Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čezmerna dolžina tulcev 9x19
#1
Polnim svoje strelivo 9x19 in imam težavo. Največja dolžina tulcev po CIP je 19,15 mm. Dolžina velike večine resizanih, na strelišču pobranih tulcev je v razponu od 18,85 in 19,15 mm, pri tulcih PPU pa jih je kar nekaj, ki so daljši in merijo v dolžino tja do 19,18 celo 19,20 mm. Ali je to še kdo opazil?. Glede na to, da se mi niti pod razno ne da ukvarjati s trimmingom, je verjetno najbolje take tulce zmetati v koš za odpadno medenino. Kaj menite?

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#2
19,85mm?????

Misliš 18,85mm???
Odgovori
#3
Ja 18,85, sem se zmotil, bom popravil post.

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#4
Dokler ti gre v pištolo ne kompliciraj...
Odgovori
#5
Prvič slišim da je nekdo sploh pomeru dolžino tulca 9x19 Doh
Odgovori
#6
Tudi jaz se s tem nisem nikoli ubadal, potem pa sem na ameriških forumih prebral, da je pri nekaterih pištolah grupiranje bistveno boljše, če so tulci enako dolgi. Petm sem hotel nabrati eno serijo približno enako dolgih tulcev in pri merjenju našel cel kup predolgih PPU tulcev.

LP, Marko
Odgovori
#7
Nic ti ne grupiralo bolje ce bos imel vse tulce u nulo enako dolge, konstantna dolzina je pomembna samo zaradi konstantnega krimpanja. Kot je napisal Noob in Jabolko - ne kompliciraj :)
Odgovori
#8
Z katero pištolo pa streljaš,če ni skrivnost ?
Imam vse kar potrebujem.
Odgovori
#9
Konstantna dolžina tulca vpliva pri kalibru 9×19 (in vseh ostalih, ki z ustjem tulca nalegajo na rob katerega tvori prehod iz ležišča naboja v konus, ki povezuje le-to z ožlebljenim  delom cevi) tudi na boljše grupiranje. Različne dolžine tulcev prinesejo za seboj različne "headspace"-je, kar pa preciznosti ravno ne koristi. Pri kratkocevnem orožju to morda ni tako opazno, iz lastne izkušnje s kalibrom .30 M1 Carbine pa lahko povem, da bo naboj z malo daljšim ali malo krajšim tulcem zagotovo pokvaril grupo pridelano s serijo nabojev katerih tulci so bili vsi enako dolgi.
Odgovori
#10
Z katero pištolo pa streljaš,če ni skrivnost?

CZ75 SP01 Shadow z nastavljivim zadnjim merkom in klasičnim prednjim merkom. Glede dolžine tulca še ne vem, če kaj vpliva na grupiranje, sem pa skoraj prepričan da z mehkejšimi tulci kot so PPU ali STV, pištola bolje grupira kot s tulci iz trše medenino, kot so na primer tulci S&B. 

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#11
(09-11-2016, 17:08)Ijabolko Napisal: Prvič slišim da je nekdo sploh pomeru dolžino tulca 9x19 

Clap
Odgovori
#12
(10-11-2016, 01:52)Rombon Napisal: Z katero pištolo pa streljaš,če ni skrivnost?

CZ75 SP01 Shadow z nastavljivim zadnjim merkom in klasičnim prednjim merkom. Glede dolžine tulca še ne vem, če kaj vpliva na grupiranje, sem pa skoraj prepričan da z mehkejšimi tulci kot so PPU ali STV, pištola bolje grupira kot s tulci iz trše medenino, kot so na primer tulci S&B. 

Lep pozdrav, Marko

že enkrat zapisal ampak ker se tale tema vsake toliko spet privleče na dan: nikoli še nisem pomeril dolžine tulca pri 9x19. Po poslušanju kako je treba za preciznjaka imeti vse tulce PPU iz iste serije, sem naredil test. V magacin dal 10  nabojev 8 različnih znamk. Bi jih dal 10 ampak nisem našel še dva različna. Taka dva magacina zmešal med ostale, napolnjene z vsemi enakimi tulci. Ustrelil s temi magacini 96 in 98 krogov.
Ozdravljen tega, da je treba komplicirat s tulci. Pištola X-Six.
Je pa res, da Dillon lepše (bolj enakomerno) laufa, če so vsi tulci enaki.
Odgovori
#13
(10-11-2016, 08:36)Kristian Napisal:
(10-11-2016, 01:52)Rombon Napisal: Z katero pištolo pa streljaš,če ni skrivnost?

CZ75 SP01 Shadow z nastavljivim zadnjim merkom in klasičnim prednjim merkom. Glede dolžine tulca še ne vem, če kaj vpliva na grupiranje, sem pa skoraj prepričan da z mehkejšimi tulci kot so PPU ali STV, pištola bolje grupira kot s tulci iz trše medenino, kot so na primer tulci S&B. 

Lep pozdrav, Marko

že enkrat zapisal ampak ker se tale tema vsake toliko spet privleče na dan: nikoli še nisem pomeril dolžine tulca pri 9x19. Po poslušanju kako je treba za preciznjaka imeti vse tulce PPU iz iste serije, sem naredil test. V magacin dal 10  nabojev 8 različnih znamk. Bi jih dal 10 ampak nisem našel še dva različna. Taka dva magacina zmešal med ostale, napolnjene z vsemi enakimi tulci. Ustrelil s temi magacini 96 in 98 krogov.
Ozdravljen tega, da je treba komplicirat s tulci. Pištola X-Six.
Je pa res, da Dillon lepše (bolj enakomerno) laufa, če so vsi tulci enaki.
Podpis pod to,je pa boljše v tvoji glavi če imaš napolnjeno municijo z tulci istega proizvajalca.Več trenirat,majn komplicirat. Thumbup
Imam vse kar potrebujem.
Odgovori
#14
O tem "problemu" bi znali največ napisati mojstri preciznega pištolskega strelstva. Če so ga kdaj zaznali.

Tulci se pri streljanju raztezajo v vsem smeri. Tudi v dolžino in tudi pištolski. Puškine je treba pač krajšat, saj je vrat tulca dobra povšina, ki se upira plinom in se posledično tulec razteza. Pri pištolskih je pa to tako zanemarljivo, da ni pomembno. Vsaj za tiste, ki se ukvarjamo z dinamičnim strelstvom. Polnim vse vrste pištolskih tulcev v kalibru 9x19 in .40SW, pa tovrstne "problematike"  še nikoli nisem zaznal. Še največ težav je z vstavljanjem netilk, saj so nekatere odprtine pri boxer tulcih ožje in gre stara netilka težje ven, nekateri proizvajalci pa izdelujejo netilke, katerih kvaliteta ni najboljša oz. serije niso najbolj konstantne. Meni se za ta dva kalibra še najbolje obnesejo netilke Fiocchi  - best buy, glede na ceno in delovanje. Sicer je mogoče res, kar je napisano v prvem postu, vendar...večina se nas nima časa ukvarjati s tem, ali je grupa, ki jo lahko naredi neka pištola na 25m, za mm ali 2 ožja s tulci istega proizvajalca, istega lota, iste elementarne sestave tulca in ostalih fines. Da krogle, njene sestave, obdelave in površine niti ne omenjam.

Večina se nas bolj ukvarja s samim sabo, s treniranjem, ponovitvami, boljšim streljanjem, večjo hitrostjo,...saj za neuspeh/uspeh raje "krivimo" tistega za pištolo, kot pa tulce, krogle in navsezadnje, pištolo.

Še vedno sem mnenja, da je pomembnejši trening, kot osnoven problem te debate, saj večina pištol, ki jih uporabljamo, presegajo naše zmožnosti streljanja. Tako nam preostane edino, da več in kvalitetneje treniramo. Tisti mm ali 2 prideta pa potem na vrsto...
Odgovori
#15
(10-11-2016, 01:52)Rombon Napisal: Z katero pištolo pa streljaš,če ni skrivnost?

CZ75 SP01 Shadow z nastavljivim zadnjim merkom in klasičnim prednjim merkom. Glede dolžine tulca še ne vem, če kaj vpliva na grupiranje, sem pa skoraj prepričan da z mehkejšimi tulci kot so PPU ali STV, pištola bolje grupira kot s tulci iz trše medenino, kot so na primer tulci S&B. 

Lep pozdrav, Marko

Kako pa veš da so mehkejši...a si jih dal v analizo ali si pridobil tovarniške sestave uporabljenih materijalov enih in drugih in po tem sklepaš kar sklepaš...in ne mi sedaj o kakem občutku govorit ker to ni to Hand
Odgovori
#16
Še vedno sem mnenja, da je pomembnejši trening, kot osnoven problem te debate, saj večina pištol, ki jih uporabljamo, presegajo naše zmožnosti streljanja. Tako nam preostane edino, da več in kvalitetneje treniramo. Tisti mm ali 2 prideta pa potem na vrsto...

S tem se popolnoma strinjam, v osnovi sem vprašal, ali so tulci, daljši od 9,15 mm, varnostni problem, glede na to, da presegajo c CIP določene standarde. 

Lep pozdrav, Marko
Odgovori
#17
(10-11-2016, 08:36)Kristian Napisal: že enkrat zapisal ampak ker se tale tema vsake toliko spet privleče na dan: nikoli še nisem pomeril dolžine tulca pri 9x19. Po poslušanju kako je treba za preciznjaka imeti vse tulce PPU iz iste serije, sem naredil test. V magacin dal 10  nabojev 8 različnih znamk. Bi jih dal 10 ampak nisem našel še dva različna. Taka dva magacina zmešal med ostale, napolnjene z vsemi enakimi tulci. Ustrelil s temi magacini 96 in 98 krogov.
Ozdravljen tega, da je treba komplicirat s tulci. Pištola X-Six.
Je pa res, da Dillon lepše (bolj enakomerno) laufa, če so vsi tulci enaki.

Če bi imel enake tulce, bi pa mogoče ustrelil 95 in 99 !!!? Mrgreen

Kot pravijo že nekateri pred menoj:" Več trenirat, manj komplicirat!"
Odgovori
#18
Je morda kdo že testiral grupe trimanih (enake dolžine) in netrimanih tulcev z držalom pištole? Ali pa da je konkretno testiral razlike? Torej ne prosto iz roke in na hitro.
Verjamem da za večino strelcev to nima smisla, sploh za tiste ne ki se ne resno ukvarjajo s preciznim. Me pa zanima ali se da s tem pridobiti npr. 1 krog tu in tam.
Vem da neke hitro opazne razlike ni!
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)