Ocena teme:
  • 1 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Oljni strel"
#21
21 let jage s .30-06:
Če sem cev očistil, namazal z oljem in potegnil na suho s kroico ali VFG čepki, bo prvi strel praviloma drugje kot ostali - pri meni je to bilo ca. 4-8 cm.
Forest Pena  pa mi ne spremeni lege.
Zadnih 10 let puške med sezono (1.5-31.12) sploh ne čistim.

Opazil sem tudi, da če pri vadbi uporabljam drugačno strelivo,kot za jago, bo prvi strel tudi drugje. Sedaj po vadbi na strelišču, ko streljam poceni krogle, spustim skozi cev še  1-2 krogli "lovske polnitve"in sem pripravljen na "en strel v življenju".
Odgovori
#22
(16-03-2017, 16:46)Kristian Napisal: verjetno vsak kolikor toliko normalen uporabnik orožja ne gre streljat z rorom iz katerega še kaplja olje... krpica ali tri, ki jih porineš skozi cev delajo čuda.

To niti ni za poskusit Not  v tem primiru ti komot uniči napihne cev...videl sem to na lastne oči 
na lovski bokarici kjer je krogelna cev še tanša...zgleda da krogla rine olje pred seboj dokler gre pol ga pa povozi tko po domače povedano...napihnjenost se je videla toliko je bilo razširjeno in zanimivo od oka na petih centimetrih dolžine...naprej normalno.
Odgovori
#23
(16-03-2017, 15:42)jabolko Napisal:
(16-03-2017, 13:22)Barbapapa Napisal:
(15-03-2017, 22:24)Ivan 22Lr Napisal:
(15-03-2017, 21:56)Marko Rosker Napisal: Pozdravljeni!

Je mogoče že kdo stuhtal, kako se izognit "oljnemu Strelu" po čiščenju puške ali je še vedno najboljše ne čistit pred natančnim strelom ali pred strelom po čiščenju vstrelimo eden ali dva naboja v (prazno) ??

Lahko ti povem za CZ ZKM 452 .22Lr...po vsakem streljanju očistim cev, ampak ko pridem zopet na strelišče, puška začne "delat" po cca 5 do 10 strelih.Torej v izogib "oljnim strelom" so namenjene preizkusne tarče..tako na treningih kot na tekmah..kajne?

Preizkusne tarče po mojem mnenju niso namenjene "oljnim" strelom, temveč kompenzaciji zaradi vremenskih ali svetlobnih pogojev (ali pa če si z merkom kam butnu). Sicer pa cevi za MK ni priporočljivo ravno prepogosto pucat.

Še dobro da je to tvoje mnenje...zakaj pa ne bi bile za oljni strel če so za vse drugo Doh se pravi čistu si cev in sedaj ne smeš ustrelit v poskusno tarčo ker po tvojem mnenju ni namenjena olnemu ali kontrolnemu strelu po čiščenju cevi in moraš ustrelit par strelov mimo samo bog ne daj v poskusno tarčo... Aha Idea  butneš nekam z merkom ali dalnogledom potem pa lahko...tako neumnost približno si napisal Wall
No, da ne boš spet v luft skakal, se popravim - niso namenjene PRAV tej uporabi, seveda pa lahko oljni strel oddaš tudi v poizkusno tarčo. Če že iščeš dlako v jajcu. Jao, jao...Zzz
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#24
(16-03-2017, 20:25)Barbapapa Napisal:
(16-03-2017, 15:42)jabolko Napisal:
(16-03-2017, 13:22)Barbapapa Napisal:
(15-03-2017, 22:24)Ivan 22Lr Napisal:
(15-03-2017, 21:56)Marko Rosker Napisal: Pozdravljeni!

Je mogoče že kdo stuhtal, kako se izognit "oljnemu Strelu" po čiščenju puške ali je še vedno najboljše ne čistit pred natančnim strelom ali pred strelom po čiščenju vstrelimo eden ali dva naboja v (prazno) ??

Lahko ti povem za CZ ZKM 452 .22Lr...po vsakem streljanju očistim cev, ampak ko pridem zopet na strelišče, puška začne "delat" po cca 5 do 10 strelih.Torej v izogib "oljnim strelom" so namenjene preizkusne tarče..tako na treningih kot na tekmah..kajne?

Preizkusne tarče po mojem mnenju niso namenjene "oljnim" strelom, temveč kompenzaciji zaradi vremenskih ali svetlobnih pogojev (ali pa če si z merkom kam butnu). Sicer pa cevi za MK ni priporočljivo ravno prepogosto pucat.

Še dobro da je to tvoje mnenje...zakaj pa ne bi bile za oljni strel če so za vse drugo Doh se pravi čistu si cev in sedaj ne smeš ustrelit v poskusno tarčo ker po tvojem mnenju ni namenjena olnemu ali kontrolnemu strelu po čiščenju cevi in moraš ustrelit par strelov mimo samo bog ne daj v poskusno tarčo... Aha Idea  butneš nekam z merkom ali dalnogledom potem pa lahko...tako neumnost približno si napisal Wall
No, da ne boš spet v luft skakal, se popravim - niso namenjene PRAV tej uporabi, seveda pa lahko oljni strel oddaš tudi v poizkusno tarčo. Če že iščeš dlako v jajcu. Jao, jao...Zzz

Odlično, lepo da je človk razumen in se popravi Hand
Odgovori
#25
(16-03-2017, 19:47)jabolko Napisal:
(16-03-2017, 16:46)Kristian Napisal: verjetno vsak kolikor toliko normalen uporabnik orožja ne gre streljat z rorom iz katerega še kaplja olje... krpica ali tri, ki jih porineš skozi cev delajo čuda.

To niti ni za poskusit Not  v tem primiru ti komot uniči napihne cev...videl sem to na lastne oči 
na lovski bokarici kjer je krogelna cev še tanša...zgleda da krogla rine olje pred seboj dokler gre pol ga pa povozi tko po domače povedano...napihnjenost se je videla toliko je bilo razširjeno in zanimivo od oka na petih centimetrih dolžine...

To drži in pri biatlonkah se včasih dogaja torej tudi pri .22LR malo vode v roru uniči cev ker je malenkostno napihne ,zato tste lopute čez ustje niso brez veze.
Odgovori
#26
(16-03-2017, 21:31)mr.T Napisal: To drži in pri biatlonkah se včasih dogaja torej tudi pri .22LR malo vode v roru uniči cev ker je malenkostno napihne ,zato tste lopute čez ustje niso brez veze.
Tista loputa prepreči tujke v cevi (nenatančen strel).
Nisem pa še slišal, da bi cev napihnilo. Ker ima puška (tudi druge 22) ob strani v ležišču za to namenjeni luknjici kamor ob prevelikem pritisku (ko se prebije tulec) usmeri pline. Stena medeninastega tulca je pa bistveno šibkejša kot cev.
Pri tistih defektnih nabojih o katerih sem pisal je to vedno naredilo. Vendar je bila polnitev tako huda, da je odtrgalo še dno tulca, zlomilo vzmet izvlečnika in razbilo magazin na vse sestavne dele..
Natančnost puške po popravilu pa se ni spremenila.
Odgovori
#27
(16-03-2017, 22:26)alojz1 Napisal:
(16-03-2017, 21:31)mr.T Napisal: To drži in pri biatlonkah se včasih dogaja torej tudi pri .22LR malo vode v roru uniči cev ker je malenkostno napihne ,zato tste lopute čez ustje niso brez veze.
Tista loputa prepreči tujke v cevi (nenatančen strel).
Nisem pa še slišal, da bi cev napihnilo. Ker ima puška (tudi druge 22) ob strani v ležišču za to namenjeni luknjici kamor ob prevelikem pritisku (ko se prebije tulec) usmeri pline. Stena medeninastega tulca je pa bistveno šibkejša kot cev.
Pri tistih defektnih nabojih o katerih sem pisal je to vedno naredilo. Vendar je bila polnitev tako huda, da je odtrgalo še dno tulca, zlomilo vzmet izvlečnika in razbilo magazin na vse sestavne dele..
Preberi še enkat prispevek uporabnika Jabolko, zakaj napihne cev.
Odgovori
#28
Lojze je spet lojze pojma nima kaj piše in smeti, a bi lahko tokrat en drug mu malo pojasnil da se ne gre za luknje (razen tistega vakuuma, kjer bi moral biti možgan) ampak za nestisljivost medija....
Odgovori
#29
(16-03-2017, 23:33)Mato Napisal: Lojze je spet lojze pojma nima kaj piše in smeti, a bi lahko tokrat en drug mu malo pojasnil da se ne gre za luknje (razen tistega vakuuma, kjer bi moral biti možgan) ampak za nestisljivost medija....
Moja Savage 17hmr ima dejansko dve luknji v ležišču pod kotom 45 st, ki bi lahko služili kot "port" za kakšne ekscesne pline. Pri .22lr tega nisem opazil. Nisem pa nikjer na hitro našel kakšne druge razlage za ti luknji.


Priponke Male slike
   
Odgovori
#30
Tiste luknje so tam za primer bistveno previsokih pritiskov v naboju zaradi česar bi popustila netilka in tulec, da pa ne bi glavni del plinov udaril skozi zaklep proti strelcu so na stran izvrtane luknje. To o čemer pa govorijo Jabolko, Mr T in Mato pa je popolnoma druga stvar in tiste luknje čisto nič nimajo veze s tem. Gre za hidrodinamični efekt zaradi nestisljivosti fluida. Krogla prileti z veliko hitrostjo skozi cev, naleti na tekočino, ki se nima kam umaknit in ker je tekočina nestisljiva se pač umakne kar cev, se napihne, ja tako velike so te sile.
Odgovori
#31
(17-03-2017, 01:42)bubidu Napisal:  To o čemer pa govorijo Jabolko, Mr T in Mato pa je popolnoma druga stvar in tiste luknje čisto nič nimajo veze s tem. Gre za hidrodinamični efekt zaradi nestisljivosti fluida. Krogla prileti z veliko hitrostjo skozi cev, naleti na tekočino, ki se nima kam umaknit in ker je tekočina nestisljiva se pač umakne kar cev, se napihne, ja tako velike so te sile.
Pri dolgi 9ki in prehudem polnjenju sem to videl. Pri kombinirani puški, ki ima proti ustju zelo tanko cev (ni veliko prek mm) tudi. 
Sedaj pa vas prosim mojstre z obilo izkušnjami in ki vse znate. Zelo rad bi videl tako odebeljeno (pokvarjeno) cev od 22lr. Pridem pogledat kamorkoli.
Če pa Mato trdi, da ne napihne zaradi pritiska ampak zato, ker ojlje ni stisljivo pa naslednje. Je streljal z 4,5mm zračno in "popravljenim" ležiščem za 22lr te naboje. Kroglo je občutno podaljšalo cev pa nič napihnilo. Prav tako sem videl v Tokarevu streljat svinčenke 9mm (naboj 9x19). Pa je repetiralo normalno. Nič cevi ni napihnilo. Le izstrelki so bili zelo dolgi.
Tista mehka 22lr kroglica pa pravite, da se ne deformira pri oviri ampak kar cev uniči.
Izgleda, da bo tema spet skrenila. Pa ne po moji krivdi kot hočete prikazat.
Odgovori
#32
Stari Anschutz razlaga o tem na cca 6:20 , kako prisotnost snega v cevi rezultira v napihnjeni in uničeni cevi.

Napihnjena in 'uničena' cev še vedno strelja a za kako precisno delo ni več.


Odgovori
#33
Dolgo ste iskali po spletu. Pa nič boljšega našli?
Video je reklama proizvajalca. Tudi sam bi imel na takšni puški tisto zaporo cevi. In po najboljši moči so povedali kako koristna je. Če pa pozabiš loputo odpreti pa lahko puško stran vržeš?
Bom drugače povedal. Če pride do povečanih tlakov zaradi tujka je treba po tem strelu cev dobro očistiti svinca (ne kar naprej streljati). Zakaj?
Povečan tlak povzroči krčenje krogle (spredaj ovira, zadaj povečan pritisk). Krogla zelo pritisne ob steno in zapolni kanale z svincem. Naslednja krogla torej "izgubi" navoj zato ni točna.
To je pa tudi vse.
Tule je praktik edino Jabk. In je dal primerjavo z lovsko kombinirko. Poglejte kdaj kakšno boroveljsko. Sam imam odpor do tako tankih cevi. Ampak med lovci je teža nekaterim bistvena. Zato tudi takšno varčevanje na materialu. Če bo pa Jabk naletel na napihnjeno MK pa le naj pokaže. Ali pa pokliče. Bom rade volje prišel pogledat. Ampak ne kakšen MK vložek za šibrno cev, debeline papirja.
Zdaj pa naprej z ugotovitvami, da meni tako ne morete nič dopovedati ker sem butl. To vem sam. Saj se drugače nebi ukvarjal z internetnimi teoretiki.
Poiščite še kakšen video, ko z pištolo ali puško ustrelijo pod vodo ali pa cev puške vtakne v vodo ko ustreli krokodila. Pa ni MK. Colt je to prikazal celo v reklami.
Odgovori
#34
(17-03-2017, 11:59)alojz1 Napisal: Dolgo ste iskali po spletu. Pa nič boljšega našli?
Video je reklama proizvajalca. Tudi sam bi imel na takšni puški tisto zaporo cevi. In po najboljši moči so povedali kako koristna je. Če pa pozabiš loputo odpreti pa lahko puško stran vržeš?
Bom drugače povedal. Če pride do povečanih tlakov zaradi tujka je treba po tem strelu cev dobro očistiti svinca (ne kar naprej streljati). Zakaj?
Povečan tlak povzroči krčenje krogle (spredaj ovira, zadaj povečan pritisk). Krogla zelo pritisne ob steno in zapolni kanale z svincem. Naslednja krogla torej "izgubi" navoj zato ni točna.
To je pa tudi vse.
Tule je praktik edino Jabk. In je dal primerjavo z lovsko kombinirko. Poglejte kdaj kakšno boroveljsko. Sam imam odpor do tako tankih cevi. Ampak med lovci je teža nekaterim bistvena. Zato tudi takšno varčevanje na materialu. Če bo pa Jabk naletel na napihnjeno MK pa le naj pokaže. Ali pa pokliče. Bom rade volje prišel pogledat. Ampak ne kakšen MK vložek za šibrno cev, debeline papirja.
Zdaj pa naprej z ugotovitvami, da meni tako ne morete nič dopovedati ker sem butl. To vem sam. Saj se drugače nebi ukvarjal z internetnimi teoretiki.
Poiščite še kakšen video, ko z pištolo ali puško ustrelijo pod vodo ali pa cev puške vtakne v vodo ko ustreli krokodila. Pa ni MK. Colt je to prikazal celo v reklami.
Dober argument, mogoče je razlika v obeh primerih razlika hitrosti. Bi bilo za probat, ampak kronometra ne bi ravno metal v vodo. Merilnih lističev pa nimam.
Odgovori
#35
aja, vidim da prihaja do navzkrižnih mnenj ker uporabljate različne vatle; eni super precizne s prebranimi loti streliva iz tunela, drugi s starimi lovskimi jajcami z najcenejšim čehom pri katerem je super če trosi pod 4 moa... Clap
Odgovori
#36
Marks, tiste 4 puške, ki so bile potrebne popravila zaklepa in novega magazina zaradi defektnega (prepolnjenega) streliva so bile tekmovalne. In po čiščenju niso bili rezultati z njimi nič slabši kot prej. Ne zdaj stranpot iskat. Tudi nekatere lovske puške niso nič manj precizne kot športne. Včasih je le kopito drugo.

mm38, pozabil sem napisat, da streljaš pod vodo na lastno odgovornost. Za kakšno  pištolo se bo slabo končalo (napihnjena cev).  Whistle
Odgovori
#37
Ej sam eno banalno vprašanje (ne za lojza tam je vse jasno) a ste res tako zblojeni in ne vidite razlike med lahko se nekaj naredi 1x ali 2x in med tem, da to na dolgi rok lahko prinese Darwinovo nagrado?

Par vas idiotov bi blo res za vržt pod vodo s kalašem v kopalkah pa nagonte okvir čez zadevo pa da vidimo, če vas bo potem še skrbelo kako se naslednji okvir obnaša na tarči.

Eni se resnično ne zavedate kako srečni ste, da imate predpis za vsako sranje, ki si ga lahko spomnete, ker sem čedalje bolj prepričan, da če ne bi bilo toliko predpisov, bi vas 3/4 že zdavnaj pobralo....
Odgovori
#38
LOL po netu brskal mogoče minuto Whistle ! Če loputo pozabiš odpret , krogla prebije plastičen čep  end of story

Ja ker vsi vedo oz jih zanima kaj se jim dogaja sred tekme. Nihče ne bo pucal in vrjetno niti ne opazil tudi ,če mu krogla notri ostane.

Pri čisto salonskih Mkjih je kup napihnjenih cevi ,teško jih boš zmeril abrez težav jih čutiš pri čiščenju, saj ni treba veliko a zadost da zelo negativno vpliva na natančnost. Zelo majhne deformacije na pravih mestih zelo poslabšajo natančnost.

Tiste pištole in puške, ki jih vidiš pod vodo streljat že v štartu niso precizni kosi , in glede testiranja naprimer 'vojaških' pušk kjer je zahtevan standard raztros cca 10-12cm na 100m , so čisto vrjetno še vedno znotraj tega po tem testu enako z pištolami čeprav večina teh testov je bila vezana na to a zadeva še naredi bang po takem dogodku ali spusti dušo

[Image: 18516_800_600.jpg?PHPSESSID=44ade32e7b0ed0960f3af7]

Tvoj argument je torej ,da to ni mogoče oz ,da mora cev praktično raznest ,pri tistih testih pod vodo ?
Odgovori
#39
Je pa problem z strelišči rešen. Brez odbojev, varnih con...




MrT  citat: Tvoj argument je torej ,da to ni mogoče oz ,da mora cev praktično raznest ,pri tistih testih pod vodo ?
Narobe. Veliko cevi dejansko uniči tak strel pod vodo. Dal sem samo skrajno primerjavo. Cev polna vode ali snežinka v cevi.

Pa tisto o zaprti loputi in strelu ste morali iskati na spletu. Jaooo. Saj je vsakemu jasno, da se da skozi ustreliti. Zaščite ustja se tudi prodajajo. Če kdo pozabi sneti ima pač luknjo.
Nisem mislil, da vas bom z tako banalnostjo tako zaposlil.
Odgovori
#40
Mato, v naši družbi počasi prihaja do ameriškega efekta, kjer imaš navodila za vse možne variante: ne peri domače živali v pralnem stroju, ne čisti otroku nosu z globinskim sesalcem, ne uspavaj otroka s kladivom,..... in podobne kozlarije
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)