne bi moglo reči, ker verjetno niso bile oprane zadnjih 20 generacij pred nami. 
Prvo bojno streljanje je bilo že po 10 dneh, še pred t.i. zakletvo, na Počku, 13 km peš do tam, 2 nabojnika, prvi semi, drugi rafalno. Rezultat: 90% vojakov z krvavimi žulji od novih, sicer kvalitetnih, a še ne uhojenih škornjev. Ne vem iz katerega razloga so me po enem mesecu z nekom zamenjali za pomočnika mitraljezca M53 in sem fasal še 25 kilsko postolje, ki pa se je k sreči na streljanje običajno peljalo na kamionu. Je pa za to veselica na strelišču, ko devet četnih mitraljezcev užge po 150 kom. Pa  potem še 2x toliko oba pomočnika.
Ne vem, kako je danes stanje na Počku, ampak za tiste čase se mi je strelišče zdelo vrhunsko, avtomatske, dvigajoče, premikajoče tarče. Na enem od streljanj z M70, je bilo treba spraznit okvir rafalno z boka na 4 kovinske silhuete, ki so se random dvignile na cca. 30 m.
V glavnem, kot so že eni pred menoj pisali, nekje se je streljalo več, nekje manj, kar se pa opreme tiče, si ga pa prej naje..., če si hudu z pošvedranimi škornji in strgano uniformo, ker ni bilo problem zamenjati.
Aha, še tole. Drži vse, kar se tiče tarče na zajli aviona. Dan pred bojnim streljanjem protiavioncev, je pilot, ki bo vlekel tarčo vse postrojil in jim že v naprej jeb... mater, da ne bi bil slučajno kdo preveč pameten.
Odgovori
(05-01-2019, 21:24)upor500 Napisal: Doh

Še pomnite, tovariši?

Dumb

... menda res drži, da starejši ko si, bolj se spominjaš svojih mladih dni ..

lp upor500
Odgovori
(08-01-2019, 20:08)upor500 Napisal:
(05-01-2019, 21:24)upor500 Napisal: Doh

Še pomnite, tovariši?

Dumb

... menda res drži, da starejši ko si, bolj se spominjaš svojih mladih dni ..

lp upor500

Kaj to ponavljaš ko papiga?
Odgovori
(09-01-2019, 00:59)bbbbbb2011 Napisal: Kaj to ponavljaš ko papiga?

... seveda ... zadeve, o katerih pišete bi sodile v temo "Še pomnite, tovariši?" ...  Lol

lp upor500

(09-01-2019, 07:35)upor500 Napisal:
(09-01-2019, 00:59)bbbbbb2011 Napisal: Kaj to ponavljaš ko papiga?

... seveda ... zadeve, o katerih pišete bi sodile v temo "Še pomnite, tovariši?" ...  Lol

... gre namreč bolj za obujanje spominov kot pa za humoristične teme ...  Wink

lp upor500
Odgovori
Tip je skoraj izpustil AK iz rok, ko začne puška streljati rafalno.

https://youtu.be/bOABE14iUgk

Tako izgleda, če na polavtomatu igla obtiči v prednjem položaju.
Odgovori
Trgovci z novci so neumorni 

[Image: img_1832.jpg]
Odgovori
ta ki tole kupi mora tudi biti biser...
da glede natančnosti najbolj občutljiv del strelske konfiguracije uporabiš kot držalo za nošenje. bravo!!!
Odgovori
https://www.liveleak.com/view?t=aDtKz_1549829725
Odgovori
(11-02-2019, 20:11)bob78 Napisal: https://www.liveleak.com/view?t=aDtKz_1549829725

U mater... to pa ni hec.
Odgovori
(25-01-2019, 08:26)elo Napisal: ta ki tole kupi mora tudi biti biser...
da glede natančnosti najbolj občutljiv del strelske konfiguracije uporabiš kot držalo za nošenje. bravo!!!

Ni tako hudo Smile
Ce imas dobro montazo in daljnogled potem prenese se veliko vec kot taksno prenasanje Smile
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)