Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nabavno dovoljenje in prenos/uporaba orožja
#61
spet smo pri tem, da si referenti na posameznih UE krojijo pravila po svoje, ljudje jim pa s svojim nepoznavanjem zakonodaje to dopuščajo. 
Posebni del opravljen za repetirno puško z risano cevjo, velja za vsa orožja tega tipa od kalibra pa naj bo to 22LR ali pa 50 cal. Enako velja tako za polavtomatsko pištolo, kot za revolver, ker sta oba iste kategorije - B1
Kot smo že tolikokrat povedali in zapisali - kot lastnik orožja morate poznati ustrezno zakonodajo. Le tako se boste lahko obranili neumnosti, ki jih od vas (večinoma neupravičeno) zahtevajo razni lokalni referenti.
Odgovori
#62
Zdravnik medicine dela, pri katerem sem delal pregled me je vprasal za katero vrsto listine delava in na osnovi odgovora, da za OL dolocil se psiho test, ZD Kamnik.
Odgovori
#63
(18-03-2018, 06:15)Kristian Napisal: Posebni del opravljen za repetirno puško z risano cevjo, velja za vsa orožja tega tipa od kalibra pa naj bo to 22LR ali pa 50 cal. Enako velja tako za polavtomatsko pištolo, kot za revolver, ker sta oba iste kategorije - B1
Kot smo že tolikokrat povedali in zapisali - kot lastnik orožja morate poznati ustrezno zakonodajo. Le tako se boste lahko obranili neumnosti, ki jih od vas (večinoma neupravičeno) zahtevajo razni lokalni referenti.


Če hočeš slučajno povedat, da posebni del velja tako za polavtomatsko pištolo kot za revolver (zaradi iste kategorije), potem to ne drži.

Revolver je drug tip/vrsta orožja glede na opredelitev iz 2. člena Pravilnika za izvajanje zakona o orožju (opredeljen kot "revolver"), zato se ob doslednem upoštevanju pravilnika (ne glede na to, da je v B1) zanj zahteva ločen posebni preizkus, četudi že imaš opravljen preizkus za polavtomatsko pištolo.

Enako je npr. pri repetirnih puškah (RP) z gladko cevjo in repetirnih puškah (RP) z risano cevjo. Obe sta v C1, vendar je za vsako glede na pravilnike treba imet opravljen ločen posebni del preizkusa.

Če pa nisi tako mislil pa vzemi komentar kot brezpredmeten, naj pa služi le kot dodatno pojasnilo, če bo še kdo zapis razumel tako kot sem ga jaz :)
Odgovori
#64
spet kak kje...
Odgovori
#65
recimo na ljubljanski UE zahtevajo samo eno potrdilo za posamezno kategorijo. Kar je tudi logično, saj če poznaš delovanje polavtomatske puške je čisto isti penis ali je z risano cevjo ali pa z gladko...
Odgovori
#66
In tako bi bilo tudi edino smiselno.. Ampak pravilniki so drugačni in če hočejo komplicirat, imajo v tem dotičnem primeru tudi pravno podlago, da lahko ::) Tako da si lahko zadovoljen, da imate ok referente, ki se zadovoljijo s kakšnim potrdilom manj.
Odgovori
#67
V Nm moraš za vsako vrsto/tip delati posebej - tako tudi piše v zakonu
Odgovori
#68
Klical na UE, gospa je potrdila, kar ste napisali že tu. Dejanska vrsta orožne listine se lahko določi ob registraciji orožja (ne glede na to, kaj piše na nabavnem), s pištolo bom prinesel potrdilo o posebnem delu in sem hepi.

Mimogrede, kako je videti posebni del preizkusa (konkretno pri g. Doneskemu)? Predvidevam, da ni nek bavbav, pa si je vseeno dobro pogledati kaj, da ne izpadem totalen bedak?
Odgovori
#69
Nauči se razstavit/sestavit novo orožje...
...ponavadi ni fajn, če izpadeš totalen bedak :), tako da osvežitev znanja nikoli ne škodi.
Vsak ti je lahko učitelj; lahko kot svetel vzor, ali kot zastrašujoč primer.
Znanje je orodje, ki ne tehta nič. 
Odgovori
#70
Don’t worry. Ne bos izpadel bedak, tudi ce ne bos znal sestaviti/razstaviti. Bosko je car!
Odgovori
#71
Poseben del preizkusa opravljana znanja o ravnanju z orožjem, je diskrecijska pravica UE in lahko, ni nujno zahteva dodatne dokazne listine.

http://www.mnz.gov.si/si/mnz_za_vas/civi...no_orozje/

Dovoljenja za nabavo streliva ne potrebuje oseba, ki ima orožni list za lovsko, športno ali varnostno orožje. Za orožje, ki je vpisano v orožni list, se namreč strelivo lahko nabavlja neposredno pri trgovcu.

Upravna enota obravnava vsako vlogo posebej in v posebnem ugotovitvenem postopku. Lahko zahteva dodatne dokazne listine (potrdilo, da ste opravili poseben preizkus znanja o ravnanju z orožjem, za katero nabavljate strelivo). Dobite ga pri pooblaščeni organizaciji.
Odgovori
#72
Pravna podlaga za to kar navajaš (da je posebni del diskrecijska pravica UE)?
Odgovori
#73
Bavbav ni letel na Boškota, ampak na izpit  :-D Vem, da je fejst, pred kratkim sem ga spoznal in mi je brez problema dal v preizkus dve pištoli, po katerih sem spraševal tukaj. Hvala za nasvete.
Odgovori
#74
(21-03-2018, 21:47)dex Napisal: Pravna podlaga za to kar navajaš (da je posebni del diskrecijska pravica UE)?

Dobro preberi (UPRAVNA ENOTA-LAHKO ZAHTEVA) ni nujno.

Upravna enota obravnava vsako vlogo posebej in v posebnem ugotovitvenem postopku. Lahko zahteva dodatne dokazne listine (potrdilo, da ste opravili poseben preizkus znanja o ravnanju z orožjem, za katero nabavljate strelivo). Dobite ga pri pooblaščeni organizaciji.

Osebno za noben kos nisem opravljal posebnega dela, ker mi je enako povedal/a na EU.
Odgovori
#75
(21-03-2018, 22:09)Msslosar Napisal:
(21-03-2018, 21:47)dex Napisal: Pravna podlaga za to kar navajaš (da je posebni del diskrecijska pravica UE)?

Dobro preberi (UPRAVNA ENOTA-LAHKO ZAHTEVA) ni nujno.

Upravna enota obravnava vsako vlogo posebej in v posebnem ugotovitvenem postopku. Lahko zahteva dodatne dokazne listine (potrdilo, da ste opravili poseben preizkus znanja o ravnanju z orožjem, za katero nabavljate strelivo). Dobite ga pri pooblaščeni organizaciji.

Osebno za noben kos nisem opravljal posebnega dela, ker mi je enako povedal/a na EU.

Da me ne boste narobe razumeli. V zakonu res piše, da : 
Posebni del kandidat izvede s svojim orožjem, in sicer po vsaki nabavi novega tipa/vrste orožja, pred izdajo orožnega lista ali pred vpisom orožja v orožni list oziroma pred potrditvijo pooblastila za nošenje orožja. Posameznik, ki poseduje dovoljenje za zbiranje orožja, in posameznik, ki se mu izda dovoljenje za posest orožja,...
ampak pri meni ni bilo tako, nekdo drug pa je na isti EU moral opravljati poseben del, kar pomeni, da si je UE jemala diskrecijsko pravico, sicer pa ne vem kako je bilo takrat, ko sem jaz prosil za nabavna dovoljenja napisano v zakonu, podzakonskih aktih ali pravilnikih, je že moralo biti tako, da so se na UE lahko tako odločali.
Odgovori
#76
Sem prebral. Ampak kot pravnik te sprašujem po pravni podlagi za zapisano (recimo temu poklicna deformacija). Zapis na strani ministrstva namreč ni formalni pravni vir. Pravilnik po drugi strani je.

Kot sem že citiral v eni izmed prejšnjih objav Pravilnik o usposabljanju in preizkusu znanja o ravnanju z orožjem (Uradni list RS, št. 102/15 v 13. členu določa da preizkus znanja obsega teoretični in praktični del.

V 15. členu pravilnika pa definira praktični del kot splošni in posebni del. Pri tem glede posebnega dela v drugem odstavku 15. člena določa, navajam: Posebni del kandidat izvede s svojim orožjem, in sicer po vsaki nabavi novega tipa/vrste orožja, pred izdajo orožnega lista ali pred vpisom orožja v orožni list oziroma pred potrditvijo pooblastila za nošenje orožja. Posameznik, ki poseduje dovoljenje za zbiranje orožja, in posameznik, ki se mu izda dovoljenje za posest orožja, mora opraviti posebni del pred prvo izdajo dovoljenja za nabavo streliva za posamezen tip/vrsto orožja.

Prosti preudarek (oz. diskrecijska pravica) je po drugi strani opredeljena v 6. členu Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP). Le-ta prvenstveno določa, da organ odloča v upravni zadevi po zakonu, podzakonskih predpisih, predpisih lokalnih skupnosti in splošnih aktih, izdanih za izvrševanje javnih pooblastil. Nato pa še da v upravnih zadevah, v katerih je organ po zakonu ali po predpisu lokalne skupnosti upravičen odločati po prostem preudarku, mora biti odločba izdana v mejah pooblastila in v skladu z namenom, za katerega mu je pooblastilo dano. Namen in obseg pooblastila določa zakon ali predpis lokalne skupnosti, ki vsebuje pooblastilo za odločanje po prostem preudarku.

Z drugimi besedami, prosti preudarek bi lahko opisal kot z zakonom podeljeno pooblastilo upravnemu organu, da med dvema ali več alternativami izbere tisto, ki je najbolj primerna v neki situaciji. Diskrecijska pravica mora torej nujno imeti temelj v zakonu oz predpisu lokalne skupnosti. Če tega temelja zanjo ni, potem ne more obstajat.

Jaz takega pooblastila za diskrecijsko pravico kot jo omenjaš ti v ZOro-1 (ali v kakšnem drugem zakonu) ne najdem. Nasprotno, to področje je bolj podrobno urejeno z zgoraj navedenim pravilnikom (k v nasprotju z zapisom na strani MNZ je formalni pravni akt), le-ta pa glede tega določa, da je posebni del s svojim orožjem treba opravit bodisi pred izdajo OL, bodisi pred prvo izdajo dovoljenja za nabavo streliva, če imaš samo DP. To pravilnik celo poudari z besedo mora, ki se v pravnih predpisih uporablja pri kogentnih pravnih pravilih in pomeni pravzaprav diametralno nasprotje prostega preudarka (oz diskrecijske pravice).


Seveda tudi jaz nisem vseveden in če se slučajno motim, se bom pustil prepričati v nasprotno. Vendar pričakujem, da to narediš z navajanjem pravne podlage (formalnih pravnih virov), ki bo demantirala moje stališče, ki je oprto na določila veljavnih pravnih predpisov, kot izhaja iz zgoraj navedenega zapisa. Pri tem ponovno poudarjam, da zapis na spletni strani MNZ takšne pravne podlage ne predstavlja. To ni formalni pravni vir in nenazadnje je lahko povzetek ureditve za objavo na spletni strani lahko napisal nek študent, ki na ministrstvu dela preko napotnice.

Hkrati pa nikakor ne trdim, da praksa na nekaterih UE ni takšna, da se potrdil o posebnem delu preizkusa ne zahteva. Verjamem da je tako in tudi sam v zvezi s tem menim, da je opravljanje posebnega dela (v obliki v kakršni se izvaja) povsem nepotrebno.

EDIT:

Vidim, da si v času pisanja mojega odgovora tudi sam že našel obravnavano določbo pravilnika ::) Toda sem videl šele ko sem že objavil post, urejati objav se pa ne da.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)