Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polnjenje 185gr lapua scenar
#1
Zanima me kakšen dober load za polnjenje z kroglo 185gr lapua scenar, netilka cci br2, dolžina tulca 51mm, imam pa smodnik N140 če treba kupim drugega.
Odgovori
#2
dober load si boš moral sam poiskat ker je odvisen od dolžine cevi in dolžine ležišča v tvoji puški.
Dolžina tulca (51mm) je nepomemben podatek, ko enkrat rečeš da je to .308. 
Pomembna je dolžina naboja in dolžina cevi (od čela zaklepa, pa do krone cevi).

Generalno pa boš imel load nekje okoli 39 - 40 grain N140.
Odgovori
#3
puška tikka t3x super varmint
Dolžina cevi je 600mm twist 11
dolžina naboja 72,20mm
polnil sem 44gr in je bila grupa super ampak je to za 185gr kroglo malo preveč ali?
Odgovori
#4
(18-10-2017, 08:27)dkamen2 Napisal: puška tikka t3x super varmint
Dolžina cevi je 600mm twist 11
dolžina naboja 72,20mm
polnil sem 44gr in je bila grupa super ampak je to za 185gr kroglo malo preveč ali?

Ja je na zgornji meji.

Miren load je tam okoli 41@73mm oz. 39gr@71mm to kar maš pa ti je pa tam okol 2600fps in na zgornji meji (če ni že čez)...

Je pa kugla super natančna iz Tikke ampak žal dokaj "kamen" na večje razdalje.
Odgovori
#5
(18-10-2017, 08:34)Mato Napisal:
(18-10-2017, 08:27)dkamen2 Napisal: puška tikka t3x super varmint
Dolžina cevi je 600mm twist 11
dolžina naboja 72,20mm
polnil sem 44gr in je bila grupa super ampak je to za 185gr kroglo malo preveč ali?

Ja je na zgornji meji.

Miren load je tam okoli 41@73mm oz. 39gr@71mm to kar maš pa ti je pa tam okol 2600fps in na zgornji meji (če ni že čez)...

Je pa kugla super natančna iz Tikke ampak žal dokaj "kamen" na večje razdalje.

Z tiko streljam 300-600m, 185gr kugle naj bi bile do 600m še ok
Sem se malo poigral tudi z prog. quick load in je load že malo čez mejo
Odgovori
#6
"OK" so tudi na 2km :)

Gre se za to ali si konkurenčen ali ne in s 185gr scenarjem pri ceni naboja recimo 75c/kom pač nisi ne na 300m ne na 600m in niti pod razno na 1km (ok pa je dejansko vprašanje a je smiselno do tja streljati in kaj ti pomeni "konkurenčen" in po kakšni ceni).

.308 je že sam po sebi dokaj velik izziv potem pa še daš neoptimalno kuglo in imaš še tolk večji problem zadet - je pa res, da ali kupiš kuglo po 290@1000 ali pa 600@1000 ni mala razlika in v realnosti ni razlika x2 -> zato pa greš na 6.5 kaliber kjer pa potem je razlika "/2 pri vetru" :)


Kakor koli če ti dela dobro pač streljaj edino sprijaznit se moraš da na neki tekmi ne boš konkurenčen napram 6.5/7/338 sploh če bo veter.
Odgovori
#7
(18-10-2017, 09:13)Mato Napisal: "OK" so tudi na 2km :)

Gre se za to ali si konkurenčen ali ne in s 185gr scenarjem pri ceni naboja recimo 75c/kom pač nisi ne na 300m ne na 600m in niti pod razno na 1km (ok pa je dejansko vprašanje a je smiselno do tja streljati in kaj ti pomeni "konkurenčen" in po kakšni ceni).

.308 je že sam po sebi dokaj velik izziv potem pa še daš neoptimalno kuglo in imaš še tolk večji problem zadet - je pa res, da ali kupiš kuglo po 290@1000 ali pa 600@1000 ni mala razlika in v realnosti ni razlika x2 -> zato pa greš na 6.5 kaliber kjer pa potem je razlika "/2 pri vetru" :)


Kakor koli če ti dela dobro pač streljaj edino sprijaznit se moraš da na neki tekmi ne boš konkurenčen napram 6.5/7/338 sploh če bo veter.

Za 600+ imam kaliber 338 lapua, katera pa bi bila najbolj optimalna kugla za 308, lažja in hitrejša al težja kot jih imam zdaj?
Odgovori
#8
175gr je nekako na splošno sprejeta kot optimum tako za daleč kot za blizu.
Odgovori
#9
Tista z najvišjim BC in da dela dobro oz. je na nodu (najvišjem po možnosti).

Za Tikko ki ima odličen node (vsaj moja fabrška cev je imela) pri 2580-2600,  je idealna kombinacija teža nekje 200gr (hornady amax ali bthp) in RS60 smodnik se pravi dobiš največji BC, ki še dela na nodu, ki je najbolj točen. Eventuelno (185gr scenar je meni super delal pri 2480fps) morda kak 220gr (ELD-M od Hornadya) ampak tega nisem še testiral oz. sem .308 dal počivat, ker streljam izključno 6.5.

Glede na to, da imaš pa .338 je pa itak vseen drek kaj daš v .308 in imaš tega 185 za poceni trening vetra in  do 600m kar ti sigurno pride prav ko uporabiš .338 in je pomoje nesmiselno kaj dosti denarja vlagati v .308 naboj...
Odgovori
#10
(18-10-2017, 09:54)Mato Napisal: Tista z najvišjim BC in da dela dobro oz. je na nodu (najvišjem po možnosti).

Za Tikko ki ima odličen node (vsaj moja fabrška cev je imela) pri 2580-2600,  je idealna kombinacija teža nekje 200gr (hornady amax ali bthp) in RS60 smodnik se pravi dobiš največji BC, ki še dela na nodu, ki je najbolj točen. Eventuelno (185gr scenar je meni super delal pri 2480fps) morda kak 220gr (ELD-M od Hornadya) ampak tega nisem še testiral oz. sem .308 dal počivat, ker streljam izključno 6.5.

Glede na to, da imaš pa .338 je pa itak vseen drek kaj daš v .308 in imaš tega 185 za poceni trening vetra in  do 600m kar ti sigurno pride prav ko uporabiš .338 in je pomoje nesmiselno kaj dosti denarja vlagati v .308 naboj...

Kako pa je kaj kaliber 6br? 6.5x47 lapua bi naj bil boljši, ker razmišljam o nakupu še ene puške.
Odgovori
#11
Vedno moraš najprej pomislit kje in kako boš puško lahko uporabil.  Pri nas so to tekme ,Rajkota in Strele torej 600m realni maximum , 90+% pa strelov 100-300m  . Torej iščeš najmanjši še uporaben kaliber . 223rem  potem pa je že kmalu 6BR vse kar je več je škoda $
Odgovori
#12
Ja, če imaš pa isto flinto še za jago, potem pa s .308 ne boš nič falil.
Odgovori
#13
(18-10-2017, 09:13)Mato Napisal: ...zato pa greš na 6.5 kaliber kjer pa potem je razlika "/2 pri vetru" :)

6.5mm se mi zdi da je postal nek jagrski patron. f-class ga ne uporablja več, še za PRS bo prišla analiza da je 6mm še bolj povečal delež pa bomo vedeli v katero smer gre strelski svet... Question

(18-10-2017, 12:46)mr.T Napisal: Vedno moraš najprej pomislit kje in kako boš puško lahko uporabil.  Pri nas so to tekme ,Rajkota in Strele torej 600m realni maximum , 90+% pa strelov 100-300m  . Torej iščeš najmanjši še uporaben kaliber . 223rem  potem pa je že kmalu 6BR vse kar je več je škoda $

če so cilj slovenske tekme potem je najbolje vzeti najbolj rezanten kaliber z največ BC, ker itq nikoli ne veš kam in koliko piha veter...
Odgovori
#14
6.5 je sweet spot cena/bc/performance ni pa top. 6mm je za "pičke" in ga streljajo free recoil budale (govorim za tacticool), ki znotraj zelo specifičnega okna dosežejo morda včasih rezultat in računaj da 90% PRSja od kjer fama za to  izhaja iz short range pozicijskega streljanja, da o benchrest sploh ne govorim.

De facto je trenutno izbira 6.5 (morda nek magnum, če ti cev ni faktor), 7mm (nekak srednja zgodba in morda še najbolj uravnotežena odločitev) in .338 (z manjšim povdarkom, da moraš znat streljat zadevo, da bo efekt - kar ni banalnost ker je kaliber zahteven do strelca in je še malenkost drag :) ).

Vse ostalo je pač ali posledica neznanja ali pa takega ali drugačnega kompromisa (cenovno, ne-reload itd...) -> .308 je povsem korektna zadeva da ne bo nesporazuma (in Kristjanovega "i told you so etc...") in SUPER za učenje ampak za na resno tekmo zgleda it s .308 kot da bi šel invalid igrat basket (might look nice and sympathetic but simply won't work).
Odgovori
#15
(18-10-2017, 16:24)Marks Napisal: 6.5mm se mi zdi da je postal nek jagrski patron. f-class ga ne uporablja več, še za PRS bo prišla analiza da je 6mm še bolj povečal delež pa bomo vedeli v katero smer gre strelski svet... Question

Če se malo poglobiš v parametre, ki vplivajo na uporabno preciznost (in ne nek teoretični maksimum) boš ugotovil da se vse bolj ali manj zoži na obvladovanje recoila , t.i. recoil management.
V F Class Open so probali vse, šli iz 6.5-284 na 7mm ter na .300 wildcate, kjer so kmalu poguntali, da tudi 10kg težka puška ne pomaga pri recoilu. Zato so šli nazaj na 7mm kot neki optimum tako balistike, kot obvladovanja puške.
V PRS je igra drugačna. Tle imaš improvizirane strelske pozicije in časovni okvir kar pomeni da moraš ustreliti čim hitreje. Tle je recoil management eden od najbolj pomembnih, če ne kar ključnih parametrov dobrega strelca. Ker je večina razdalj okoli 600m, nekaj dolgih pa tudi do 900m, so se najbolj obnesle krogle kalibra 6mm. Te še imajo dovolj velik BC in letijo po položni krivulji, ampak predvsem je recoil zelo nežen. Zato lakho naredil hiter zaporedni strel, puška pa ne skoči z barikade. Zato tudi kalibri kot so 6XC, 6x47 in 6 Creedmoor.
Odgovori
#16
Ja recoil je pri športnem streljanju zelo velik faktor , tudi tist ISSF 300m je končal na 6Br ker folk z večjimi kalibri preveč 'trza od strahu pred odsunom. Kot rečeno iščeš najmanjši kaliber ,ki še opravi nalogo . 

PRS se zaradi volumna streljanja omejuje na short action sisteme in čim večje nabojnike zato sta realno samo 6 in 6.5mm  , druge izbire ni , 7 že rabi long action , enako .30 še hočeš razanten kaliber. .223 ima v PRS malce težav predvsem zaradi kovinskih tarč ker ne prileti z zadosti energije ,da bi se slišal in vidl zadetke pa BC krogel je patetičen , čepav se zdaj z uporabo Fleš tarč to delno rešuje.
Pri zahtevnih strelskih pozicijah se  slej kot prel začne freerecoil pokanje in manjši ko je trzaj bolj je.
V praksi vidimo ko tekmujemo v konkurenci z .338LM da tega ni enostavno krotit in fantje zelo lahko zgubljajo točke na razdaljah pod 600m ,

Sam sicer pričakujem da se bo 6.5mm Creedmoor v PRS uveljavil kot 2017 drugi naj kaliber za 6mm creedmoor , ker so zdaj na volj kvalitetne čavre Lapua z malim primerjm bod iz creedmorja stisnil več  kot prej . Prav tako je 4 ali 5 novih krogel z izrednimi BCji  medtem ko je razvoj pri 6mm precej bolj stagniral, DTAC je 115 gr še vedno edina superteška krogla 109  pa nima dobrega BC


Hitrosti ,ki jih dosgalo z loadi v PRS   , 7mm brez težav pošiljajo 180g Scenar  z enakimi hitrostmi kot 6.5 , če pa je na delu kak 162 ELD pa z hitrostmi teh ,ki jih imajo 6mm  , ponavadi smo cca 50fps počasnejši kot F klas špecialke a 7mm (.284win in/ali shehane) ima svoje probleme relativno drag naboj , omejen nabor krogel  in pa resen odsun (180g+55g purfla x 2800fps), da bi kot ti pri PRS spražil 10 strelov precizno v 30 sekundah si sploh ne predstavljam.A na evropskih tactical tekmah zaenkrat ni preference po takem nažiganju .

[Image: 6mm-Rifle-Muzzle-Velocities.png]
[Image: 6.5mm-Rifle-Muzzle-Velocities.png]
Odgovori
#17
ja, za lapuine čavre v 6.5 CM bomo čez par mesecev videli kako so/bodo končale, ali v 6 CM ali nepredelane v 6.5mm...
Odgovori
#18
Izmeril sem oal dolžino naboja v tikki in sem dobil rezultat max dolžina oal 73mm, mera na ogivi 57,78mm. Koliko bi bila optimalna dolžina naboja? 0,50mm manj od maximuma ali manj?
Odgovori
#19
Pri Tikki in 185 je skor vseen kaj tlačiš not, meni je vse delalo praktično perfect. Streljal sem 41.2gr N140 in 73mm dolžino in praktično nisem mogel zgrešit oz. narediti grupo večjo kot "kaliber".  Nikoli kasneje nisem z ničemer niti blizu bil lahkoti s katero se je ustrelilo dobro grupo in nisem edini, ki je imel isti "problem" oz. ga še imamo, ko poizkušamo doseči podoben luksuz.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)