Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Darovanje/nakup prvega orožja
#1
Pozdravljeni,

"kmalu" bom postal novopečeni ponosni lastnik orožja in imam glede tega nekaj vprašanj. Tečaj varnega rokovanja z orožjem sem že opravil, prav tako zdravniški pregled. Situacija pa je sledeča. S tem letom sem se včlanil v lovsko družino, kjer so me sprejeli za kandidata za pripravnika, torej bom čez nekaj časa lahko zaprosil za nabavno dovoljenje za lovsko orožje. Poleg tega ima tast v lasti dve starejši pištoli (kalibra .380 ACP in .22 LR), za kateri mu je pred kratkim pretekel varnostni orožni list, ki ga ne želi več podaljšati in želi pištoli podariti meni. 
1.) Kakšen je torej postopek v tem primeru? Sklepam, da tudi za darovano pištolo potrebujem nabavno dovoljenje? 
2.) Kakšne so moje opcije glede orožnega lista za ti dve pištoli? Ali je smiselno, da pridobim samo dovoljenje za posest? 
3.) Ali lahko imam kot član LD (in brez članstva v strelskem društvu) nekatere kose registrirane kot športno orožje?
4.) Je bolj smiselno počakati na lovski orožni list in potem z nabavnim dovoljenjem za naslednjih 5 kosov prevzeti pištoli in ju registrirati kot lovsko orožje?

Zakone sem prebral in razumel, ampak te situacije si v praksi ne znam pojasniti z zakoni.  Eek  Papers  Zato prosim vas izkušene mačke, da mi razjasnite to kolobocijo oziroma kako stvari tečejo v praksi.  :-D Hvala!
Odgovori
#2
Še dodatno vprašanje. V temi http://www.strelec.si/forum/thread-7862.html je bilo govora o tem, da z orožjem, za katerega je izdano dovoljenje za posest, ni mogoče izvajati streljanja. Nasprotno s tem v zakonu piše:

[/url]
Citat:56. člen

Izvajanje streljanja
Na strelišču lahko izvaja streljanje posameznik, ki ima orožni list ali dovoljenje za posest orožja, z orožjem iz 2. in 3. točke kategorije D pa tudi posameznik, ki ima za tako orožje priglasitveni list. 
[url=https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/54446/#Izvajanje%C2%A0streljanja]

Kako torej? Ali lahko s tem tudi sklepam, da je mogoče na strelišču tudi kupiti strelivo za uporabo na strelišču brez posebnega dovoljenja za nabavo streliva?
Odgovori
#3
Na komercialnem strelišču, kot je Rudnik ni težav s tem. Seveda pa jih ne smeš nositi domov (nabojev seveda)
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#4
...dokler ni izdano nabavno dovoljenje za strelivo za dotično strelivo...

(28-02-2018, 12:06)MadMan Napisal: ...dokler ni izdano nabavno dovoljenje za strelivo za dotični kaliber...
Vsak ti je lahko učitelj; lahko kot svetel vzor, ali kot zastrašujoč primer.
Znanje je orodje, ki ne tehta nič. 
Odgovori
#5
Ti imaš kose lahko vpisano v vse orožne listine, lovsko, varnostno, "posestno" in športno. Če želiš imeti športno in lovsko, boš moral biti poleg v lovsko družino včlanjen še v športno društvo. Za enkrat je edina razlika med "posestnim" in "športnim" orožjem ta, da moraš pri nabavi za prvega dobiti še en papir, s športnim pa kupuješ z OL.
Odgovori
#6
Na uradnem strelišču lahko streljaš tudi z orožjem,katerega imaš na dovoljenju za zbiranje,seveda pa mora biti žigosano in tako strelivo i
morajo imeti na zalogi.To sem dobil pisno iz UE,ko sem zaprosil za nabavo streliva.
Odgovori
#7
(28-02-2018, 13:53)Luger Napisal: Na uradnem strelišču lahko streljaš tudi z orožjem,katerega imaš na dovoljenju za zbiranje,seveda pa mora biti žigosano in tako strelivo i
morajo imeti na zalogi.To sem dobil pisno iz UE,ko sem zaprosil za nabavo streliva.

Potrjujem, uradno pojasnilo glede uporabe zbirateljskega orožja na strelišču na povezavi:
https://e-uprava.gov.si/podrocja/drzava-...rozja.html
Odgovori
#8
Omenjeno uradno pojasnilo je, za "moj okus", skrajno malomarno....
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#9
(01-03-2018, 13:11)357 Napisal: Omenjeno uradno pojasnilo je, za "moj okus", skrajno malomarno....

Tudi za moj, vendar striktno sledi dikciji zakona, ki omejuje le streljanje s kategorijo A.

(01-03-2018, 13:11)357 Napisal: Omenjeno uradno pojasnilo je, za "moj okus", skrajno malomarno....

Tudi za moj, vendar striktno sledi dikciji zakona, ki omejuje le streljanje s kategorijo A.
Odgovori
#10
Hvala vsem za odgovore! Torej je povsem uporabno, če bi imel pištoli le za posest.

Ostane mi samo vprašanje, kako je nabavnim dovoljenjem ob darovanju. Ali moram najprej za en kos in potem še posebej za drugega? Ali se mi ne splača v tem primeru raje počakati na lovski OL in potem to z drugim nabavnim dovoljenjem vpisati tja?

MadMan, ali prav razumem tvoj komentar, da moram kot pripravnik dati skozi najprej ta "orožja"?  :) Če si mislil to, tukaj ni debate.  Thumbup
Odgovori
#11
Da ne smeš imeti streliva doma dokler ni bilo izdano nabavno dovoljenje za strelivo za posamezni kaliber oz. dokler nisi vsaj enkrat kupil streliva s tem nabavnim (posledično zapis kosov ter žig prodajalca).
Saj potem itak verjetno (razen v izjemnih primerih) ne bos kupoval na strelišču.
Vsak ti je lahko učitelj; lahko kot svetel vzor, ali kot zastrašujoč primer.
Znanje je orodje, ki ne tehta nič. 
Odgovori
#12
(02-03-2018, 15:25)MadMan Napisal: Da ne smeš imeti streliva doma dokler ni bilo izdano nabavno dovoljenje za strelivo za posamezni kaliber oz. dokler nisi vsaj enkrat kupil streliva s tem nabavnim (posledično zapis kosov ter žig prodajalca).
Saj potem itak verjetno (razen v izjemnih primerih) ne bos kupoval na strelišču.

Hvala za pojasnilo. Je tehnikalija, ampak ne nepomembna.

Sem nov na forumu in sem tvoj podpis zamenjal za komentar in sem tako popolnoma zgrešil tako pomen komentarja, kot tudi podpisa.  Wall
Odgovori
#13
Vsak kos svoje nabavno, ko prvič vpišeš dobiš orožno listino.
Lahko vpišeš več kosov naenkrat (vsak kos svoje nabavno in taksa). 
Smiselno je vpisovati orožja v tisto orožno listino s katero boš orožje uporabljal.
Npr. lovske puške v orožno listino za lov... nič ni narobe, če imaš več listin (razen malo več taks).
lp Melly
Odgovori
#14
Hvala Melly, uporaben nasvet.
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)