Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HK MP5 - UZI
#1
Lotu sem se primerjave teh dveh pušk obe v mojem priljubljenem naboju 9mm luger,
in obe delujoči kot polavtomat, pa da vidimo kaj zmore ena kaj druga, neposredni dvoboj na strelišču ob uporabi istih nabojev...
Za začetek ki se nadaljuje, streljanje vaje proge z desetimi streli puško poberem polnim streljam, hja spet so v igri desetinke pa tako različna kosa orožja... za tiste ki ne veste MP strelja iz zaprtega zaklepa UZI iz odprtega, no je pa prva ugotovitev sledeča...MP strelja mirno, bolj kot kot vse puške ki sem jih imel ali probal v devetki in to so bile: Marlin, Bereta, Skorpion, Adc, vendar samo dokler ne ustreliš vaje z uzijem, ki gladko premaga že tako odličnega MP5 razlika v manšem odsunu je izrazito na uzijevi strani, več kot očitna [puški nimata kompenzatorja] tu so Izraelci naredili briljantno delo oziroma dobesedno fantastičen balans puške.
Druga ugotovitev spet zmaga uzi...število sestavnih delov rastavlanje sestavljanje, mislim da bolj preprosto kot je konstruiran ne more bit...kompletna puška je na enem pinu in eni matici kapo dol konstruktorju...


Priponke Male slike
       
Odgovori
#2
Luštne zverinice, ni kaj Clap

Načeloma so orožja, ki streljajo iz odprtega zaklepa res nekoliko bolj "poskočna", ker gre za premikanje celotne mase zaklepa, medtem ko je zaklep pri MP5 poleg streljanja iz zaprtega zaklepa dokaj lahek.

Uzi ima to deloma rešeno s teleskopskim zaklepom, katerega masa je dokaj enakomerno porazdeljena tik nad ročajem, zato je celo orožje dokaj balansirano. Nekaj podobnega je tudi MAC-10...samo tega tepe velika hitrost streljanja v kombinaciji s kratko cevjo in majhno dolžino orožja nasploh :uzi:

Glede na tale video ima MP5 res nekoliko prednosti pri polavtomatskem streljanju...ampak v avtomatskem načinu sta pa kar blizu, oziroma je po moje Uzi kar v prednosti, ker ima raztros strelov okoli nekega centra, medtem ko se cev MP5 nekoliko vzpenja.

Enostavnost Uzija in orožij, ki delujejo na principu odprtega zaklepa nasploh, je pa znana. Britanski Sten je najbrž najbolj nazoren primer tega. Medtem pa nekateri pravijo, da MP5 ni tako super, sploh, če se ga ne čisti dovolj redno, naj bi prihajalo do zastojev. Žal nimam priložnosti zadeve preizkusiti in je to torej bolj informacija tipa rekla-kazala Blush
Odgovori
#3
Kako to misliš da ima UZI teleskopski zaklep?

Zanimiva primerjava cenovno dveh neprimerljivih orožij.
Odgovori
#4
(23-11-2016, 00:59)M67 Napisal: Kako to misliš da ima UZI teleskopski zaklep?

Zanimiva primerjava cenovno dveh neprimerljivih orožij.

Verjetno najbolje, da prikažem kar na zgledu dveh orožij, ki delujeta na principu odprtega zaklepa:
  • Pri klasičnem zaklepu je in pri praktično vsa masa zaklepa zbrana za cevjo. Če je še ročaj nesrečno postavljen, to pomeni precejšnjo premikanje težišča orožja (prosti zaklep ima ponavadi maso 500-600 g) in s tem nihanje celotnega orožja.

  • Teleskopski zaklep ima del mase premaknjen naprej in objema cev. To pri Uziju omogoča bolj balansirano orožje (težišče zaklepa je praktično nad ročajem, ki ga drži strelec), zato je manj nihanja zaradi gibanja zaklepa naprej in nazaj. Obenem to omogoča bolj kompaktno (krajšo) konstrukcijo orožja.

Uziel Gal je očitno vedel, kaj dela, čeprav pa ni bil prvi, ki je uporabil teleskopski zaklep. Naj kot zanimivost dodam, da je Uzi najbrž eno redkih, če ne kar edino orožje, ki ima za princip odprtega zaklepa dodane vse varnostne elemente, in sicer ima:
  • selektor ognja (varno-posamično-rafalno), s katerim se blokira prožilni mehanizem

  • varovalko na ročaju (podobno, kot pištola M1911), ki ravno tako blokira umik zaskočke prožilnega mehanizma

  • mehanizem na ročici zaklepa, ki deluje na principu "račne" in preprečuje gibanje zaklepa naprej, dokler ga strelec ne napne toliko, da ga prime zaskočka prožilnega mehanizma. Če bi namreč ročico spustil prezgodaj (npr. mu zdrsne), bi zaklep iz nabojnika izvlekel naboj in ga sprožil, saj imajo orožja, ki streljajo iz odprtega zaklepa, fiksno udarno iglo, ki je vrezana v samo čelo zaklepa.

MP5 sicer ravno tako uporablja prosti zaklep, vendar uporablja princip zadrževanja odpiranja z valjčki (podobno, kot mitraljez MG42).
To pomeni manjšo maso zaklepa (posledično je polavtomatsko streljanje bolj natančno), res pa, da v avtomatskem načinu del te prednosti izgine, ker ima MP5 hitrost streljanja ca. 800 nabojev na minuto v primerjavi z Uzijevimi 600 naboji na minuto.
Odgovori
#5
Nimajo vse puške fiksne udarne igle mislim na tiste ki streljajo iz odprtega zaklepa ...obstaja vse, tale mp 35 narejen pred vojno je izdelek, kjer se ni varčevalo tudi igla ni fiksna ampak plavajoča in strelja iz odprtega zaklepa... 
Je pa puška za tisti čas mala umetnija.


Priponke Male slike
           
Odgovori
#6
Neposredna primerjava delov oziroma obe puški rastavljeni na osnovne dele...ter prikaz koliko zaklep objame cev oziroma kje se dogaja aktiviranje naboja ter posledično izredna mirnost Uzija med streljanjem...
Dolžina cevi Mp 22,4 - Uzi 26 cm


Priponke Male slike
                   
Odgovori
#7
Od klasičnih brzostrelk, ki streljajo z odprtega zaklepa so imele plavajočo iglo še verzije Thompsonov do končne verzije M1A1, kateri je imel iglo fiksno izstruženo in Beretta M1938A... Iglo je naprej potisnil vzvod, ki je pri premiku zaklepa naprej udaril ob ogrodje orožja...

Podobne rešitve imajo še puškomitraljezi, udarna igla pri MG42 se je sprožil z zaklenitvijo valčkov v ogrodje, igla njegovega predhodnika MG34 pa se je sprožil z vrtenjem glave zaklepa v zaklenjen položaj...
Odgovori
#8
Z Uzijem sem streljal le enkrat, na enem šolanju v tujini in ga težko ocenim. MP5 sem službeno uporabljal skoraj leto dni, od tega 6 mesecev v bolj realnih okoliščinah in je zame eno najboljših orožij, kar sem jih imel v rokah. Ni najmočnejše, ni za vse namene, ni niti najlažje je pa od vsega neka najboljša kombinacija - po mojem osebnem mnenju, seveda. Tisti službeni kos je bil tudi natančen in zanesljiv, ne glede na to, da je bil narejen v Pakistanu. Škoda le, da cena polavtomatskih verzij ni človeku prijazna.

Fajn bi bilo tej primerjavi dodati novejši in dokaj dostopen CZ Scorpion EVO 3, če ima kdo izkušnjo vseh treh orožij.
“So I say, “Live and let live.” That’s my motto. “Live and let live.” And anyone who can’t go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It’s a simple philosophy, but it’s always worked in our family.”
George Carlin
Odgovori
#9
Citat:fritz
...in dokaj dostopen CZ Scorpion EVO 3...

Pri 1600 EUR je pa marsikaj drugega, bolj uporabno in bolj dostopno, predvsem pa uporabniku bolj prijazno. Problem teh kosov je tudi v tem, da so uporabni do 100m, pa še tam so težave. Sploh EVO, ki ima v osnovi zelo "konjski" prednji merek, uporaben do 30m. Da o odsunu ne govorim. Oba zgornja kosa sta po odsunu Airsoft brzostrelki, v primerjavi z odsunom EVOta.

Ne vem pa, zakaj bi jih rabil. Seveda,  s podlago listine, ki si jo v večini lastimo, torej OL Šport. Ne poznam športne discipline, kjer bi bili ti kosi konkurenčni.
Odgovori
#10
(23-11-2016, 14:38)IPSC Boštjan Napisal:
Citat:Ne poznam športne discipline, kjer bi bili ti kosi konkurenčni.

IASC & indoor IPSC "mini rifle" kot ga poznajo v Nemčiji/Tržiču? Pa najbrž tudi slovenski IPSC rifle, kjer je več špricanja na blizu.

Zadnje pisanje na forumu kaže tudi na to, da če si dobro zapisan pri organizatorju, si lahko konkurenčen tudi na drugih tekmah :D
Odgovori
#11
Citat:Krgolob

IASC & indoor IPSC "mini rifle" kot ga poznajo v Nemčiji/Tržiču? Pa najbrž tudi slovenski IPSC rifle, kjer je več špricanja na blizu.
V kontekstu občasnih sobotnih izletov z roštiljado so vsi trije kosi več kot odlični. Pogoj je samo eno; da ga/jih imaš.  Za resno tekmovanje v mednarodno priznanih disciplinah tekmovanj doma in v tujini pa gotovo ne.
Odgovori
#12
(23-11-2016, 14:38)IPSC Boštjan Napisal:
Citat:fritz
...in dokaj dostopen CZ Scorpion EVO 3...

Pri 1600 EUR je pa marsikaj drugega, bolj uporabno in bolj dostopno, predvsem pa uporabniku bolj prijazno. Problem teh kosov je tudi v tem, da so uporabni do 100m, pa še tam so težave. Sploh EVO, ki ima v osnovi zelo "konjski" prednji merek, uporaben do 30m. Da o odsunu ne govorim. Oba zgornja kosa sta po odsunu Airsoft brzostrelki, v primerjavi z odsunom EVOta.

Ne vem pa, zakaj bi jih rabil. Seveda,  s podlago listine, ki si jo v večini lastimo, torej OL Šport. Ne poznam športne discipline, kjer bi bili ti kosi konkurenčni.

Ko sem nazadnje gledal, se je cena gibala med 1300 in 1400 evri. Sedaj je že 1450€.

Nekateri imamo orožje za rekreativno športne namene in za 'rezervo'. Je pa jasno, da to ni orožje za velike razdalje. Vsaka reč ima svoj namen. Meni je pri tem všeč, da uporablja isto strelivo kot side-arm in je uporabna na večjih razdaljah ter bistveno bolj praktična kot jurišna puška, ki pa jo gladko poseka pri prebojnosti in razdalji na kateri je uporabna. Zdi se mi, da je tudi avtor teme reč zastavil kot ljubiteljski test njemu in še komu zanimivih brzostrelk in manj kot test športnega orožja.
“So I say, “Live and let live.” That’s my motto. “Live and let live.” And anyone who can’t go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It’s a simple philosophy, but it’s always worked in our family.”
George Carlin
Odgovori
#13
Jabolko: kako pa mislis, da bi se moja puska (JRC) obnesla v primerjavi s temi, ki si jih primerjal?
Morda Bobo lahko kaj pove, ker jo tudi ima?
Odgovori
#14
Hvala za pojasnilo. Nisem vedel, da se reče teleskopski zaklep.
Odgovori
#15
Boštjan, fritz o kakih brzostrelkah vidva govorita Questionti dve puški ki sem ju postavu ob bok sta obe POLAVTOMATSKI puški, upisani v ustrezne listine ena pod B4 druga pod B1 in nimata možnosti rafalnega streljanja...
To me niti ne zanima, zanimajo me pa karakteristike omenjenih pušk zlasti ker ena stane 2,300e druga pa 520e tako da hočem ugotovit kaj zmoreta glede na velik cenovni raspon...
Vsekakor sem test uzel kot test športnega orožja in nič drugače, vojska, policija, naj to dela sama in prav je tako saj so njihove zahteve popolnoma drugačne...omenjene puške uporabljam od začetka ipsc pri nas, umes sem poskusu tud puške z puškovnimi naboji pa mi nikakor ne sedejo, koliko je uporabna za tekmovanja pa povejo moji rezultati, tako da o tem nebi raspravljav.

Danes sem naredu primerjavo preciznosti...še zmeraj pa streljam IPSC stage in pridno beležim čase ter zadetke. Glede natančnosti, klub popolnoma drugačni zasnovi nisem opazu kake razlike tako da mi zadeva okrog zmagovalca testa postaja že bolj jasna.
Streljav sem izmenično po 5 nabojev skupno 30 z eno in drugo stoje brez naslona, za tarčo sem uzel glavo IDPA tarče in jo postavu natanko 33 metrov daleč naboji napolnjeni z los 123 rn na 152+faktor.
Tu velja poudariti da obe puški z kroglo los teže 149 gre prav tako faktor 152+streljata bistveno bolj mirno z enako natančnostjo vendar je teška krogla res uporabna do 100 metrov,kar pa za lahko ne velja.


Priponke Male slike
               
Odgovori
#16
(23-11-2016, 21:03)jabolko Napisal: Boštjan, fritz o kakih brzostrelkah vidva govorita Questionti dve puški ki sem ju postavu ob bok sta obe POLAVTOMATSKI puški, upisani v ustrezne listine ena pod B4 druga pod B1 in nimata možnosti rafalnega streljanja...

Kot tip orožja, gre za brzostrelki. Ker sta za civilni trg omejeni na posamično delovanje, sta pač v ustreznih kategorijah. Nikakor nisem mislil insinuirati, da uporabljaš orožje A kategorije. Se pa opravičujem, ker sem domneval, da športno udejstvovanje ni primaren razlog. Zakaj takšna razlika v ceni, mi ni jasno.
“So I say, “Live and let live.” That’s my motto. “Live and let live.” And anyone who can’t go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It’s a simple philosophy, but it’s always worked in our family.”
George Carlin
Odgovori
#17
(23-11-2016, 22:56)fritz Napisal:
(23-11-2016, 21:03)jabolko Napisal: Boštjan, fritz o kakih brzostrelkah vidva govorita Questionti dve puški ki sem ju postavu ob bok sta obe POLAVTOMATSKI puški, upisani v ustrezne listine ena pod B4 druga pod B1 in nimata možnosti rafalnega streljanja...

Kot tip orožja, gre za brzostrelki. Ker sta za civilni trg omejeni na posamično delovanje, sta pač v ustreznih kategorijah. Nikakor nisem mislil insinuirati, da uporabljaš orožje A kategorije. Se pa opravičujem, ker sem domneval, da športno udejstvovanje ni primaren razlog. Zakaj takšna razlika v ceni, mi ni jasno.

Tud meni ne, tale hk je turški MKE navedena cena velja za njega...sem pa kako leto nazaj uprašal v Trstu če je mogoče dobiti civilno verzijo original HK odgovor je bil da komot cena pa je 3800e...razumi če moreš. Hand
Odgovori
#18
(23-11-2016, 22:56)fritz Napisal:
(23-11-2016, 21:03)jabolko Napisal: Boštjan, fritz o kakih brzostrelkah vidva govorita Questionti dve puški ki sem ju postavu ob bok sta obe POLAVTOMATSKI puški, upisani v ustrezne listine ena pod B4 druga pod B1 in nimata možnosti rafalnega streljanja...

Kot tip orožja, gre za brzostrelki. Ker sta za civilni trg omejeni na posamično delovanje, sta pač v ustreznih kategorijah. Nikakor nisem mislil insinuirati, da uporabljaš orožje A kategorije. Se pa opravičujem, ker sem domneval, da športno udejstvovanje ni primaren razlog. Zakaj takšna razlika v ceni, mi ni jasno.

Nič ni omejena ampak narejena specifično za civilni trg, torej deli od "brzostrelke" nikakor ne pašejo v tole (govorim za MP klon). To je tko kot da rečeš da je AR-15 jurišna puška. Za IPSC MP klon ni ravno najboljša izbira, kot je Boštjan povedal, ker je problem zadet kej na 100m (če si v naglici...drugače tko v miru iz naslona še kar gre). Tako da Jabolko, če se ti da  naredi eno grupo z naslonom na 100m z vsako. Pa opiši razliko med sprožilcema.
“Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly.”
Odgovori
#19
(23-11-2016, 23:17)poltergist Napisal:
(23-11-2016, 22:56)fritz Napisal:
(23-11-2016, 21:03)jabolko Napisal: Boštjan, fritz o kakih brzostrelkah vidva govorita Questionti dve puški ki sem ju postavu ob bok sta obe POLAVTOMATSKI puški, upisani v ustrezne listine ena pod B4 druga pod B1 in nimata možnosti rafalnega streljanja...

Kot tip orožja, gre za brzostrelki. Ker sta za civilni trg omejeni na posamično delovanje, sta pač v ustreznih kategorijah. Nikakor nisem mislil insinuirati, da uporabljaš orožje A kategorije. Se pa opravičujem, ker sem domneval, da športno udejstvovanje ni primaren razlog. Zakaj takšna razlika v ceni, mi ni jasno.

Nič ni omejena ampak narejena specifično za civilni trg, torej deli od "brzostrelke" nikakor ne pašejo v tole (govorim za MP klon). To je tko kot da rečeš da je AR-15 jurišna puška. Za IPSC MP klon ni ravno najboljša izbira, kot je Boštjan povedal, ker je problem zadet kej na 100m (če si v naglici...drugače tko v miru iz naslona še kar gre). Tako da Jabolko, če se ti da  naredi eno grupo z naslonom na 100m z vsako. Pa opiši razliko med sprožilcema.
Razlika je samo v prožilnem mehanizmu ostalo je identično...težave na 100metrov, z Boštjanom pač ne znata, al pa kar tko mislita...kaj pa mojih 5a in 1č na tri 200 metrske IPSC tarče v Novi Gorici na uradni tekmi... Nod je Jarc že slavil tretjo štengo v prepričanju da ne bom na zadnjem 200metrskem stage naredu nič...
To sem probaval morje krat platka na 100m šala mala, seveda ob ustrezno nastreljeni puški in z prilagojeno municijo...
Sprožilec precej boljši na MP ju ampak mu to nič ne pomaga, kakor si videl na današnjem testu preciznosti...
Odgovori
#20
Nevem kako je z UZI nadgradnjo, za MKE pa obstajajo...že pri tako ne preveč poceni puški se lahko MKE hitro spremeni v pravo luknjo brez dna, kar se tiče nadgradnje.
SPUHR kopišček, vmesnik za kopito, montaža za optiko...kopito Magpull   (zanimivo zato ker je kopito in-line s cevjo)
Schwaben Arms sprožilni mehanizem (proženje na MKE namreč ni vrhunsko, moja ima prav zoprn creep)
za kratkoprste še podaljšana varovalka  in pa optika po želji. Tisti s slabim srcem raje ne preračunajte tega v EURe.

(24-11-2016, 00:28)jabolko Napisal:
(23-11-2016, 23:17)poltergist Napisal:
(23-11-2016, 22:56)fritz Napisal:
(23-11-2016, 21:03)jabolko Napisal: Boštjan, fritz o kakih brzostrelkah vidva govorita Questionti dve puški ki sem ju postavu ob bok sta obe POLAVTOMATSKI puški, upisani v ustrezne listine ena pod B4 druga pod B1 in nimata možnosti rafalnega streljanja...

Kot tip orožja, gre za brzostrelki. Ker sta za civilni trg omejeni na posamično delovanje, sta pač v ustreznih kategorijah. Nikakor nisem mislil insinuirati, da uporabljaš orožje A kategorije. Se pa opravičujem, ker sem domneval, da športno udejstvovanje ni primaren razlog. Zakaj takšna razlika v ceni, mi ni jasno.

Nič ni omejena ampak narejena specifično za civilni trg, torej deli od "brzostrelke" nikakor ne pašejo v tole (govorim za MP klon). To je tko kot da rečeš da je AR-15 jurišna puška. Za IPSC MP klon ni ravno najboljša izbira, kot je Boštjan povedal, ker je problem zadet kej na 100m (če si v naglici...drugače tko v miru iz naslona še kar gre). Tako da Jabolko, če se ti da  naredi eno grupo z naslonom na 100m z vsako. Pa opiši razliko med sprožilcema.
Razlika je samo v prožilnem mehanizmu ostalo je identično...težave na 100metrov, z Boštjanom pač ne znata, al pa kar tko mislita...kaj pa mojih 5a in 1č na tri 200 metrske IPSC tarče v Novi Gorici na uradni tekmi... Nod je Jarc že slavil tretjo štengo v prepričanju da ne bom na zadnjem 200metrskem stage naredu nič...
To sem probaval morje krat platka na 100m šala mala, seveda ob ustrezno nastreljeni puški in z prilagojeno municijo...
Sprožilec precej boljši na MP ju ampak mu to nič ne pomaga, kakor si videl na današnjem testu preciznosti...

js sm bol šlampast pa ne zadanem vredu na tako razdaljo...s tem da s piko je za odtenek laže, ker vsaj vidiš spod tarčo :P
“Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly.”
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)