Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY projekt
#1
živjo
ker še nikoli nisem počel kaj takega me zanima sledeče:
rad bi kupil puško za domači projekt. projekt vključuje tudi krajšanje cevi orožja. zanima me kako je s tem. s tehničnega vidika se mi približno sanja kako to gre. zanima me zakonski vidik vsega skupaj. orožje ne bo prešlo kakršnekoli kategorije. ostalo bo v svoji kategoriji ki je c1. cip testirano je tudi že. zanima me če skrajšam cev iz recimo 20" na 16" ali moram to kako priglasiti na upravni enoti, kaj moram storiti z ostankom cevi itd.
če kdo že ima take izkušnje....predvidevam da jih ma bi prosil za kak nasvet.

hvala
Odgovori
#2
Mi katapult lahko sposodiš? Moram gnoj rastrosit po njivi...
Odgovori
#3
očitno nekateri nimajo bolšega dela....
Odgovori
#4
Če z spreminjanjem ne spremeniš kategorije ni potrebno nič.

Odgovori
#5
odrezan kos cevi moraš oddati na komisijsko uničenje na najbližji policijski postaji. Bognedaj, da jo zatakneš v zemljo, ker lahko zraste nova. Potem si kriv nedovoljene proizvodnje delov orožja...

Mrgreen
Odgovori
#6
ZOOR,
ne dovoljuje nikakršne posege v 
registrirano orožje
lphrib
Odgovori
#7
(08-02-2017, 14:26)šimek Napisal: Če z spreminjanjem ne spremeniš kategorije ni potrebno nič.

Ni res...na svoji cz 858 sem to naredu in se tudi pozanimal kako in kaj, ter tako tudi iz principa uredil.
Zakonsko moraš dobiti potrdilo puškarja [tud če si sam naredu] s tem potrdilom greš na UE in pod zaznamek ti v
OL upiše...cev je krajšana in udari žig seveda v zameno za neki evričev.
Ostanka cevi ne smeš imeti, kot ne smeš imeti doma enega mk naboja če nimaš listine...ni pa jo potrebno uničit ali karkoli, pustiš puškarju ali jo imaš na črno...to je to


Priponke Male slike
   
Odgovori
#8
(08-02-2017, 15:06)jabolko Napisal:
(08-02-2017, 14:26)šimek Napisal: Če z spreminjanjem ne spremeniš kategorije ni potrebno nič.

Ni res...na svoji cz 858 sem to naredu in se tudi pozanimal kako in kaj, ter tako tudi iz principa uredil.
Zakonsko moraš dobiti potrdilo puškarja [tud če si sam naredu] s tem potrdilom greš na UE in pod zaznamek ti v
OL upiše...cev je krajšana in udari žig seveda v zameno za neki evričev.
Ostanka cevi ne smeš imeti, kot ne smeš imeti doma enega mk naboja če nimaš listine...ni pa jo potrebno uničit ali karkoli, pustiš puškarju ali jo imaš na črno...to je to

no jabolku kar verjamem kar se tega tiče. super hvala vsem za informacije. me pa zanima če ma kdo kak kontakt kakega pametnega puškarja, ki bi mi za pametno ceno to lahko naredil. še enkrat hvala vsem.
Odgovori
#9
OK, pobje ne ga biksat (preveč)... v nabavnem dov. ali v Ol nikjer, ampak res nikjer ne piše dolžina cevi. NIKJER!!!
Torej ti lahko daš v flinto 30'' cev ali pa 12'' cev, pa ni nikjer zabeleženo kakšna je "uradno dovoljena" dolžina. Ker to nikjer v ZOro ni definirano, iz tega sledi da krajšanje cevi ni zakonsko regulirano in lahko krajšaš do kokr želiš.
Odrezan kos cevi je jeklen valj z luknjo v sredini. To je to in nič več.
Del orožja je cev z LEŽIŠČEM. Cev brez ležišča NI del orožja, drugače bi vsi vodoinštalaterji postali proizvajalci orožja. Ko kupiš surovec, ne rabiš nobenega papirja. Šele ko se v surovec vreže ležišče in navoj za pritrditev v sistem, potem je to del orožja.
Torej če režeš od spredaj ni težav, če pa skrajšaš cev od zadaj, pa imaš del orožja, ker je v cevi ležišče za naboj. Tukaj  pa rabiš puškarja.

Preden širite krivo vero si preberite ZOro in se ne zanašajte na lokalnega matadorja na Upravni enoti. Ker z redkimi izjemami le-ti širijo krivo vero ...
Odgovori
#10
Vedno znova me preseneča kako znate nekateri stvar zakomplicirati. In kako redki so tisti, ki znajo logično misliti.
Odgovori
#11
drugače sem to zasledil v zakonu

32. člen
Popravilo in predelava orožja
Kdor da popraviti oziroma predelati orožje,  tako da  zamenja njegov del oziroma
spremeni  tehnične  lastnosti orožja, mora  to v  roku osmih dni po nastali spremembi prijaviti
pristojnemu organu, da v orožne listine in v evidence vpiše vse nastale spremembe.

35. člen

Splošna določba in pomen izrazov

4.  Predelava  orožja  pomeni  skrajševanje  ali  podaljševanje  orožja,  spremembo  kalibra
orožja,  zamenjavo ali  vgraditev delov orožja  in drugo  spreminjanje orožja,  ki  vpliva na
njegovo delovanje in tehnične lastnosti

tako da mislim, da se bom kar držal tega kar je jabolko navedel in prijavil vse skupaj enkrat ko mi puškar zrihta.

lp
Odgovori
#12
(08-02-2017, 15:43)Kristian Napisal: OK, pobje ne ga biksat (preveč)... v nabavnem dov. ali v Ol nikjer, ampak res nikjer ne piše dolžina cevi. NIKJER!!!
Torej ti lahko daš v flinto 30'' cev ali pa 12'' cev, pa ni nikjer zabeleženo kakšna je "uradno dovoljena" dolžina. Ker to nikjer v ZOro ni definirano, iz tega sledi da krajšanje cevi ni zakonsko regulirano in lahko krajšaš do kokr želiš.
Odrezan kos cevi je jeklen valj z luknjo v sredini. To je to in nič več.
Del orožja je cev z LEŽIŠČEM. Cev brez ležišča NI del orožja, drugače bi vsi vodoinštalaterji postali proizvajalci orožja. Ko kupiš surovec, ne rabiš nobenega papirja. Šele ko se v surovec vreže ležišče in navoj za pritrditev v sistem, potem je to del orožja.
Torej če režeš od spredaj ni težav, če pa skrajšaš cev od zadaj, pa imaš del orožja, ker je v cevi ležišče za naboj. Tukaj  pa rabiš puškarja.

Preden širite krivo vero si preberite ZOro in se ne zanašajte na lokalnega matadorja na Upravni enoti. Ker z redkimi izjemami le-ti širijo krivo vero ...

No Kristjan v tem primiru puške 858 bi bil rezultat tak...pa lahko tudi stavo udarva...
Me je spaho prehitu z razlago tako da rajši ne stavit Papers

Jabko 1
Kristijan 0
Odgovori
#13
(08-02-2017, 15:43)Kristian Napisal: OK, pobje ne ga biksat (preveč)... v nabavnem dov. ali v Ol nikjer, ampak res nikjer ne piše dolžina cevi. NIKJER!!!
Torej ti lahko daš v flinto 30'' cev ali pa 12'' cev, pa ni nikjer zabeleženo kakšna je "uradno dovoljena" dolžina. Ker to nikjer v ZOro ni definirano, iz tega sledi da krajšanje cevi ni zakonsko regulirano in lahko krajšaš do kokr želiš.
Odrezan kos cevi je jeklen valj z luknjo v sredini. To je to in nič več.
Del orožja je cev z LEŽIŠČEM. Cev brez ležišča NI del orožja, drugače bi vsi vodoinštalaterji postali proizvajalci orožja. Ko kupiš surovec, ne rabiš nobenega papirja. Šele ko se v surovec vreže ležišče in navoj za pritrditev v sistem, potem je to del orožja.
Torej če režeš od spredaj ni težav, če pa skrajšaš cev od zadaj, pa imaš del orožja, ker je v cevi ležišče za naboj. Tukaj  pa rabiš puškarja.

Preden širite krivo vero si preberite ZOro in se ne zanašajte na lokalnega matadorja na Upravni enoti. Ker z redkimi izjemami le-ti širijo krivo vero ...

odreana cev se smatra kot surovec ker je ozleblebljena je regulirana.
Odgovori
#14
4.  Predelava  orožja  pomeni  skrajševanje  ali  podaljševanje  orožja,  spremembo  kalibra
orožja,  zamenjavo ali  vgraditev delov orožja  in drugo  spreminjanje orožja,  ki  vpliva na
njegovo delovanje in tehnične lastnosti

OK, po tej teoriji je treba prijavit:

1. menjavo gume na kopitu za 1cm debelejšo, ker s tem podaljšate dolžino orožja
2. menjavo fiksnega kopita na AR 15 za zložljivega, isti razlog kot #1.
3. bognedaj zamenjat handguard na AR15 za free float model, ker s tem bistveno spremenite tehnične lastnosti orožja.
4. zamenjavo lesenega kopita za kompozitnega.  Isti razlog kot #3
5. zamenjavo razbijalca plamena na cevi PAP za kompenzator. S tem bistveno spremenite tehnične lastnosti in dolžino orožja. Torej padete pod obe točki, #1 in #3.

Pa še eno vprašanje: na iztrošeni cevi potisnem ležišče naprej za cca 5cm. Cev za toliko skrajšam. Ista cev, isti CIP, iste cifre. Pri puškarju seveda. Kje v OL naj vpišem, da je cev skrajšana? Nadomestna ni, vložna tudi ni... Kje v OL ali nabavnem dovoljenju je zapisano da je nova cel dolga 720mm? Kateri obrazec mora puškar izpolniti?
Odgovori
#15
Ne vem kako bi kdo kadarkoli lahko ugotovil da sem jaz skrajšal cev za 5cm odspredaj? Kdaj in kako bodo to ugotovili oziroma ugotavljali? A so komu na UE merili cev kdaj ob vpisu?
Odgovori
#16
Obrazec PPOŠ R.

Povej še ti jabuk, kam so ti to upisali?

Odgovori
#17
Pa tile vaši komentarji se berejo kot roman o 007. Po vaše tudi ustja ne smeš popravit ali gume nalept. Tudi lotano montažo bi morali prijavit in vpisat (včasih so večinoma lotali).
Jaz razumem to krajšanje tako, da je prepovedano npr. šrotarci cevi odžagat in kopito. Ve se zakaj.  Tehnična lastnost se je spremenila. Iz puške je nastala pištola.
Če boste za vsako malenkost iskali pojasnila vam bo oblast seveda ustregla. Obrazcev, taks..... ne bo nikoli zmanjkalo
Odgovori
#18
še sreča da puškarji ne komplicirajo tko kot tule gor, ko mi je cev skrajšal in sproženje spoliral, čeprav je to naredil na čisto legalen način.
edini pomislek glede krajšanja bi bil kako dobro ti bo ustje obdelal in nič drugega, imho...
Odgovori
#19
(08-02-2017, 17:34)šimek Napisal: Obrazec PPOŠ R.

Povej še ti jabuk, kam so ti to upisali?

Na vsaki strani v OL imaš čisto spodaj pod 13. ZAZNAMEK... tam mi je napisal...cev je krajšana in udaru štampilko in podpis v arhiv pa je spravu potrdilo puškarja [žal nimam več tega OL že zdavnaj poln]
Zakaj sem takrat tako naredu bilo je obdobje, ko so neki puške gledal po tekmah in kolikor vem je bila v Crngrobu celo odvzeta lastniku ne vem pa podrobnosti...
Ker sem svojo krajšal za 10 cm in se z njo pojavljal na tekmovanjih, sem se detalno pozanimal kaj in kako in je tako kot sem napisal.
Puška 858 ima 40cm cev... obstaja tudi kratka z nevem na pamet recimo 20cm cevjo nobena pa nima 30 cm cev in vse to piše v tehničnih podatkih o puški...če jo ima je predelana in po zakonu moraš narediti tako kot sem imel sam...res ne vem kaj tuki ni jasno. Doh


Priponke Male slike
   
Odgovori
#20
jabolko lahko prosim samo še poveš kje se ta obrazec dobi, ker ga jst nikjer ne najdem....al je to samo na upravnih enotah hvala
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)