Ocena teme:
  • 2 Glas(ov) - 5 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oprema za PP.22
Ja dokler smo pokal na Dolenjki je bilo treba vse stejdže spravit znotraj tistih 96m ki so na voljo. Zdaj zdaj so tarče na 200m dokaj pogoste, redko pa kaj pod 50m
Odgovori
Še nikoli nisem zasledil podatkov o napaki klika pri strelnih daljnogledih, čeprav mi je zdaj ko razmišljam precej jasno da brez tega najbrž ne gre oz. da gre za tolerance.

Kako se odstopanja meri oz. kako sploh ugotoviš da gre za napako pri kliku - gre za netočen klik, torej namesto obljubljenih 1/8@100yds (ali podobno) pač nekaj več? A recimo da na 30m streljam luknjo v luknjo, in klikam gor in dol potem pa primerjam oz. izmerim POA in POI?
Je napaka konstantna in jo lahko upoštevaš ko jo enkrat poznaš, ali gre za nedoslednost pri izdelavi mehanike in lahko napaka variira? Dva klika ok, tretji raztegnjen, trije kliki ok.....??
Odgovori
Narises pike na 1cm od centra dol in gor, postavis na tocno 100m nameris na center nato klikas gor in nato se dol po en
1/10 MIL. Ce je kriz vsakic na piki pomeni da stima. Seveda je fino da vpnes pusko ali pa optiko.
Odgovori
(28-03-2020, 16:06)jernejm Napisal: Še nikoli nisem zasledil podatkov o napaki klika pri strelnih daljnogledih, čeprav mi je zdaj ko razmišljam precej jasno da brez tega najbrž ne gre oz. da gre za tolerance.

Kako se odstopanja meri oz. kako sploh ugotoviš da gre za napako pri kliku - gre za netočen klik, torej namesto obljubljenih 1/8@100yds (ali podobno) pač nekaj več? A recimo da na 30m streljam luknjo v luknjo, in klikam gor in dol potem pa primerjam oz. izmerim POA in POI?
Je napaka konstantna in jo lahko upoštevaš ko jo enkrat poznaš, ali gre za nedoslednost pri izdelavi mehanike in lahko napaka variira? Dva klika ok, tretji raztegnjen, trije kliki ok.....??

Ni znamke daljnogleda, ki bi bila 100% zanesljiva. Ni, pika. Razlike do od par % (recimo do 1.5% je sprejemljivo) do 15 ali celo 20% ... kar pomeni da gre daljnogled v škatlo in nazaj  k prizvajalcu. NApaka je lahko linearna, ni pa nujno.

en klik gor ali dol je premalo da opaziš razliko. Običajno se naredi 100 klikov (10mil) ter meriš ali bo grupa na 100m res 100cm višje od namerilne točke.  Poguglaj "tall target test" ker se mi ne da še 101 postat iste stvari na ta forum.
Odgovori
jst to tako delam:

[Image: labela-a.jpg]

pike na 10cm, plata navpično.
preverim koliko meri 1 klik (parkrat se prešetaš gor in dol da vidiš da vedno prideš do iste oznake) ter preverim kako je križ postavljen navpično glede na klike oz je nagnjen (tudi to je redka dobrina)
Odgovori
Nov stage za prvo tekmo sezone ko/če bo , cepljenje krogl na kakih 50m.

https://www.youtube.com/watch?v=YskVs5VyqHk

Odgovori
Ko sem jaz testiral odstopanje klikov, sem ugotovil, da se nekje premikanje križa ustavi, čeprav lahko zavrtim turret še za tistih par Milov.
Še dobro, da sem to izmeril šele po polovici druge sezone... Bravo!! :)
Vsak ti je lahko učitelj; lahko kot svetel vzor, ali kot zastrašujoč primer.
Znanje je orodje, ki ne tehta nič. 
Odgovori
(29-03-2020, 08:18)MadMan Napisal: Ko sem jaz testiral odstopanje klikov, sem ugotovil, da se nekje premikanje križa ustavi, čeprav lahko zavrtim turret še za tistih par Milov.

Bolje pozno kot nikoli :)

Zato pa eni streljamo po skali in ne vrtimo kupol :) ... Se mi zdi, da je nakoncu ta pogrešek pri klikih veliko manjši kot tresenje roke, dihanje, neugodna pozicija za strel ...
Lead me, follow me, or get the hell out of my way. -- George S. Patton Jr.
Odgovori
streljanje po krizcu ima smisel v določenih pozicijah, pri drugih pa ima vrtenje kupole. Recimo če moraš v omejenem času narediti strel na 80, 120 in 150m, potem je prednost na krizcu.
Po drugi strani pa če moraš nareditii serijo preciznih strelov, npr. na tisto vrtavko/swinger, kjer je vsaj 6 strelov na isto razdaljo, potem je fajn odklikar preden začneš in si bolj natančen pri popravkih.

Generalno, bolj ko je tarča manjša/daleč, bolj pomembno je klikanje, saj so drugače "popravki" lahko pregrobi...
Odgovori
(29-03-2020, 08:18)MadMan Napisal: Ko sem jaz testiral odstopanje klikov, sem ugotovil, da se nekje premikanje križa ustavi, čeprav lahko zavrtim turret še za tistih par Milov.
Si raje ne predstavljam kaj se medtem dogaja v optiki ko kupolo naprej navijaš a se nič ne premakne , ker je to navojno vreteno se v vsakem primeru premika vprašanje samo kaj se deformira v notranjost ko pritiska na nekaj kar nima več kam odmaknit.

[Image: The-interior-of-a-riflescope.png]
Odgovori
Črviček me je črvičil, nabavil sem 25 strelni nabojnik za Brno 5. 
Nabavil pri Proarmisu.
Skupaj s kitajskim bipodom izgleda takole...

Zdaj pa trenirat...

Priponke Male slike

Odgovori
in kako je ergonomija? je kaj nerodno v ležečem položaju?
Odgovori
(29-03-2020, 19:06)Marks Napisal: in kako je ergonomija? je kaj nerodno v ležečem položaju?
Ko ležiš ali sediš na dokaj ravnem je super. 25 nabojev je lepa zaloga. Ne vem pa kako bo na španskem jezdecu ali pa na drugih ovirah. Predvidevam ,da bo precej bolj okorno.
Odgovori
za trenirat bo že fajn, k drgač mamo vsako leto več obveznih menjav določenih ;)

ja... pri SFP daljnogledu sem bolj zaupal klikanju kot pa križu.
Vsak ti je lahko učitelj; lahko kot svetel vzor, ali kot zastrašujoč primer.
Znanje je orodje, ki ne tehta nič. 
Odgovori
(28-03-2020, 11:38)Marks Napisal: malo gledam FFP daljnoglede (sicer trenutno še ni predviden za na PP22 puško zaradi nekompatibilnih montaž), pa sem zapel ob nastavitve paralaxe za sub 1k daljnoglede, recimo athlon BTR HD, sightron SIII, meopta OPT6 ter pri nas zelo razširjen vortex PST GEN 2 (verjetno 5-25).

poleg tega pri sightronu pišejo da jim gre paralaxa samo do 40m, kar pa je verjetno za PP22 premalo... (čeprav na optic trejdu povedo, da pri nekaterih posameznih primerkih to ne drži in gre veliko nižje...)
Sam imam po novem s-tac 4-20 ffp na .22 lr in sem za enkrat zelo zadovoljen.

S paralakso na blizu se nisem ukvarjal, razen za fokusirat pri 4x na nitko pri steni 5m stran, za na fino nastavit daljnogled v level, kar itak nima veze.

Mislim, da drzi kar je napisano, 10m/20 power do oo
Pod 50m nisem streljal. Za enkrat sem se igral med 50-160m in mi je zelo ustrezal hod na paralaksi. Od 150-300 sem sprobal na suho in se tudi da še vedno zelo lepo na hitro nastavljat, ne rabiš bit švicarski urar, samo dobro oko imet. Enkrat označiš in je.

Tracking horizontalno in vertikalno štima. Praznega hoda ni v ekstremih, vsak klik se pozna na križu/tarči.
Kliki so v redu. Oblika turretov je top. Zložljiva ročka za povečavo je preveč oglata, zareže v roko.

Edina stvar, ki me je razjezila je, da je nekomu v proizvodnji neki kapnilo v elevation turret in na vijak (!!verjetno je Filipinc zamenjal model s tistimi z drugačnim zero stopom, pri katerih elevation turreta ne smeš raztavit !),
ergo sm znoru, ko sem ga imel za prestavit na novo ničlo prvič.
Sm mislu da bom hex glavo zjebu.
Zero stop je najbolj enostaven možen, objemka od spodaj blokira hod, kar mi je všeč. Manj kot je zajebano manj gre lahko narobe.

Za to kar sem želel (50-300m) se mi zdi za enkrat zelo v redu.
Vidni kot je edino malo manjši kot pri, po featursih podobnih daljnogledih, ki pa so vsaj nekje 300€ dražji (Vortex)

Skratka nov hobby je vedet višine zunanjih enot vseh znamk klimatskih naprav, višine oken, vrat, prometnih znakov .... in deljenje dvo/tromestnih števil z dvomestnimi hitro na pamet >< če zmanka baterija v rangefinderju :P
Odgovori
(30-03-2020, 20:03)SU84 Napisal: Skratka nov hobby je vedet višine zunanjih enot vseh znamk klimatskih naprav, višine oken, vrat, prometnih znakov .... in deljenje dvo/tromestnih števil z dvomestnimi hitro na pamet >< če zmanka baterija v rangefinderju :P
Haha, upajmo da ne..
Odgovori

Uporabnikov, ki berejo to temo: 2 Gost(ov)