Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Univerzalna pištola dinamika/precizno
#1
Končno imam malo več časa, da napišem nekaj na to temo, ker je na tem forumu že kar nekaj diskusije, ampak je zaradi številnih postov precej nepregledna. Zato vljudno naprošam admina v kolikor mu bo moj post všeč naj ga prilepi na vrh, da ohranimo nekaj preglednosti.
Govorimo o univerzalni pištoli, ker pištole, ki bi bila vrhunska za tako različni disciplini ni.
Kot prvo bom izločil vse plastične pištole, ker zaostajajo glede natančnosti in ustrezne mase za železnimi in so manj primerne za precizno, mogoče bi tukaj dodal kot izjeme Glock G34, Xdm 5,25" zaradi ugodne cene in Heckler&Koch Expert, ker je dobra tudi precizno, vendar je že cenovno v rangu dobrih železnih pištol. Izločil bom tudi vse 6" pištole, ker v dinamiki nimajo realnih možnosti.

Kar se pa tiče železnih pištol je pa takole:
Za začetnika, ki bi vsega po malo je edini primerni kaliber 9mm, vsi ostali kalibri so dražji in na začetku, ko je pomembna količina streliva, nepotreben strošek, zato jih bom razdelil na dve glavni skupini po konkurenčnosti v IPSC dinamiki.

Če se omejim na kaliber 9mm, potem je ta kaliber najbolj konkurenčen v IPSC tovarniška skupina in IDPA ESP in SSP (vendar nekaj naštetih odpade pri IDPA zaradi prevelike mase). Izbor je precej omejen, najcenejša varianta je CZ Shadow za 900EUR (plus nastavljiv merek), ki je top za dinamiko in tudi precizno dovolj dobra za spodoben rezultat. Sledita ji CZ Shadow 2 in Tanfoglio Stock 3, v rangu 1200 EUR in potem Tanfoglio Limited PRO za cca. 1500 EUR, ter Tanfoglio Stock 2 za 1600. Na vrhu ponudbe pa SIG SAUER X-Five allround za 2000 EUR. Upam, da se tej druščini kmalu priključi REX :-P Lahko bi še omenil Jericho vendar ima samo fiksne merke in se mi zato ne zdi primeren za precizno plinkanje, obstajajo sicer nastavljivi merki vendar so nerodni in neprimerni za dinamiko.

Druga zvrst pa so pištole, ki se uvrščajo v IPSC standard skupino in so tako zaradi kalibra 9mm hendikepirane, ker so zadetki manj točkovani, če ni seveda vse po alfah. Vendar so zaradi SA proženja in daljše namerilne razdalje bolj primerne za precizno. Sem bi najprej prištel CZ Tactical Sport za 1200 EUR, ki je trenutno best buy za standard, kadar ni v igri vrhunski rezultat (pa nastavljiv zadnji merek je potrebno dokupit). Sledijo ji Tanfoglio Limited za 1500, Tanfoglio Limited Custom HC, SPS Enduro in Panthera  za 1800 EUR (Tanfoglio lahko da stane melo več). Potem pa že pridemo v rang preko 2000 EUR za kakšen PROARMIS Dynamic, SIG SAUER X-Five in STI EDGE.

Menim, da so vse zgoraj naštete pištole sposobne odličnega rezultata v dinamiki in lahko naredijo 90+ krogov precizno, kar jim daje neko univerzalnost.

Mogoče sem izpustil kakšen kos, ampak v glavnem mislim, da sem pokril vse, kar je na voljo na našem trgu in dovolj preizkušeno, da je dovolj zanesljivo za dinamiko. Namensko sem izpustil tudi vse Orange verzije CZ in Tanfoglio Extreme verzije, ker nekomu, ki išče univerzalno pištolo ne dajo neke dodane vrednosti, razen večjo luknjo v denarnici. Izpustil sem tudi vse eksote ala PARA, Bernardelli, Pardini in pištole, ki niso več dobavljive nove....

P.S. V primeru, da je tale post dovolj dober za adminov pin, mi je dolžan pivo! Aja pa da še dodam tole: Zgoraj napisano je izključno moje mnenje, kot napotek nekomu, ki ne ve točno kaj išče in kaj bi streljal.
Odgovori
#2
Maks , vsaka čast, super napisano in nepristransko. Lep vodič za začetnike, ki tavajo v temi!
Odgovori
#3
pohvala za tako nesebično delitev izkušenj in znanja! Clap
Odgovori
#4
Zdravo.
Kako pa se kaj obnese sprednji merek z optičnim vlaknom za preciznjaka?
Odgovori
#5
(14-10-2016, 20:01)štajerc Napisal: Zdravo.
Kako pa se kaj obnese sprednji merek z optičnim vlaknom za preciznjaka?

Ni optimalno ampak, če se lepo fokusiraš na merek, vidiš lep obris muhe, da jo pravilno poravnaš. Vsekakor pa je obvezno da je notri 1mm vlakno z dovolj črnega okrog. Večji problem je sama širina muhe, kjer je po moje večji kompromis, kot pa samo vlakno. Ker za dinamiko rabiš več prostora v razmerju z zadnjim merkom kot pri preciznem, kjer tega prostora sploh ni oziroma je minimalen.
Odgovori
#6
Nisem vedel, da je Proarmis dynamic ze naprodaj.
Odgovori
#7
(14-10-2016, 20:07)JRC Napisal: Nisem vedel, da je Proarmis dynamic ze naprodaj.

Si zašel iz teme... Ampak ja, v Radgoni na sejmu, so ga že pokazal in kmalu bo naprodaj, če jih pokličeš, boš izvedel datum dobave Thumbup
Odgovori
#8
O katerih nedobavljivih Bernardelli je govora in kaksna bi bila cena novih?
www.sdpolicist.com | Proarmis d.o.o. Trgovina za strelce in lovce
Odgovori
#9
(14-10-2016, 20:25)markojelen Napisal: O katerih nedobavljivih Bernardelli je govora in kaksna bi bila cena novih?

O vseh... P018, target, practical pa itak pride pogojno v poštev zaradi kompenzatorja, ampak to ti hitro reši vsak puškar....Nove imaš na eGunu ampak ga uvrščam med eksote, ker nihče z njimi ne strelja dinamike in je zato težko soditi o zanesljivosti za dinamiko. Cena je okrog 600 EUR plus dajatve.... Nisem pa prepričan, da jih še sploh delajo, zato dvomim tudi v dobavljivost rezervnih delov. Aja pa mogoče bi bilo potrebnih par popravkov, da bi pasal v IPSC škatlo.
Odgovori
#10
Clap
Odgovori
#11
Odlično napisnano. Sem lastnik kar nekaj pištol s seznama (CZ TS 9mm in .40, CZ shadow,  CZ shadow2, SIG x-five SA in SIG P226 LDC) Prisepevek je napisan tako, da so pištole zložene po ceni, kar je tudi prav. Moje osebno mnenje je, da bi dal shadow 2 pred shadow 1. Veliko bolj natančna je (več točk za precizno) in glede na to, da ima shadow 2 že nastavljiv merek je razlika samo še 200 EUR. To je recimo prvih 1000 kosov streliva. Še enkrat vse je super napisano.
Odgovori
#12
(14-10-2016, 20:05)NooB Napisal:
(14-10-2016, 20:01)štajerc Napisal: Zdravo.
Kako pa se kaj obnese sprednji merek z optičnim vlaknom za preciznjaka?

Ni optimalno ampak, če se lepo fokusiraš na merek, vidiš lep obris muhe, da jo pravilno poravnaš. Vsekakor pa je obvezno da je notri 1mm vlakno z dovolj črnega okrog. Večji problem je sama širina muhe, kjer je po moje večji kompromis, kot pa samo vlakno. Ker za dinamiko rabiš več prostora v razmerju z zadnjim merkom kot pri preciznem, kjer tega prostora sploh ni oziroma je minimalen.

Hvala za odgovor
Odgovori
#13
super. hvala.
Odgovori
#14
Žal Shadow2 ne gre skozi pri IDPA ;)
Odgovori
#15
(15-10-2016, 21:23)Lakyluk Napisal: Žal Shadow2 ne gre skozi pri IDPA ;)

Vem. Zato sem dopisal tisto zgoraj v oklepaju pri IDPA, če pozorno prebereš. Tudi Stock 2 in 3 nista za IDPA pa najbrž X-Five.....
Odgovori
#16
Kaj pa je razlog? Teža?
Odgovori
#17
Hvala! Clap
Odgovori
#18
(16-10-2016, 22:40)lmaoz Napisal: Kaj pa je razlog? Teža?

Namenske pištole za dinamiko odpadejo pri IDPA največkrat zaradi teže in konusne cevi (bull barrel).
Odgovori
#19
Pozdravljeni!

Iščem kos, ki bi bil univerzalen. Dinamika+precizno. Seveda bi pa rad zadostil tudi kriterijem za tekmovanja.

Pripravljen sem odšteti nekje 1.300 eur. 

Nekak sem se osredotočil na:
- CZ SHADOW 2, URBAN GREY, 9MM LUGER
- HS XDM-9 5.25 STAINLESS, 9MM LUGER
- GLOCK 34 GEN4 MOS, 9MM LUGER

Kaj pravite?
Odgovori
#20
(02-02-2017, 13:56)borderuros Napisal: Pozdravljeni!

Iščem kos, ki bi bil univerzalen. Dinamika+precizno. Seveda bi pa rad zadostil tudi kriterijem za tekmovanja.

Pripravljen sem odšteti nekje 1.300 eur. 

Nekak sem se osredotočil na:
- CZ SHADOW 2, URBAN GREY, 9MM LUGER
- HS XDM-9 5.25 STAINLESS, 9MM LUGER
- GLOCK 34 GEN4 MOS, 9MM LUGER

Kaj pravite?

HS in GLOCK ki ju omenjaš, sta taka kosa ki sta univerzalna za vsa tekmovanja, ki so pri nas...CZ 2 ni dovoljena za idpa...to je to
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)