Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zastava M76
#1
Pozdrav.
Sem pred nakupom M76 pa me zanimajo vaša mnenja glede te puške. Vrjamem da to ni neki "new age sniper rifle" pa vseeno. 
Me pa zanima, pregledujem internet in obstaja knjiga Pravilo poluautomatska snajperska puška M76 iz časa JNA, ali jo ima kdo na zalogi, jo kupim ugodno, da ne sprašujem neumnosti. 
Hvala.
Odgovori
#2
... pogledaš lahko tole:

http://www.paluba.info/smf/index.php?act...;topic=8.0

http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/p...7.62mm.pdf 
(tole so sicer drugi modeli, ampak je vseeno uporabno)

http://www.olx.ba/artikal/9251332/pravilo-psp-m76/
(prodaja e-knjigo - scan)

https://www.askiven.com/snajperska-puska.html

... glavni zadetek je pa tole:

https://sr.scribd.com/doc/59080018/Pravi...7-9-Mm-m76

lp upor500
Odgovori
#3
Po mojem večina uporabnikov od M76 pričakuje preveč. To ni ostrostrelska puška v zahodnem pomenu besede ampak orožje za izbranega vojaka v prvi frontni črti, katerega naloga je, da tolče po tarčah, na katere je ogenj AK in PAP 7.62x39 neučinkovit. Skratka taktično nekaj takega kot Dragunov SVD, le da je zaradi Kalaševe zasnove (velike premikajoče se mase polavtomatskega mehanizma) manj natančna. Cev je skromno dimenzionirana in v Pravilu je opozorilo, da pri vstajanju iz ležečega položaja ni dovoljeno opirati se na puško, da se ne skrivi.

Za mavzerico M48 je bila zahteva, da morajo štirje streli zadeti krog s premerom 15 cm, pri M76 pa je zahtevanih 10,5 cm (dobre 3 moa), kar je občutno premalo za resno snajperko. Tudi štirikratna povečava optike ni ne tič ne miš.

Sem streljal s celo vrsto M76 in moje izkušnje so, da natančnost zelo niha od nemogoče do zelo dobre. Posebnost je po mojem to, da na podlagi stanja cevi ni mogoče zanesljivo napovedati, katera je dobra in katera ne. Videl sem tudi čisto nove, ki so na 100 m streljale slabše od povprečne PAP M59/66. Ker pri Rebcu ni mogoče preizkusiti zadeve, se nisem odločil za nakup. Res pa je tudi, da ne sodim med strelce, ki so očarani s Kalašnikovim mehanizmom. Bom raje kupil SVD, ko bodo naprodaj (če sploh kdaj bodo glede na zakonodajne trende).

Kdor se ukvarja s polnjenjem nabojev, bo nezadovoljen s silnim izmetavanjem tulcev, ki jim pri napačni nastavitvi plinskega regulatorja skrivi rob in dno ali pa jim celo odtrga rob, skoraj vedno pa jih poškoduje tudi s prečnim udarcem nekje v sredini tulca. Na dnu tulca vedno ostane odtis izvlakača. Kljub temu pa je mogoče puško nastaviti tako, da je tulce možno zrihtati v FL matrici.

Pri izboru je treba upoštevati tudi dejstvo, da je surplusa vedno manj in ni kakovosten, 8x57IS naboji pa stanejo od 75 centov navzgor. Tudi pri polnjenju težko prideš pod 50 centov za strel.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#4
M76 če je dobra cev strelja bolje kot bilokak star k98 ali m48,kar so fantje na tekmah že dokazali..
M76 mora kot prvo imeti dobro cev in dobro strelivo..
Za M76 so najboljše "vijolice" strelivo ki je namensko narejena za to puško..
Vse ostalo so izgovori..
Kupi in uzivaj v streljanju
Odgovori
#5
Predstavitev slovenske vojske osnovnošolcem v Novem mestu.


Zanima me kakšen je daljnogled na puški in če so v redni uporabi sv (optika) ??
Ali gre le za kakšno poskusno verzija. ? Vendar potem jih verjetno nebi kazali kot stalno oborožitev ?
[Image: 13000371_834125730051524_126479810773769...e=57752A2B]
Odgovori
#6
(06-04-2016, 20:26)Motowilec Napisal: Pozdrav.
Sem pred nakupom M76 pa me zanimajo vaša mnenja glede te puške. Vrjamem da to ni neki "new age sniper rifle" pa vseeno. 
Me pa zanima, pregledujem internet in obstaja knjiga Pravilo poluautomatska snajperska puška M76 iz časa JNA, ali jo ima kdo na zalogi, jo kupim ugodno, da ne sprašujem neumnosti. 
Hvala.

Seveda se boš na koncu odločil sam, ampak če ni razlog nakupa jugonostalgija, zgolj v razmislek... vsaka kolikor toliko dobra AR15 bo streljala vsaj enako dobro ali bolje. Poleg tega imaš trgu kup nadgradenj in rezervnih delov, če kaj crkne.
Ta najbolj pomemben del pa je, da ni nobenega razloga pošiljat 8mm krogle skozi papir na 100m, če to lahko počneš bistveno ceneje s 5.56...
Odgovori
#7
a mislite da se še kje kaka vojska predstavlja narodu z abdek trakom povito puško?
Odgovori
#8
Ma daj Kristian ne mi govort da povprečen AR 15 bolje strelja kot M76?
Sem vidu ja kolk jih je z AR prišlo na tekmo in kako so se odrezali..Fantje so na tekmah pokazali in dokazali da je M76 z pravo municijo precej dobra puška..
Tolk o tem..
Odgovori
#9
no ja, tle ni govora kdo je bolje streljal al jože al slavc... ampak o puški. Trdim, da povprečen AR strelja vsaj tako dobro kot dober m76, sploh če upoštevaš ves ta "joj je treba najt takega z dobro cevjo"
Za povrhu lahko na AR daš bolši sprožilec kot tista jajca; vse s katerimi sem streljal so imele proženje kot bi drgnil dva potolčena cegla.
M76 uničuje tulce, ker ga užge po sredini, zato reload ni lih najbolj uporaben. Vijolic ni ravno neskončno, municija pa ni ravno poceni.
ČE pa že filaš sam, pa res ne vem zakaj bi streljal patrone po 70+centov, če pa lahko streljaš take po 30centov.
Odgovori
#10
Vijolica v primerjavi z navadnim vojaškim nabojem iz osemdesetih let ni ne vem kako boljša, za 50 centov pa si narediš prvoklasno domačico, ki prekaša vijolico (20 centov S&B FMJ 196 gr krogla No 2910, 25 centov 44 gr VV N140, 3,5 centa Murom kapselj in tulec zastonj). Pa še čiščenje za domačico so prave počitnice v primerjavi s čiščenjem po vijolicah.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#11
(20-04-2016, 23:58)Kristian Napisal: no ja, tle ni govora kdo je bolje streljal al jože al slavc... ampak o puški. Trdim, da povprečen AR strelja vsaj tako dobro kot dober m76, sploh če upoštevaš ves ta "joj je treba najt takega z dobro cevjo"
Za povrhu lahko na AR daš bolši sprožilec kot tista jajca; vse s katerimi sem streljal so imele proženje kot bi drgnil dva potolčena cegla.
M76 uničuje tulce, ker ga užge po sredini, zato reload ni lih najbolj uporaben. Vijolic ni ravno neskončno, municija pa ni ravno poceni.
ČE pa že filaš sam, pa res ne vem zakaj bi streljal patrone po 70+centov, če pa lahko streljaš take po 30centov.

Če po tvoje nima veze kdo strelja hipotetično vsaka puška strelja natančno..
Torej spet smo tam ko lahko tečemo da je važno kaj je za puško in ne kaka je puška..Torej odstrelil sem veliko tekem in bil prisoten ko so M76 zmagovale pred raznoraznimi AR 15.in dokler je dokaz tak me ne boš prepričal ...
Glede udarjenih tulcev se plinski nastavek zasuče na najmanjšo luknjo in problem rešen-preverjeno iz izkušenj.
Rombon,glede domačice ti povem da je "vijolica"daleč najboljša tovarniška municija in fantje so delali razni reloading in merili hitrosti in ni bilo takega rezultata..Podobno kot pri Švicarskem GP11,kjer ne boš nikoli naredil tako natančnega streliva..
Sploh pa se ne splača polnit ker te dražje stane kot pa če pokaš "vijolce"..

Odgovori
#12
Pri moji M48 ni velike razlike v grupiranju med vijolicami in vojaškim PPU letnik 1981. Grupa na 100 m je premera okoli 12-15 cm, z domačico pa se grupa skrči pod 8 cm, vendar samo z S&B kroglami. S PPU kroglami FMJ Match pridem praktično na iste grupe kot z vojaško municijo.

LP, Marko
Odgovori
#13
Takole iz prakse. M48 z zelo nagriženo cevjo je brez optike in naslona (strelski stav z uporabo jermena) ustrelila na tekmi 99 krogov (100m).
M76 sem pa svoje čase nastrelil (6 pušk) na 300m. Nastreljena je bila, če sem spravil 10 zaporednih strelov v črno premera 20 cm.
Kot je že nekdo napisal je daljnogled pod vsako kritiko. Premiki brez klikov. Zelo težko ga je prestavljati ker je takoj 20cm.
Odgovori
#14
(21-04-2016, 09:32)Rombon Napisal: Pri moji M48 ni velike razlike v grupiranju med vijolicami in vojaškim PPU letnik 1981. Grupa na 100 m je premera okoli 12-15 cm, z domačico pa se grupa skrči pod 8 cm, vendar samo z S&B kroglami. S PPU kroglami FMJ Match pridem praktično na iste grupe kot z vojaško municijo.

LP, Marko

No vidiš..pa si le napisal z mojo M48 in ne z M76..
Fantje a sploh veste da je vijolica bila striktno narejena za M76?
To pa ti iskreno verjamem da b M48 ni ravno bleščeča municija ker je vmes mnogo dejavnikov..
Skratka M76 je za vojaški polavtomat super puška in to je to..
Odgovori
#15
Moje izkušnje (in to z mojo M48 in številnimi M76) so, da se vijolica razlikuje od navadnega jugoslovanskega naboja samo po ožjih tolerancah izdelave. Nazivne teže krogle in polnjenja so identične in tu ni kakšne velike magije: http://www.marstar.ca/html/reflibrary/Yu...erm75.html
http://www.marstar.ca/html/reflibrary/Yu...llm49.html 
S tem, da so navadni naboji osemdesetih let z opečno rdečo obrobo netilke zelo dobro izdelani, tako da je pri nekaterih serijah (na primer 1981, ki jo uporablja SV) razlika do vijolic res majhna.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#16
M76 v prvem planu, kasneje pa izgleda, da je patronov dovolj...

https://www.youtube.com/watch?v=bCh_YEzv7II
Odgovori
#17
(21-04-2016, 08:54)sandiruger Napisal: e po tvoje nima veze kdo strelja hipotetično vsaka puška strelja natančno..
Torej spet smo tam ko lahko tečemo da je važno kaj je za puško in ne kaka je puška..Torej odstrelil sem veliko tekem in bil prisoten ko so M76 zmagovale pred raznoraznimi AR 15.in dokler je dokaz tak me ne boš prepričal ...
Glede udarjenih tulcev se plinski nastavek zasuče na najmanjšo luknjo in problem rešen-preverjeno iz izkušenj.
Rombon,glede domačice ti povem da je "vijolica"daleč najboljša tovarniška municija in fantje so delali razni reloading in merili hitrosti in ni bilo takega rezultata..Podobno kot pri Švicarskem GP11,kjer ne boš nikoli naredil tako natančnega streliva..
Sploh pa se ne splača polnit ker te dražje stane kot pa če pokaš "vijolce"..


res nimam namenov tebe karkoli prepričevat, sploh s tako površnimi argumenti kot jih navajaš. Če gremo na to vižo, bi rekel da je M48 najboljša in najbolj precizna ker te bo Slavko s svojo mavzerko nabutal vsakič ko se mu lih da pridet iz hiše...

Praviš podobno kot pri GP11... res je, GP11 je zelo dober, ampak ne drži da se ne da bolje. Grupe na moji K31 so bile 45mm z GP11, z domačico pa so tam nekje okoli (v najboljši situaciji malo pod) 30mm. Torej se da, samo lotiti se moraš zadeve sistematsko. Je pa res da pride tak reload s Sierra kroglami tam okoli 75 centov, kar je vse prej kot poceni, pa še ves plav sem ko streljam s tem krepelom.
Odgovori
#18
No Kristian ti že veš..BTW,Slavko ima M76 in K98 pa ga sam vprašaj s čim te bo nabutal na tekmi..
Odgovori
#19
Ja sta pa naredila zmešnjavo... Snooty ok a lahko zvem koga bo zdej Slavko nabutal na tekmi vsakič ko se mu lih da pridet iz hiše Doh
Odgovori
#20
(21-04-2016, 22:08)jabolko Napisal: Ja sta pa naredila zmešnjavo... Snooty ok a lahko zvem koga bo zdej Slavko nabutal na tekmi vsakič ko se mu lih da pridet iz hiše Doh

Pleničkarja Shhh
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)