Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varnost pri ravnanju z orožjem
mogoče bodo koga te slike vspodbudile da varnost ni nekaj kar se govori tja v tri dni...

Priponke Male slike

Odgovori
Take slikce bodo začeli printat na škatlice nabojev.
Odgovori
(20-02-2016, 13:40)Desc Napisal: Take slikce bodo začeli printat na škatlice nabojev.

Mjaaah. Točno.

Pa saj orožje ni za vsakega.

Po tej analogiji bi morali na prometne lepiti zmesarjene udeležence v nesrečah.

Kaj pa sploh je brez rizika?
Odgovori
Brez rizika je, ko da nuna kondom na svečo.
Odgovori
Več bi se moralo dati tudi na zaščitno opremo, predvsem očala (glušnike itak dajo ljudje gor).
Jaz brez očal ne stereljam. Med streljanjem se mi je odlomil kladivček, ki mi je priletel naravnost v nos, od tam pa proti očesu, če ne bi imela očal na kateih je bila posledično prav lepa zareza/praska bi bila verjetno danes brez očesa.
Upam da neslednjič dvakrat premislite in si jih nadanete. :)
Odgovori
(20-02-2016, 12:17)Kristian Napisal: mogoče bodo koga te slike vspodbudile da varnost ni nekaj kar se govori tja v tri dni...

"Tudi prazna puška vsakih 7 let poči!" pravi star lovski rek. 
Vsako zaporedje "postopkov" pri ravnanju s praznim orožjem ima še kako smisel, pa sem se kljub temu že nekajkrat ujel "presenečenega",...
Odgovori
(20-02-2016, 15:44)ravnohrib Napisal:
(20-02-2016, 12:17)Kristian Napisal: mogoče bodo koga te slike vspodbudile da varnost ni nekaj kar se govori tja v tri dni...

Vsako zaporedje "postopkov" pri ravnanju s praznim orožjem ima še kako smisel, pa sem se kljub temu že nekajkrat ujel "presenečenega",...

Od kod le vlačite tele lovske?

Daj pojasni eksaktno situacijo, da si se ujel presenečenega?
Odgovori
(20-02-2016, 14:47)Patricija Napisal: Več bi se moralo dati tudi na zaščitno opremo, predvsem očala (glušnike itak dajo ljudje gor).
Jaz brez očal ne stereljam. Med streljanjem se mi je odlomil kladivček, ki mi je priletel naravnost v nos, od tam pa proti očesu, če ne bi imela očal na kateih je bila posledično prav lepa zareza/praska bi bila verjetno danes brez očesa.

Uf to je pa redko u 20 letih ipsc ja še nisem videl odlomljenega kladivca, videl pa kar neki strelov krogla na kroglo in posledično uničeno pištolo pa ni bilo k sreči nikomor hujšega, drugače pa skori ne mine trening zlasti ko se strelja na poperje ali platke da nebi negdo dobil delčka razbite krogle nazaj, nekaj primirov je bilo tudi že hujših, tako da očala zmeraj brez debate vsi prisotni  na strelišču ne glede strelec ali gledalec, se pa to pri dinamiki upošteva 100% brez da bi koga opozarjal...
Odgovori
(20-02-2016, 17:26)bbbbbb2011 Napisal:

Te lovske so se pač oblikovale v več kot 100 letnih izkušnjah s strelnim orožjem in vsemi nesrečami in srečami, ki so se z njim pripetile. "Sem bil 100%, da je prazna!" se je izreklo nič kolikokrat, ko je letelo mimo glave, kdaj pa žal tudi kam drugam. Seveda se vsem, ki smo naredili izpit za varno rokovanje z orožjem in ki se 100% vedno in vsakič držimo predpisanih postopkov, taki reki zdijo idiotski. Saj dandanes namreč ni več nesreč med čiščenjem orožja, lukenj v strehah avtomobilov ali oknih,... 

Do presenečenja pride ponavadi takrat, ko se vplete nek zunanji dejavnik; se zgodi nekaj nepredvidljivega, nekdo te prekine, ogovori, se nekaj zgodi zraven tebe in je s tem rutinski postopek prekinjen. 
Pa če me je kdo razumel, da "presenečenega" pomeni, da je počilo - ne, samo v prej opisanih situacijah nisem bil 100%, ali sem izvedel vse korake ali ne. Ali pa sem sem bil 100%, da je orožje prazno, pa sem rutinirano še enkrat preveril, pa je bil naboj v cevi, ipd.,,, Skratka, postopki imajo smisel in "prazna" puška poči, tako je to.
Odgovori
(20-02-2016, 18:50)ravnohrib Napisal:
(20-02-2016, 17:26)bbbbbb2011 Napisal:

Te lovske so se pač oblikovale v več kot 100 letnih izkušnjah s strelnim orožjem in vsemi nesrečami in srečami, ki so se z njim pripetile. "Sem bil 100%, da je prazna!" se je izreklo nič kolikokrat, ko je letelo mimo glave, kdaj pa žal tudi kam drugam. Seveda se vsem, ki smo naredili izpit za varno rokovanje z orožjem in ki se 100% vedno in vsakič držimo predpisanih postopkov, taki reki zdijo idiotski. Saj dandanes namreč ni več nesreč med čiščenjem orožja, lukenj v strehah avtomobilov ali oknih,... 

Do presenečenja pride ponavadi takrat, ko se vplete nek zunanji dejavnik; se zgodi nekaj nepredvidljivega, nekdo te prekine, ogovori, se nekaj zgodi zraven tebe in je s tem rutinski postopek prekinjen. 
Pa če me je kdo razumel, da "presenečenega" pomeni, da je počilo - ne, samo v prej opisanih situacijah nisem bil 100%, ali sem izvedel vse korake ali ne. Ali pa sem sem bil 100%, da je orožje prazno, pa sem rutinirano še enkrat preveril, pa je bil naboj v cevi, ipd.,,, Skratka, postopki imajo smisel in "prazna" puška poči, tako je to.

Jah, to o prekinjanju procedure poznam. Vendar so bili nekoč bolj zrelaksirani okrog naboja v cevi.

Moja pokojna dedek in stric sta oba imela navado, da sta risanice kar nabila, preden sta šla na lov. 

Oba sta puške imela zakočene in to je bilo to.

Ko je dedek prišel iz lova (zmatran  ponoči), je puško odložil v 'lovski sobi' in šel spat.

Zelo redko je šel puško takoj čistit, predvsem če je šel dež, ker je sicer puške nenavadno dobro negoval bi rekel.

In dejansko bi te puške počile prej kot v 7 letih. Babica je pazila, da vnučki nismo opletali okrog lovske sobe (meni je sicer tisti vonj, ki je bil mešanica nagačenih živali in maziva za puške šel strašno na živce). V tej sobi nisem maral biti, pa če bi mi plačali.

In to je bilo to.
Odgovori
Matr ker statističen vzorec... očitno je blo učasih res vse drugače tvoja prednika sta res univerzalni dokaz temu. Plus, da če bi jaz bil tvoja Babica bi tvojemu Dedku napel ene par in bi za vikend on štrudl delal pa še kaj, da bi se odkupil, da bi morala paziti na to kam bo vnuček svoj nos vtaknu, ker je Deda zmatran domov pršu pa ni osvojil osnovne orožne kulture...

N krat je že bilo napisano in nevem zakaj je vedno znova treba z istimi bebastimi argumenti ven hodit. Je nekaj komplementarnih pravil, nekaterih se je treba držati po zakonu spet drugih pa ne, vseh pa se je pametno držati, ker statistično gledano se vsakemu lastniku orožja v njegovem "orožnem življenju" BO zgodilo, da bo eno, dva, tri ali tudi vsa odpovedala. Če že v štartu vržeš stran prvih par je ob praktično 100% dogodku tudi  višina škode in njenih posledic bistveno višja in lahko tudi ultimativna medtem ko bi ob upoštevanju vseh bila morda manjša. Vsak ki pa igra loto pa ve, da če hočeš zagotovo zadet sedmico moraš pokrit tolk in tolk kombinacij, tle je pa zgodba obrnjena in glede na napisano ste nekateri (ali še huje vaši bližnji) zelo blizu "sedmici".

Tudi jaz se ne strinjam s strašenjem (in dvomim da je bil to namen Kristiana) in delanjem slona iz muhe ampak iti v drugo skrajnost, da pa itak nič ni problem in je vse pod kontrolo pa še dosti bolj tečno in nevarno.  Slikice pač nazorno pokažejo kaj se BO zgodilo, ko se bo število komplementarnih pravil zmanjšalo na 0 in bo orožje oddelalo svoje,  kot posledico nesreče, malomarnosti, tehnične okvare ali vsega naštetega.  Ni pa v tej dobi, kjer je disconnect z realnostjo tako velik nič narobe, če se ljudje malce spravijo iz svojih pravljičnih dežel nazaj na ta planet in trenutno realnost...
Odgovori
(21-02-2016, 00:59)Mato Napisal: Matr ker statističen vzorec... očitno je blo učasih res vse drugače tvoja prednika sta res univerzalni dokaz temu. Plus, da če bi jaz bil tvoja Babica bi tvojemu Dedku napel ene par in bi za vikend on štrudl delal pa še kaj, da bi se odkupil, da bi morala paziti na to kam bo vnuček svoj nos vtaknu, ker je Deda zmatran domov pršu pa ni osvojil osnovne orožne kulture...
Čeprav ne dvomim, da zdaj pa moj dedek ni bil po JUSu, se za tisto eno smrdljivo lovsko sobo ni nihče sekiral.
Moje najhujše sranje povezano z orožjem je bilo v vojski (JNA) in je bilo na meji da gre vse v luft.
Streljali smo s 105mm havbico. Jaz sem bil nišanđija, to je ta, ko je rekel 'Pali', poleg mene pa je bil eden s Kosova.
Znal je samo albansko, srbsko par besed. Od tega je bila ena "Razumem".
On je bil pa 'tempirač'. Ko je bil vžigalnik privit na granato, granata pa na čavro, ga je bilo potrebno aktivirati, za to je bil eden poseben ključ.
Jasno je bilo rečeno, da se vžigalnik do zadnjega ne obrne.
Ta butelj pa ga obrne in čaka z množico 6-8 aktiviranih granat.  Nakar, kako se je to zgodilo, nihče ne ve, se ena od teh granat obrne na tla.
In butelj jo popravi nazaj gor in zamolči, da je granata padla.
En Bosanec, ki je bil 'Posluživač' je to videl in je tolče mene po čeladi, da nehamo. Hrup od streljanja pa tak (cca 24 havbic), da se ni dalo nič razumeti, niti če si se drl, ne.
Je bilo pa jasno, da je nekaj narobe. In smo streljanje ustavili. In smo to granato izločili iz streljanja.
Bili smo 0,32mm od nebes in sem v vojski potrošil 3 od svojih devetih življenj. Moj dedek je angelc iz cerkve proti onemu konju butastemu.
Odgovori
pobje, daleč od tega da bi kogarkoli hotel strašiti. Mnogi športni strelci imamo/imajo malo izkrivljeno podobo saj se ves čas zagovarja da je to zgolj športni rekvizit. Tole je pač praktični prikaz kaj se zgodi če se krogla sreča z mehkim tkivom, namesto s kartonom. Meni je bilo zanimivo, kakšen obsežen nivo škode se kaže na slikah, za razliko od filmov, kjer junaki, vsi prerešetani, še zmer tečejo in premagujejo zlikovce ...
Odgovori
Kar se mene tiče, bi lahko takšne slike obesili na vhod strelišča. Bi bilo mogoče manj sprehajanja in kavbojev.
Odgovori
Dosti je lahko posledica bližine, kjer je škoda še povečana zaradi plinov (sploh če je cev naslonjena na "mehko" tkivo).  Je pa pač tako, da nobena travma ni "lepa" ne z orožjem ne z drugimi artefakti (recimo prometne nesreče) in danes je pač trend, da se ljudem približuje realnost, kljub še vedno isti hipokriziji na TV in filmih in namernem izkrivljanju realnosti -> recimo raznorazne serije za malo večje otroke, kjer se na take ali drugačne načine sekajo, borijo in počnejo še kaj podobno destruktivnega. Če bi bilo to posneto v resnični verziji bi bila verjetno gledanost malce manjša in navdušenje nad "reenactmentom"malce manjša.

PS: No vidiš, da je pač "bosanec" uporabil eno od komplementarnih pravil, če bi bil pa tiho ali pa se mu ne bi zdelo pomembno pa bi se morda drugače izšlo. Čeprav kakor vem menda sam padec granate na tla iz manj kot 3m višine naj ne bi aktiviral varoval (itak so večinoma centrifugalni) na detonatorjih topovskih izstrelkov. Za minomet sem 100% da temu ni res, ker je potreben sunek zraka ob izstrelitvi, da se detonator aktivira in sam padec z normalnih delovnih višin (naj ne bi) nima posledic.
Odgovori
Samo informativno me zanima, kam pa gre ta sunek zraka pri minometni mini, a je kakšna luknjica na vžigalniku ali kako?

Priponke Male slike

Odgovori
(21-02-2016, 10:40)Mato Napisal: PS: No vidiš, da je pač "bosanec" uporabil eno od komplementarnih pravil, če bi bil pa tiho ali pa se mu ne bi zdelo pomembno pa bi se morda drugače izšlo. Čeprav kakor vem menda sam padec granate na tla iz manj kot 3m višine naj ne bi aktiviral varoval (itak so večinoma centrifugalni) na detonatorjih topovskih izstrelkov. Za minomet sem 100% da temu ni res, ker je potreben sunek zraka ob izstrelitvi, da se detonator aktivira in sam padec z normalnih delovnih višin (naj ne bi) nima posledic.

Vsaj kako so mene učili ravnati z granatami, ki so aktivirane, jo je treba tudi v cev dati tako, da z eno roko držiš spredaj, da slučajno z njo kam ne rukneš.

105mm granata ni tako težka, je pa res, da ko cel dan streljaš, tam po 15-20 granati se čuti utrujenost.

Pa ne toliko utrujenost, ampak ta udarni val od strela.

Zdaj ne bomo nikoli vedeli, če se je granata aktivirala ali ne. Pa tudi tam na licu mesta nisem imel volje za karkoli pametnega.

Meni osebno pa se je zdela in se mi še vedno zdi najbolj nevarna utrujenost če cel dan tam streljaš. Tega pri streljanju s pištolo ni . Največ da si že utrujen in se roka trese, kar je jasen znak, da je treba nehati.
Odgovori
Ja luknjice so (Link  link2 - na tistem krogcu na detonatorju sta dve luknjici).
Odgovori
No vidiš sej si sam sedaj v dveh postih napisal nekaj komplementarnih pravil... Point je ravno v tem, ker če enkrat pade na tla nisi več 100% in če nisi 100% pač po enem od teh pravil počneš stvari tako in tako in ne drugače in drugače. Nekdo nekje v JNA (v bistvu že prej ampak ok) je pač na podlagi izkušenj prednikov (ki so se razsuli na prafaktorje) pogruntal, da če granata pade na tla je xy% verjetnosti, da bo pri izstrelitvi eksplodirala in ker mu procenti niso bili všeč je postavil pravilo, da če nisi zihr, da je projektil izpraven ga ne izstreliš oz. se ga izstreli drugače kot običajnega. Isto velja pa tudi za druge stvari, če ti najboljši kolega, ki ste ga skupaj pili 30 let da v roke pištolo jo obrneš v pravo smer, preveriš da je prazna in delaš dalje,  zato ker je pač xy% verjetnost, da je kaj spregledal in xy% verjetnost, da bo nastala kakšna škoda. V organizacijah % predpišejo glavni med vama pa vsak zase ve kakšen % je sprejemljiv za koga (ali pa bo to na lastno nesrečo zvedel kasneje in s tem moral živet (ali pa ne)).
Odgovori
(20-02-2016, 18:46)jabolko Napisal:
(20-02-2016, 14:47)Patricija Napisal: Več bi se moralo dati tudi na zaščitno opremo, predvsem očala (glušnike itak dajo ljudje gor).

Uf to je pa redko u 20 letih ipsc ja še nisem videl odlomljenega kladivca, videl pa kar neki strelov krogla na kroglo in posledično uničeno pištolo pa ni bilo k sreči nikomor hujšega, drugače pa skori ne mine trening zlasti ko se strelja na poperje ali platke da nebi negdo dobil delčka razbite krogle nazaj, nekaj primirov je bilo tudi že hujših, tako da očala zmeraj brez debate vsi prisotni  na strelišču ne glede strelec ali gledalec, se pa to pri dinamiki upošteva 100% brez da bi koga opozarjal...
Redki dogodki so tudi manj pričakovani, ampak se zgodijo. Pri poperji in platek je pa itak samoumevni, da lahko od kje kaj prileti, tudi pod kožo.
Največ primerov ko se prav bunijo preko očal sem zasledila pri preciznih strelcih...
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)