Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Oljni strel"
#1
Pozdravljeni!

Je mogoče že kdo stuhtal, kako se izognit "oljnemu Strelu" po čiščenju puške ali je še vedno najboljše ne čistit pred natančnim strelom ali pred strelom po čiščenju vstrelimo eden ali dva naboja v (prazno) ??
Odgovori
#2
In zakaj te moti 'oljni strel' kar koli že to je.
Odgovori
#3
Pri (oljnem) prvem strelu določena krpela ne zadanejo tarče vsak naslednji šus je pa  tam kjer mora bit.imel smo eno tako Mauser m98  v kalibru 7x64
Odgovori
#4
(15-03-2017, 21:56)Marko Rosker Napisal: Pozdravljeni!

Je mogoče že kdo stuhtal, kako se izognit "oljnemu Strelu" po čiščenju puške ali je še vedno najboljše ne čistit pred natančnim strelom ali pred strelom po čiščenju vstrelimo eden ali dva naboja v (prazno) ??

Lahko ti povem za CZ ZKM 452 .22Lr...po vsakem streljanju očistim cev, ampak ko pridem zopet na strelišče, puška začne "delat" po cca 5 do 10 strelih.Torej v izogib "oljnim strelom" so namenjene preizkusne tarče..tako na treningih kot na tekmah..kajne?
Odgovori
#5
(15-03-2017, 22:22)goran hunter Napisal: Pri (oljnem) prvem strelu določena krpela ne zadanejo tarče vsak naslednji šus je pa  tam kjer mora bit.imel smo eno tako Mauser m98  v kalibru 7x64

Po vsakem čiščenju cevi so bile iste težave.prvi šus ponavadi sploh ni bil v tarči,vsi ostali bp
Odgovori
#6
(15-03-2017, 22:02)mr.T Napisal: In zakaj te moti 'oljni strel' kar koli že to je.

Ker bi rad na lovu zadel plen (na večjo razdaljo) in pred tem imel v omari vsaj malo očiščeno puško...
Odgovori
#7
(15-03-2017, 22:22)goran hunter Napisal: Pri (oljnem) prvem strelu določena krpela ne zadanejo tarče vsak naslednji šus je pa  tam kjer mora bit.imel smo eno tako Mauser m98  v kalibru 7x64
O tem "oljnem strelu" se je razvilo že veliko debat, zaključka ali vzroka pa nobenega.
Moj odgovor je (kdor se ne strinja naj upošteva svoje izkušnje): razlika ni tolikšna, da ne zadeneš tarče. Razen, če imaš tisto malo za benchrest ali za zračno puško.
Običajno je prvi strel visoko in desno (pri desničarjih). Pri levakih pa ne vem.
In to se pojavlja pri mauser sistemu bolj pogosto kot pri ostalih (tiste iz Kranja prav bolehajo na tem). Verjetno zato, ker so tolerance ležišča večje. Olje v ležišču je obloga ki se uplini. Tulec se ne stisne ob steno ampak ga potisne na zaklep z večjo silo kot je običajno. Če sem pri mauser puški očistil le ležišče tega ni bilo več.
Pri Tiki, remingtonu ali sakotu pa tega oljnega strela ni. Pa lahko streljam kar z naoljeno puško.
Naj napiše kdo, če je pri drugih puškah (novejših) tudi opazil, da je prvi strel mimo.
Odgovori
#8
Pa si sploh ze probal kaksna je razlika v tvoji puski......
Crvena zastava krepelo okoli 5cm
Steyr Elite 0cm
Odgovori
#9
če je velika razlika na 100m potem je verjetno puška slaba, drugače pač preveri kako nese iz umazane hladne cevi (pač ne boš vedno čistil puške) ter kako nese iz čiste hladne cevi. če so te zadeve znosne potem je to-to.
olje pa se bi naj vedno očistilo pred streljanjem da streljaš iz suhe cevi; najenostavneje kar z boresnekom, ki ga lahko imaš vedno v žepku futrole.
Odgovori
#10
To je stvar osnov strelstva , v kolikor imaš puško ki hladni strel ne grupira enako kot ostale potem si to zapišeš v beležko in kompenziraš enako z tako ali drugače čistimi oz umazanimi streli zaradi čiščenja , saj ta strel načeloma ni naključno nekje ampak je vedno približno na istem mestu. Te zadeve pač testiraš in zapišeš za vsako puško in vrsto streliva.

V določenih orožjih so te razlike ogromne a to je stvar beležke in strelskih znanj. Pri določenih ceveh pa so razlike tako zanemarljive ,da se z tem sploh ni potrebno ubadat.

Na svetovnem vojaškem v Bzencu smo imeli priložnost ogledovati delo Avstrijski ostrostrelcev, ki so imeli opremo iz pred 30 let (steyr SSG69)a zato toliko debelejšo beležko kaj in kako . Primer z fabrškim strelivom letnik 1972 so imeli v beležki prvi strel 7cm višje na 100m od ostalih in temu primerno merili , pa še tu so imeli ogromen hendikep prazgodovinske optike  




Ivan MK je zgodba zase ,pa tudi pri MK je čisto znano kam bo šel ta šus in če bi ga potreboval za prve strele bi enako z beležko in parimi testi porihtal vse.
Odgovori
#11
(15-03-2017, 22:37)alojz1 Napisal:
(15-03-2017, 22:22)goran hunter Napisal: Pri (oljnem) prvem strelu določena krpela ne zadanejo tarče vsak naslednji šus je pa  tam kjer mora bit.imel smo eno tako Mauser m98  v kalibru 7x64
O tem "oljnem strelu" se je razvilo že veliko debat, zaključka ali vzroka pa nobenega.
Moj odgovor je (kdor se ne strinja naj upošteva svoje izkušnje): razlika ni tolikšna, da ne zadeneš tarče. Razen, če imaš tisto malo za benchrest ali za zračno puško.
Običajno je prvi strel visoko in desno (pri desničarjih). Pri levakih pa ne vem.
In to se pojavlja pri mauser sistemu bolj pogosto kot pri ostalih (tiste iz Kranja prav bolehajo na tem). Verjetno zato, ker so tolerance ležišča večje. Olje v ležišču je obloga ki se uplini. Tulec se ne stisne ob steno ampak ga potisne na zaklep z večjo silo kot je običajno. Če sem pri mauser puški očistil le ležišče tega ni bilo več.
Pri Tiki, remingtonu ali sakotu pa tega oljnega strela ni. Pa lahko streljam kar z naoljeno puško.
Naj napiše kdo, če je pri drugih puškah (novejših) tudi opazil, da je prvi strel mimo.

Pri meni..opis zgoraj, oljni streli zmeraj visoko (na 50m v tarči za MK 50m optika namesto v center 8 ali 7...., po smeri OK.
Odgovori
#12
(15-03-2017, 22:38)Shooter Napisal: Pa si sploh ze probal kaksna je razlika v tvoji puski......
Če je vprašanje namenjeno meni sem zgoraj že napisal. Razlike ni. Pa nikoli ne čistim na suho.
Odgovori
#13
(15-03-2017, 22:37)alojz1 Napisal:
(15-03-2017, 22:22)goran hunter Napisal: Pri (oljnem) prvem strelu določena krpela ne zadanejo tarče vsak naslednji šus je pa  tam kjer mora bit.imel smo eno tako Mauser m98  v kalibru 7x64
In to se pojavlja pri mauser sistemu bolj pogosto kot pri ostalih (tiste iz Kranja prav bolehajo na tem). Verjetno zato, ker so tolerance ležišča večje. Olje v ležišču je obloga ki se uplini. Tulec se ne stisne ob steno ampak ga potisne na zaklep z večjo silo kot je običajno. Če sem pri mauser puški očistil le ležišče tega ni bilo več.
Pri Tiki, remingtonu ali sakotu pa tega oljnega strela ni. Pa lahko streljam kar z naoljeno puško.
Naj napiše kdo, če je pri drugih puškah (novejših) tudi opazil, da je prvi strel mimo.
Zanimiva razlaga, tole v zvezi z ležiščem. 
Pri starem švedskem mauserju se mi je to redno dogajalo, tako da sem si ga pristrelil tako, da sem nekaj dni zapored hodil na "hladne prve strele" na strelišče. Stari način pristreljevanja s 5 streli na strelišču, me je vedno malo naokoli prinesel za prvi strel. Sedaj imam novega Sakota, pa premalo strelov, da bi že sodil 100%, ali je to rešeno ali ne. Zdi se mi, da je. Staro sem čistil samo z boresnake vrvjo, za novo pa sem si obljubil redno in temeljito čiščenje, pa sem videl, koliko čistih krpic se še porabi za boresnakeom, če hočeš do čistega priti. Zato sem najprej to izboljšanje pripisoval čiščenju "do suhega", ampak lahko je tudi samo ležišče.
Odgovori
#14
treba je seveda tudi ločiti med 'oljnimi' streli in pač navadnimi ko se cev segreva. že po parih minutah se lahko cev tako ohladi da je novi prvi strel v seriji kake 1moa višje, vsaj pri meni ki imam varmint profil cevi.
Odgovori
#15
Jaz po vsakem streljanju očistim orožje. Cev najprej z X krpicami, nato pa še z VFG čepki (do suhega). Do sedaj še nisem opazil razlike med prvim strelom in ostalimi, je pa res, da pretežno streljam revolver/pištola, občasno tudi polavtomatsko puško. V kratkem dobim repetirko in bom poročal, če sem opazil razliko.
Odgovori
#16
(15-03-2017, 22:24)Ivan 22Lr Napisal:
(15-03-2017, 21:56)Marko Rosker Napisal: Pozdravljeni!

Je mogoče že kdo stuhtal, kako se izognit "oljnemu Strelu" po čiščenju puške ali je še vedno najboljše ne čistit pred natančnim strelom ali pred strelom po čiščenju vstrelimo eden ali dva naboja v (prazno) ??

Lahko ti povem za CZ ZKM 452 .22Lr...po vsakem streljanju očistim cev, ampak ko pridem zopet na strelišče, puška začne "delat" po cca 5 do 10 strelih.Torej v izogib "oljnim strelom" so namenjene preizkusne tarče..tako na treningih kot na tekmah..kajne?

Preizkusne tarče po mojem mnenju niso namenjene "oljnim" strelom, temveč kompenzaciji zaradi vremenskih ali svetlobnih pogojev (ali pa če si z merkom kam butnu). Sicer pa cevi za MK ni priporočljivo ravno prepogosto pucat.
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#17
Kot rečeno tudi v krepelih kjer ti streli odstopajo od ostalih imajo točno določen vzorc ,ki je vedno enak .

Če se strelja več ali manj vedno samo na prvi strel je treba pač to predvidt
Odgovori
#18
(16-03-2017, 13:22)Barbapapa Napisal:
(15-03-2017, 22:24)Ivan 22Lr Napisal:
(15-03-2017, 21:56)Marko Rosker Napisal: Pozdravljeni!

Je mogoče že kdo stuhtal, kako se izognit "oljnemu Strelu" po čiščenju puške ali je še vedno najboljše ne čistit pred natančnim strelom ali pred strelom po čiščenju vstrelimo eden ali dva naboja v (prazno) ??

Lahko ti povem za CZ ZKM 452 .22Lr...po vsakem streljanju očistim cev, ampak ko pridem zopet na strelišče, puška začne "delat" po cca 5 do 10 strelih.Torej v izogib "oljnim strelom" so namenjene preizkusne tarče..tako na treningih kot na tekmah..kajne?

Preizkusne tarče po mojem mnenju niso namenjene "oljnim" strelom, temveč kompenzaciji zaradi vremenskih ali svetlobnih pogojev (ali pa če si z merkom kam butnu). Sicer pa cevi za MK ni priporočljivo ravno prepogosto pucat.

Še dobro da je to tvoje mnenje...zakaj pa ne bi bile za oljni strel če so za vse drugo Doh se pravi čistu si cev in sedaj ne smeš ustrelit v poskusno tarčo ker po tvojem mnenju ni namenjena olnemu ali kontrolnemu strelu po čiščenju cevi in moraš ustrelit par strelov mimo samo bog ne daj v poskusno tarčo... Aha Idea  butneš nekam z merkom ali dalnogledom potem pa lahko...tako neumnost približno si napisal Wall
Odgovori
#19
uufffffff kera tema
Odgovori
#20
verjetno vsak kolikor toliko normalen uporabnik orožja ne gre streljat z rorom iz katerega še kaplja olje... krpica ali tri, ki jih porineš skozi cev delajo čuda.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)