Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
čakanje oz neuspešen nakup orožja
#21
(09-04-2016, 08:44)Robert91922 Napisal: Nauk take zgodbe je: vlogo za nabavno dovoljenje daj na UE takrat, ko trgovec kos že ima na zalogi in si ga rezerviral z aro in dobil potrdilo od njega.  V Novem mestu je  trgovec, ki ti točno pove, v katerem mesecu bo željeni kos zagotovo dobavljen. Žal ne pove,  v katerem letu.  Osebno poznam dva, ki sta zaradi njegove ne-dobave vrgla stran denar za takso, saj ti UE ne bo vrnila plačane takse za nabavno dovoljenje.  In to za kose, za katere je on uradni zastopnik za Slovenijo, vsaj trdi tako.
Ko mi je en znani slovenski trgovec, ki je bil kakor oglaševan kot ekskluzivni zastopnik za določeno znamko streliva, povedal, da on samo 1x letno nabavlja strelivo in da je zato pač čakalna doba 1 leto (da ne omenjam očitno višjih cen in to za kar konkretno količino). 
Sem zatežil direktno komerciali proizvajalca, in so mi dejali, da lahko brez težav nabavim njihovo strelivo pri kateremkoli našemu trgovcu, ki s mu pač da in splača opraviti uvoz. Od takrat nimam težav z nabavo streliva ;)
Odgovori
#22
(09-04-2016, 10:38)ravnohrib Napisal:
(09-04-2016, 08:44)Robert91922 Napisal: Nauk take zgodbe je: vlogo za nabavno dovoljenje daj na UE takrat, ko trgovec kos že ima na zalogi in si ga rezerviral z aro in dobil potrdilo od njega.  V Novem mestu je  trgovec, ki ti točno pove, v katerem mesecu bo željeni kos zagotovo dobavljen. Žal ne pove,  v katerem letu.  Osebno poznam dva, ki sta zaradi njegove ne-dobave vrgla stran denar za takso, saj ti UE ne bo vrnila plačane takse za nabavno dovoljenje.  In to za kose, za katere je on uradni zastopnik za Slovenijo, vsaj trdi tako.
Ko mi je en znani slovenski trgovec, ki je bil kakor oglaševan kot ekskluzivni zastopnik za določeno znamko streliva, povedal, da on samo 1x letno nabavlja strelivo in da je zato pač čakalna doba 1 leto (da ne omenjam očitno višjih cen in to za kar konkretno količino). 
Sem zatežil direktno komerciali proizvajalca, in so mi dejali, da lahko brez težav nabavim njihovo strelivo pri kateremkoli našemu trgovcu, ki s mu pač da in splača opraviti uvoz. Od takrat nimam težav z nabavo streliva ;)

Osebno menim, da nihče ali pa zelo malo trgovcev nabavlja 1x na leto.

To bi namreč pomenilo, da ima denar ujet natanko eno leto v zalogi. To ni smiselno.

Razen, če ima konsignacijo, ampak dvomim, ker konsignacija je dobra za potrošne tehnične izdelke (telefone na primer). Za strelivo dvomim.

Tako da.... Ta zgodba mi je čudna.
Odgovori
#23
V skladu s trgovinskimi uzancami, je trgovec dolžan vrniti dvojno aro, za blago, ki ga ni dostavil v skladu s ponudbo, ki jo je sprejel kupec.
Odgovori
#24
(09-04-2016, 13:36)mojster Napisal: V skladu s trgovinskimi uzancami, je trgovec dolžan vrniti dvojno aro, za blago, ki ga ni dostavil v skladu s ponudbo, ki jo je sprejel kupec.

Bravo Mitja Clap
imamo tak primir pri nas pa ne od tebe bomo vidli kako se bo končalo...
Odgovori
#25
(09-04-2016, 14:06)jabolko Napisal:
(09-04-2016, 13:36)mojster Napisal: V skladu s trgovinskimi uzancami, je trgovec dolžan vrniti dvojno aro, za blago, ki ga ni dostavil v skladu s ponudbo, ki jo je sprejel kupec.

Bravo Mitja Clap
imamo tak primir pri nas pa ne od tebe bomo vidli kako se bo končalo...

Da dodam, niso samo trgovinske uzance, ampak tudi 65.člen Obligacijskega Zakonika, ki nalaga vračilo dvakratnika are, če je razlog razdrtja pogodbe na strani prejemnika are, in druga stran to zahteva. Razlog za razdrtje je tudi nespoštovanje dobavnega roka (razen če ni to posebej dopuščeno).
Odgovori
#26
eh tile naši trgovci. sam sem pri nekem trgovcu povpraševal po kosu ki me je zanimal....in čez nekaj časa me na moje presenečenje ta isti trgovec sam kontaktira. A žal ni bilo biznisa, ker se je izkazal za popolnoma neresno osebo. 1 teden je trajalo da je pokapiral za keri kos gre pa še to sem mu moral 2x poslati povezavo do proizvajalčeve strani in podstrani kje se nahaja željeni kos.In potem ko bi moral sporočiti okvirno ceno in dobavni rok pa,......cel mesec tišine, šele po mojem večkratnem "teženju" preko e-pošte se je javil in mi povedal da je bil na dopustu....WTF, sam sem delal kot trgovec, pa sem vedno obvestil stranko o svoji odsotnosti in predal posel kolegu da sta ga skupaj speljala do konca, ta pa nič. No kakorkoli že, v tem času sem drugje v roku 2h dni dobil okvirno ceno in dobavni rok, ki je bil kar za 4 mesece krajši, za taisti kos. Verjetno ni treba ugibati kje sem kupil.
2. primer. kupoval sem pištolo CZ 75 SP01shadow, in ker jo nikjer ni bilo na zalogi mi je nek trgovec ponudil da mi za simbolično aro 100€ v enem tednu zrihta željeno CZjko.
po E-pošti sem mu poslal povpraševanje, mu napisal da 100€ ni problem v kolikor mi 100% garantira dobavo v roku ki ga je navedel....par dni tišine nakar mi je ponujal namesto CZjke REXa. Še dobro da nisem vplačal are.
CZ 75 SP-01 SHADOW.   S&W M&P SHIELD
Odgovori
#27
(09-04-2016, 17:19)Kren Napisal: eh tile naši trgovci. sam sem pri nekem trgovcu povpraševal po kosu ki me je zanimal....in čez nekaj časa me na moje presenečenje ta isti trgovec sam kontaktira. A žal ni bilo biznisa, ker se je izkazal za popolnoma neresno osebo. 
Da se ne ponavljam, ker sem to enkrat že napisal nekje drugje...
Vsak direktor mora biti malo trgovca, ampak biti trgovec v maloprodaji pa je zelo težak poklic.
Ni vsak za to.
V Sloveniji pa se zdi, da vsak lahko dela vse. Pa ni tako. Samo ker je posla malo, vsak pač dela vse. In rezultat je takšen, kot je.
Je pa tudi drugi problem, ene stranke so flegmatične, druge točne, tretje pa zmedene do daske.
Je pa tudi problem zavajanja. Stranka pravi, da bo kupila, pa vse obljubi, ko pa trgovec da robo na pult, pa se kupec (ki to ni) dela neumnega.
Čeprav ne prodajam orožja, sem doživel že skoraj vse. O tem tvojem konkretnem primeru bi težko sodil. Osebno sem vedno kazal nekaj fleksibilnosti, pa se je vse dalo zmeniti. Vsekakor ljudem ne zamerim, da so na dopustu. Da bi posel predajal sodelavcu je v redu, če je tak dogovor.

Poznam firmo, kjer se realizacija (prodanega) šteje na osebo in nihče noče dati stranke iz rok. Firma pa 'tekmovanje' še vzpodbuja. Tam ne boš doživel (niti pod razno), da se posel preda sodelavcu. Je pa zanimivo, da so nenormalno uspešni, še celo članki v časopisu so, kako so uspešni.

Glede rokov dobave pa, da seveda vsakemu paše, da je nekaj na zalogi, pa če to ne, pa da se takoj dobi.

V realnosti pa povem, da se pač gleda na profit. Še celo jaz sem imel primer, da mi je stranka reklamirala zelo drago napravo, vse smo naredili zanjo, a končni rezultat je bil porazen: zaslužili smo zelo malo, ker smo na transportu potrošili zelo dosti, pa še stranka je bila kriva za nedelovanje vsled neupoštevanja postopkov vzdrževanja.

Če mi tak pride na mino danes in takoj hoče zdaj takoj in bla bla... Odpikam ga v nulo.
Odgovori
#28
Cepeter ni nikjer napisal, da je dal kakršnokoli aro. Napisal je, da je dal akontacijo. Akontacija oz. avansno plačilo pa je nekaj povsem drugega kot pa ara. Avansno plačilo je plačilo v naprej, v celoti (100%) ali v določenem deležu (npr. 50%). Ara je namenjena utrditvi obveznosti in mora biti izrecno v naprej dogovorjena, sicer ne gre za aro. Običajno se ara uporablja pri nakupu nepremičnin, ne pa nakupu premičnin, kamor spada tudi orožje. Nisem še slišal, da bi kdo pri nakupu orožja plačal aro oz. je to najmanj neobičajno, kar pa ne velja za avans.

Še vedno pa ne vemo, kaj kupuje oz. katera je ta pištola, ki je tako težko dobavljiva.
Odgovori
#29
(09-04-2016, 17:44)Matej045 Napisal:
Cepeter ni nikjer napisal, da je dal kakršnokoli aro. Napisal je, da je dal akontacijo. Akontacija oz. avansno plačilo pa je nekaj povsem drugega kot pa ara. Avansno plačilo je plačilo v naprej, v celoti (100%) ali v določenem deležu (npr. 50%). Ara je namenjena utrditvi obveznosti in mora biti izrecno v naprej dogovorjena, sicer ne gre za aro. Običajno se ara uporablja pri nakupu nepremičnin, ne pa nakupu premičnin, kamor spada tudi orožje. Nisem še slišal, da bi kdo pri nakupu orožja plačal aro oz. je to najmanj neobičajno, kar pa ne velja za avans.

Še vedno pa ne vemo, kaj kupuje oz. katera je ta pištola, ki je tako težko dobavljiva.

Avans ali predplačilo je mogoče narediti le, če prodajalec izda avansni račun (in skladno z zakonom o DDV odvede DDV). V nasprotnem primeru gre za aro.
Odgovori
#30
V kolikor ni izrecno dogovorjeno, da gre za aro, ne gre za aro temveč le za avans oz. plačilo v naprej. Izdajanje avansnega računa in odvajanje DDV pa je vprašanje spoštovanja predpisov. Nekateri (davčne) predpise spoštujejo in pravilno izdajajo avansne račune, nekateri pač ne. V kolikor se je Cepeter ustno ali pisno dogovoril za akontacijo, je to pač samo akontacija oz. avansno plačilo, ne glede na to, ali je dobil avansni račun in je bil odveden DDV ali ne. Sam pa je že na začetku zapisal, da je dal akontacijo in ni nikjer omenjal nobene are. 
Odgovori
#31
Si me prehitel, sem ravno to hotel napisati - ponavadi je ara 10% od vrednosti kupnine...visji zneski so predplacilo, avansno placilo in se izstavi avansni racun, obracuna ddv.
Za pusko, ki sem jo narocil, sem placal cca 50% avans in dobil avansni racun.
Odgovori
#32
(09-04-2016, 17:59)Matej045 Napisal:
V kolikor ni izrecno dogovorjeno, da gre za aro, ne gre za aro temveč le za avans oz. plačilo v naprej.

OZ (65.člen in sledeči) nikjer ne določa, da mora ara biti izrecno dogovorjena. Prosim navedi, od kje izhaja, da mora biti izrecno dogovorjena?
Odgovori
#33
(09-04-2016, 17:59)Matej045 Napisal:
V kolikor ni izrecno dogovorjeno, da gre za aro, ne gre za aro temveč le za avans oz. plačilo v naprej. Izdajanje avansnega računa in odvajanje DDV pa je vprašanje spoštovanja predpisov. Nekateri (davčne) predpise spoštujejo in pravilno izdajajo avansne račune, nekateri pač ne. V kolikor se je Cepeter ustno ali pisno dogovoril za akontacijo, je to pač samo akontacija oz. avansno plačilo, ne glede na to, ali je dobil avansni račun in je bil odveden DDV ali ne. Sam pa je že na začetku zapisal, da je dal akontacijo in ni nikjer omenjal nobene are. 

Jaz sem leta 2001 plačal enemu notarju storitve vse v naprej.

Dobil sem papir "Predujem" št. xxx

Brez DDV. A v bruto vrednosti.

Malo sem pisano gledal, kako bomo tole knjižili. Notar ni hotel napisati predračun, avansni račun. Nič od tega.

Predujem je napisal in odpikal davčno. Kasneje je izdal račun. In se valjal v razkošju DDV 3 mesece do takrat.
Odgovori
#34
(09-04-2016, 18:45)goranzivec Napisal:
(09-04-2016, 17:59)Matej045 Napisal:
V kolikor ni izrecno dogovorjeno, da gre za aro, ne gre za aro temveč le za avans oz. plačilo v naprej.

OZ (65.člen in sledeči) nikjer ne določa, da mora ara biti izrecno dogovorjena. Prosim navedi, od kje izhaja, da mora biti izrecno dogovorjena?

http://www.sodnapraksa.si/?q=id:53066&da...0&id=53066


To, da mora biti ara izrecno oz. posebej dogovorjena, izhaja iz sodne prakse. Če nekdo daje nek znesek v naprej oz. izpolni delno ali v celoti svojo denarno obveznost, se to, kar je dal, ne šteje za aro, če to ni izrecno dogovorjeno. Ara se nikoli ne domneva. Mislim pa, da smo malo zašli iz teme.
Odgovori
#35
Ja, smo zasli.
Mene firbec matra kaksna je to pistola, da je ne dobavi v 6 mesecih?
In seveda, kdo je tak trgovec?
Odgovori
#36
Vnaprejšnje (delno)plačilo je lahko ara ali avans, odvisno kako se stranki dogovorita.

ARA
Bistvena značilnost are pa je razvidna šele v primeru, da ena od strank pogodbe ne izpolni. Če tako na primer kupec nepremičnine v znak sklenjene pogodbe izroči prodajalcu aro (določen znesek denarja), pa potem prodajalec pogodbe ne izpolni (ne proda nepremičnine temu kupcu), sme kupec, ki je dal aro od prodajalca zahtevati ali izpolnitev pogodbe (in povrnitev morebitne škode zaradi zamude) ali vrnitev dvojne are ali vrnitev are in povrnitev nastale škode.
Če pa v istem primeru pogodbe ne izpolni kupec, ki je dal aro, potem sme prodajalec zahtevati ali izpolnitev pogodbe (in povrnitev morebitne škode) ali pa se zadovolji s tem, da aro obdrži.

AVANS
Potem ko je dano predplačilo katerakoli od strank ne izpolni svoje obveznosti, potem ima nasprotna stranka pravico vztrajati pri izpolnitvi pogodbe ali pa pogodbo razdreti. V primeru razdora pogodbe morata obe stranka vrniti druga drugi vse, kar sta od sklenitve pa do razdora prejeli ena od druge. Stranka, ki je kriva za razdor, mora drugi stranki povrniti še morebitno škodo, ki je zaradi razdora nastala.
Odgovori
#37
(09-04-2016, 14:06)jabolko Napisal:
(09-04-2016, 13:36)mojster Napisal: V skladu s trgovinskimi uzancami, je trgovec dolžan vrniti dvojno aro, za blago, ki ga ni dostavil v skladu s ponudbo, ki jo je sprejel kupec.

Bravo Mitja Clap
imamo tak primir pri nas pa ne od tebe bomo vidli kako se bo končalo...

trgovinske uzance..meni neznana fraza, prosim za razlago...
Kar se tiče vračanja are, sem sam neposredno vpleten...trgovec ni uspel (pa ne po svoji krivdi) izpolniti naročila in ko sem jez menil, da je dovolj čakanja, mi je brez pardona  ponudil vračilo dvojne are. Glede na vse okoliščine, profesionalnost in poštenost trgovca bom vseeno še malo počakal. Bom poročal kakšen bo epilog.
Odgovori
#38
(09-04-2016, 23:00)Ivan 22Lr Napisal:
(09-04-2016, 14:06)jabolko Napisal:
(09-04-2016, 13:36)mojster Napisal: V skladu s trgovinskimi uzancami, je trgovec dolžan vrniti dvojno aro, za blago, ki ga ni dostavil v skladu s ponudbo, ki jo je sprejel kupec.

Bravo Mitja Clap
imamo tak primir pri nas pa ne od tebe bomo vidli kako se bo končalo...

trgovinske uzance..meni neznana fraza, prosim za razlago...
Kar se tiče vračanja are, sem sam neposredno vpleten...trgovec ni uspel (pa ne po svoji krivdi) izpolniti naročila in ko sem jez menil, da je dovolj čakanja, mi je brez pardona  ponudil vračilo dvojne are. Glede na vse okoliščine, profesionalnost in poštenost dobavitelja bom vseeno še malo počakal. Bom poročal kakšen bo epilog.

Trgovinske uzance so slengovski izraz za dele obligacijskega zakonika, ki se dajo aplicirati na maloprodajo v trgovini.

In kjer so take stvari, da če nekaj plačaš, moraš dobiti blago ali storitev.

In tam je res dan denar ponavadi ara in ne predplačilo.

Kar se tiče neuspevanja pri trgovanju.

Ena osnovnih predpostavk trgovanja je, da strankam ponujaš nekaj, kar imaš in je na razpolago. Drugače rečeno... Blago, ki ga nimaš in ga ni mogoče dobiti, se ne prodaja. Smatra se za obligatorno (obvezno), da trgovec preveri dobavljivost blaga in sploh ne ponuja, česar nima (oz. ni mogoče dobiti).
Odgovori
#39
(09-04-2016, 13:36)mojster Napisal: V skladu s trgovinskimi uzancami, je trgovec dolžan vrniti dvojno aro, za blago, ki ga ni dostavil v skladu s ponudbo, ki jo je sprejel kupec.

A si to ti Mitja Rebec?

Potem veš, da sem pri tebi kupoval točno določeno strelivo .45 ACP in ga 100% plačal v naprej.

In potem veš, da mi tega streliva nisi mogel dobaviti.

In mi nisi vrnil are, ampak samo plačilo. Tako da prosim....
Odgovori
#40
Pozdravljeni strelci in uporabniki tega foruma. Da malo razjasnim nastalo situacijo. Gre za pištolo CZ 75 TS. 
Pišem vam zato, ker sem ugotovil preko dopisovanja z različnimi formuraši, da so tudi drugi trgovci šli na led pri istem Češkem dobavitelju kot smo naročili mi. Problem je v tem, da ta trgovec na češkem ima naš denar in orožje pripravljeno za izvoz. Do tu vse dolgotrajno in tekoče. Zakomplicira se pri izvoznem dovoljenju katerega mora na Češkem potrdit tudi matična firma za katero orožje gre. V tem primeru CZ. Tukaj  se zakomplicira, ker do sedaj ni bilo problema sedaj se je CZ odločila, da  glede prevelikih naročil ( to so moja predvidevanja) ne potrdi izvoza, temveč naše plačano in dolgih 5mesecev čakajoče orožje proda na Češkem. Seveda bo nam denar vrnil. 
Glede ARE ja v kolikor trgovec ne izpolni svojih obveznosti je dolžan vrnit dvojno. Vendar pri nas nikoli ne morete zaarati orožje. Lahko pa date avansno plačilo za znan kos orožja. Vsak do sedaj, če si je premislil, kakorkoli predolgo čakal ali z videnim pri rabljenem orožju ni odločil za nakup je avans v celoti dobil nazaj in to takoj brez pregovarjanja zakaj in kako.  
Lahko vam tudi sporočim, da so v soboto končno po dolgih mukah prišle naročene puške. V ponedeljek pregledamo v torek na cipanje in potem vas obvestimo, ko bodo pripravljene za prevzem.

lp Bojan
PROARMIS d.o.o. Trgovina za strelce in lovce 
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)