Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drža pištole pri preciznem streljanju
#21
(23-03-2018, 09:47)jerdna Napisal:
(23-03-2018, 07:29)andres Napisal:
(23-03-2018, 02:23)jerdna Napisal: Nisem sicer začetnik, v strelstvu sem že nekaj let. Ampak sem prišel do problema, da je povprečje mojih tarč ves čas nekje okoli 8,5. Zgodi se včasih (zelo redko) kaka tarča s povprečjem 9 in že mislim, da sem nekako našel način, pa je naslednja tarča spet 8. In še 10 naslednjih :) Zato zdaj za začetek iščem vse morebitne tehnične napake, ki bi jih najprej poskušal odpraviti. Ena izmed njih je torej drža.

Hvala vam za odgovore.

Morda je pa problem v orozju. Z glockom ne bos streljal 95... s cim streljas?

Streljal sem nekaj let s Tanfoglio Gold Match, zdaj pa 1 leto CZ 75 Sport 2. Po prehodu na Sport 2 se je sicer rezultat malo popravil, ampak ne bistveno. Sigurno je problem v meni...

Ena od večjih napak ki jo strelci počnemo je samotreniranje in samoiskanje napak. posledica je da se priučimo napak, ki se jih ne zavedamo in katere potem ne prepoznamo, ko pa jih, je to zelo teško odpraviti.
Vedno je veliko bolj realen pogled s strani, pogovor z izkušenim kolegom ki te opazuje , kot pa dejansko samoexperimenti.
Poišči kolega, izkušenega strelca, ki se na zadeve "razume" ter na nekaj treningih odkrijta težavo in jo popravita. Če boš to počel sam, je pot zelo trnova, in pogosto z minimalnim ali ničelnim napredkom.

LP, raf
Odgovori
#22
Trzljaj (flinch) se lahko zelo hitro preveri

Naj ti kolega napolni nabojnik in nekam na random porine noter en trening naboj (snap cap). Ti streljas kot navadno, kolega pa te opazuje in ko pride do trening naboja bo zatajilo. Trzljaj bo opazen, ce je prisoten
Odgovori
#23
Če že širite debato izven "golega" držanja orožja je za dober rezultat pomembno še vse kaj drugega kot to. Kar vem jaz in kaj meni špila (da ne bo kdo spet pametoval...):

- pravilna drža orožja, da ga ne držiš ohlapno ampak relativno trdno, hkrati pa ne krčevito, ker se bojiš poka in odsuna.
- uniformirana drža orožja - torej da je vedno enaka
- fizična kondicija v obeh rokah (obstajajo enostavne vaje, kako to doseči)
- stabilna (ne toga) in vedno enaka pozicija celega telesa (meni deluje dobro zamik 45 stopinj obeh nog glede na ravnino tarče, ker se drugače majem kot stara pijandura)
- strelska očala, ki malo kompenzirajo različno globinsko ostrino merkov in tarče
- ostrina očesa je na prednjem merku
- pravilno dihanje (globok vdih in potem napol izdih, pred strelom pa zadržiš)
- enakomereno povečevanje pritiska na prožilec do strela

Seveda tudi vsako orožje ni enako natančno in s vsemi se pač ne da dosegati odličnih rezultatov (ampak če streljaš s sport 2, to lahko ignoriraš)
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#24
Mogoče bi se pa splačalo sprobat na temle ali podobnem sistemu. Precej dobo vidiš kaj in kdaj počneš.
https://www.youtube.com/watch?v=o9iyRq4sJ7s
Odgovori
#25
(23-03-2018, 10:45)elo Napisal: na tečaju so mi rekli da večina držiš z levo roko (sem desničar), desna je namenjena proženju. če bi se moral opredeliti procentualno bi rekel da je pri meni 80% leve in 20% desne roke.

Proženju je namenjen le prožilni prst...
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#26
(23-03-2018, 12:26)357 Napisal:
(23-03-2018, 10:45)elo Napisal: na tečaju so mi rekli da večina držiš z levo roko (sem desničar), desna je namenjena proženju. če bi se moral opredeliti procentualno bi rekel da je pri meni 80% leve in 20% desne roke.

Proženju je namenjen le prožilni prst...

357, tole pa podprem 100%! 
Je pa fino, če znaš ta prožilni prst nadzirati.

Pri meni desna, vodilna roka drži 80%, leva je samo prislonjena. Ko sem streljal včasih po sistemu, da leva drži in desna proži, so bili rezultati bistveno slabši!

In spet se bo oglasil Kristian! Mrgreen
Odgovori
#27
Tudi na tecaju za instruktorja streljanja ucijo, da ce si desnicar, pistolo drzis z desno roko tako, da jo drzis s sredincem in blazinico pod palcem, vsi ostali prsti so sprosceni, tako da lahko poljubno migajo, oziroma ne vplivajo mocno na drzo pistole, potem ostale prste ovijes okrog rocaja, blazinico pod palcem leve roke prislonis v luknjo katero naredijo prsti desne roke na rocaju in potem ovijes prste leve roke okrog desne kjer pritisk ni premocen. Pri tem je kazalec desne roke se zmeraj sproscen, tako da lahko nezno in enakomerno prozis.
Odgovori
#28
Dober opis. Ampak začetnik ne more brat in prste ovijat pa še sila je relativna. Slika bi povedala več.
Odgovori
#29
Sicer nevem ali je zadeva enaka za precizno ampak:
večina dobrih dinamičnih strelcev + Travis Haley za katerega pravijo, da je med top svetovnimi inštruktorji strelstva (res da "taktičnega") pravijo, da se pištolo stiska z obema rokama. Razni 80/20 70/30 62,8/27,2 so baje bullshit in je treba držat 100/100.

Jaz osebno stiskam z obema rokama, je pa problem, ker imam lev stisk roke mnogo slabši od desne.

LP Aleš
Odgovori
#30
Le zakaj bi se ukvarjali z razmerji? 
Enostavno primeš, držiš in ustreliš - vse z uporabo le ene roke.  :)
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#31
(26-03-2018, 11:55)ales1a Napisal: Sicer nevem ali je zadeva enaka za precizno ampak:
večina dobrih dinamičnih strelcev + Travis Haley za katerega pravijo, da je med top svetovnimi inštruktorji strelstva (res da "taktičnega") pravijo, da se pištolo stiska z obema rokama. Razni 80/20 70/30 62,8/27,2 so baje bullshit in je treba držat 100/100.

Jaz osebno stiskam z obema rokama, je pa problem, ker imam lev stisk roke mnogo slabši od desne.

LP Aleš

Dobra matematika. Verjetno si mislil 50/50.
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#32
100/100 je namensko. Z vsako držiš 100% :D
Odgovori
#33
(22-03-2018, 14:12)jerdna Napisal: Kako držite pištolo pri preciznem streljanju (25m). Npr. z levo zelo močno, z desno blago ali nič, z obema enako močno, z obema skoraj nič, samo z desno (streljate enoročno) ...  in kakšne rezultate dosežete s tako držo? Ali ima "nadzor odsuna" pri tem kako vlogo? Kako se sploh odsun "nadzoruje", če sploh?



Verjetno boš največ iztržil iz lastne izkušnje v iskanju, preizkušanju in vestnem opazovanju. Zelo dober odgovor pa je po mojem mnenju podal "andres".
Če izhajam iz lastne izkušnje pa naj odgovorim takole;

Če plešeš ti bo primerjava s plesnim parom morda domača.  Plesalec mora vsak trenutek voditi in nadzorovati gibanje po parketu, kar pa ne pomeni, da soplesalki zastaja kri od stiska rok. Pri pištoli je podobno. Nežnost, eleganca a obenem odločnost. 
Meni se kot desničarju že lep čas najbolj obrestuje razmerje nekje 60:40 v korist leve roke, tako da je desna nekoliko razbremenjena za potrebe proženja ali drugače, da proženje minimizira premik orožja. 
Odsun je potrebno kontrolirati le toliko in zato, da se s pištolo ne lovita po "plesišču", na sam strel pa je vpliv zanemarljiv. Iz tega sledi, da bo seveda treba "močnejšo babnico" močneje zagrabiti, da se ti ne izmuzne iz rok. Če poskušam ponazoriti silo stiska za običajnih 9mm bi ocenil, da je ta podobna kot sila, ki je potrebna da ti polna litrska steklenica zanesljivo ne zdrsne iz oprijema. Je pa nekaj malega ta sila odvisna tudi od same mase, oblike ročaja, dolžine cevi in pa višine cevi nad ročajem (Pri Glocku npr. je ta razdalja minimalna).
Za sam suhi trening proženja pa ti lahko zelo prav pride laser. Pa ne mislim kakšne super drage naprave, ampak čisto navaden "laser pointer" in to tisti rdeči za 5 EUR, ki si ga vsakič ko doma potreniraš z elastiko pritrdiš na cev in na oddaljeni steni opazuješeš gibanje pike med merjenjem in proženjem. Naj za konec ob tem zadnjem glede merjenja in proženja dodam le še to, da bo, če do proženja oz. strela ni prišlo znotraj šestih sekund merjenja, le to najverjetneje potrebno prekiniti in proceduro po krajšem počitku ponoviti, saj tisti občutek "saj bo" zanesljivo pomeni, da "ne bo" :D

Upam, da ti karkoli od zapisanega prav pride in da nam posreduješ če se je kaj in kaj od tega "prijelo"!
Odgovori
#34
Tale vajenec je še najbolj mojstrsko razložil potek proženja in držo. Brez odvečnih komplikacij.
Proženje samo pa velja za vse orožje. Tudi puško.
Odgovori
#35
Od kod tebi, da je vajenec?
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#36
Nickname
Odgovori
#37
Čakmau, Barbapapa, navajam:

"""strelska očala, ki malo kompenzirajo različno globinsko ostrino merkov in tarče"""

Kakšna čudežna očala s kompenzacijo naj bi to bila?
Kakšna pravzaprav so to "strelska" očala?
Kako to zgleda, če rabiš "šoferšajbo" z dioptrijo +2 ?
(Vidim, kako se "folk" navdušuje nad "taktično" / "tacticool" opremo, na "taktična" očala pa še nisem naletel :) )
Odgovori
#38
@slavcr
Sicer ne vem, ali sprašuješ sakrastično ali zares. Taka očala uporabljam tudi sam. Očala imajo dipotrijo +0.5, to meni zadošča, ki imam dioptrijo +1.5. Kar je bistveno - očala imajo blendo (po slovensko zaslonko), ki zmanjša pretok svetlobe skozi majhno odprtino in ustvarijo boljšo globinsko ostrino, torej lahko vidiš merek, muho in tudi tarčo bistveno ostreje in v skoraj istem fokusu...če si kdaj fotografiral, veš o čem govorim.
Sicer pa dobiš blendo tudi posebej in si jo napopaš na bralna očala (z manjšo dioptrijo kot jo uporabljaš sicer za branje) iz Sanolaborja. To je budžet opcija.
vem, da nič ne vem
www.tomasworks.com
Odgovori
#39
% držanja  z levo in desno roko..Kako pa s položajem (%) leve in desne noge?
Pri negativni oceni ugleda, prosim za komentar, ker bom drugače sklepal, da gre za čisto zlobo  Mrgreen
Odgovori
#40
Samo takole je pravilno.

   
administrator / Strelec.si
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)