Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nakup prvega orožja in s tem povezana vprašanja
#1
Pozdravljeni, 

ker me vse bolj in bolj mikajo starejše puške in predvsem kakšna tekmovanja prosti merki 100m VK. bi vas rad vljudno prosil za nasvete pri izbiri orožja. Zanima me kaj moram kot začetnik biti pozoren pri nakupu (poleg listin, označb)? Kako vem, da mi trgovec ne prodaja kakšne slabše cevi (brez da bi jo testiral)? Kako vem, da je orožje brezhibno?

Odločam se namreč med 3-4 kosi: Mosin, M48a, K31 ter Švedski mauser. Verjetno boste vsi rekli takoj k31, vendar naj omenim, da pri odločitvi mi pomeni tako cena, natančnost, cena streliva, zgodovinska vrednost, prvi nakup začetnika-temu primerno. Nekje med 30-50 nabojev bom tedensko izstrelil (mogoče tudi kaj več- vsaj na začetku). 
Prvotno bi bila za streljanje in potem tekmavanja. 
Najbolj se nagibam v m48a ,zlato sredino in neko sorazmerje med ceno streliva, natančnostjo

Vprašal bi tudi glede polnenja svojega streliva. Ali je smiselno (vem,da za tekmovanja je lastna polnitev kao najboljša) vložiti v opremo in kakšen "kit" bi bil za začetnika primeren. 

Kakšna je tista prva oprema, ki jo priporočate za nakup (poleg zaščitnih očal,glušnikov, torbe)? Kako je z čiščenjem (2 x po vsakem streljanju? Čistila? Kaj pa glede praznih tulcev ter embalaže za strelivo?

Lep pozdrav s Krasa
Odgovori
#2
http://rebec.si/si/puska-preduzece-44-m4...2284.shtml
Odgovori
#3
Če ti pri odločitvi pomeni cena: http://www.njuskalo.hr/ostalo-oruzje/kar...s-20328416 , spustil bo na 70eur, mogoče 50, probaj. Prištej še za CIP + pregled = 80 eur (+potni stroški). Seveda je pri g.Rebcu lažje...
Odgovori
#4
(04-02-2017, 14:42)Ronzi83 Napisal: Pozdravljeni, 

ker me vse bolj in bolj mikajo starejše puške in predvsem kakšna tekmovanja prosti merki 100m VK. bi vas rad vljudno prosil za nasvete pri izbiri orožja. Zanima me kaj moram kot začetnik biti pozoren pri nakupu (poleg listin, označb)? Kako vem, da mi trgovec ne prodaja kakšne slabše cevi (brez da bi jo testiral)? Kako vem, da je orožje brezhibno?

Odločam se namreč med 3-4 kosi: Mosin, M48a, K31 ter Švedski mauser. Verjetno boste vsi rekli takoj k31, vendar naj omenim, da pri odločitvi mi pomeni tako cena, natančnost, cena streliva, zgodovinska vrednost, prvi nakup začetnika-temu primerno. Nekje med 30-50 nabojev bom tedensko izstrelil (mogoče tudi kaj več- vsaj na začetku). 
Prvotno bi bila za streljanje in potem tekmavanja. 
Najbolj se nagibam v m48a ,zlato sredino in neko sorazmerje med ceno streliva, natančnostjo

Vprašal bi tudi glede polnenja svojega streliva. Ali je smiselno (vem,da za tekmovanja je lastna polnitev kao najboljša) vložiti v opremo in kakšen "kit" bi bil za začetnika primeren. 

Kakšna je tista prva oprema, ki jo priporočate za nakup (poleg zaščitnih očal,glušnikov, torbe)? Kako je z čiščenjem (2 x po vsakem streljanju? Čistila? Kaj pa glede praznih tulcev ter embalaže za strelivo?

Lep pozdrav s Krasa
Tega zapisa ne razumem najbolje, pomembna je cena hkrati bi streljal 50 š/teden. Če je S&B 8mauzer je to vsaj 80 €/mesec. Torej imaš razliko med zgoraj omenjenimi pokrito v nekaj mesecih. Denar potem ni vprašanje, najprej vse preizkusi, in vzemi tisto ki ti najlepše sede v ramo. Vse, ki jih omenjaš pa so v osnovi odlične puške.
Odgovori
#5
Živjo. Se pravi imam razliko pokrito če si pričnem sam polnit naboje ? Toliko, kot sem gledal imajo Lee polnilni kit kar ugodne cene. Ja, sede v roke lahko vsaka, vendar ker nisem še nikoli kupoval orožja tudi nevem na kaj moram biti pozoren? Verjetno če vidim, da je cev zavita potem ni za kupit :) Nekje je moj budget do 500€
Odgovori
#6
(05-02-2017, 08:38)RRonzi83 Napisal: Živjo. Se pravi imam razliko pokrito če si pričnem sam polnit naboje ? Toliko, kot sem gledal imajo Lee polnilni kit kar ugodne cene. Ja, sede v roke lahko vsaka, vendar ker nisem še nikoli kupoval orožja tudi nevem na kaj moram biti pozoren? Verjetno če vidim, da je cev zavita potem ni za kupit :) Nekje je moj budget do 500€

Želel sem povedat, da je pri malo resnejšem streljanju pri poceni orožju kot so wwII kosi pomemeben strošek predvsem strelivo. Če še nimaš izpita za rokovanje se loti tega in govori s čim več ljudmi, pojdi v kakšno trgovino povprašaj, če imaš kakšnega vojaka, jagra ali policaja v družini ti bodo znali marsikaj povedati.  Zavita je sicer vsaka cev, razen tista od šibrovke. Zvite ali nagrižene se pa res izogibaj!  Eek
Odgovori
#7
Na forumuje objavljenih kar nekaj strani na to temo. Uporabi "Search" funkcijo, boš videl, nič ne boli.
Stara vojaška krepela so nekonkurenčno orožje za kategorijo VK. Seveda se bo hitro našel nekdo, ki bo rekel, "ni res, jaz sem videl kako je Jože/Francl/Lojze enkrat zmagal na tekmi in nabutal XY". To ne pomeni da je staro krepelo konkurenčno, ampak samo to, da je ostala srenja še bolj fušala. Puška pa je še vedno enako neprimerna.

Nadalje, strelivo je drago, tam okoli 1€/kos. Če boš streljal 50 nabojev na teden, si poračunaj kdaj boš poslal vrednost puške skozi cev. Videl boš da govoriva v par mesecih. 

Če si sam pričneš polnit naboje, se moraš kakšno stvar naučiti, tudi zajebat in šele potem prideš do uporabnega streliva. To vsaj na začetku vzame čas. Zaradi cene komponent, ki zadenj čase leti pod nebo, tudi lastno strelivo ne bo ravno poceni. Kvaliteten patron za K31 te hitro pride na 0,75€.... potem si pa spet blizu kupljenemu za 1€...

Skratka, poceni puška ni najcenejši način da se ukvarjaš s streljanjem.
Odgovori
#8
(05-02-2017, 09:01)Ljutica Bogdan Napisal:
(05-02-2017, 08:38)RRonzi83 Napisal: Živjo. Se pravi imam razliko pokrito če si pričnem sam polnit naboje ? Toliko, kot sem gledal imajo Lee polnilni kit kar ugodne cene. Ja, sede v roke lahko vsaka, vendar ker nisem še nikoli kupoval orožja tudi nevem na kaj moram biti pozoren? Verjetno če vidim, da je cev zavita potem ni za kupit :) Nekje je moj budget do 500€

Želel sem povedat, da je pri malo resnejšem streljanju pri poceni orožju kot so wwII kosi pomemeben strošek predvsem strelivo. Če še nimaš izpita za rokovanje se loti tega in govori s čim več ljudmi, pojdi v kakšno trgovino povprašaj, če imaš kakšnega vojaka, jagra ali policaja v družini ti bodo znali marsikaj povedati.  Zavita je sicer vsaka cev, razen tista od šibrovke. Zvite ali nagrižene se pa res izogibaj!  Eek

ajej ajej... policaj, jagr, vojak...teh se izogibaj na daleč...prvi misli da vse ve, drugi vidi vse zeleno,tretji gleda levo desno po koncu streljanja...beži stran ne bo kake koristi od njih,  spoznaš nekoga ki to počne z srcem ne glede če je slaščičar po poklicu ta ti bo pa res znal povedat, pokazat svetovat... Nod
Odgovori
#9
Ta pravi vojak bi si lahko sposodil komplet orodja za tehnični pregled npr M48, s katerim se testira stanje cevi, ležišča, udarne igle, izvlečnika itd. Ugotovitve pa bodo vsaj tako dobre kot "slaščičarji po srcu" to vidijo s prostim očesom. 
Pogled levo in desno se pa od vojaka zahteva, ker za razliko od ostalih streljajo v premikih celega oddelka in je z vidika varnosti zaželeno, da vedo kje se nahajajo njihovi soborci. Prav tako so med temi premiki tarče naključno izpostavljene po par sekund na različnih razdaljah, kar zahteva skeniranje svojega sektorja za morebitnimi novimi tarčami. Če tega "mišičnega spomina" ne znajo/nočejo izklopit ko so popoldan na strelišču z civili je to njihova svobodna izbira, vsekakor pa s tem početjem nikogar ne ogrožajo.
Odgovori
#10
(05-02-2017, 12:49)jabolko Napisal:
(05-02-2017, 09:01)Ljutica Bogdan Napisal:
(05-02-2017, 08:38)RRonzi83 Napisal: Živjo. Se pravi imam razliko pokrito če si pričnem sam polnit naboje ? Toliko, kot sem gledal imajo Lee polnilni kit kar ugodne cene. Ja, sede v roke lahko vsaka, vendar ker nisem še nikoli kupoval orožja tudi nevem na kaj moram biti pozoren? Verjetno če vidim, da je cev zavita potem ni za kupit :) Nekje je moj budget do 500€

Želel sem povedat, da je pri malo resnejšem streljanju pri poceni orožju kot so wwII kosi pomemeben strošek predvsem strelivo. Če še nimaš izpita za rokovanje se loti tega in govori s čim več ljudmi, pojdi v kakšno trgovino povprašaj, če imaš kakšnega vojaka, jagra ali policaja v družini ti bodo znali marsikaj povedati.  Zavita je sicer vsaka cev, razen tista od šibrovke. Zvite ali nagrižene se pa res izogibaj!  Eek

ajej ajej... policaj, jagr, vojak...teh se izogibaj na daleč...prvi misli da vse ve, drugi vidi vse zeleno,tretji gleda levo desno po koncu streljanja...beži stran ne bo kake koristi od njih,  spoznaš nekoga ki to počne z srcem ne glede če je slaščičar po poklicu ta ti bo pa res znal povedat, pokazat svetovat... Nod
No ja, tole je malo izključujoče in podcenjujoče. Za začetnika, ki se boji da bo kupil zavito cev, je najbrž vsak nasvet dobrodošel. Tudi med jagri, vojaki in policaji so fajn fantje, ki o svojih geverih tudi precej vedo.
Odgovori
#11
Eko, sem pravkar naredil tečaj za varno rokovanje z orožjem. Se nekje odločam med k31 in m48. Zdaj , da bom "profesiolnalno" tekmoval , to mi ni. Me zelo privlačijo nekako vojaške starejše puške, ki imajo karakter, kot pa prazen alu in nevem kašna posebna kopita itd, scopi z zeleno pikco in tremi črticami, če ne štirimi... 

Za prvi nakup, ko bom dejansko puško imel, bom vsekakor "potipal" kaj želim, kaj mi manka, ali me bo povleklo ali ne... Pač nočem sedaj vlagat 1200€ ali podobno v tekmovalne puške, ki na koncu mi nebi prinesle zadovoljstva. Ko se bom pa za takšno puško odločal, pa vsekakor bom preveril, sprobal, prebral itd. 
Problem nakupa (če ni nova) je, ker velika ljudi ima orožje doma in jih težko spraviš na testno streljanje cca 20 šusov in potem prek tarče določiš ali je cev fuč ali ni. 
Glede polnjenja pa vsekakor se bom odločil za to, ker vidim ogromno možnosti pri sami polnitvi ter izstrelku. Če pa se kak € tu pa tam prišpara pa še toliko bolj. 

Lp
Odgovori
#12
(05-02-2017, 14:06)Ljutica Bogdan Napisal:
(05-02-2017, 12:49)jabolko Napisal:
(05-02-2017, 09:01)Ljutica Bogdan Napisal:
(05-02-2017, 08:38)RRonzi83 Napisal: Živjo. Se pravi imam razliko pokrito če si pričnem sam polnit naboje ? Toliko, kot sem gledal imajo Lee polnilni kit kar ugodne cene. Ja, sede v roke lahko vsaka, vendar ker nisem še nikoli kupoval orožja tudi nevem na kaj moram biti pozoren? Verjetno če vidim, da je cev zavita potem ni za kupit :) Nekje je moj budget do 500€

Želel sem povedat, da je pri malo resnejšem streljanju pri poceni orožju kot so wwII kosi pomemeben strošek predvsem strelivo. Če še nimaš izpita za rokovanje se loti tega in govori s čim več ljudmi, pojdi v kakšno trgovino povprašaj, če imaš kakšnega vojaka, jagra ali policaja v družini ti bodo znali marsikaj povedati.  Zavita je sicer vsaka cev, razen tista od šibrovke. Zvite ali nagrižene se pa res izogibaj!  Eek

ajej ajej... policaj, jagr, vojak...teh se izogibaj na daleč...prvi misli da vse ve, drugi vidi vse zeleno,tretji gleda levo desno po koncu streljanja...beži stran ne bo kake koristi od njih,  spoznaš nekoga ki to počne z srcem ne glede če je slaščičar po poklicu ta ti bo pa res znal povedat, pokazat svetovat... Nod
No ja, tole je malo izključujoče in podcenjujoče. Za začetnika, ki se boji da bo kupil zavito cev, je najbrž vsak nasvet dobrodošel. Tudi med jagri, vojaki in policaji so fajn fantje, ki o svojih geverih tudi precej vedo.

 To da so med njimi fajn fantje drži, ostalo pa iz protesta nebi komentiral Hand
Odgovori
#13
Mislim da imaš pretiran strah pred nakupom puške ki bi naj zadovoljila tvoje želje (torej če boš streljal največ na 100 m kot praviš in ne misliš zmagovati na tekmah) pred nakupom spusti par krogel skozi cev, seveda mislim na tarčo, optično preveri orožje poglej skozi cev proti svetlobi, in če je vse ok. ter so bili zadetki v tarči je puška prava za plenkanje oz. streljanje na 100 m.
 Ni kaj komplicirat.
Speed is fine, but accuracy is final - Bill Jordan
Odgovori
#14
Na tekmovanje bom šel oz. hodil, ker mi je veselje, vendar ne pričakujem preveč (vsaj za zdaj še ne). Verjetno se je lepše izrazit če rečem, da bi bil prvi nakup bolj za "dušo" in potem bi videl iz tega ven v katero smer bom šel. Sem pa že dogovorjen za testiranje K31 ter m48a. Pa po tem se bom bolj znal odločit. Če pa kakšen nasvet še za cev itd pa dobrodošlo.
Odgovori
#15
Odgovori
#16
Puške so namazane, vprašanje če so od CIP testa spucane, tko da ne boš na oko prav nič videl. Borescope je edino merljivo orodje ki ti lahko pomaga, ne rastejo pa za vsakim vogalom. Tako da, vse skup je bolj igra na srečo.
Aja, pa še to... pri K31 slabo olesje še ne pomeni slabe puške.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)